Černá kniha (Blu-ray Disc)

Black Book / 1Autor a režisér Paul Verhoeven svými filmy posouvá hranice, ať už formou ultra násilnické představivosti (RoboCop), grafickým sexuálním obsahem (Základní instinkt) nebo čistým a nefalšovaným brakem (Showgirls). Takže když vešlo ve známost, že Dánský rodák se stáhnul z Hollywoodu a vrátil se do Nizozemí a chystá se točit osobní charakterovou studii z druhé světové války s názvem Černá kniha, kritici a diváci se hned ptali, zda tento režisér bude schopen vyvážit svou zálibu v extrémním chování s historickou vážností nacistické genocidy.

Film samotný vypráví příběh Židovky jménem Rachel Steinová (Carice van Houtenová), která žije v Nizozemí za nacistického režimu. Když je celá její rodina zabita, přidá se k podzemnímu odboji. Řídí jej bývalý chirurg Hans Akkermans (Thom Hoffman) a starší bojovník za svobodu Gerben Kuipers (Derek de Lint). Nacisté zajmou Gerbenova syna a několik dalších spolubojovníků. Rachel je má zachránit tím, že svede nacistického důstojníka jménem Ludwig Müntze (Sebastian Koch) a získá jeho důvěru, aby tak našla cestu k záchraně uvězněných odbojářů.

Rachel důstojníka úspěšně svede a pronikne mezi nacisty. Celé se to ale zkomplikuje, když se Rachel do překvapivě přemýšlivého a dobrosrdečného Ludwiga zamiluje. I když dokáže vystopovat jednoho z mužů, kteří zmasakrovali její skupinu uprchlíků, série událostí přivede obě strany k domněnce, že ona sama je zrádkyní. Celá situace způsobí mnohé intriky a řetězce událostí, které jistě potrvají až do doby dlouho po válce.

Když uvážíme obecný tón předchozích děl Verhoevena, nemělo by nás překvapit, že Černá kniha je na hony vzdálena často usedlému přístupu ostatních evropských filmů k podobným tématům. I když by úvodní shrnutí děje mohlo vyvolat představu menší, televizní romantické epiky, na tomto filmu skutečně není nic malého a vlastně bych jej ani neoznačil za romantický.

Asi nejmarkantnější na filmu je to, že vážnost tématu ani v nejmenším nezmírnila Verhoevenovu zálibu v překračování zažitých tabu. Používá děj jako důvod pro sérii degradujících scén, skrz které představitelku hlavní role nutí projít. Zobrazovaná a často zvrácená sexualita není sama o sobě odporná, ale vypadá nahraně a zmanipulovaně. Kolega Rachel nestydatě ohmatává během jejích příprav k proniknutí do německé základny. Nahý důstojník tančí kolem pisoáru pro pobavení naší bezmocné hrdinky. Rozzuřený dav strhne z Rachel oblečení a poleje ji splašky z vhodně umístěného sudu. Žena se uspokojuje na piánu, aby tím rozptýlila pozornost stráží. Seznam by mohl pokračovat dál a dál. V těchto scénách není vášeň či význam – spíše se mi zdálo, jakoby na mě Verhoeven zíral a škodolibě čekal na každé zaváhání či zamračení. Nevadí mi použití otevřené sexuality k vyvolání emocí u diváků, ale opravdu mi vadí, když se režisér očividně pokouší toho zneužít k vymáčknutí reakcí.

Pak je tu samotný děj. I když je to pro Verhoevena zřejmě srdeční záležitost (psal to s Gerardem Soetemanem patnáct let), scénář je tak protkaný zvraty a očividnými nesrovnalostmi, že se nakonec zřítí pod vlastní váhou. Vlastnosti postav, emoce a motivace se mění v každé scéně, loajalita se přesouvá bez důvodu či podnětu, přátele zrazují přátele bez logického zisku a nepřátele vytvářejí přátelství bez jakéhokoliv základu. Je Gerben tupý vůdce nebo emotivní otec? Je Hans mravný muž nebo chlípný prevít? Záleží na tom, co scénář v dané chvíli potřebuje. Asi nejzarážející je, že i když Rachel sleduje zavraždění své rodiny na vlastní oči, trvá to jen několik scén, než se zamiluje do muže, který pravidelně přikazuje vraždění Židů. Uznávám sice, že Verhoeven si dá načas, aby Müntzeho vykreslil jako slušného chlapíka, ale skutečně si máme myslet, že by Rachel přehlížela jeho podíl na podobných zvěrstvech? Smutné je, že jediné postavy, které jsou vyobrazeny konzistentně, jsou dva zpočátku důvěryhodní zrádci, kteří mají předvídatelně nečestné pohnutky a banda zlých, jednotvárných německých vojáků.

Black Book / 2Sice to teď asi zní, jako bych Černou knihu z duše nenáviděl, ve skutečnosti se mi na tomto filmu hodně věcí líbilo. Filmařina je to úžasná, dobové detaily jsou vynikající a pečlivé užití světla a stínů místy způsobuje, že film vypadá jako série maleb. Ještě důležitější jsou výkony – dokonalé v celém filmu, každý z herců své roli vnukne delikátnost a smysl. Hoffman, Kobus a Koch svá vyjádření a výkon vždy dokonale ovládají a poskytují nám pohled do složitého uvažování válečných zločinců či odbojářů. Carice van Houtenová je ve své klíčové roli Rachel jednoduše fascinující – dává své postavě autentičnost a zranitelnost, až jsem skoro zapomněl na všechny ty změny v příběhu.

Celkem vzato, když Verhoeven dá svým hercům prostor k nadechnutí, Černá kniha triumfuje jako úchvatné zkoumání lásky, ztráty a obětování se v temných dobách nacistického režimu. Tento zhýralý režisér ale naneštěstí nedokáže kočírovat své vnitřní Showgirls, což (spolu s překombinovaným dějem) okrade Černou knihu o soudržnost, která by z ní udělala daleko víc než to, co nakonec je – průměrné drama z druhé světové války.

Video: Zvětšujeme obraz

Film samotný je možná poněkud rozporuplně hodnocen, ovšem kvalita obrazu na tomto dvouvrstevném BD-50 disku je rozhodným vyhlášením výhod high definition. Černá kniha je uvedena v 1080p za použití kodeku AVC MPEG-4 a má úžasný obraz plný svěžích barev a působivé úrovně detailů. Paleta se mírně mění podle nálad jednotlivých scén, ale pleťové tóny zůstávají přirozené a primární barvy jsou vždy živé. Detaily zřídka zmizí v temnotě a prokreslení stínů je vynikající, i přes množství potencionálně problémových nočních scén a záběrů z vězení.

Bez ohledu na to, jak jsou jednotlivci blízko nebo daleko od kamery, jejich zřetelnost a probarvení zůstává realistické a jejich vlasy jsou zobrazeny s obdivuhodnými detaily. Završují to stabilní černé úrovně, které do snímku přidávají hloubku a nezaznamenal jsem ani náznák zrna ze zdroje. Je tu sice lehký závoj zrna související s přetiskem, ten je ale nevtíravý a nevyčnívá.

Pro rychlý přehled krás tohoto transferu začneme u zahajovací scény v Izraeli – každá skála na kopci je zřetelně ohraničená, drobné křoví vyčuhuje z písku a autobus odhazuje drobné kousky štěrku. Podívejte se také na třetí akt, když se osvobozenecké síly shromažďují v ulicích na přehlídku – všimněte si saturace barev celého davu, jasnosti textur na oblečení a složité struktury cihel na vzdálených budovách.

Stejně jako u nedávného předělávky jiného importovaného válečného příběhu z Německa, Životy těch druhých, Sony zde očividně investovalo značný čas, aby Černá kniha vypadala co možno nejlépe. Jejich úsilí se znovu značně vyplatilo. Od začátku do konce je to jeden z nejspolehlivějších transferů, které jsem na high definition viděl.

Audio: Hodnotíme zvuk

Toto Blu-ray vydání Černé knihy obsahuje dva audio mixy – znatelně zvučný, nekomprimovaný prostorový PCM 5.1 mix (48 kHz/16-Bit/4.6 Mbps) a nadprůměrnou Dolby Digital 5.1 stopu (640 kbps). Oba mixy jsou uvedeny v dánštině, s anglickými titulky. V některých částech filmu se objevují také německé nebo anglické dialogy.

Black Book / 3Nekomprimovaná stopa si lehce poradila s kontrastem mezi tichými scénami a prudkými výbuchy. Klidnější části zaplňují kanály přesvědčivou atmosférou a vytvářejí dobře prozvučené zvukové pole s neustálou přítomností okolí a vnitřní akustiky. Boje a výbuchy dobře využívají kanál pro nízkofrekvenční efekty a basové rozsahy mají citelný dopad. Bez ohledu na děj na plátně (nebo jeho absenci) mají dialogy vždy hlavní prioritu a každá věta je jasná a stabilní. Hlasy zřídka vycházejí z centrálního reproduktoru, spíše v každém okamžiku zaplňují několik kanálů.

Abych řekl pravdu, vůbec jsem nečekal, že mix bude tak působivý. Ta spousta aktivity v zadních reproduktorech stopě dává hloubku a oživuje válkou zničené ulice. Zvuk má nespočetné vrstvy, které každou scénu oddělují od skutečného světa. Výsledná hloubka filmového zvukového pole je mimořádná, klopýtá jen ve chvílích, kdy Verhoeven prosazuje zveličené zvukové efekty při krveprolitích (záměrné stylistické rozhodnutí spíše než problém PCM stopy).

Jediný větší technický problém jsem zaznamenal v tom, že přesnost kanálů je místy sporná – efekty někdy vyplní reproduktory bez přemýšlení nad realističností zvuku. Nejvíce si toto lze uvědomit během scény útěku z vězení – směry výstřelů tak úplně neodpovídají umístění zbraní. Je to ale pouze nepříliš častý problém, kterého si většina diváků ani nevšimne – této robustní PCM stopě to určitě neuškodí.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Tato Blu-ray edice Černé knihy vychází zároveň se standard definition DVD. Obě vydání mají stejné přídavky. Povšimněte si ale, že tento balíček je zcela odlišný od vydání filmu na DVD v Evropě, který zahrnuje 13 minutový rozhovor s Verhoevenem, 22 minutové interview s Carice van Houtenovou a čtyř stránkovou brožurku a trailer. Místo tohoto obsahuje americké vydání dva nové smínky – komentář režiséra v angličtině a jeden zdlouhavý dokument.

Black Book / 4Mně osobně se Verhoevenův komentář jevil poněkud protivný. Sice slušně dokumentuje trápení a strasti při tvorbě filmu, zdál se mi spíše jako tlučhuba. Naznačuje, že jeho práce na filmu je úctyhodná prostě kvůli jeho tématu. Nedoporučoval bych jej nikomu kromě fanoušků samotného režiséra a těm, kteří jsou zvědaví na technické stránky produkce filmu.

Dokument o tvorbě filmu trochu opakuje zvukový komentář, ale je přínosný, neboť rozšiřuje své pole působnosti i za Verhoevena a obsahuje rozhovory s různými herci, kteří dávají o celém projektu zajímavý přehled. (Pozor, tento snímek je uveden pouze ve standard definition.)

Závěrečné zamyšlení

Z Černé knihy mám smíšené pocity – i když jsou výkony velice poutavé, prostě se mi zdá, že se Verhoevenův styl nehodí k vážnosti daného tématu. Toto vydání však přesto obsahuje velkolepý video transfer a vydatnou zvukovou stopu, což je dobrý důvod pro shlédnutí filmu. Jediná skutečně stinná stránka tohoto disku je relativně útlý balíček bonusů, který film ani nepodpoří, ani neosvětluje důvody pro jeho neobvyklý tón.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv