28 dní poté (Blu-ray Disc)

28 Days later / 1Pojďme si to objasnit hned v úvodu – zombie by neměly umět utíkat. Nemrtví jsou příšery, které se vláčí po okolí a řídí se pudy, díky nimž zdolávají své oběti – a ne aby je uhnali k smrti. Pomalé zombie nejen vyostřují napětí, ale také umožňují pečlivě vystavět vývoj postav snímku.

Naštěstí pro mě ve snímku 28 dní poté zombie neběhají. I když ve skutečnosti ti rychlí démoni ve filmu nejsou žádné zombie. Podle mytologie snímku jsou tato stvoření lidské bytosti nakažené virem zuřivosti, který se po Londýně rozšířil v rekordním čase. Rádoby zombie jsou násilné a kanibalistické, ale nejsou nemrtvé, a dokonce ani nepotřebují kulku do hlavy, aby zemřely.

A teď k zápletce snímku 28 dní poté – muž jménem Jim (Cillian Murphy) se v opuštěné nemocnici probere z kómatu a neví nic o nákaze, která se prohnala jeho rodnou zemí. Jak prochází opuštěnými ulicemi Londýna, je napaden skupinou nakažených místních obyvatel, kteří jej málem zabijí. Nakonec spojí síly s chemičkou Selenou (Naomie Harris), taxikářem Frankem (Brendan Gleeson) a jeho mladou dcerou (Megan Burns) a společně se pokusí dojít na vojenskou základnu, která je jejich jedinou nadějí na přežití.

Jako dlouholetý příznivec zombie filmů jsem si snímek 28 dní poté skutečně užil. Boří všechna pravidla příručky o nemrtvých, dokázal však zamotat konvenční vzorce a nastolit nový model napětí a teroru. Ve skutečnosti jsou akční scény tak výbušné a překvapující, že jsem se každou chvíli přistihl, jak tisknu opěrky křesla.

28 Days later / 2Režisér Danny Boyle (Trainspotting, Sunshine) nezakrývá ulice města vrstvami krve, ani nekřísí našeho hrdinu uprostřed anarchie. Místo toho přináší morbidní tón osamělosti a opuštěnosti, který navozuje pocit, jako by se snímek odehrával ve skutečném světě místo ve vymyšlené hororové realitě. Jak se Murphyho postava toulá strašidelně vylidněnými ulicemi Londýna, vynořuje se hmatatelný přízrak děsu, který pěkně zapadá do prudkého napětí nejvíce adrenalinových scén útoků.

Herecké výkony jsou také velmi realistické. Ve schopných rukou Cilliana Murphyho se Jim nijak zázračně nemění na Joea Hrdinu. Zůstává tichý a zmatený a uchyluje se k násilí jen kvůli přežití, než aby se jím bavil pro vlastní potěšení. Výkony herců ve vedlejších rolích jsou také skvělé (obzvláště Brendan Gleeson, který se v roli Hamishe objevil ve snímku Statečné srdce). Zdá se, že herci plně chápou svou úlohu v Jimově příběhu, přesto své postavy pojímají v celé jejich složitosti. A postavím se komukoli, kdo by tvrdil, že některý z herců v tomto snímku nepodal špičkový výkon.

Jedinou věcí, která mi malinko zkazila zážitek z filmu, je jeho relativně konvenční třetí jednání. Třebaže je vedlejší zápletka, která se vztahuje k armádě, dobře propracovaná, vypadá, jako by patřila do zcela jiného snímku (nějakého příbuzného filmu Psí vojáci). Jasně vidím paralely, jež Boyle vytvořil mezi izolací a šílenstvím, ale myslím si, že závěr filmu mohl být soustředěnější a originálnější. Konečný výsledek posledních pěti minut všemu nasadí korunu a neutralizuje celý snímek.

Celkově je 28 dní poté výjimečným kouskem, který však v závěru párkrát šlápl vedle. Herecké výkony jsou přesvědčivé, tón filmu svěže realistický a režisér přináší unikátní pojetí v rámci žánru hororových filmů, díky němuž se snímek odlišuje od ostatních. Někteří fanoušci by mohli brát jako vadu, že se film silně liší od konvencí žánru, ale 28 dní poté je chytrým snímkem se skvělým scénářem a zaslouží si veškerou slávu, jíž se mu dostalo.

Video: Zvětšujeme obraz

Naprosté zklamání jsou jediná slova, která mi přicházejí v této chvíli na mysl. Tato Blu-ray edice snímku 28 dní poté přinesla matný 1080p/AVC MPEG-4 transfer, který je jen krůček vzdálený od už dříve problematického DVD. Ve skutečnosti mi finální pojetí obrazu připadalo neuvěřitelně podobné vylepšené DVD prezentaci.

Kde začít? Celý transfer je měkký a přináší nejkalnější pozadí, jaké jsem kdy na high definition formátu zažil. Herci jsou rozmazaní, textury nezřetelné a jemné detaily jsou často zatemněny video šumy. Kolísající barvy s roztřeseným kontrastem jen dotvářejí bolestný dvourozměrný obraz – takový, který je ještě dále zplošťován neustálou přítomností rušivých artefaktů. Co je horší, většina záběrů trpí rozostřením hran, rychlé přechody mají tendenci rozkládat obraz na kostičky a městská panoramata jsou neostrá a rozmazaná. Detaily jsou malinko ostřejší než na DVD; to je však skutečně minimální vylepšení, které je navíc přirozeným produktem většího rozlišení formátu.

Upřímně řečeno jsem nečekal, že by na mě obraz tohoto vydání nějak zvláště zapůsobil. Většina filmu byla natočena pomocí evropského modelu standard definition kamery Canon XL-1s v rozlišení 720×576 (děkujeme Gubertovi za informace); filmaři zvolili tento přístup, aby dodali snímku hrubý vizuální styl. Je nereálné očekávat, že by 28 dní poté mohlo vypadat jako ostatní high definition vydání; přesto jsem doufal, že tento Blu-ray transfer přinese aspoň trochu zlepšení.

Ačkoli se mohou objevit dohady ohledně Boylova režisérského pojetí (a jsem si jistý, že se objeví), pro mě to není ospravedlněním. Bylo by jednoduše nezodpovědné ohodnotit tento transfer na stejné úrovni jako ostatní, lépe vypadající, high definition vydání.

Audio: Hodnotíme zvuk

Přestože byl transfer obrazu problematický, zvukový balíček k mému potěšení vstoupil do hry jako rovnocenný protivník, zejména když si vzpomeneme na nepřesvědčivý mix, který byl uveden standard definition DVD. Blu-ray vydání snímku 28 dní poté přináší impozantní DTS-HD 5.1 Master Audio mix (na většině BD přehrávačů si poslechnete jen jádro se sníženou rychlostí 1.5 Mb/s), a přestože není perfektní, přitáhne vaši pozornost a zapůsobí na vaše přátele.

Dynamika tracku je vyhnána do extrému, přičemž pozoruhodné jsou zejména basy. LFE kanál je plný síly, a každý výstřel je tak naprosto ohlušující. Surroundové kanály přinášejí kvalitně zpracované atmosférické efekty, jež dodávají zvukové paletě hloubku. Nejlepší na všem je, že dialogy jsou jasné a dobře vyvážené, dokonce i ve třetím aktu, kdy se snímek ponoří do chaosu.

28 Days later / 3Přese všechno tu v mixu objevíme několik zásadních technických nedostatků. Za prvé, směrování je v několika scénách trochu mimo a zvukový design chvílemi rozprostírá zvuky z pozadí po všech kanálech, aby uměle zvýšil působení snímku. Problematické jsou také vyšší polohy, což vede k nahodilému pískání pod slyšitelnými komponenty zvukového pole. A konečně, také zvuková paleta nepůsobí příliš organicky, protože klíčové prvky (včetně dialogů) znějí často odděleně od ostatních zvukových efektů.

Přesto audio nabízí pokrok oproti neurčitému zvukovému balíčku, který se objevil na DVD, a fanoušci filmu určitě rádi uslyší toto vylepšení.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Film 28 dní poté se při svém promítání ve Spojených státech stal překvapením (vydělal přes 45 miliónů dolarů při relativně omezeném vydání), takže nikoho myslím nepřekvapí, že Fox už pro debutové DVD vydání tohoto nízkorozpočtového snímku z roku 2003 vytvořil velmi kvalitní bonusový balík. Naštěstí studio přineslo kompletní sadu bonusů i na této Blu-ray verzi.

První na řadě tu máme poměrně typický komentář režiséra Dannyho Boyla a scénáristy Alexe Garlanda. Oba se raději věnují žertům a jen málokdy zabřednou do popisu technických oblastí; mluví o tónu snímku, prostředí, speciálních efektech, příběhu, postavách a vzniku filmu. Nejzajímavější (alespoň pro mě) je část, v níž rozebírají využití tichých opuštěných ulic pro navození hrůzy, které fungovalo daleko lépe než prostředí plné krve.

Dále se můžete podívat na štědrou sbírku vystřižených scén a alternativních závěrů (Deleted Scenes and Alternate Endings), jež jsou doprovozeny volitelným režisérským komentářem. Ačkoli žádná ze šesti vystřižených scén (9 minut) nemá zásadní vliv na děj snímku, skutečná hodnota bonusu je ukryta v ponurých alternativních závěrech (13 minut). Tři ukončení, jež byla dostupná na standardním DVD (čtvrté je zmíněno níže v sekci Blu-ray bonusy), nabízejí zajímavý pohled do myslí tvůrců filmu; nijak však neovlivnily můj názor na film. Jediným menším zklamáním v této sbírce je kousek Nenafilmováno (Unfilmed). Koncept tohoto logického závěru je fascinující, ale budete muset využít své představivosti, protože je uveden jen za použití náčrtů a komentářů.

Čistá zuřivost (Pure Rage, 24 minut) je jedinečným bonusem ze zákulisí, který odstartuje vyšetřováním virových epidemií a výbuchů násilí. Když se vědci a teoretikové vyrovnali před kamerou, začal jsem se dokonce divit, jestli se bonus bude vůbec věnovat natáčení filmu 28 dní poté. Po dlouhých deseti minutách se konečně objevili herci a členové štábu a začali si povídat o filmu jako takovém.

Máme tu také dvě skvělé kolekce fotografií ve formě animovaných prezentací – tradiční Galerie z natáčení (Production Gallery, 18 minut) a neformální Polaroid galerii (Polaroid Gallery, 4 minuty). Tím, co vyzdvihuje tento bonus nad průměr, je, že obě galerie jsou doprovozeny komentářem režiséra Dannyho Boyla. Všem fotografiím to dodává osobní nádech a příjemně jsem si užil celý poslech.

Bonusový balík uzavírá sestřih Animované náčrty (Animated Storyboards, 2 minuty), klip od Jacknife Lee (6 minut) a trailery k filmu uvedené v high definition. Dále je tu obsaženo několik upoutávek na další Blu-ray tituly, jako 28 týdnů poté, Z pekla, Vetřelec vs. Predátor a film Dannyho Boyla Sunshine, který se v době psaní této recenze teprve chystá na Blu-ray.

Poznámka: Všechen bonusový materiál natočený na video, kromě trailerů ovšem, je uveden jen v 480i/p videu.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Jediným exkluzivním materiálem na tomto vydání je čtvrtý alternativní závěr filmu. Není tak působivý jako předchozí tři, ale sama jeho přítomnost je pro fanoušky Blu-ray disků přínosem.

Závěrečné zhodnocení

28 Days later / 4Snímek 28 dní poté přináší závan čerstvého vzduchu do oblasti zombie hororů – přesahuje hranice žánru a vychutná si ho většina diváků. Z tohoto Blu-ray vydání mám dost smíšené pocity. Přestože se disk pyšní pěknou sadou bonusů a působivým DTS-HD MA audio mixem, skutečně jsem se zapotil u video transferu, který (podle mého názoru) přináší jen minimální vylepšení oproti standard definition DVD. Pokud tedy vlastníte tento snímek již na DVD, raději si jej na Blu-ray napřed vypůjčte, než se rozhodnete pro koupi. Jinak určitě stojí za zhlédnutí.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv