Gothika (Blu-ray Disc)

Gothika / 1V roce 1999 se pověstní filmaři Joel Silver, Robert Zemeckis a Gilbert Adler spojili, aby vytvořili společnost nazvanou Dark Castle Entertainment. Dohromady je svedla láska k tomu typu rozmělněných, přesto dobře zpracovaných trháků, kterými William Castle a Hammer Studios zaplavili kina v padesátých a šedesátých letech; jejich cílem se stalo uvést nový snímek do kin každoročně na Halloween, a mísí tak vlastní nostalgii s moderní, komerční vnímavostí.

Ačkoli v kinech bývají výdělky studia Dark Castle poměrně vysoké, jsou jejich snímky co do kvality při nejmenším nevyrovnané. Remaky jako Dům hrůzy, 13 duchů nebo Dům voskových figurín přinášejí jen málo z toho, díky čemuž byly původní snímky tak okouzlující; a nové příběhy jako Loď duchů či Krvavá sklizeň se liší pouze mírou podřadnosti. Je ironií, že i přes všechnu kritiku a neúspěšnou komerční práci, jež byla na snímek vynaložena, se tím nejlepším z řady titulů studia Dark Castle stal nedokonalý, přesto příjemný malý thriller Gothika.

Zápletka je typická pro béčkové snímky. Halle Berry ztvárnila doktorku Mirandu Grey, policejní psycholožku v ženské věznici ve Woodwardu, která se však brzy ocitne mezi svými pacientkami. Po strašidelném zážitku na mostě, kde spatřila mrtvou dívku, po probuzení zjistí, že je obžalována z vraždy svého manžela (Charles S. Dutton), jehož tělo našli rozsekané sekyrou na kousky. Za pomoci sympatického lékaře a zároveň bývalého kolegy (Robert Downey, Jr.) a výbušné spoluvězeňkyně (Penelope Cruz) musí Miranda uniknout z věznice a vyřešit celou záhadu, aby očistila své jméno.

Můžete si být jistí, že Gothika není bez chyb. Za prvé se nedá jasně určit, o jaký druh filmu vlastně jde. Je to příběh plný duchů? Anebo popisuje záhadnou vraždu? Policejní vyšetřování? Jedná se o typický horor? Scénárista Sebastian Gutierrez jen hromadí z každého soudku kousek a zřejmě doufá, že vše nakonec napasuje dohromady. Film také trochu podvádí diváky tím, že neodkrývá pravdou příčinu Mirandiných náhlých psychických schopností, což dodává příběhu na nedůvěryhodnosti. Nakonec tu máme závěr filmu – měl divákům přinést šokující zvrat, který se očekával po uvedení Šestého smyslu, ale výsledek je pouze částečně uspokojivý.

Co vyzvedá Gothiku nad úroveň ostatních filmů od Dark Castle, je, že se alespoň pokouší být vytříbeným snímkem. Režisér Mathieu Kassovitz (Purpurové řeky, Mnichov) chvílemi možná lehce přehušťuje atmosféru, ale je skutečně úspěšný při vytváření nálady a předtuch hrůzy bez zjevného násilí nebo krve. Herecké obsazení je také velmi kvalitní, zejména Downey ve smutně omezené roli a Berryová, která se (možná oproti svému nejlepšímu mínění) nikdy nechová k materiálu blahosklonně. Soundtrack Johna Ottmana je velmi působivý a melancholický, a stal se tak jedním z nejlepších soundtracků hororových filmů v poslední době.

Ne, Gothika není Hitchcock, ale oproti všem ostatním titulům Dark Castlu nepůsobí hloupě, ani se nepodbízí. Pokud jste v nenáročné náladě, přichystaní na béčkovou zábavu, může být tento snímek vstupenkou do temné a bouřlivé noci s vaším domácím kinem.

Video: Hodnotíme obraz

Gothika přišla do kin teprve před třemi lety, a je tak technicky katalogovým vydáním, i když je stále poměrně novým filmem na to, aby už byl vydán znovu. Můžete si být jisti, že se jedná o uhlazený, dobře natočený film, ale bohužel patří mezi ty, které se koupou v záplavě šedé, a jako takový skutečně vyzkouší rozlišovací schopnosti vašeho přehrávače.

Zobrazení stínů v tomto 1080p/VC-1 kódování (které je shodné pro Blu-ray i HD DVD vydání) je poměrně působivé – alespoň v úvodních částech filmu. Černé jsou inkoustově dokonalé a bílé kontrasty – i když trochu ostřejší – vypadají přiměřeně vzhledem k plánovanému vizuálnímu stylu. Barvy se mění – v některých scénách nás čekají vybledlé tóny, zatímco v jiných dominují ocelově modré. Odstíny pleti jsou přesné, přesto se scénu od scény liší; zcela jasně se však jedná o součást hrůzostrašné atmosféry, kterou filmaři vytvořili.

V průběhu filmu bohužel odhalíme několik zádrhelů v transferu. Z nějakého důvodu v druhé polovině filmu trpí ostrost fotografie – nebuďte překvapeni, pokud občas zahlédnete neostré oblasti. V závěru snímku jsou viditelné také šumy, protože filmaři upustili od surrealistické stylizace z počátku filmu a dali přednost realističtějšímu vzhledu typickému pro thrillery. Přesto detail a hloubka zůstávají silné a celková kvalita obrazu Gothiky více nabízí, než ztrácí.

Audio: Hodnotíme zvuk

Gothika / 2Studio Warner se v poslední době zlepšilo co do nabídky zvuku s vysokým rozlišením u svých katalogových Blu-ray a HD DVD titulů; Gothika však bohužel nepatří mezi vybrané. Studio nabízí jen typický Dolby Digital 5.1 surround track jak pro Blu-ray, tak pro HD DVD; ačkoli se track na HD DVD vydání může chlubit přídomkem Plus, oba jsou kódovány ve stejné rychlosti (nebo spíše pomalosti) 640 kb/s.

Gothika je dalším z hororových snímků, které trpí žihadlovým syndromem, při němž jsou hlasité výbuchy zvuku součástí soundtracku jen proto, aby vyděsily diváky. Ne, není to strašidelné, ale z akustického hlediska to může být docela legrace. Ve výsledku jsou surroundy dobře využívány během celého filmu, jehož atmosféra je tak přímo hmatatelná. První třetina snímku je prakticky celá ponořená do hromobití, což přináší soustavnou sílu na pozadí. Technické specifikace jsou také poměrně solidní a přinášejí poddajné hluboké basy a celkový dojem čistoty a jasnosti. Dialogy jsou dobře nahrány, ačkoli vyvážení je slabší a často jsem musel bojovat, abych v některých hlasitějších částech filmu textům rozuměl.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Gothika vyšla na standard definition DVD dvakrát – poprvé jako hubené jednodiskové vydání, poté jako dvoudisková speciální edice, na niž přibylo poměrně dost materiálu. Jak Blu-ray, tak HD DVD vydání tyto bonusy převzaly, a jak už je zvykem u titulů studia Warner, jsou uvedeny v poměru 4:3 a v 480i/p/MPEG-2 videu.

Bohužel ani se všemi bonusy z dvoudiskového DVD nejde o příliš rozsáhlou sbírku a přináší pouze základní informace. Malým překvapením jsou dva dokumenty zmíněné za zadní straně přebalu disku. Ve skutečnosti však nejde ani o dokumenty – jedná se jen o dvě části jednoho 22 minutového bonusu. Při natáčení Gothiky (On the Set of Gothika, 15 minut) je typickou rozšířenou reklamou. Přítomni jsou Halle Berry, Charles Dutton a Robert Downey Jr., společně s režisérem Mathieuem Kassovitzem, kinematografem Matthewem Libatiquem a dalšími členy štábu; bonus je plný rozhovorů z natáčení, jedná se však většinou o podlézavé opakování děje a sliby, jak děsivý snímek je. Malování ohněm (Painting with Fire, 7 minut) je dalším rozšířením předchozího bonusu z natáčení a popisuje produkční design, osvětlení a vizuální styl filmu.

Dále tu máme audio komentář Kassovitze a Matthewa Libatiquea, který je však neoblomně technický (a nezáživný); zanechal ve mně pocit, jako by tento film byl pro Kassovitze pouhým stylistickým cvičením – nikdy totiž nevypadá, že by se hlouběji zajímal o příběh nebo postavy snímku. Tento bonus je skutečně jen pro diváky s technickým způsobem uvažování.

Další bonus byl na předchozím vydání označen jako interaktivní – jedná se o několik obrazových a grafických záležitostí, které dnes vypadají spíše kuriózně. Vstupte do woodwardské věznice (Enter Woodward Penitentiary) a Navštivte pracovnu doktorky Greyové (Visit Dr. Grey’s Office) a můžete se podívat do záznamů postav nebo na stylizované kresby. Jelikož je však film velmi vzdálený od charakterové studie, nejsou tyto záležitosti nijak extrémně zajímavé nebo vysvětlující.

Gothika / 3Na závěr bonusového balíku tu máme několik promo materiálů. Limp Bizkit natočili působivou předělávku klasického hitu Behind Blue Eyes od The Who, jež je tu uvedena ve formě klipu (uvidíme v něm hlavního zpěváka skupiny Freda Dursta při spolupráci s Halle Berry). Dále se podíleli na velkolepém 20 minutovém dílu seriálu Točíme video (Making the Video) pro MTV. V jistých ohledech je tento kousek zábavnější než bonusy, které se týkají samotného filmu – Durst (který video režíroval) by se dal přirovnat k rozjetému vlaku – a odhaduje se, že jeho reality show na VH-1 je už takřka za rohem.

Z MTV archivu vzešel také kousek ze show zvané Punk’d, který uvádí Ashton Kutcher. Tento 4 minutový bonusek je skutečně vtipný – popisuje, jak se Kutcher snažil Berryovou odradit od návštěvy premiéry filmu.

Na konec tu máme kino upoutávku ke snímku, jež je uvedena ve formátu 16:9, ale vypadá jako nekonvertované standard definition.

Závěrečné zhodnocení

Uhlazeně natočená a dobře zahraná – Gothika je pravděpodobně nejlepším výkonem studia Dark Castle Entertainment. Nejde o žánrovou klasiku, přesto přináší zábavnou, strašidelnou podívanou. Toto Blu-ray vydání je také poměrně dobré. Transfer i soundtrack jsou solidní, ale ačkoli tu najdeme mnoho bonusů, nejsou příliš přesvědčivé. V žádném případě se nejedná o špatné katalogové vydání a s lehkým srdcem jej lze doporučit všem fanouškům filmu. A ostatní, pokud máte správnou náladu na ucházející, přesto ne výjimečný horor, klidně si jej vypůjčete.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv