Zabij, nebo budeš zabit (Blu-ray Disc)

The Condemned / 1Plakát k filmu prozradí vše:
Deset lidí bude bojovat.
Devět z nich zemře.
To musíte vidět.

Je obtížné vážně zhodnotit snímek Zabij, nebo budeš zabit, když má tak nízké cíle. Jelikož se tento poslední z dlouhé řady akčních snímků chlubí nepřetržitým přísunem neuvěřitelných kousků přetékajících násilím, může se zdát imunním vůči kritice. Ale skutečně si myslíte, že mě to zastaví?

Film přináší příběh Jacka Conrada (Stone Cold Steve Austin), bývalého člena námořnictva, který je ve vězení ve Střední Americe nezákonně odsouzen k trestu smrti. Jeho osud je pozastaven, když jej na černém trhu prodají televiznímu producentovi Ianu Breckelovi (Robert Mammone) a dopraví ho na opuštěný ostrov vybavený desítkami kamer. Breckel se stal mediální senzací a využil svého naspořeného jmění, aby po celém světě vybral dalších devět adeptů na smrt. Maniakálně egocentrický producent je rozhodnut přitáhnout pozornost celého světa tím, že proti sobě postaví deset trestanců v souboji na život na smrt, který nemá žádná pravidla, ani hranice – hlavní a jedinou výhrou je svoboda.

Aby udělal svou show zábavnější, vypracoval pravidelný rozpis doručování balíčků, které vězně vybavují všemi druhy zbraní a možností. Každého trestance označí plastickou trhavinou, která okamžitě vybuchne v případě, že dotyčný poruší pravidla (jde o několik nestydatých odkazů na Battle Roayle). Conrad se do boje zapojuje jen velmi neochotně a pouze se brání před tlupou vrahů a násilníků – jedním z nich je i bláznivě výbušný Ewan McStarley (Vinnie Jones). Jak se však bitevní pole každou úspěšnou vraždou vyprazdňuje, začíná Conrad ignorovat Breckelova omezení a obrací svou pozornost ke svým věznitelům – produkčnímu týmu této reality show.

Snímek Zabij, nebo budeš zabit byl produkován společností WWE Films (jedná se o stejné urostlé zápasníky, kteří se podíleli na filmech jako Neviditelné zlo a Král Škorpion) a nadšeně hrábl po odkazu hvězd klasických snímků z osmdesátých let, jakými jsou Sylvester Stallone nebo Arnold Schwarzenegger – s výjimkou tohoto filmu jsou členové WWE zárukou, že rány budou skutečně tvrdé a krev bude stříkat po celé obrazovce s neuvěřitelnou bezstarostností. Vskutku, knockouty jsou velmi časté a prudké – a někdy se objevují, aniž by příběh pokročil dále.

Účast členů WWE má další efekt – bezděčně diváka zmate ještě více svým těžkopádným kázáním. Jak se hromadí těla, natáčecí štáb začne kázat o nebezpečí násilí a snadnosti, s níž je přijímáno naší médii ovlivňovanou společností. Režisér Scott Wiper (jedná se o jeho první celovečerní snímek) jde dokonce tak daleko, že přináší tupé srovnání moderní americké zábavy a krvavých sportů antického Říma. Výsledkem je, že se film Zabij, nebo budeš zabit podbízí svému akčně laděnému publiku, přičemž jej zároveň kárá za to, že si užívají chaos na obrazovce.

Zastav a nepřežiješ, Kurýr 2 a další akčňáky s nálepkou nevhodné do 18 let zasáhly publikum prudkým, zveličeným zmatkem – musíme však uznat, že nic jiného ani v úmyslu neměly. Zabij, nebo budeš zabit si však proti sobě poštval nejtvrdší jádro diváků tím, že se odvážil zeptat, co jsou ochotni zaplatit za to, co sledují. Tato problematická nesourodost jen snižuje hodnotu vzkazu ve filmu a komplikuje přijetí zábavné stránky snímku.

Pokud by snímek Zabij, nebo budeš zabit byl čistým akčním kouskem, mohl jsem se celou dobu smát ubohé zápletce a prázdným postavám a jednoduše si tuto jízdu užít. Pokud by šlo o inteligentní zkoumání reakcí společnosti na násilí, mohla mě nejspíš přilákat zakázaná témata. V této podobě ovšem snímek nemá vlastní záměr ani identitu, a zároveň postrádá sílu akcí nacpaného riskantního podniku. Koncept je možná zajímavý, ale dokonce i fanoušci žánru nebo členové WWE budou film považovat spíše za otravný a matoucí.

Video: Zvětšujeme obraz

Zabij, nebo budeš zabit byl natočen s využitím špičkových kamer Genesis od Panavision – jde o stejné drahé kamery, jaké byly použity při natáčení snímků Apocalypto a The Lookout. Výsledek je ohromující – nádherný zdroj je v dokonalém stavu a dláždí cestu pro téměř bezchybný transfer filmu.

The Condemned / 2Snímek Zabij, nebo budeš zabit je uveden v 1080p videu s použitím VC-1 kodeku a ohromuje inkoustovými černými, krásně nasycenými odstíny pleti a jemným detailem, jenž odhaluje každičký prvek obrazu. Navzdory omezené, do ocelova laděné paletě barev vypadají scény v interiérech skvěle – kde je potřeba, jsou barvy krásně zvýrazněné, stíny decentně ohraničené a textury ostré jako břitva. Zastavte si film během scény v kontrolní budce a všimněte si, jak jednoduché je přečíst, co je napsáno na monitoru nebo v novinách, které se povalují po místnosti. Když kamera pozoruje jednoho z producentů, podívejte se na čisté zachycení všech jeho pórů, chlupů na rukou a drobných kapiček potu na čele.

Exteriéry mají také mnoho co nabídnout, ale jsou občas přetíženy přehnaným kontrastem a neustále ostrými bílými barvami. Tónová stálost obrazu jasně dokazuje, že se jedná o záměrné stylistické rozhodnutí, které však negativně ovlivnilo úroveň detailu. Tmavé oblasti obrazovky jsou naplněny problematickým rozdrcením barev a obraz chvílemi postrádá hloubku. To poškozuje naturalistické pojetí barev, kterým se chlubí interiérové scény; pleť každého herce se červená a přechází z extrému do extrému.

Nechme stranou osobní estetické preference – jediným skutečně technickým nedostatkem, kterého jsem si všiml, je lehká pasterizace ve scénách se silnými kontrasty ve světle (například světlo v tmavé cele). Co se týče ostatních záležitostí, je tento transfer po technické stránce velmi dobře vybaven a vyrovná se ostatním špičkovým Blu-ray vydáním na trhu. Shrnuto a podtrženo, fanoušci snímku Zabij, nebo budeš zabit budou potěšeni při pohledu na to, jak bezproblémově tento transfer napodobil kino-verzi filmu.

Audio: Hodnotíme zvuk

Snímek Zabij, nebo budeš zabit přináší dunivý DTS-HD 7.1 surround track (jeho rychlost je omezena na jádro DTS s rychlostí 1.5 Mb/s, protože přehrávače v současné době stále ještě nejsou schopny dekódovat DTS-HD) a slabší Dolby Digital EX 5.1 surround mix (640 kb/s). Zvuk je bombastický a hlasitý a každičký zvukový prvek prochází přes subwoofer, který mu dodá správnou resonanci. Konečný výsledek nepřináší zrovna nejrealističtější zvukové pole, jaké jsem kdy slyšel, ale dodává hmatatelnou sílu každé ráně, střele nebo explozi. Dynamika jen vyztužuje celou show – vysoké tóny jsou pevné a basy nejsou chraptivé ani příliš jemné.

Děje se tu toho tolik, že by se dalo očekávat, že se všechny hlasové projevy budou držet v pozadí; ale právě naopak, track je krásně navrstvený, takže každý element zvukového pole dostává náležitý prostor. Pohyb po kanálech je rychlý a realistický – můžeme tu najít dokonce několik efektů se zbraněmi, v nichž jsem mohl zcela jednoduše vystopovat zdroj zvuku procházejícího mým domácím kinem. Okolní prostředí je trochu teatrální, ale i přesto využívá surroundových kanálů a vytváří příjemně plné zvukové pole. Špatnou zprávou je, že akustika v interiérech je pouze průměrná a kontrolní místnost svým zvukovým pojetím velmi silně připomíná jeviště. Ale nemějte obavy, tyto malé nedostatky vás rušit nebudou.

The Condemned / 3Větším problémem tohoto bombastického snímku je směrování. Přestože je každá scéna napěchovaná zvukovými efekty, výsledek je nezaostřený. Efekty jako střelba a odštípnutí dřeva (obzvláště venku) jsou nepřirozeně hlasité a mají tendenci vznikat v několika reproduktorech najednou, a to bez ohledu na umístění těchto prvků ve zvukovém poli. Ještě více rušivým je sice ojedinělý, ale bizarní fenomén, kdy se hlasy objevují v levém kanálu namísto pravého a naopak. Stává se to většinou, když herci mluví uprostřed zápasu, ale v celém filmu jsem postřehl alespoň tři případy.

Na závěr bych však měl zdůraznit, že většina diváků si pravděpodobně nevšimne jediného z výše zmíněných problémů. Příznivci snímku Zabij, nebo budeš zabit na tomto tracku najdou vše, co potřebují – mrazivé výkřiky, velmi hlasité výstřely i dunivé výbuchy.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Tato Blu-ray edice filmu Zabij, nebo budeš zabit obsahuje všechny speciality, které můžeme nalézt na současně vydané standard definition DVD verzi, a jde o skutečně obrovský balík bonusů.

Prvním (a nejlepším) bonusem je komentář Steva Austina a režiséra Scotta Wipera. Oba muži jsou upřímní, zajímaví a po celou dobu mluví o zábavné hodnotě snímku více než o jeho skutečném významu. Přestože proberou i témata příběhu a jeho morální vzkaz, většina jejich diskuze se zaměřuje na herecké obsazení, prostředí, v němž se natáčelo, atmosféru na place, natáčení v HD a vyčerpávající práci kaskadérů na bojových scénách. (Stojí za povšimnutí, že přestože tento komentář není uveden na seznamu bonusů, je přístupný přes audio menu.)

Nadechněte se a jdeme na to – tento disk obsahuje 48 minut vystřižených a rozšířených scén; navíc každá se může pochlubit vlastním volitelným komentářem režiséra. Ačkoli 19 dodatkových scén přibližuje postavy snímku, podle popisu nejsou natolik přitažlivé, aby se daly doporučit všem – ale budou pochoutkou pro skutečné milovníky filmu. Přesto jsem byl překvapen, když jsem objevil několik scén, o nichž si myslím, že měly ve filmu zůstat.

Dále tu máme bonus Tvorba snímku Zabij, nebo budeš zabit (The Making of The Condemned, 38 minut) – jedná se o dokument rozdělený na pět částí, z nichž jsem si skutečně užil dvě. Klub bolesti (Pain Club, 16 minut) popisuje choreografii soubojů a rány a modřiny, které se pro herce staly takřka každodenním chlebem. Tento ne příliš důležitý přídavek je natočen v pohodovém tónu a osobně bych si přál, aby byl ještě delší. Bonus nazvaný V kontrolní místnosti (Inside the Control Room, 6 minut) mapuje fotografii show uvnitř filmu. Každá scéna se musela natáčet jak HD kamerami, tak také levnějšími ručními kamerami – jednou pro film samotný, podruhé pro materiál použitý na monitorech v kontrolní místnosti. Přál bych si, aby tento bonus zašel do větších podrobností, ale i tak nabízí zajímavý pohled na dvojité natáčení a vůbec nevypadá jako reklamní materiál.

Další tři části se pohybují mezi nesmyslným a bezúčelným. Započetí hry (Game On, 6 minut) je rozšířenou upoutávkou, v níž herci i členové štábu objasňují děj; Ostrov zla (Island Mischief, 5 minut) je vtipným pohledem na Austinův trailer z natáčení; a nakonec Jsme odsouzeni k smrti? (Are We the Condemned?, 5 minut) přináší rychlý pohled na Wiperův natáčecí styl a témata filmu.

The Condemned / 4Dva zbývající bonusy působí jako obyčejné vycpávky. Obnovení krveprolití při trestu smrti (Capital Carnage Reunion, 4 minuty) bude přitahovat zejména příznivce wrestlingu; přináší sestřih, v němž Austin a herec Vinnie Jones sledují video, kde Jones bojuje se členy WWE. Podobně také Stone Cold ve světě filmu (Stone Cold at Movie World, 2 minuty) je typickým přídavkem – jednoduše mapuje Justinův výlet do Gold Coast v Austrálii, kde rozdal několik autogramů.

Bonusový balíček uzavírá sbírka trailerů (v 1080p) na snímek Zabij, nebo budeš zabit, a další Blu-ray tituly od Lionsgate, jako jsou Kat, Zastav a nepřežiješPád do tmy.

Poznámka: Kromě čtyř high definition trailerů jsou všechny bonusy na video základě uvedeny v širokoúhlém formátu a v 48Oi/p videu.

Závěrečné zhodnocení

Určitě nejsem prvním kritikem, který prohlásí, že snímek Zabij, nebo budeš zabit je skutečně hrozný film, a nejspíše nebudu ani posledním. Jako Blu-ray vydání je tento disk však překvapivě silný – chlubí se video transferem v téměř demo kvalitě, solidním audio balíčkem a dlouhou řadou bonusů. Pokud jste si tento snímek užívali už v kinech, je pro vás tento disk jasnou koupí. A ostatní se musí rozhodnout podle vlastního úsudku.

2 komentáře

  1. Portál Blu-ray.CZ » Saw IV (Blu-ray Disc)22:17 3.2.2008:

    […] závěr disk nabízí upoutávky (HD) ke snímkům Zabij, nebo budeš zabit, War, Pád do tmy a filmy přicházející na Blu-ray, a to Rambo a Oko. Dále tu […]

  2. Portál Blu-ray.CZ » War (Blu-ray disc)00:07 4.2.2008:

    […] upoutávky (Trailers, HD, 7 minut): Několik Blu-ray upoutávek na filmy Zabij nebo budeš zabit, Zastav a nepřežiješ, Obchodník se smrtí […]

Přidejte komentář




Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat




High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv