Fantastická čtyřka a Silver Surfer (Blu-ray Disc)

Fantastic Four: The Rise of the Silver Surfer / 2I když kritici a zatvrzelí fanoušci komiksů Fantastickou čtyřku označili za jednu z vůbec nejhorších hollywoodských adaptací, ona se přesto strefila do mainstreamového vkusu a utržila po celém světě víc než 325 miliónů dolarů.

Osobně nejsem zrovna fanoušek komiksů, Fantastickou čtyřku jsem si ale docela užil. Byl jsem samozřejmě cílový divák filmu – neinformovaný návštěvník kina, který neví nic o původu tohoto komiksu a tak nevidí, jak jej film mrzačí. Když ale posuzuji Fantastickou čtyřku samostatně, je to lehká, jednoduchá zábava a také osvěžující změna tempa po všech těch zasmušilých komiksových adaptacích z poslední doby. Nechápejte mě špatně, Batman začíná se mi líbil, ale opravdu musí všichni ti superhrdinové být maniodepresívní, antisociální a sebevražední vyděděnci?

Za dva roky poté se celý podnik do kin vrátil s pokračováním Fantastická čtyřka a Silver Surfer. Na začátku filmu se u naší fantastické čtveřice moc nezměnilo. Dr. Reed Richards (Ioan Gruffudd) je zasnouben se Sue Stormovou (Jessica Albaová), ale kvůli slávě čtyřky je ohrožen jejich svatební den. Pro Human Torche (Chris Evans) to není problém, ten obdiv nasává a pobíhá okolo jako Britney Spearsová. Mezitím Thing (Michael Chiklis) nadále dělá oči na svou slepou přítelkyni Alicii Mastersovou (Kerry Washingtonová).

Takže von Doom (Julian McMahon) se vrací a je na začátku ke čtyřce velice kamarádský. Samozřejmě mu návrat ke svým starým trikům netrvá dlouho. To když mu jednou zkříží cesty posel velkého ničitele vesmírů, Galacta, v podobě Silver Surfera, který se chystá bez slitování zhltnout celou naši planetu. Ti dva spolu samozřejmě ve všech špatných věcech úžasně vycházejí a není nutno říkat, že osud světa zase jednou visí na vlásku – a zachránit nás může pouze Fantastická čtyřka.

Když necháme stranu celou úpravu filmu pro mládež, jediné co je na Silver Surferovi nového je přímo ta postava z názvu a je to také místo, kde toto pokračování nejvíce utrpělo. I když McMahonův Doom rozhodně nebyl nejhorší zloduch v historii komiksových filmů, Silver Surfer (hlas mu propůjčil Laurence Fishburne a pro zachycení pohybu jej hraje Doug Jones) vypadá jako o deset let zastaralý plagiát T-1000 z Terminátora 2. Jednoduše řečeno, celá ta věc se stříbrným chlapíkem vypadá jako z roku 1992. Abych byl upřímný, přesuny loajality této postavy mezi dobrem a zlem během filmu připustí několik vypravěčských točených míčků, ale mohla tu být nějaká další, větší hrozba.

Když se podívám na kladné stránky, v Silver Surferovi se toho děje dost a celé se to hezky hýbe. Film ale nikdy nezapomíná – a to je také na něm to nejlepší – že hlavními hvězdami celé show jsou hrdinové z názvu. Akce mezi nimi jsou živé a opravdové a zbývající obsazení jejich rolím dodává skutečný oheň a duši. (Albaová a Evans jsou sice ztěží mistrovští herci, ale když je celý film tak vodnatý, ani to moc nevadí.) Používání schopností každého z našich čtyř hrdinů je také dobře začleněno do scénáře a každý z nich dostane alespoň jeden svůj vlastní velký okamžik. Žádná z hlavních postav tedy nezastiňuje ostatní. Je tu také několik fajnových akčních scén a těch 92 minut rozhodně není delších, než bychom si přáli.

Silver Surfer je ještě vhodnější pro rodiny a jednodušší než první Čtyřka, a tak jej fanoušci komiksů oprávněně nebudou mít moc v lásce. Jestli má ale komiksový žánr přežít, musí přitáhnout víc než jenom ten testosteronem poháněný dav, který se vyřinul na 300: Bitva u Thermopyl. Ve světě komiksů je prostor i pro rodiny a do této skupiny se Fantastická čtyřka a Silver Surfer dobře hodí.

Video: Zvětšujeme obraz

Po půl ročním suchu je Fantastická čtyřka a Silver Surfer jeden ze dvou Blu-ray vydání od studia Fox (druhé je katalogový titul Den poté). Nemusím říkat, že očekávání pro tento návrat jsou vysoká. Pouze na základě tohoto transferu se oddám klišé a prohlašuji, že Fox je zpět a v lepší formě než dřív. I když se mi kvalita videa u předchozí Fantastické čtyřky zdála dost dobrá a místy skvělá, Silver Surfer je dokonce lepší – vizuální design a transfer jsou prostě kvalitnější.

Fox Silver Surferovi věnoval BD-50 dvouvrstvý disk (oproti ubohému BD-25 u Fantastické čtyřky) a uvádí jej v 2.35:1 širokoúhlém formátu a 1080p/AVC MPEG-4 videu. Obraz je po celou dobu vynikající. Zdroj je absolutně bezvadný, s vynikajícími, hlubokými černými a živým kontrastem, který nekolísá. Podle mého názoru je celkové zpracování tohoto pokračování barevnější a lepší než první část a celá rozsáhlá paleta je tu živě reprodukována. Primární barvy jsou obzvlášť syté, od sametových modrých odstínů na kostýmech fantastické čtyřky, až po velice komiksový design patrný v hladkých růžových, zelených a oranžových barvách. I když jsou tóny u původní Fantastické čtyřky poněkud neurčité, tady už se tento problém nevyskytuje – obraz je pevný jako skála a bez šumu či rozpíjení.

Fantastic Four: The Rise of the Silver Surfer  / 1Detaily také pokročily. Obraz je téměř vždy třírozměrný a dokonce i v mnohých širokých záběrech (jsou plné počítačové animace) si ponechává ostrost a hloubku srovnatelnou s nejlepšími Blu-ray tituly poslední doby. Rád vidím, že Fox používá AVC MPEG-4 kodek u většiny, ne-li všech, svých Blu-ray titulů. Komprese je skálopevná bez pozůstatků stojících za zmínku. Obraz tedy postrádá nápadné doostřování hran, má ostrý, ale hladký vzhled.

Přesto jsem si však povšiml několika vad, takže Silver Surfera nehodnotím plně. Především detaily ve stínech jsou někdy ploché – nejtmavší scény v interiérech se nedrží zcela pevně a hloubka se vytrácí. Také jsem si všiml trochy šumu, ale protože je zdroj jinak bez zrna, ztěží to ruší. Toto jsou ale pouze malé problémky u jinak fantastického návratu studia Fox.

Audio: Hodnotíme zvuk

Fox nadále podporuje DTS-HD bezeztrátový Master Audio formát a máme tu hezkou 5.1 prostorovou stopu na 48kHz/24-bit/6,9mbps. Bohužel se právě chystáme upgradovat náš systém pro sledování hodnocených filmů na DTS-HD dekódování, takže v době této recence jsem byl schopen z této stopy extrahovat pouze 1,5mbps DTS jádro. I na této redukované bitrate zní Silver Surfer dost působivě.

Prostorovost je krásně agresivní, od nádherného umísťování, jak se Human Torch pohybuje skrz celé zvukové pole, až po skvělé kovové vibrace při objevení Silver Surfera. Čistota a hloubka drobných zvuků je vynikající a zvuky jsou zacíleny na jednotlivé kanály s dokonalou přesností.

Dynamika je smrtící, obsahuje intenzívní hluboké basy, ze kterých můj subwoofer málem zešílel. Všeobecná výstižnost zbytku spektra má tu čisťounkou, zřetelně skutečnou formu, kterou si může dovolit jenom největší hollywoodský trhák. Místy se mi sice zdálo, že dialogy jsou trochu zastřené – nejhlasitější akční scény byly v předních kanálech ohlušující a některé mužské hlasy (především Julian McMahon a Lawrence Fishburne) byly místy ploché a neurčité. Ale kromě toho drobného nepohodlí, že jsem musel dvakrát nebo třikrát sáhnout po dálkovém ovládání, nemám žádné další stížnosti.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Fantastic Four: The Rise of the Silver Surfer / 3Fox si vyslechl svoje za nedostatek přídavků u svých dřívějších Blu-ray vydání, ale soudíme-li podle Silver Surfera, vzali si kritiku k srdci. Tento disk je nacpaný bonusy a kdo se obával, že mu unikne některý z přídavků na DVD, nemusí se strachovat – jsou tu všechny. A co víc, Fox naformátoval většinu video materiálu pro 16:9 a 1080p/MPEG-2 (i když, jako u většiny materiálů tohoto druhu, některé zdroje jsou očividně nafouknuté z 480).

Celé to začíná dvěma zvukovými komentáři. První je solo s režisérem Timem Story a druhý je skupinové povídání s producentem Avi Aradem, scénáristou Donem Paynem a editory Peterem S. Eliotem a Williamem Hoy. Ten druhý se mi zdál až překvapivě povrchní, alespoň když uvážíme počet účastníků. Arad poskytuje dobrý pohled na Marvelova očekávání, ale zbytek tracku kazí mlčení a povrchní komentáře o postavách a příběhu. Sólový track s Timem Story je o hodně lepší. Režisér velmi detailně probírá vývoj a vypracovávání tónu filmu, především ve směru k rodinnému publiku. Story také nabízí zajímavý komentář o natáčení mamutích akčních scén a vyrovnávání požadavků herců na podstatnější výzvy s často omezujícími požadavky adaptace komiksu. Jestli chcete poslouchat jenom jeden komentář, vyberte si tento.

Dále tu máme hodně dokumentačního materiálu. Rodinné vazby: Tvorba Fantastické čtyřky a Silver Surver (Family Bonds: The Making of ‚Fantastic Four: The Rise of the Silver Surfer, 46 minut) je rozdělěna na dvě části Předprodukce a Postprodukce. Většina z interview a scén ze zákulísí, které jsou použity v dalších snímcích se dají vystopovat až sem. Připojí se všichni, u kterých se to dá očekávat, včetně rešiséra Storyho, producenta Arada, technici a samozřejmě samotní představitelé fantastické čtyřky a také Julian McMahon. Část nazvaná Preprodukce se mi zdála trochu moc rekapitulační. Když jste viděli film, většina z tohoto je poněkud navíc. V obou částech dokumentu je ale hodně svěžího, deníkového video materiálu.

Ve třech dalších snímcích, které asi pro fanoušky filmu budou nejatraktivnější, se podrobně rozebírají efekty. Návrh postav pomocí spektrálních pohybů (Character Design with Spectral Motion, 12 minut) vás vezme na exkurzi s ukázkami, jak chudáka Michaele Chiklise narvali každý den do toho obleku (většinou tak 5 hodin!). Fantasticar: stav technologie (The Fantasticar: State Of The Art, 11 minut) rozebírá konstrukci vozu Fantasticar, včetně snahy o modernizaci jeho vzhledu. Kosmická síla (The Power Cosmic, 14 minut) zkoumá technologii skrytou za samotným Silver Surferem.

Když ustoupíme od speciálních efektů, máme tu krátký snímek Ozvučení Fantastické čtyřky (Scoring the ‚Fantastic Four, 5 minut), kde navštívíme skladatele Johna Ottmana. Není tu nic nového, co by jste už neviděli u jiných hudebních bonusů na DVD, ale jsou tu také hezké scény z hudebních schůzek a Ottman byl vždycky sympatický a upovídaný skladatel.

Mezi bonusy se mi nejvíce líbil Strážce vesmírných cest: Komiksový původ Silver Surfera (Sentinel of the Spaceways: Comic Book Origins of The Silver Surfer), což je dokument trvající 39 minut. O komiksové sérii Fantastická čtyřka vůbec nic nevím, a tak mě tento dokument fascinoval. Stan Lee tu dává hromady informací (spolu s různými historiky komiksů), takže vznikl obsáhlý, avšak svižný přehled o původu této postavy, jeho místě v mýtu o Fantastické čtyřce a v panteonu komiksových hrdinů. Celý snímek je navíc velice dobře editován, s množstvím komiksových stránek a panelů. Je to skutečný vrchol.

Skutečně mě v tomto balíčku ale zklamaly Vystřižené/rozšířené scény (Deleted/Extended Scenes), které nejsou uvedeny v HD a vypadají dost mizerně. Ze všech scén je jenom jedné opravdu škoda a měla ve filmu zůstat – Human Torch navštíví hračkářství a zjistí, že zboží s Thing se prodává lépe než s ním. Kouzelné. (Pro tyto scény je k dispozici volitelný komentář režiséra Tima Storyho.)

Poslední větší bonus je sekce Galerie. Najdeme tu asi šedesát obrázků, rozčleněných do tří částí: V zákulisí (Behind the Scenes) Postavy (Characters) a Návrhy (Concept Art). Reklamní a produkční snímky jsou běžný standard, ale sekce s postavami a návrhy jsou opravdu zajímavé.

Na závěr tu najdeme několik trailerů na Fantastickou čtyřku a chystané trháky studia Fox jako Simpsonovi ve filmu a Smrtonosná past 4.0. Všechny trailery jsou uvedeny v plném 1080p/AVC MPEG-4 videu a vypadají úchvatně.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzívní lahůdky?

Ke všemu materiálu, které obsahuje také standard definition DVD, je na tomto Blu-ray několik zvláštnůstek.

Obě jsou to interaktivní hry a i když obecně nejsem zrovna velký fanoušek tohoto druhu přídavků, je to vždycky požitek, když studio fanouškům high definition daruje něco navíc – a rozhodně to nemůže ublížit komerčním vyhlídkám tohoto formátu.

Fantastic Four: The Rise of the Silver Surfer / 4Kdo se odváží porazit Galacta je lepší z těch dvou. Je to první BD-J hra pro více hráčů a dvěma účastníkům umožňuje vést intergalaktickou bitvu na pozadí asi deseti různých planet. Můžete být buď Galactus, který musí najít živé planety a strávit jejich energii, nebo Silver Surfer, který musí živé planety chránit před Galactem. Grafika, hratelnost a hladkost celého zážitku je rozhodně o dost lepší než cokoliv na standard definition DVD, ale nikdy si to nespletete s hrou pro Play Station 3.

Největší komiks světa je tradičnější a obyčejná, i když interaktivní. Hráči musí zachraňovat světy tím, že zodpovídají otázky o Fantastické čtyřce, původním komiksu a různých postavách. Když odpovíte špatně, Galactus sežere nějakou planetu.

Závěrečné zamyšlení

Silver Surfer rozhodně není Batman začíná, ale jestliže jste schopní a ochotni jej brát takového, jaký je – nabubřelý rodinný filmík – pak je z velké části zábavný. Jako Blu-ray vydání je vynikající, má fantastický transfer a soundrack plus hromadu přídavků. Je tu dokonce páreček interaktivních her. Po šestiměsíčním suchu je Fox zpět a ještě lepší než dřív.

3 komentáře

  1. Portál Blu-ray.CZ » Poslední bariéra ochrany Blu-ray disků prolomena18:39 11.11.2007:

    […] využit zatím pouze u filmů Den poté nebo v nejnovějším pokračování komiksové adaptace Fantastická čtyřka a Silver Surfer. Ochranu je o to těžší prolomit z důvodu, že kód je pro každý titul specifický a po […]

  2. Portál Blu-ray.CZ » Smrtonosná past 4.0 (Blu-ray Disc)00:07 10.12.2007:

    […] máme uvedeny (v 1080p videu) také upoutávky na jiné snímky, a to filmy Simpsonovi ve filmu a Fantastická čtyřka a Silver Surfer. Stojí za zmínku, že tu najdeme také několik trailerů, k nimž se dostaneme jinou cestou – […]

  3. Portál Blu-ray.CZ » Kolekce: Smrtonosná past (Blu-ray Disc)16:10 11.12.2007:

    […] tu máme uvedeny trailery k dvě předchozím Blu-ray titulům Simpsonovi ve filmu a Fantastická čtyřka a Silver Surfer. Opět se můžete podívat na všechny upoutávky ke všem čtyřem dílům Smrtonosné pasti a […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv