1 milion prodaných Blu-ray disků v Evropě

  • 27.11.2007
  • Jirka Pech

Evropský výbor pro propagaci od Blu-ray Disc Association dnes oznámil, že celkový prodej filmových Blu-ray disků překonal v Evropě hranici jednoho milionu kusů. Podle prodejních statistik agentury Media Control Gfk International z celkového počtu high definition filmových disků, jež spotřebitelé v Evropě během letošního roku nakoupili, tvořily disky formátu Blu-ray Disc 73 procent a disky HD DVD pouhých 27 procent.

Blu-ray Disc je jediným baleným high definition médiem, jež univerzálně podporuje filmový, hudební, herní a výpočetní průmysl, a je také nejprodávanějším baleným high definition médiem. Aby nebylo dobrých zpráv málo, údaj o jednom milionu prodaných kusů se týká pouze filmů. Při započtení produkce herních Blu-ray disků činí celkový počet disků, jež byly v Evropě vyrobeny k prodeji, již více než 21 milionů kusů. Velkou měrou se na tom podílí takzvaný PlayStation efekt, který vede k velkým množstevním úsporám a zefektivňuje množení Blu-ray disků.

Prodeje filmových Blu-ray disků dosahovaly nejvyšších objemů ve 44. týdnu od zavedení formátu, kdy přesáhly 66 tisíc kusů (za týden). Stalo se tak především v důsledku uvedení nových filmových titulů jako např. 300: Bitva u Thermopyl, Spider-Man 3, Smrtonosná past 4.0 a Piráti z Karibiku: Na konci světa. Na recenze posledních dvou jmenovaných se u nás můžete těšit již brzy.

Frank Simonis, předseda evropského výboru pro propagaci disků Blu-ray, k tomu poznamenal:

Pro disky Blu-ray se jedná o důležitý evropský mezník, který je i dalším důkazem, že kdykoli mají spotřebitelé na vybranou, zvolí si v převážné většině BD. Předběžné ukazatele naznačují, že vánoční sezóna bude pro Blu-ray Disc mimořádně dobrá ve všech kategoriích – od balených médií přes samostatné přehrávače až po herní konzole pro Blu-ray Disc.

Zprávu o prodeji miliontého Blu-ray disku v Evropě s potěšením uvítali v řadě předních hollywoodských studií. Bob Chapek, prezident firmy Walt Disney Studios Home Entertainment, je přesvědčen, že tato zpráva předznamenává období exponenciálního růstu prodejů BD disků:

Blu-ray zcela jistě zvítězí, protože přináší to, co spotřebitelé chtějí: obraz ve skutečně vysokém rozlišení bez kompromisů, nejlepší kvalitu ozvučení, největší výběr obsahu, nejvíce speciálních funkcí a samozřejmě nejvyšší úložnou kapacitu disků – a to bez nevýhod a kompromisů.

Mike Dunn, prezident společnosti Twentieth Century Fox Home Entertainment, dodává:

Myslím, že spotřebitelé v Evropě si uvědomují, že budoucnost patří Blu. Jistota, že nástupcem DVD se stane právě Blu-ray Disc, pramení z toho, že technika Blu-ray je zkrátka lepší. Vznikla jako nový formát se spoustou prostoru pro filmy, hudbu, hry a výpočetní techniku – a někdy i pro všechny čtyři obory naráz. Disky Blu-ray mají až o 70 % vyšší kapacitu než HD DVD disky, což jim dává výhodu do budoucnosti a umožňuje neomezenou kreativitu při rozvoji nových interaktivních funkcí.

David Bishop, prezident Sony Pictures Home Entertainment, prohlásil:

Mimořádně dobré výsledky disků Blu-ray v Evropě za relativně krátkou dobu nejsou překvapením a jasně dokazují, že pro spotřebitele je technologie Blu-ray Disc nejlepším HD formátem. Stejně jako v USA prodej disků Blu-ray trvale převyšuje HD DVD v poměru více než 2:1, a od uvedení PlayStation 3 na evropský trh dokonce 3:1. Chování spotřebitelů je jasným signálem a tento zvyšující se prodejní náskok nás nenechává na pochybách, že Blu-ray tuhle válku formátů nakonec na celém světě vyhraje.

V Evropě vede Blu-ray Disc v prodejích nad technicky slabším formátem HD DVD, a od březnového uvedení PS3 svůj náskok každý měsíc zvyšuje. Letos se zatím prodalo Blu-ray disků dvakrát více než HD DVD a od uvedení PS3 dokonce třikrát více. Nástup PS3 se považuje za přelom z hlediska formátu Blu-ray Disc v Evropě, přičemž týdenní prodeje titulů na Blu-ray discích se v průměru pohybují mezi dvojnásobkem a pětinásobkem objemu prodaných HD DVD disků.

Nejprodávanějšími tituly na Blu-ray discích jsou letos zatím filmy 300: Bitva u Thermopyl, který vede ve Francii, Německu, Itálii, Španělsku, zemích Beneluxu a ve Švédsku. Diváky ve Velké Británii a v Irsku si samozřejmě získalo další pokračování legendární série o neporazitelném špiónovi Casino Royale.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv