Volání o pomoc (Blu-ray Disc)

Reign Over Me / 3Víc než půl desetiletí po 11.září 2001 je pokoušení se o komerční film o tomto dni stále ještě morálním minovým polem. Jak zobrazit a analyzovat následky bez využívání emocí diváků nebo manipulování s nimi? A je vůbec možné se citlivě zaměřit na takovou stále ještě otevřenou ránu v našem kolektivním vědomí, aniž bychom sklouzli k melodramatu, přesládlé sentimentalitě nebo přílišné vážnosti?

Volání o pomoc se obdivuhodně pokouší právě toto provést. Ale místo toho, aby film následoval taktiku použitou ve World Trade Center a Let číslo 93, dvou velmi dobrých filmech o 11.záři zaměřených téměř výhradně na události toho dne, Volání o pomoc má kořeny v současnosti – dlouho poté, kdy je 11.září už nepochopitelné. Film používá ohraný žánr snímků o kamarádech a spojuje jej s komediální fantasy. Výsledkem je působivá alegorie, která má sice vady, je však srdečná a citlivá.

Scénář se o Dvojčatech téměř nezmiňuje. Představuje nám Charlieho Finemana (Adam Sandler), jehož rodina byla v letadle. Svou ztrátu vytěsnil ze své mysli a uchýlil se do téměř šíleného světa tím, jak potlačuje jakoukoliv vzpomínku na svou zemřelou ženu a dvě dcery. Býval zubařem, nyní pracuje jako zprostředkovatel životních pojistek. Své dny si krátí pátráním po starých LP-čkách a jízdou na skútru.

Alan Johnson (Don Cheadle), jeho bývalý spolubydlící z medicíny, Charlieho jednou náhodně potká. Alan stále vede život, který Charlie ztratil: krásná žena (Jada Pinkett-Smithová), dva mladí synové, kvetoucí kariéra a finanční stabilita. Alan je zděšen, co se s Charliem stalo a pokouší se prolomit skrz přítelovy deprese a prudké výbuchy. Nakonec zinscenuje neúspěšný zásah Charlieho odcizené rodiny. Teprve po ještě nečekanější tragédii a s pomocí ohleduplné terapeutky (Liv Tylerová) se Alanovi podaří Charlieho přimět k truchlení za ztracenou rodinu.

Navzdory zajímavému záměru ve filmu ne všechno správně funguje. Tónově je film značně zmatený. Lehká ruka spisovatele a režiséra Bindera v časných scénách vytváří až fantazijní obrazy jako od Franka Capry, především tím, jak jsou noční městské scény vymalovány světlem a také použitím hudby k naznačení surrealismu. Ale zatímto tento unikátní přístup byl asi vytvořen především jako komerční ústupek Sandlerově známé komické osobě, vytváří také dojem, že se Binder snaží nás vzdálit od přirozeného dramatu příběhu, téměř jakoby nevěřil, že jsou diváci schopni zvládnout syrové emoce spojené s 11.zářím.

Reign Over Me / 2Srdce filmu je ale naštěstí tvořeno herectvím Cheadlea a Sandlera a jejich výkony vyrovnávají Binderovy změny tónů. Cheadle je herec se značným rozpětím a dokonce i nejméně pravděpodobná rozhodnutí jeho postavy znějí skutečně. Sandler má vlastně složitější úhlohu než Cheadle, protože jeho legrační osobnost spolu už nese naše očekávání jeho neúspěchu v jakékoliv dramatické roli. Sandlerova komediálnost byla ale vždy napuštěna trochou hněvu (hlavně v Opilí láskou a Klik – život na dálkové ovládání) a zde nalézá správnou rovnováhu mezi bolestí a patosem. Jeho Charlie je naplno realizovaný, odstínovaný výtvor a také jeho zatím nejlepší.

I když je to film s málem radostí, Volání o pomoc je nakonec působivé vyobrazení toho, jak se jeden muž vyrovnává se zármutkem. Film tím taktně uznává kolektivní utrpení amerického národa. Volání o pomoc je možná nevyrovnané a rozhodně postrádá ten správný druh nabubřelých emocí, které by mu získaly větší komerční úspěch. Jestli ale hledáte malý, vnímavý obraz, tento film je zážitek, který téměř jistě zapůsobí.

Video: Zvětšujeme obraz

Volání o pomoc bylo celé natáčeno na HD kamery a potom transferováno na 35mm film. Zde je prezentováno v 1080p/AVC MPEG-4 videu. Tato kombinace HD původu a 35mm zdroje dává Volání o pomoc filmový vzhled, ale také velice čistý, bezvadný lesk, který je překvapivě harmonický.

I když má zdroj slabý náznak atmosféry z natáčení na video (díky plochému vykreslení stínů a kvetoucím bílým tónům), ponechává si obecně naturalistický dojem. Obraz je vždy ostrý a má rozměry, s bohatými černými a vynikající hloubkou v téměř každém záběru. Barvy jsou také neobyčejné, i když hluboké odstíny jsou někdy tak intenzivní, až se pohybují na hranici přesycení. Pleťové tóny místy trpí přílišným užíváním modrých a zelených filtrů pro noční scény. Jak se často stává u materiálu natáčeného na video, problémem může být šum, především v málo osvětlených záběrech, kde často překrývá detaily. Na takto nízkorozpočtové, intimní drama natáčené na HD je však tato prezentace Volání o pomoc obecně potěšující.

Audio: Hodnotíme zvuk

Intimní povaze Volání o pomoc velice prospívá střízlivý zvukový design. Tato nekomprimovaná PCM 5.1 prostorová stopa svůj úkol lehce zvládá a film hezky podporuje, aniž by jej přebíjela.

Volání o pomoc je v podstatě lidský film a neobsahuje akci v tradičním smyslu slova. Zvukový prostor je tedy zřídka aktivní, pokud vůbec. V Newyorských exteriérech je lehká atmosféra a několik klubových, hudebních okamžiků, ale je jich málo. Těch několik slabých efektů je v mixu potlačeno a neupoutává pozornost. Na této stopě je důležitý především dialog a obecný smysl reality a obojí je velmi efektní. Od Volání o pomoc nečekejte žádný zvukový ohňostroj, ale uvážíme-li povahu materiálu, je to tak prostě správně.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Reign Over Me / 1Po slabém ohlase v kinech není překvapivé, že Sony pro vydání Volání o pomoc na Blu-ray a DVD nevyprodukovalo rozsáhlou sadu přídavků. Nenajdete zde zvukový komentář, ani žádné vystřižené scény, ale ty tři snímečky, které tu jsou, jsou alespoň uvedeny v naprosto čistém 1080p/MPEG-2 videu.

Asi jako náhrada za chybějící komentář je 16-minutový snímek V pozadí Volání o pomoc (Behind the Reign) vlastně jenom konverzace mezi čtyřma očima s autorem a režisérem, Mikem Binderem. Je hutný a obsáhlý, zaznamenává počátky myšlenky, která vedla až k filmu (Binder byl na ground zero ráno 11.září), klíčové části příběhu, obsazení, natáčení a dokončení filmu.

Hudební improvizace Dona Cheadlea a Adama Sandlera (Jam Session with Don Cheadle and Adam Sandler) je přesně co říká název – pětiminutový záznam těchto dvou herců ritmujících na kytary. Není to sice špatné, ale svou práci by kvůli kytarám asi zatím neměli opouštět.

Na závěr tu máme Fotografické Volání (A Still Reign), což je šestiminutová montáž fotografií ze zákulisí a propagace (celkem asi tři tucty). Malý komentář od Bindera by asi byl dobrý, je to ale přesto dobře provedeno a editováno, doplněno o titulní melodii od Dava Matthewse (ve filmu se také krátce objevuje).

Celé to zakončuje několik trailerů na další Blu-ray tituly od Sony, včetně Spidermana 3, Klik – život na dálkové ovládání, Paprika a Superbad. Bohužel tu není trailer na Volání o pomoc.

Závěrečné zamyšlení

Volání o pomoc je první mainstreamové drama z doby po 11.září, které se zabývá dlouhodobějšími následky na přeživší. Není tak úplně úspěšné, ale je vnímavé a místy tiše dojemné. Film je na Blu-ray dobře reprezentován, má hezký transfer, vhodně umírněný soundrack a dokonce i několik užitečných bonusů. Rozhodně stojí za podívání.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv