Divoké vlny (Blu-ray Disc)

Surf’s Up / 1Zdá se, že se Hollywood v těchto dnech nemůže nabažit tučňáků. V minulých letech jsme mohli vidět oceněný dokument Putování tučňáků, který překonal všechny rekordy návštěvnosti kin, nebo animovaný hit Happy Feet, jenž naprosto okouzlil všechny diváky svou armádou tančících a zpívajících opeřenců. Teď tu máme Divoké vlny, nejnovější tučňáčí snímek, který dorazil na plátna kin; toto animované dobrodružství plné surfů a ploutví nijak nešetří na roztomilých zvířátkách ani dlouhých hudebních výstupech.

Divoké vlny mají podobu falešného dokumentu; vypráví příběh Codyho (Shia LaBeouf), mladého tučňáka rockhoppera, který opustil rodný Mražákov v Antarktidě, aby se zúčastnil velkého surfařského memoriálu Big Z na plážích ostrova Pin-Guí. Pro Codyho, syna jednoho z největších surfařů, který kdy žil, je vítězství vším. Během svého dobrodružství najde nové přátele, a to surfařského cvoka Kuře Joea (Jon Heder) a ráznou plavčici Lani (Zooey Deschanel). Je to však Geek (Jeff Bridges), starý a vyřízený surfař, který Codymu ukáže, že pravým vítězem nemusí být vždy ten, kdo dorazí do cíle jako první.

Divoké vlny jsou snímkem s lehce rozdvojenou povahou – v první řadě jde o jasně zaměřený, až předpisově rodinný kousek. Sledujeme rozkošná zvířátka, jež pronášejí vtipné poznámky v každé větě a tančí v rytmu nejnovějších hitů (v tomto případě jde o alternativní rock a podobné záležitosti jako např. Green Day), zatímco příběh je typickým sentimentálním dojákem o hodnotě rodiny a nutnosti odmítnutí pohodlí pro dosažení naprosté blaženosti. V druhém plánu přinášejí Divoké vlny poměrně ambiciózní technický výkon – jedná se o první film ve světě počítačové animace, který využil natáčení naživo, a napodobil tak dokumentární přístup, který dodává snímku příchuť retra a nezkreslenosti.

Osobně bych se příliš nestaral o počítačové pokroky v grafice. Ano, rozmanité vodní efekty jsou skutečně ohromující – možná vám v některých záběrech spadne čelist – ale všechny tyto speciální efekty neznamenají mnoho bez skvělého příběhu – a to je právě oblast, kde Divoké vlny nabízejí jen málo nového. To, že je Codyho příběh zachycen ve formě dokumentu, je určitým osvěžením (alespoň ve srovnání s nedávno uvedenými snímky, jako jsou Mravenčí polepšovna nebo hrozné (Ne)Šťastně až na věky, které mají skutečně nepovedenou animaci), ale ani mazaná struktura vyprávění nemůže vyvážit naprosto neoriginální příběh.

To však neznamená, že by Divoké vlny nebyly zábavným snímkem. Cody, namluvený LeBeoufem, je velmi sympatický, nepředvídatelný hrdina a skutečně nemůžete jinak, než držet pěsti tomuto tučňáčímu borci na prkně. Také se mi líbil Bridgesův skrblický stařík Geek – herec je hlasově tak obratný, že se stal silou, která je v soundtracku jasně rozeznatelná i v hromobití vln. Navíc snímek obsahuje spoustu opravdu vtipných hlášek, stejně jako inteligentnější humor, takže osloví nejen děti, ale i dospělé. Je určitě dobrou zprávou, že na rozdíl od mnoha jiných animáků poslední doby Divoké vlny nikdy neklesají na úroveň filmu určeného výhradně dětem.

Příběh samotný je možná předvídatelný a neinspirativní, ale již jsem viděl daleko horší snímky než Divoké vlny. Roztomilý, dobře míněný a technicky působivý – tento snímek není žádnou klasikou Pixaru, ale děti si jej zamilují a (pokud správně nastavíte svá očekávání) nabízí mnoho i dospělým.

Video: Zvětšujeme obraz

Divoké vlny zvolily spíše románový přístup k animovanému filmu a zacházejí se surfujícími tučňáky, jako by byli předmětem dokumentu. Filmaři se tomu přizpůsobili také stylisticky a záměrně dodali animaci filmu degradovaný vzhled s falešnými šumy, zrněním a dalšími kazy. Kvůli tomu je velmi obtížné tento 1080p/AVC MPEG-4 transfer zhodnotit, protože rozsáhlé úseky snímku vypadají mělce, nenasyceně a jsou plné falešných spojových značek, atd. Snímek prostě nepřináší ten třídimenzionální, jako břitva ostrý obraz, na jaký jsme zvyklí u animovaných filmů na high definition.

Divoké vlny se více rozjedou, když film plně odhalí všechny své možnosti – je důkazem, že i přirozeně vypadající materiál může být vynikající. Barvy ožívají a kontrast všemu dodává říz. Detaily jsou bohaté a nemají daleko k dokonalosti. Vyobrazení některých prvků, zejména dynamických vln a surfů, je taktéž nádherné. Snímek může vypadat naprosto fantasticky – svěží, detailní a dobře navrstvený – a přináší okamžiky, jimiž vás Divoké vlny skutečně ohromí. Celkově tento pokažený vizuální design vyprávění jen pomohl. Jen nečekejte souvisle senzační video ve stylu Happy Feet nebo filmů studia Pixar.

Audio: Hodnotíme zvuk

Sony nabízí ke snímku Divoké vlny nekomprimovaný PCM (48 kHz/16-bit) a Dolby TrueHD 5.1 (48 kHz/24-bit) surround track; jedná se o jeden z případů, kdy jsou PCM a TrueHD tracky natolik vyrovnané, že rozdíly jsou naprosto zanedbatelné. Ať si vyberete kterýkoli, bude to živá a poutavá prezentace, která vás jistě potěší.

Jednou z věcí, která mi na animovaných soundtracích připadá velmi zábavnou, je, že jsou většinou celé nahrány ve studiu. Jako takové neznají žádná omezující pravidla reality. Divoké vlny nejsou výjimkou a celý snímek se chlubí vysoce aktivními surroundy. Zvuk hřmících vln je ve zvukovém poli tak dominantní, že to téměř vypadá, jako by se stal další postavou filmu. Podobně také pocit reality a hloubka diskrétních efektů je úžasná, s krásně transparentními záběry a silou na pozadí, která vás vtáhne do děje.

Rozsah dynamiky je v celém spektru naprosto špičkový a subwoofer mě skutečně překvapil hlubokými, pevnými basy. Dialogy jsou odborně nahrány a promluvy jsou vždy hlasité a zřetelné. Divoké vlny také silně využívají alternativních rockových písní (od Green Day, apod.), které znějí skvěle (i když většinou jako stereo nahrávky). Sečteno a podtrženo, audio je naprosto prvotřídní.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Sony vydala Divoké vlny na Blu-ray ve stejný den jako na DVD a obě edice jsou nacpány bonusy až po vrch. Přestože high definition verze nepřináší žádné exkluzivní přídavky, téměř všechny bonusy na video základě jsou uvedeny v plném 1080p/AVC MPEG-4/MPEG-2 videu.

Jak už je zvykem u kreslených rodinných snímků, bonusy jsou směsicí materiálu pro děti a hlubších pohledů, které zaujmou spíše straší fanoušky. Všechno uvádí do pohybu balík složený ze čtyř částí; Všichni společně: Schůzka hlasů Divokých vln (All Together Now: Surf’s Up Voice Session, 17 minut) je mým nejoblíbenějším příspěvkem. Dlouhý sestřih na rozdělené obrazovce uvádí všechny hlavní herce (včetně Shia LeBeoufa, Jona Hedera a Jeffa Bridgese), jak rozebírají a upřesňují chování svých postav. Najdeme tu rozhovory s většinou herců a režiséry Ashem Brannonem a Chrisem Buckem. Ačkoli jsem už na jiných discích viděl opravdu hodně bonusů o hlasovém obsazení animovaných filmů, pokaždé mě ten proces znovu a znovu fascinuje.

Ani jedna kapička skutečné vody (Not a Single Drop of Real Water) je typičtějším 28 minutovým přehledem rozděleným do tří částí: Natáčení surfování (Surf Cam), Vytváření vln (Making Waves) a Od scénáře k surfu (Storyboard to Surfboard). Jedná se o celistvé, přesto rozmanité shrnutí, které obsahuje spoustu rozhovorů s herci i členy štábu, sestřih z natáčení v animačním studiu a zajímavý video deník, jenž dokumentuje, jak lidé z produkce podnikli několik výletů za surfaři, aby si ověřili autenticitu filmového prostředí. Tento bonus vystupuje nad úroveň čistě reklamního materiálu a nabízí upřímné momenty tvořivého procesu – určitě stojí za zhlédnutí.

Setkání s tučňáky (Meet the Penguins) nám představuje skutečné opeřence z Divokých vln, ty neznámé hrdiny, kteří byli studováni a jejich napodobeniny vycpávány a vyztužovány tak, aby je animátoři mohli na obrazovce napodobit co nejvěrněji. Je to kouzelný bonus, ale zdál se mi svými 4 minutami až příliš krátký. Jediným bonusem, který je opravdu ztrátou času, je Arnoldův surfařský slovník (Arnold’s Zurfinary, 6 minut), kde malé dítě cituje ze slovníku surfařského slangu výrazy použité ve snímku.

Spíše pro dospělé je audio komentář, který uvádí režiséři Chris Buck a Ash Brannon a producent Chris Jenkins. Bohužel je natočen v trochu pomalém tempu a není příliš zábavný, ale je srozumitelný i pro náhodné diváky. Buck a Brannon rozebírají animační techniky hodně po technické stránce, ale na druhou stranu se dozvíme něco víc také o příběhu a postavách. Možná úmyslně tu nezaslechneme ani zmínku o tom, že Divoké vlny přišly poměrně pozdě po módě tučňáčích snímků, jakým byl např. Happy Feet. Místo toho Buck s Brannonem stále mluví o Divokých vlnách čistě jen jako by se surfařský film náhodou zanimoval. Ha ha.

Poznámka: Můžeme tu najít také druhý, bonusový komentář – podívejte se do sekce Blu-ray bonusů a dozvíte se více.

Dále tu máme pěkný výběr vystřižených scén a dalšího nepublikovaného materiálu. Čtveřice Ztracených scén (Lost Scenes) běží zhruba 9 minut – první tři jsou pouze v podobě návrhů, kdežto poslední z nich je zvukově upraveným úsekem. Také tu nalezneme 6 minutový sestřih Jak film postupoval (Progression Reels) s komentářem týmu zabývajícího se vizuálními efekty, který přináší půl tuctu scén v různých fázích zobrazení, od hrubé animace po finální produkt.

Mezi další bonusy patří klip Lauryn Hill na melodii Lose Myself (toto je ten jediný bonus uvedený pouze v 480i/MPEG-2 videu). Obrazové galerie (Image Galleries) obsahují dvě sbírky: Postavy (Characters, 16 obrazů) a Prostředí (Locations, 28 obrazů). Sony naštěstí nabízí jak automatické, tak ruční ovládání, takže si můžete každou galerii pustit jako prezentaci, nebo si je proklikat vlastním tempem. Pinballová hra (Surf’s Up Pinball Game) napodobuje staré hrací automaty Pinballu, i když je tu poměrně dlouhá prodleva mezi startem a ovládáním ploutví, takže pro mě osobně byla hra spíše frustrující než zábavná.

Nakonec jsou na disku obsaženy dva animované krátké filmy – Chubbchubbs (který získal v roce 2002 Oscara za Nejlepší krátký animovaný film) a jeho pokračování Chubbchubbs Save Xmas, jež jsou oba skutečně skvělé. Protože je poměrně vzácností mít příležitost vidět nějaký oscarový krátký film (navíc v high definition), jde o velmi vítané zpestření.

Balík bonusů uzavírají trailery ke snímkům Rodinná dovolená a jiná neštěstí, V tom domě straší! a Lovecká sezóna; také tu najdeme upoutávku na Loveckou sezónu 2, která by měla přijít do kin v roce 2008. Bohužel tu není uveden trailer k filmu Divoké vlny.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Sony to nijak nepropagovala na obalu disku, ale toto Blu-ray vydání obsahuje milý malý bonus v podobě audio komentáře, který není uveden na standard definition DVD verzi.

Tento druhý, silně technický track je v plné délce filmu a přináší komentáře supervizora vizuálních efektů Roba Gradela, supervizora animace Davida Shoppa a do třetice supervizora projektu Jamese Williamse. Tento materiál bohužel zaujme nejspíš jen skalní fanoušky počítačové animace nebo budoucí animátory. Celá diskuze se točí kolem různých animačních technik, zobrazení postav a záměrné degradace obrazu, která pomohla vytvořit správný dokumentární vzhled. Zaručuji vám, že děti tento bonus nedocení, ale je vždy vítaným překvapením, když studio nabídne něco speciálního.

Easter Eggs

Jedno velikonoční vajíčko (tj. skrytá funkce) bylo nalezeno. V hlavním menu zmáčkněte horní směrovou šipku na vašem ovladači. Až se objeví malá ikona, zmáčkněte enter a vychutnejte si létající talíře UFO, které se občas objeví ve filmu. (Děkujeme Tomovi za tip!)

Závěrečné zhodnocení

Divoké vlny přišly na tučňáčí party malinko pozdě; jde o rozkošný animovaný snímek, ale navzdory svému jedinečnému pojetí ve stylu falešného dokumentu a použití alternativních rockových písní (zkrátka to není Disney) se kvůli chabé dějové linii nestal výjimečným snímkem. Toto Blu-ray vydání je však poměrně solidní. Obraz je chvílemi zkomplikovaný záměrně sníženou kvalitou, ale soundtrack a bonusy patří k silným stránkám vydání. Divoké vlny nejsou nejlepším animákem, který můžete na trhu objevit, ale toto Blu-ray vydání rozhodně stojí za zhlédnutí.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Spider-Man: High Definition Trilogie (Blu-ray Disc)13:44 22.11.2007:

    […] disk uzavírá klip na Signal Fire od Snow Patrol a kino upoutávky na filmy Divoké vlny, Casino Royale, Ghost Rider a Across the Universe (který v době psaní této recenze na Blu-ray […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv