Olověná vesta: Vydání Deluxe (Blu-ray Disc)

Full Metal Jacket / 1Warner poprvé vydal Olověnou vestu na Blu-ray v září 2006. Bylo to však hubené vydání a fanoušci jej kvůli jeho ubohému video transferu přijali chladně. Téměř po roce Warner oznámil nové vydání filmu na Blu-ray, v Deluxe edici, jako součást nové sbírky Kubrickových filmů. Dokázal se nyní Warner s nově remasterovaným obrazem a zvukem a navíc se spoustou bonusů strefit do černého? Čtěte dál …

Myslím že jsou dva druhy válečných filmů – takové, které nám vymachájí čumák v odporné realitě soubojů (Zachraňte vojína Ryana, Četa) a takové, které zkoumají to ostatní kolem války, jako vojáci trpící nelidskými podmínkami nebo působení války na lidi doma (Tábor tygrů, Zahrady z kamene). Na Stanleym Kubrickovi nechejte spojení těchto dvou druhů dohromady a dostanete Olověnou vestu, jeho film z války ve Vietnamu. Je to vlastně dvouaktová hra a je často stejně frustrující pro svou nesourodost, jako je fascinující pro svou spletitost.

V prvním aktu Olověné vesty se setkáme s Gomerem (Vincent D´Onofrio), který by klidně mohl být nejlíbeznějším hošíkem ve filmové historii. Protože je ale v Kubrickově filmu, ve výcvikovém táboře se mu nebude dařit zrovna dobře. Jeho kolegové ve zbrani jej neúnavně pronásledují, instruktor (R. Lee Ermey, jeho výkon zde se okamžitě proměnil v klasiku) si na něj může vyřvat plíce a Gomer se neustále pohybuje na hranici mentálního a fyzického kolapsu. Nechci prozradit vyvrcholení prvního aktu, ale Gomerův rozklad osobnosti (téměř jako u Jacka Torrance z Osvícení) převezme Vtipálek (Matthew Modine), který je na začátku druhého aktu vržen do srdce samotného válečného pekla – je přidělen do první linie jako válečný zpravodaj. Nejdříve se snaží těch šílených zvěrstev, která neustále sleduje, zbavit pomocí pera, nakonec ale pozná, že realita kolem něj jej příliš ohyzdná a jeho pád do násilností je zdánlivě nevyhnutelný.

Vím, že nejsem první kdo to říká, ale po shlédnutí Olověné vesty se cítím tak nějak rozpolcený. Vzhledem ke struktuře filmu je nemožné zůstat nestranný a mě osobně daleko víc vtáhla první polovina filmu. Trápení D´Onofriova ubohého Gomera je často fascinující a skvěle se hodí ke Kubrickově sterilnímu vizuálnímu stylu. Kubrick nikdy nebyl zrovna srdečný filmař, ale tady asi našel perfektní téma – systematický a nemilosrdný armádní proces odlidšťování. Kubrickův metodický postup a zcela necitlivý pohled na svět Gomera láme vejpůl. Je to také vhodné prostředí pro zobrazení daně, kterou si válka na lidské duši vybírá. S kombinací sterilně vizuální kamery Douglase Milsomea a hučící, znepokojivé hudby Vivian Kubrickové je první část Olověné helmy mistrovský kus sám o sobě.

Ve srovnání s tím je druhý akt obecnější. Částečně možná proto, že Vtipálek (i když jej Modine hraje opravdově) prostě není tak poutavá postava jako Gomer. Navíc to vypadá, že Kubrick znovu uvádí stejná témata, která tak úžasně zobrazil v první části. Zde je ale jenom přeformoval ze standardních klišé válečných filmů (sténání, ostřelovači, zranění křičí a umírají všude okolo). Ani se mi nezdálo, že Kubrick přišel na to, jak dané akce přenést na plátno. Je to patrné ve vyvrcholení filmu, které je spíše cvičením v existencializmu a neupoutá jako fyzický zážitek.

Abyste se nemýlili – stejně si myslím, že Olověná vesta stojí za podívání. Druhá polovina možná není tak efektní, jako prvních 45 minut, ale film je i po dvaceti letech úchvatný především díky jeho kontrastům a nepříjemné rozporuplnosti. Olověná vesta má sice chyby, přesto je to odvážný a nekonvenční válečný film.

Video: Zvětšujeme obraz

Olověná vesta se na Blu-ray poprvé objevila v září 2006 a jako nejhorší high definition vydání vůbec se okamžitě stala legendou. Transfer se mi tehdy ani trochu nelíbil a také jsem jej dost tvrdě ohodnotil. Zdroj byl mizerný, barvy mimo a obraz tak měkký, že nevypadal ani vzdáleně jako high definition. Naštěstí to ale vypadá, že si ve Warneru vzali kritiku k srdci a tentokrát neskrblili. Nabídli nám nově remasterovaný transfer, který je čistý a můžeme jej vítat jako zdokonalení oproti předchozí verzi.

Nikdy jsem nebyl zrovna fanouškem vzhledu Olověné vesty, takže bez ohledu na to, jak hezký upgrade tento nový 1,85:1 širokoúhlý 1080p/VC-1 kód může být, asi bych proti němu byl poněkud zaujatý. Naturalistický styl kamery ale na tomto Blu-ray působí podstatně lépe než dřív. Černé jsou trochu bohatší a kontrast výraznější, což pomáhá hloubce. Stopa sice stále ještě není dokonalá, ale byla poněkud vyčištěna a ubylo nečistot a skvrn. Viditelné detaily jsou také zdůrazněny. Blízké záběry odhalují množství textur a ty široké jsou také o trochu ostřejší.

Full Metal Jacket / 2Nejvíce se zlepšila reprodukce barev. Na předchozích vydáních se mi nelíbily pleťové tóny, měly hodně červené a každý vypadal trochu jako prasátko. Tento nový transfer je daleko přirozenější, i když ne úplně přesný. Odstíny jsou o něco jasnější a robustnější (především hluboké modré v neslavné koupelnové scéně s Vincentem D´Onofrioem a R.Lee Ermeyem). Pozůstatky z komprese už nejsou problematické a nejsou viditelné ani žádné další vady.

Vypadá Olověná vesta skvěle? Ne, dokonce ani napodruhé. Stále je to dvacet let starý titul a nemá už zrovna čistý zdroj. Ale tento nový transfer je jasný pokrok, a tak se za něj nemusíte ve své sbírce high definition filmů stydět.

Audio: Hodnotíme zvuk

Při posledním vydání na Blu-ray dokázal Warner vytvořit pouze ubohou stopu v Dolby Digital 5.1 (na 640kbps). Stejná stopa je sice i na tomto disku, Warner ale přidal také nekomprimovanou PCM 5.1 prostorovou volbu (48k/16-bit/4,6mbps). Studia ve většině případů podporuji v uvedení high resolution zvuku, zde je ale bohužel zřejmé, že zdroj je stále tentýž a tím je také tato stopa omezena.

Mix je téměř celý směrován dopředu, především v první části. Technologická omezení té doby jsou zřetelná také v malém rozsahu frekvencí. Výšky a hloubky tu nejsou nijak podstatně zastoupeny a zvuk je typicky plochý. Písně ze soundtracku jsou také slabě renderovány, vůbec neznějí jako remix pro stereo.

Trochu života mix dostane jedině během bojových scén v druhé polovině filmu – místy je efektně použita prostorovost a různé triky s atonální hudbou Vivian Kubrickové. Olověná vesta ale přesto zní zastarale. Pohyb zvuků z kanálu do kanálu je dost nápadný a nikdy jsem se necítil pohlcen dějem. Dialogy jsou také renderovány chatrně a často mě zlobilo, že i při rozumné hlasitosti nebylo postavám rozumět. Warner sice zaslouží dík za přidání PCM stopy, jenomže to moc nepomohlo.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Z pěti titulů vydaných vrámci nové Kubrickovy high definition sbírky (seznam zahrnuje snímky 2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč, Spalující touha a Osvícení) se Olověné vestě dostalo nejmenšího počtu přídavků. Balíček sice není špatný, ale prostě není moc rozsáhlý.

Nejdříve tu máme zvukový komentář, kde se znovu setkávají herci Adam Baldwin, Vincent D´Onofrio a R. Lee Ermey, a také historik a spisovatel Jay Cocks. Na komentář jsem se těšil hlavně proto, že mezi D´Onofioem a Kubrickem vzplála na place téměř legendrání nechuť. Bohužel zde protagonisté nepropírají špinavé prádlo, i když se objeví několik momentů, kdy D´Onofrio rázem zmlkne, když si vzpomene na obzvlášťě fyzicky náročný záběr (částečně vinou velkého váhového přírustku herce pro tuto roli). Ermeryho přítomnost je jako vždy poněkud hlučná a spolu s Baldwinem mají vůči Kubrickovi neobvyklý respekt a zároveň náklonnost. Bohužel Ermery a D´Onofrio zmizí asi v polovině a s nimi i většina energie tracku. Baldwinova postava prostě není dost jednotná na to, aby byla zajímavá a Cockovy názory jsou nepřímé. Full Metal Jacket / 3Tak jako film samotný, i tento komentář má rozdvojenou osobnost.

Olověná vesta: Mezi dobrem a zlem (31minut) je jediný další větší snímek. Objevují se tu všichni výše uvedení plus Matthew Modine (v komentáři hodně chybí) a spisovatelé John Baxter (Stanley Kubrick: Biografie) a David Hughes (Kompletní díla Kubricka). Tento bonus sice není svou délkou významný, přesto mě zaujal více než komentář, neboť lépe shrnuje základní myšlenkové jádro filmu, jeho obsazení a natáčení a také jeho místo v Kubrickově odkazu.

Balíček zakončuje trailer, který je uveden pouze ve formátu 4:3 a 480i/MPEG-2 videu, stejně jako snímek Mezi dobrem a zlem zmíněný výše.

Závěrečné zamyšlení

Po bezútěšném prvním vydání na Blu-ray v září 2006 obsahuje tato Deluxe edice Olověné vesty znatelně vylepšený transfer. Podobně je i PCM stopa na tomto disku asi tak dobrá, jak jsme mohli očekávat. Dokonce jsme se poprvé u Olověné vesty dočkali i několika hodnotných přídavků. Bohužel ani v této upgradované podobě nemůžu snímku udělit nejlepší známku. Je to přesto poctivý výkon – už ne jako to předchozí shnilé jablko v high definition knihovně studia Warner.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv