Den poté (Blu-ray Disc)

The Day After Tomorrow / 1Snímek Den poté je příkladem toho, čemu říkám kino plné strachu – je tím druhem filmu, který mazaně naťukne nějakou současnou celosvětovou hrozbu blížící se katastrofy a pořádně ji rozpracuje, aby v kinech vydělal maximální částky. Vědecká realita nikoho nezajímá a vzorec funguje. Ať už je to Válka světů, která v padesátých letech připoutala celou zemi k rádiím svou pohádkou o invazi mimozemšťanů, nebo Čínský syndrom, jenž zabrnkal světu na nervy v sedmdesátých letech svým fiktivním nukleárním ohrožením – pouhé pomyšlení na to, že je naše planeta v nebezpečí, nutí milióny z nás zajít do kina podívat se na vyhlazení lidstva.

Trochu ironicky je Den poté zklamáním co do míry vyvolaného strachu v kině, jednoduše proto, že neútočí na naše obavy dostatečně bezostyšně. Je to skvělý nápad na katastrofický snímek – globální oteplování vyvolá šílenství a hrozí zničit populaci planety během několika dnů – nedává nám však dost podnětů, kterých bychom se mohli skutečně bát. Jakmile uplyne prvních 20 minut zkázy, film upustí od hloupé (přesto efektivní) pseudovědy a změní se na stereotypní záchranářský film, jenž povyšuje rodinné hodnoty nad matku přírodu.

Spoluscénárista a režisér Roland Emmerich ukradl epizodu z vlastního Dne nezávislosti a dokázal, že ví, jak nám rozproudit krev už v prvním aktu. Stejně jako se obrovské nepřátelské mateřské lodě ve Dnu nezávislosti staly nezapomenutelným symbolem americké xenofobie, ve snímku Den poté Emmerich využívá všeho od zlověstných bouřkových mraků po kázající vědce, aby vytvořil skutečně odporný dojem blížícího se zániku. Může to být laciná taktika, ale funguje až neuvěřitelně dobře; diváky přitahuje hrůzná, nadsmyslová vize apokalyptické budoucnosti, která se blíží – taková, která vypadá dost pravděpodobně v případě, že nebudeme věnovat větší pozornost problému globálního oteplování.

Když nás všemocná příroda bez varování pořádně nakopne a promění většinu světa na velký ledovec, jsme tu ponecháni s Dennisem Quaidem; protlouká se New Yorkem, aby zachránil svého rozmazleného syna (Jake Gyllenhaal), který se schoval v pochmurné staré knihovně a čeká tam na záchranu. Kdo ví proč se Emmerich a jeho kolegové scénáristé domnívali, že globální oteplování není dostatečným motivem, a proto film nakazili melodramatickými, seriálovými vedlejšími zápletkami, kterých vůbec nebylo třeba.

Zajímá nás vlastně, že je Gyllenhall zamilovaný do nějaké nudné slečny (Emmy Rossum), ale že Quaid nesouhlasí s jejich vztahem? Zasáhne nás, že Quaidův záchranný tým vědců postupně umírá, jeden po druhém jako právníci v hororech? Dojmou nás bojovné rozepře Quaida a rádoby kriminálnice Sely Ward v roli jeho ženy? Vypadá to, že morální poučení tohoto příběhu se ukrývá ve skutečnosti, že i uprostřed celosvětové apokalypsy stačí opět sjednotit jedinou rodinu a čert vem zkázu, čeká nás nový začátek!

Je škoda, že Den poté nepřináší děsivý zážitek par excellence jako třeba Titanic, Skleněné peklo, Dobrodružství Poseidonu nebo Drtivý dopad – prostě není tím druhem katastrofického snímku, kde jsou postavy pěkně rozpoznatelné a realistické, takže nás poté zajímá, co se s nimi stane. Přesto Den poté přináší dost skvělých zážitků – konkrétně hodně smrti, zkázy a speciálních efektů – díky čemuž se nakonec stává pěkným, zábavným a hlasitým snímkem.

Video: Zvětšujeme obraz

The Day After Tomorrow / 2Den poté jsem sledoval den po zhlédnutí snímku Fantastická čtyřka a Silver Surfer od Foxu a formálně to vypadá, že studio pomstychtivě podporuje Blu-ray. Máme tady další hvězdnou prezentaci a snímek s dostatkem fantastických scén, které se mohou beze studu zařadit mezi nové demo disky.

Studio Fox zakódovalo Den poté v 1080p/AVC MPEG-4 videu a vydalo ho na dvouvrstvém disku BD-50. Také zpracovali zdroj, takže je superčistý a i ty nejmenší náznaky nedokonalosti byly sprovozeny ze světa. Od úvodního prologu na vrcholu ledovce přes masivní bouři v prvním aktu se obraz chlubí takovou hloubkou, živostí a čistotou, že vám spadne čelist. Černé jsou dokonalé a všechny barvy se přizpůsobují. Chvílemi je zřetelná silná stylizace (zejména záběry na přeživší, kteří jsou zajati v ulicích New Yorku, vypadají dost namodrale), ale stabilita a čistota drží pěkně. Detail je skvělý dokonce i ve složitých širokých záběrech přetékajících aktivitou a navzdory akcím s rychlými pohyby jsem nezaznamenal žádný rozpad pixelů nebo jiné komprimační artefakty.

Moje jediná připomínka se týká barev, které jsou přesycené na nejvyšší možnou míru. Nejvíce je to zřetelné na odstínech pleti – dokonce i velmi detailní pohledy jsou chvílemi lehce rozmazané, a postrádají tak realismus. Také v tmavších stínech se projevuje mírné rozdrcení barev, přičemž jemné detaily někdy zanikají a obraz se zplošťuje.

High definition transfer Dnu poté je však naprosto ohromující a plných pět hvězdiček mu uniklo jen o vlásek. Tento Blu-ray disk je určitě tím pravým filmem, u něhož nemusíte mít žádné obavy pustit si jej a připomenout si, jak skvěle by mělo HD vypadat.

Audio: Hodnotíme zvuk

Při svém debutu na Blu-ray zní Den poté ještě lépe, než vypadá. Zvukový design filmu je skutečně efektní a strhující a přináší DTS-HD Lossless Master Audio 5.1 Surround mix v referenční kvalitě – a to jsem slyšel jen jádro DTS tracku s rychlostí 1.5 Mb/s. Teď, když je konečně k dostání upgrade, pracuji na zapojení DTS-MA dekodéru k mému hardwaru a Den poté bude pravděpodobně prvním filmem, který si poslechnu znovu.

Záběry filmové bouře jsou prostě úžasné. Díky její naprosté síle a nabubřelosti vám při vyšší hlasitosti přeběhne mráz po zádech. Srozumitelnost a hmatatelný realismus na pozadí zvukového pole je špičkový. Zobrazení je transparentní a objevuje se tu i efekt zvukové stěny, typický pro nejlepší surroundové mixy. Subwoofer je nabitý údery, a dokonce i když jsem si přehrál scénu zničení New Yorku třikrát nebo čtyřikrát, pokaždé jsem si vychutnal ty vibrace.

Mám menší připomínku – při nižší hlasitosti jsou často lehce zatemněny dialogy. Zesílením se vše vyrovná, ale při ztišení jemné efekty zanikají v rámusu. Abych byl upřímný, velkou roli hraje kvalita konkrétních reproduktorů, ale Den poté patří mezi takové mixy, které dají vašemu přehrávači zabrat, takže budete muset často sáhnout po ovladači. Jinak je to ale špičkový materiál!

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Právě jsem se dodíval na snímek Fantastická čtyřka a Silver Surfer od Foxu a ve srovnání s ním je Den poté zklamáním. Studio sem přeneslo některé bonusy, které se objevily už na předchozí dvoudiskové standard definition speciální DVD edici; mnohé však byly vypuštěny – konkrétně všechny dokumenty a materiály z natáčení. Je to škoda, ale ve srovnání se začátky urazil Fox dlouhou cestu od svých prvních Blu-ray vydání bez jakýchkoli přídavků.

Hlavními bonusy jsou dva audio komentáře, oba však docela nevýrazné. Režisér a spoluautor scénáře Roland Emmerich a producent Mark Gordon si zprvu vcelku přizvukují, ale poté tam zavládne mrtvo a hladina energie se nikdy výrazně nezvedne; nabízejí však skutečně detailní pohled na průběh zápasu o přežití. Množství chvály, kterou Emmerich vrší na herce, produkční štáb a další členy týmu, je opravdu přehnaná; Gordon celou situaci aspoň trochu odlehčuje humornými historkami o překážkách produkce spojených s počasím při natáčení a popisuje práci na rozsáhlých počítačových úpravách. Track navíc vypadá trochu zastarale, protože byl natočen ještě před tím, než se téma globálního oteplování stalo středem zájmu dnešní politiky.

The Day After Tomorrow / 3Pokud mě první track nepřesvědčil, tak druhý mě naprosto znudil. Tento technicky zaměřený komentář uvádějí spoluautoři scénáře Jeffrey Nachmanoff a Ueli Steiger, editor David Brenner a designer produkce Barry Chusid. Osobně nemám moc co říct k fotografiím na modré obrazovce, digitální kompozici a herkulovskému výkonu při detailním mapování tornáda. Skalní fanoušci speciálních efektů si bonus užijí, ale nenašel jsem tu nic, co bych už milionkrát neslyšel (nebo neviděl) v jiných DVD bonusech.

Jediným hlavním bonusem je asi 15 minut vystřižených scén (Deleted Scenes). Fandové akčních záběrů si vychutnají sestřih Lovec hurikánu (Hurricane Hunter); zbytek materiálu jen většinou přidává kontext následků bouří. Emmerich a Gordon nabízejí volitelný komentář a všechny scény jsou uvedeny jen v 480i/MPEG-2 videu.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Když Fox ohlásil vydání Dne poté na Blu-ray, mluvili jeho technici o exkluzivní interaktivní hře nazvané Globální oteplování (Global Warming). Jak slíbili, tak se stalo; jde o doplňkový titulkový trivia track, fanoušci se tedy mohou těšit na malé překvapení.

Co je na tomto Global Warming Interactive Trivia bonusu skvělé, je, že běží celou délku filmu. Pouze si jej zapnete (samozřejmě jde o BD-Java hru), přehráváte si jej během sledování filmu a odpovídáte na bezmála 60 otázek. Na odpovědi máte zhruba půl minuty a podle toho, jestli odpovíte správně, nebo špatně, se mění celková teplota (tzn. skóre). Řekl bych, že většina diváků nejspíš nebude chtít strávit dvě hodiny odpovídáním na triviální otázky, ale vsadím se, že to určitě nakopne Ala Gora.

Podobný, ale bez možnosti zapojit se, je také Global Warming Trivia Track. Jsem velmi rád, že tento bonus nenabízí jen stejné prázdné biografie herců a banality z natáčení, které zjistíte i na IMDb. Místo toho tu máme různorodé informace, jež přinášejí detailní pohled na vše, od skutečných kalamit a bouří, které se staly modely pro filmové ztvárnění, po technologii filmu (která je, alespoň podle trivia tracku, přitažená za vlasy). Mimochodem, pokud byste chtěli provádět, tak se podívejte na tento trivia track před samotnou hrou – pokud si budete dělat poznámky, tak nebudete mít problémy odpovědět na všechny otázky.

Závěrečné zhodnocení

Den poté je ctižádostivým a idealistickým hollywoodským trhákem, který popisuje hrozby globálního oteplování. Navzdory jedinečnému tématu dá nakonec přednost akčnímu thrilleru o lidech, což o stavu našeho klimatu neříká nic víc, než že se blíží konec světa. Toto Blu-ray vydání je však skutečně skvělé. Video dosahuje referenční kvality a také dunivý soundtrack se vznáší nad průměrem. Ačkoli mé nadšení trochu zchladil poněkud hubený bonusový balík, není to tak strašné – pokud jste fanouškem filmu (nebo máte rádi snímky o počasí), tento disk zkrátka musíte vidět.

První komentář

  1. busines17:52 19.11.2007:

    dekuju za tyhle stranky.Clovek muze akorat tak…jak to spravne definovat…slintat,nad tim,co vychazi v zahranici.Doufam,ze rozhejbou i jini a ne jen Bonton.Docela me zarazilo,ze tady vyjde HDDVD disk s filmem Horem padem,coz je podle me nesmysl.Osobne sem ale zastancem blu ray technologie.Vlastnim PS 3.Doufam,ze Warner bros. prejde na modry laser,jak sem nekde cetl.Totez se objevilo u studia Universal.Dekuju za vase clanky.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv