Divočáci (Blu-ray Disc)

Wild Hogs / 1Čas od času se mi při návštěvě kina přihodí, že skončím s pocitem, jako bych byl absolutně odloučen od zbytku diváků. Promítání Divočáků na začátku tohoto roku – samozřejmě při jeho premiéře – bylo jedním z těchto zážitků. Zatímco se všichni okolo mě hystericky smáli a každý chabý vtip a ohřívaný průhledný gag jim připadal neuvěřitelně legrační, já jsem tam jen zaraženě seděl. Prostě jsem to nepochopil.

Není potřeba říkat, že s touto pachutí v ústech jsem si nijak neliboval v příležitosti zhlédnout Divočáky znovu kvůli této recenzi. Ale vzhledem k tomu, že snímek vydělal jen v domácích pokladnách přes 150 miliónů dolarů, jsem byl rozhodnut dát mu ještě jednu šanci. Možná to nakonec nebude tak špatné …

Nejprve zápletka – kvartet padesátiletých, benzín hltajících rádoby motorkářů (John Travolta, Tim Allen, William H. Macy a Martin Lawrence), se ocitne v zásadní životní krizi středního věku. Dosáhli už všeho, o čem sní celá pracující třída v Americe (dobré zaměstnání, nádherné ženy a milující děti), ale prahnou po něčem hlubším a po (troufám si říct) jakési duševní obrodě. Takže se v hollywoodském stylu rozhodnou vydat se na svých motorkách na jih do Nového Mexika a prožít si své mužné fantazie z mládí ještě jednou před tím, než zestárnou.

Samozřejmě to nebude tak lehké. Ještě než řeknete, že to zní jako kombinace filmů Dobrodruzi z velkoměsta a Pee-Weeho velké dobrodružství, tak se naši čtyři divočáci zapletou s Del Fuegos, na kost zkaženým motorkářským gangem, který vede podlý Jack (Ray Liotta, jenž vypadá jako vlkodlak). Brzy se zamotají ještě do sporů o ukradenou motorku, kterou musí vyhrát zpátky – což se naprosto hodí pro skupinu oslabených chlápků, kteří hledají možnost prokázat svou mužnou sílu. Dokáží se divočáci postavit Jackovi, zachránit svou milovanou motorku a vrátit se domů jako hrdinové?

Bohužel ani opětovné zhlédnutí Divočáků mě nepřimělo změnit můj původní názor na film. Byl natočen se všemi znaky špatného televizního filmu, přičemž každý obrat děje je naprosto předvídatelný a každá postava karikaturou. Zdá se, jako by scénář, režie i herecké výkony jely na autopilota. Už dávno jsem unavený z Travoltova pseudohumanismu a z jeho natrvalo přilepeného úsměvu, tak vynuceného, že to vypadá, jako by zapomněl, že je herec a měl by zahrát nějakou postavu místo dalších výkonů v seriálu Oprah. Allen je ještě horší, stále omílá svůj výkon z Kutila Tima, jen bez svěžesti a vášně. A chudák Lawrence je vyloženě neutrální při svých projevech v roli černého chlápka, přičemž film jakoby se odehrával ve vysněné hollywoodské zemi, která nikdy nepoznala rasismus. Pouze Macymu se podařilo vytvořit skutečné zaujetí, ale jeho postava je natolik plná klišé, že dokonce už ani on nemohl nic dělat s tak špatným zbožím.

Co mě ale na Divočácích zklamalo nejvíc, je to, že měli možnost prozkoumat pocity úzkosti pozdního věku u poválečné generace; místo toho se však snímek usadil na místě sitcomové banality. Jen to, že by se tito čtyři muži někdy stali přáteli – nechme být, že zahodili své mobily na cestě do divočiny Nového Mexika ve stylu snímku Vysvobození – prostě není uvěřitelné. Nenajdeme tu jediný pokus o prozkoumání hloubky jejich životních krizí realistickým, nebo alespoň rozumným způsobem, takže jejich reakce vypadají nuceně a jednoduše hloupě. Možná to všechno bylo jen velkým hereckým žertem – podle bonusů uvedených na disku si všichni ještě pamatují staré zlaté časy. Bohužel herci svůj smysl pro legraci a dobrodružství nedokázali převést na obrazovku.

Většina Američanů ale zjevně nesouhlasí s mým názorem na Divočáky, soudě podle rekordní návštěvnosti (stali se nejúspěšnějším březnovým filmem a jsou jednou z nejvíce vydělávajících akčních komedií studia Disney). Při ohlédnutí zpět pravděpodobně zjistíme, že takový masivní úspěch filmu u diváků, které vlastně popisuje, by neměl být překvapením. Pokud nic jiného, tak jsem si při opětovném zhlédnutí Divočáků na Blu-ray uvědomil, že na rozdíl od čistě fiktivních postaviček jako James Bond nebo Indiana Jones, je muž ve středních letech vším, jen ne ohroženým druhem. Jakmile se dostanete za padesátku – ať už žena nebo muž – jste vydáni napospas Hollywoodu. Tak proč by se většina diváků nezměnila na stádo, když – konečně! – vidí sami sebe na plátně?

Nakonec musím uznat, že snímek Divočáci je tak nezajímavý, že nemůže nikoho urazit. Nezáleží na tom, jak fádní film je, stále jasně reprezentuje znovuzískání síly – opravdu můžete naučit starého psa (tedy, divočáky) novým kouskům. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se nakonec nezasmál u některých inteligentnějších scén a vtípků (i když jich tu najdeme poskrovnu). Divočáci mohou být dalším z řady hollywoodských produktů vytvořených cynicky jen proto, aby oslovil publikum, které nechodí do kina tak často. Možná se to stane i vám…

Video: Zvětšujeme obraz

Disney přinesl Divočáky na domácí kina v 1080p/AVC MPEG-4 kódování, s rámováním v původním poměru 2.35:1, který můžete znát z promítání v kině, a jednoduše řečeno jde o skvělou prezentaci. Snímek má jasný, superhladký obraz, který září stejně jako chrom na jeho Harleyích.

Jak už je zvykem u nedávno natočených snímků, je zdroj naprosto dokonalý – pokud byl ve stopě někdy nějaký náznak zrnění, byl smeten z povrchu zemského. Černé barvy jsou dokonale pevné a perfektní kontrast přináší přirozený vzhled, který dodává obrazu hloubku, ale nezanechává po sobě nerealistické nebo umělé stopy v transferu. Také mě uchvátila ostrost obrazu – ani jediný záběr ve filmu nevypadá měkce. Detaily jsou skvělé a krásně třídimenzionální v celém snímku.

Jedinou lehce problematickou oblastí je reprodukce barev. Odstíny jsou pevné a sytost barev a jejich prosakování také nejsou problémem. Najdeme tu však bledé odstíny kůže, jež nevypadají vždy úplně přirozeně. Barvy vlasů se také lehce stáčí k červené části spektra, a to nijak nelichotí odulým, postarším obličejům Travolty, Allena i ostatních herců. I přes tyto malé drobnosti vypadají Divočáci na Blu-ray skutečně skvěle.

Audio: Hodnotíme zvuk

Wild Hogs / 2Divočáci jsou vlastně sitcomovou komedii nafouknutou do velkých rozměrů, a tak rozhodně nepřinášejí audio v kvalitě jiných filmových trháků. Přesto je nekomprimovaný PCM 5.1 surround mix (v plných 48 kHz/24-bit/6.9 Mb/s) asi tím nejlepším, co mohlo snímek potkat; navíc je živější než většina soundtracků stejného druhu.

Divočáci jsou road movie na dvou kolech, a proto se ani jedna scéna neobejde bez řvoucích motorek (nebo toho, jak se William H. Macy zaplétá do bouraček). Nenajdeme tu žádnou soustavnou atmosféru kromě přírodních zvuků, ale zadní reproduktory bývají zaměstnány prosakováním zvuků z předních poloh. Track je odborně nahrán, takže každý zvukový efekt zní realisticky a přirozeně. Nízké basy nejsou dominantní, ale krásně doplňují akci. Mix Teddyho Castellucciho je spíše obecný; několik rockových kousků je docela rázných a jsou velmi dobře slyšitelné na pozadí. Dialogy jsou rozhodně vrcholem této show, a protože jsou v mixu skvěle vyváženy, nebudete mít žádné problémy s hlasitostí.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Divočáci přišli na Blu-ray se stejným balíkem bonusů, který můžeme najít na současně vydané standard definition DVD verzi. Bonusový materiál je přesně takový, jaký jsme čekali od podobného filmu, s tunami srandiček z natáčení a pochvalnými rozhovory s herci i členy štábu. Ano, je naprosto povrchní, ale přesně takový je i celý film.

Příspěvek Motorky, rvačky a planoucí výfuky: Tvorba Divočáků (Bikes, Brawls and Burning Bars: The Making of Wild Hogs, 16 minut) je opravdu typickým bonusem. Režisér Walt Becker a čtyři hlavní hvězdy snímku John Travolta, Tim Allen, William H. Macy a Martin Lawence si povídají na place, utahují si jeden z druhého a pochvalují si, jak si skvěle užili společně strávený čas. Jediný skutečně hlubší pohled na snímek přináší koordinátor kaskadérů Jack Gill, který upřímně hodnotí řidičské schopnosti herců, jež byly, až na Travoltu, dost hrozivé.

Naprostým plýtváním času je dvouminutový kousek Jak přimět manželku, aby ti dovolila koupit si motorku (How to Get Your Wife to Let You Buy a Motorcycle). Jedná se o pár dalších rozhovorů objasňujících, proč většina žen váhá, jestli má dovolit svým manželům koupit si drahou mašinu, na níž ani neumí jezdit. Dále tu máme tříminutový kolotoč přeřeknutí (Outtakes), který je jako obvykle pěkně zábavný – za zmínku stojí zejména sestřih Macyho jezdeckých neúspěchů a Allenova nestoudná žádostivost o pozornost při natáčení.

Jako další tu máme bonus s názvem Vysokooktanové vystřižené scény (High Octane Deleted Scenes). Bohužel obsahuje jen dvě scény a ty jsou tak nevýrazné, že ani nestojí za pozornost. Ještě tu najdeme alternativní závěr (Freewheelin‘ Alternace Ending), který popisuje návrat policisty ztvárněného Johnem McGinleyem.

Konečně, nejlepším bonusem je audio komentář s Beckerem a scénáristou Bradem Copelandem. Pomalý začátek se ztrácí v nevýznamných poznatcích o produkci; postupně se ale Becker a Copeland začnou dotýkat zajímavějších aspektů filmu Divočáci. Becker vyrůstal pod vlivem harleyovské kultury a jeho znalosti se odrážejí v malých detailech, které navzdory komediální povaze filmu vyznívají pravdivě. Nejzajímavější je však Beckerovo a Copelandovo odhalení, že Divočáci byli předloženi studiím jako klasické motivy westernového žánru přizpůsobené pro moderní publikum. Možná proto film vyznívá tak hlubokomyslně pro muže ve středním věku – a to jsou právě ti diváci, kteří dnes do kina příliš nechodí. Je to zajímavý bonus a zdaleka jediný na tomto disku, který skutečně stojí za to.

Balíček bonusů uzavírá trio upoutávek na Blu-ray tituly od Disneye, jako jsou The Invisible, Nepřemožitelný a Ratatouille. Trailer k Divočákům tu bohužel nenajdeme.

(Poznámka: Všechny video bonusy na disku jsou uvedeny ve skvělé kvalitě v 1080i/VC-1 videu, které se může lehce vyrovnat samotnému filmu.)

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Na disku nenajdeme žádné Blu-ray bonusy, tedy kromě Disneyho obvyklé Vitríny filmu (Movie Showcase), která nabízí přímý přístup ke třem nejlepším HD scénám.

Závěrečné zhodnocení

Wild Hogs / 3Snímek Divočáci je monster hitem, který jen v domácích pokladnách vydělal přes 150 miliónů dolarů. Přestože úspěch filmu pro mě zůstal záhadou, při druhém zhlédnutí snímku na Blu-ray jsem mu porozuměl přece jen lépe. Jde prostě o komedii určenou pro muže středního věku – ten druh, který tajně touží sebrat Harleye, odhodit stres a starosti života na předměstí a vyjet k západu slunce. Když to budeme brát čistě na úrovni fantazie, tak Divočáci nejsou ničím jiným než směšnou a hloupou zábavou.

Toto Blu-ray vydání je perfektní. Disney přinesl skvělý transfer a soundtrack, a navíc standardní, přesto zábavný balík bonusů. Pokud jste fanouškem filmu (nebo si myslíte, že byste mohli být), tak po tomto disku určitě sáhněte.

4 komentáře

 1. Palo20:57 7.10.2007:

  Bezva kritika teda uf ty kdyby si zacal tocit filmy jde Hollywood do kolen jelikoz ty naprosto presne vis co kde dat a co divak chce. Viz naprosti debilove rehtajici se v kine tomu co ty naprostej genius filmu nechapes. Proste 99% navstevniku kina je luza a jen ty vis co je pro ne dobre.

 2. Jirka Pech21:16 7.10.2007:

  Peter M. Bracke má evidentně laťku kvality nastavenou výše než vy, ale to ještě není důvod pouštět se do takto urážlivých komentářů, ne?

 3. Palo18:31 8.10.2007:

  Urazlivych, pro koho pro ty co se smeji v kine a jsou tedy podle reakci onoho pana s jasne podlimitnim IQ. Je bezva videt jak naprosta vetsina lidi se bavi a jeden rejpal … Bohuzel prave takovy casto se dostavaji na posty kde rozhoduji co vysilat a podle toho to taky vypada. Ja si osobne troufam rtizovat praci jinych pouze do urovne kam sam dosahnu. Ale pan Bracke ma zrejme nadani na vse. Proto pisu, on kdyby tocil sakra je kazdej rok oskar jeho.

 4. Jirka Pech00:20 11.10.2007:

  Palo, možná nemám laťku tak vysoko, ale stává se mi čím dál častěji, že film u kterého se spousta lidí báječně baví, mě nechává úplně chladným. Přisuzuji to množství filmů, které už jsem viděl. Podle toho jak se bavím já potom předávám svůj názor dál. A filmová recenze je z větší části také vyjádřením názoru.

  Jak známo, kritik nemusí být nutně filmař. Hodnotí svůj zážitek a svůj dojem z filmu. Nikdo přece neříká, že musí být schopen natočit lepší. Stačí, že lepší dokáže natočit někdo jiný a kritik tak má s čím srovnávat.

  Kromě toho zde máme ještě technickou stránku recenze, která nás zajímá více než obsahová. Myslím totiž, že málokdo v ČR by dokázal ohodnotit řemeslnou stránku filmu s takovým zaujetím pro věc a s takovou odborností jako právě Peter M. Bracke.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv