Mechanický pomeranč (Blu-ray Disc)

A Clockwork Orange / 4Označit Kubrickův Mechanický pomeranč za kontroverzní film by bylo poněkud zdrženlivé. Když byl v roce 1971 poprvé uveden, jeho názorné zobrazení sexu a násilí způsobilo v USA i v zahraničí obrovský poprask. Proti Mechanickému pomeranči se zvedly silné protesty a film dostal nejhorší možné hodnocení přístupnosti. Obviňovali jej navíc ze série napodobujících zločinů, které se objevily v Británii. Kubrick svůj film dokonce v Británii stáhl z distribuce, protože mu začaly chodit výhrůžky smrtí (film ale nebyl v Británii oficiálně zakázán, jak se často uvádí). Přes to všechno je na Mechanickém pomeranči asi nejpozoruhodnější to, že dokáže diváky i po pětatřiceti letech zranit a pohoršit.

Mechanický pomeranč je zasazen do futuristického Londýna, sužovaného toulavými pouličními gangy. Alex DeLarge (Malcolm McDowell) je mladík posedlý znásilňováním, krajním násilím a Beethovenem. Vede také obzvlášť surovou bandu frendíků, které nezajímá nic než následovat svého vůdce do potíží, ať už je to přepadení, loupež nebo vražda. Pak se ale dva z jeho netvorů rozhodnou, že už je Alexova banda nebaví a ve scéně plné šíleného násilí jej zbijí do bezvědomí. Alex skončí ve vězení, kde mu nabídnou svobodu, jestliže se bude podílet na bolestivé a experimentální odporové terapii. Jeho mysl je normalizována a Alex je nucen pochybovat o své podstatě, moralitě a touhách.

Kubrickovi trvalo natáčení Mechanického pomeranče osm měsíců – na tohoto notoricky posedlého režiséra to je skutečný výkon, neboť jinak své herce nutí do spousty dalších a dalších záběrů. Mechanický pomeranč měl vlastně úplně nejkratší produkci z Kubrickových filmů, což asi přispělo k rychlému sledu šíleností ve filmu. Vhodně to odpovídá tématické síle původního románu Anthonyho Burgesse.

I když se názory na Mechanický pomeranč značně různí, já osobně jej považuji za mistrovské zobrazení nejhorší možné budoucnosti. Ano, je neuvěřitelně temný a překroucený, ano, zobrazuje jedny z nejhorších násilných činů, ano, pod jeho povrchem se skrývají mnohá sporná sdělení. Zároveň ale geniálně zkoumá hlubiny lidské zaslepenosti a našeho instinktivního potěšení z násilí. Osobně jsem přesvědčen, že diváky v Mechanickém pomeranči nepohoršuje ani tak nahota a bizardní obrazy – spíš jeho autentičnost. Zvedal se mi žaludek z čirého potěšení, které Alexovi frendíci prožívají při jejich násilnických činech, ne z toho násilí samotného. Kubrick extrémní obrazy používá precizně a nutí nás tím pochybovat o vlasních názorech a soudnosti. Vlastně nám ukazuje přesně to, co v sobě vidět nechceme.

Druhá půlka filmu (Alexova náprava) se během let dočkala nejostřejší kritiky a musím připustit, že Kubrick dost riskuje, když se snaží Alexovy činy ospravedlnit tím, že z monstra udělá oběť. Když se ale podíváte blíž, režisér tu vlastně nastavuje zrcadlo celé společnosti. Jsme schopni opustit svou vlastní slušnost a utkat se s monstry mezi námi? Jsme schopni vymáhat pomstu za účelem spravedlnosti? Jsme schopni znásilnit mysl násilníka? Není důležité, jak na tyto otázky odpovíte. Samotný fakt, že je Kubrick divákům klade, pozvedává Mechanický pomeranč na jinou úroveň – překračuje své sci-fi/futuristické obrazy a stává se daleko univerzálnějším a závažnějším.

Nechme ale filozofii stranou. Kubrickův talent na vrcholu jeho kariéry nemůžeme popřít. Ze svých herců doluje hluboké výkony a zasazuje je do unikátně otřesného prostředí. Říkejte si o jeho příbězích a výběru témat cokoliv, Kubrick byl ohromný filmař a v Mechanickém pomeranči vytáhl všechny trumfy, které měl. I ti, kteří nesnesou cynický tón filmu nebo jeho zneklidňující obrazy, by alespoň měli být schopni ocenit umění za tím skryté.

Mechanický pomeranč je hutná a náročná cesta do hlubin nejtemnějších lidských tužeb. Nezaručím vám, že si film užijete jako já, ale vsadím se, že zapojí váš intelekt a ještě týdny budete přemýšlet o mnohých závažných věcech.

Video: Zvětšujeme obraz

Mechanický pomeranč v high definition debutuje s identickými transfery v 1080p/VC-1 na Blu-ray a HD DVD. Toto vydání je také první s původním poměrem 1,66:1. Je to sice lehký upgrade oproti konkurenční dvoudiskové speciální edici na DVD, ale kvalita obrazu není tak úžasná jako na remasterovaném high definition vydání Osvícení nebo 2001: Vesmírné odysey.

A Clockwork Orange / 2Nejdříve to dobré. Saturace barev byla všude trochu posílena a Kubrickova namíchaná paleta je na takový starší film hezká a působivá. Primární odstíny vypadají zdravě a krev má hmatatelně fyzický dopad. Rád hlásím také hluboké černé, působivý kontrast a hezké drobné detaily, které jsou o něco ostřejší než na nedávno vydaném DVD.

Vše tu ale bohužel není tak růžové. Blízké záběry se obecně zlepšily, ale vzdálenější už tak zřetelné nejsou. Je tu dokonce několik bizardních záběrů, které jsou úplně rozostřené (navzdory tomu, že stejné záběry jsou na předchozích DVD daleko ostřejší). Obraz je celkově měkčí, než bych od high definition vydání čekal a dokonce jsem našel několik scén, které jsou kvalitativně prostě stejné jako na DVD. Uznávám ale, že dávka měkkosti z tohoto transferu se objevuje na všech vydáních filmu a je výsledkem zastarání původního zdroje.

Větším zklamáním je množství digitálního šumu a artefaktů v celém filmu. Mechanický pomeranč je sice přirozeně zrnitý, ale tento high definition transfer neustále odhaluje technické nedostatky. Čtverečkování a rozmělňování jsou časté (což Kubrick jistě původně nezamýšlel) a povšiml jsem si také pixelace a stupňování.

Jsem nakonec smutný z toho, že Kubrickovo mistrovské dílo svým přestupem do high definition nebylo moc vylepšeno. Jestli to je nejlepší možný transfer Mechanického pomeranče v 1080p, pak mi dovolte uronit omluvitelnou slzu.

Audio: Hodnotíme zvuk

Video je možná zklamáním, ale audio balíček věci trochu napravuje. Toto Blu-ray vydání Mechanického pomeranče obsahuje solidní, nekomprimovanou PCM 5.1 prostorovou stopu (48kHz/24-Bit/6,9Mbps) a stejně působivý Dolby Digital 5.1 mix (640kbps).

Hudba se oproti dřívějším vydání na DVD asi zlepšila nejvíce, syntetizované Beethovenovy symfonie tancují přes celé zvukové pole s novou stabilitou a jistotou. Dokonce jsem objevil nějaké jemnosti v nízkých tónech, kterých jsem si dřív vůbec nevšiml. Dialogy jsou zřetelnější a mají dobrou prioritu, zvukové efekty jsou čisté a dynamika je na pětatřicetiletý film úctyhodná. Nezjistil jsem žádná rušivé problémky s původními částmi nahrávky a tak tyto stopy zní obecně velmi dobře.

A Clockwork Orange / 1Přesto vás musím varovat – jako většina starších tracků remixovaných pro prostorový zvuk, zadní kanály v Mechanickém pomeranči jsou spíše novinka, než že by tvořily součást zvukového pole. Zvuk v Mechanickém pomeranči má proto plochou rezonanci filmu ze 70.let a nelze jej srovnávat se současnými tituly na trhu.

Nicméně zvukový výkon je obecně dobrý a oceňuji snahu, která byla do zvukového balíčku investována. Je to nejlepší audio prezentace Mechanického pomeranče, kterou jsem zatím slyšel. Prostě jenom nemůžete čekat velký elán a dynamiku.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Páni. Předchozí DVD vydání Mechanického pomeranče měly hubené bonusy, tento Blu-ray disk je jimi naopak nacpaný, přenáší si všechny nové věci z nedávno vydané dvoudiskové speciální edice na DVD.

  • Komentář s Malcolmem McDowelem a historikem Nickem Redmanem – McDowell je poutavý a zajímavý vypravěč a poskytuje nám tu vyrovnaný přehled o produkci, zážitcích a také reputaci filmu. Jeho otevřené komentáře a bystré postřehy mě zaujaly od začátku do konce. Redman ve srovnání s ním bledne, nabízí jenom obecná fakta a zředěnou analýzu.
  • Ještě tiká: Návrat Mechanického pomeranče (44 minut, SD) – tento chytrý dokument zkoumá kontroverzitu a kulturní dopad filmu. Je sestaven hlavně z částí rozhovorů s herci, štábem, jinými režiséry a komentátory. Není to ale žádná suchá přednáška o tom, jak byl Kubrick skvělý. Je to spíše živé pojednání o Kubrickově fascinaci lidskou zvrhlostí. K mému překvapení mě tento zaujal téměř stejně, jako výše uvedený komentář.
  • Pořádný obrovský jábrkoule!: Tvorba Mechanického pomeranče (28 minut, SD) – úhledný malý snímek, který zkoumá natáčení a uvedení filmu do kin. Je to spíše standardní souhrn ze zákulisí, ale rozhodně je dobře udělaný, má příjemný tón a dobré tempo.
  • A Clockwork Orange / 3Šťastný Malcolm! (86 minut, HD) – Bonusy zakončuje tento masívní high defitinion dokument, který vypráví o životě a kariéře herce Malcolma McDowella. I když jeho rozsah není omezen jen na Mechanický pomeranč, opravdu jsem si sledování tohoto snímku užil. Jsou zde rozhovory a vzpomínky McDowella a také množství přátel a kolegů, kteří s ním během let pracovali. Vřele doporučuji.
  • Trailer pro kina (2 minuty, HD).

Film samotný a přídavky jsou na jediném BD-50 disku.

Závěrečné zamyšlení

Mechanický pomeranč je omračující snímek, který je kontroverzní i pětatřicet let po svém prvním uvedení v kinech. Toto nové Blu-ray vydání je ale bohužel trochu všehochuť. Má sice silný audio balíček a nápor prvotřídních bonusů, video transfer je ale problematický a nenabízí podstatný upgrade ve srovnání se standard definition DVD. I když si osobně myslím, že dobré stránky převažují nad těmi špatnými, možná je lepší si před rozhodnutím o koupi tento disk jenom půjčit.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » 2001: Vesmírná odysea (Blu-ray Disc)20:23 25.11.2007:

    […] rozptylující šum. Není tu ani náznak viditelnosti jednotlivých čtverečků, které trápí Mechanický pomeranč a transfer lehce překoná nové, dvoudiskové Special Edition DVD (stejně jako kterékoliv jiné, […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv