Wyatt Earp (Blu-ray Disc)

Wyatt Earp / 1Každou chvíli se stane, že se na plátnech kin ve stejnou dobu sejdou dva snímky s tak podobným námětem, že si člověk nemůže pomoci, aby je nesrovnával; diváci i kritici se poté velmi často rozdělí na dva protikladné tábory. V devadesátých letech jsme zaznamenali sváry několika vysokoprofilových kousků, jako například Armageddon oproti Drtivému dopadu, Sopka versus Rozpoutané peklo a nakonec Tombstone a Wyatt Earp. V každém případě si studia i filmaři byli plně vědomi jejich soupeření a udělali všechno možné proto, aby na trhu snímky vzájemně odlišili.

Případ Tombstonu a Wyatt Earpa je obzvlášť zajímavý, protože oba projekty vznikly z téhož scénáře. V roce 1989 spojili síly scénárista Kevin Jarre a herec Kevin Costner, aby vytvořili biografický snímek o legendárním právníkovi jménem Wyatt Earp. Kurt Russell přijal hlavní roli, a dokonce pomohl se sháněním financí pro film. Nakonec se však Jarreho a Costnerovy názory tolik lišily, že se nedokázali dohodnout a rozdělili se. Russell zůstal věrný Jarremu a natočili spolu Tombstone, zatímco Costner využil svého vlivu, kterého dosáhl díky Tanci s vlky, aby ke snímku Wyatt Earp přilákal scénáristu a režiséra Lawrence Kasdana (ten spolupracoval s Costnerem už na filmu Silverado). Tombstone byl do kin uveden jako první v prosinci 1993, Wyatt Earp jej pak následoval již v červnu 1994.

Při hlubším pohledu je Costnerův Earp ve srovnání s Tombstonem intimnějším příběhem, který sleduje Earpovy kroky od mládí až do dospělosti. Jak zachycuje film, mladý Earp je neustále ve sporu se svým otcem (Gene Hackman) a po hlavě se vrhá do světa plného tragédií a problémů. Přestože během života Earp vystřídá mnoho zaměstnání, hlavním smyslem jeho existence je nutkavá touha zavést ve společnosti, která je ovládána bezprávím, spravedlnost. Nakonec si samozřejmě najde cestu do nebezpečného města Tombstone, kde společně se svými bratry Virgilem (Michael Madsen) a Morganem (Linden Ashby) svede boj za svůj život a odkaz.

Příběh je v zásadě velmi výpravný. Najdeme tu mnoho různých vedlejších zápletek a postav, o nichž není nutné se nyní zmiňovat, ale řekl bych, že díky hvězdnému obsazení Wyatt Earp vyznívá spíše jako pohled mezi účastníky show při předávání hollywoodských cen. Vedle Hackmana, Madsena a Costnera (ztvárnil samotného Earpa) můžeme ve snímku obdivovat také výkony Isabelly Rossellini, Jima Caviezela, Tey Leoni, Catheriny O’Hary, Marka Harmona, Billa Pullmana, Toma Sizemora a Mare Winninghamové a zkusit uhodnout, kdo je kdo mezi známými herci.

Bohužel právě herecké obsazení filmu nabité hvězdami představuje jádro rozsáhlého problému, kvůli němuž osobně preferuji Tombstone před Wyattem Earpem. Když se dívám na Wyatta, často se cítím ztracen – ne protože bych nerozuměl příběhu nebo postavám, ale protože musím držet krok s tolika rozdílnými tématy, vedlejšími zápletkami a postavami. Nyní plně chápu, proč byli Jarre a Costner ve sporu – jejich projekty nemohou být rozdílnější.

Wyatt Earp / 2Přese všechny připomínky, Wyatt Earp má svou hodnotu. Herecké výkony jistě patří k těm lepším a dialogy vyznívají autenticky. Podobně také kinematografie je rozsáhlá a Kasdan viditelně dělá, co může, aby uvedl přelidněný scénář do rovnováhy. Líbí se mi, že film nabízí pohledy do Earpova mládí, které odhalují jeho motivaci, vlivy a zkušenosti, jež formovaly jeho pozdější chování. Jeho vztahy k ostatním lidem jsou složité – ve snímku je ztvárněn jako pokřivený hrdina se spoustou kostlivců ve skříni.

Přesto ve výsledku film vyznívá spíše jako televizní minisérie než jako celovečerní snímek. Ačkoli trvá tři hodiny, ani tento čas neposkytuje dostatek prostoru pro ohromující množství příběhů, postav a časových období. Vedlejší postavy tak vypadají stejně vyhuble jako Earp a motivace jejich jednání bývá častěji než často ponechána na fantazii diváka.

Podle mého názoru, tím nejhorším na celém snímku je nedostatečný pohled na dobu Earpova pobytu v Tombstonu. Události a tragické okamžiky týkající se OK Corral jsou v tomto pojetí vrcholem jeho předchozího života; nicméně jeho schopnosti rychle slábnou a snímek náhle poskočí kupředu do posledních let Wyattova života. Nakonec můžeme očekávat jen neutrální závěr, který nesplňuje předchozí očekávání filmu nabitého zápletkami.

Ačkoli pro mě osobně film Wyatt Earp ve srovnání se snímkem Tombstone viditelně ztrácí šťávu, nejde v žádném smyslu o špatný kousek; zkrátka si jen myslím, že se pokusil spojit příliš mnoho materiálu, proto je tak rozbředlý. Těším se však, až si v komentářích budu moci přečíst opačné názory.

Video: Zvětšujeme obraz

Snímek Wyatt Earp byl jak na Blu-ray, tak na HD DVD uveden v 1080p/VC-1 transferu; na tomto disku jsem bohužel našel mnoho problematických oblastí co do kvality obrazu.

Mezi největší problémy patří to, že kolísají odstíny pleti, noční záběry si naprosto neporadily s tóny černé barvy (temnota tak zůstala zahalena v jakémsi oparu), a najdeme tu dokonce několik případů rozechvělých kontrastů. Objevují se tu stabilní zdrojové šumy a také jsem postřehl několik málo artefaktů, občasné drobné hroty vystupující z šedých ploch a vlezlé rozostření světlých hran (což nemá co dělat na Blu-ray disku).

Přese všechno tento transfer stále převyšuje dvoudiskovou speciální DVD edici svými sytými barvami, ostřejším detailem a čistším obrazem. Velmi mě potěšila jasnost filmového prostředí, textur dobových kostýmů i nedokonalostí pokožky herců. Zobrazení je poměrně dobré a denní exteriéry vypadají obzvláště ostře. Bílé nejsou nijak žhavé (tento problém by se dal v některých záběrech očekávat) a celý obraz se může pochlubit dobře vyváženým kontrastem.

Sečteno a podtrženo, přestože tento high definition transfer Wyatt Earpa přináší viditelné zlepšení oproti předchozím verzím pro domácí kina, trápí se s mnoha vleklými problémy už od svého vydání na DVD a ve srovnání s ostatními Blu-ray vydáními z této doby není žádným zázrakem.

Audio: Hodnotíme zvuk

Průměrnost pokračuje i v oblasti zvuku – tento Dolby Digital 5.1 surround mix (640 kb/s) postrádá sílu, na niž jsem zvyklý při sledování a poslouchání high definition vydání.

Wyatt Earp / 3Ačkoli údery basů na disku rozhodně nechybí, nepřinášejí vibrace, které vám rozezní celé tělo. Na film, který spoléhá na umístění diváka do středu chaotických přestřelek, je překvapivě většina zvuku směrována na přední kanály. Výsledné akce pak vyznívají dvourozměrně i ve chvílích, kdy by měly zaplnit zvukovou paletu a bombardovat diváka za všech úhlů. Největším zklamáním je fakt, že kromě několika klíčových scén jsou zadní reproduktory využívány především pro akustiku a zvuky okolního prostředí.

V žádném případě se však nejedná o naprostý propadák. Dynamika je široká, dialogy dobře vyvážené a svištění kulek má správný témbr. Vysoké polohy jsou bohaté a perfektně rozprostřeny po předních kanálech. Podobně také LFE kanál (pro nízkofrekvenční zvukové efekty) laškuje s násilím na obrazovce, a dodává tak váhu povrchním zvukům. Také přechody mezi kanály jsou hbité a přirozené. Zvukové pole je přesvědčivě pevné a zdrojové směrování spíše decentní (i když trochu chladné).

Celkově se nejedná o nic dramaticky lepšího, než najdeme na dvoudiskové speciální DVD edici, přesto audio odvádí slušnou práci a mělo by uspokojit fanoušky filmu – jen musíte mít přiměřené nároky.

(Poznámka: Standardní Dolby Digital track na tomto Blu-ray vydání i Dolby Digital-Plus track na HD DVD verzi přinášejí stejnou rychlost přenosu a v přímém srovnání jsem mezi nimi neodhalil žádné rozdíly.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Přestože toto Blu-ray vydání přináší všechny bonusy, které můžeme najít také na dvoudiskové Special Edition DVD z roku 2004, vypadá spíše jako vypelichaná trofej (i přes nálepku speciální edice) – každopádně nejde o nijak zvlášť bonusy přeplněné vydání.

Bonus Stalo se to takto (It Happened that Way, 15 minut) je povětšinou reklamní záležitostí, jež nabízí hromadu příspěvků od herců vedlejších rolí. Kasdan a Costner se tu objeví také, ale nepřinášejí žádné zajímavé informace; každý, kdo očekával diskuzi o rozruchu kolem uvedení Wyatta Earpa do kin, bude zklamán.

Wyatt Earp / 4Wyatt Earp: Procházka s legendou (Wyatt Earp: Walk with a Legend, 19 minut) není o nic lepší. Uvádí jej Tom Skerritt a bonus přináší sestřih ze zákulisí a rozhovory s Kasdanem, Costnerem a dalšími členy hereckého a natáčecího štábu. Čekal jsem zevrubnější pohled na historické údaje a změny, jež byly provedeny při přenášení příběhu na plátna kin; bohužel příspěvek odhaluje jen málo o historických nepřesnostech, které se ve snímku Wyatt Earp objevují.

Balík bonusů uzavírá sbírka druhořadých Ztracených scén (Lost Scenes), které nabízejí rozbředlé popisy postav (a příliš nedoplňují zápletku). Dále tu najdeme upoutávku k filmu.

Poznámka: Všechny výše zmíněné bonusy jsou uvedeny pouze v 480i/p videu, v širokoúhlém formátu je uveden pouze trailer k filmu.

Závěrečné zhodnocení

Filmoví nadšenci budou nejspíše poměřovat hodnoty snímků Wyatt Earp a Tombstone donekonečna. Osobně preferuji druhý zmíněný, ale musíte se podívat na oba snímky a rozhodnout se sami. Bohužel, bez ohledu na váše rozhodnutí, došlo toto Blu-ray vydání jen na půl cesty k úspěchu – video i audio jsou průměrné a bonusový balík je velmi slabý. Doporučuji si film napřed vypůjčit a až poté se rozhodnout, jestli si zaslouží stát se součástí vaší sbírky.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv