Robinsonovi (Blu-ray Disc)

Meet The Robinsons / 1Na začátku letošního roku jsem se se svým capartem vypravil do obchodního centra, aby si v kině vychutnal svůj první film. Byli to Robinsonovi od Disneye – počítačový animovaný kousek, který nepochází z produkce Pixaru. Vyzbrojil jsem se čokoládovými tyčinkami, hromadou hraček a ubrousků a očekával jsem, že to mého syna po dvaceti minutách přestane bavit. K mému obrovskému překvapení zůstala jeho malá očka přilepena na plátno během celého promítání.

Robinsonovi jsou staromódním rodinným filmem, který vypráví příběh sirotka jménem Lewis (byl namluven Danielem Hansenem), zázračného vynálezce. Poté, co odradil další pár potenciálních rodičů, je přesvědčený, že nikdy nenajde rodinu, jež by ho přijala. Vše se ale změní, když potká záhadného chlapce jménem Wilbur Robinson (Wesley Singerman), který Lewise unese do budoucnosti v ukradeném stroji času. Lewis poznává Wilburovu rodinu a poprvé v životě se někde cítí doma – brzy je však jasné, že v budoucnosti zůstat nemůže. Zloduch Buřinkáč (Bowler Hat Guy; Stephen Anderson) je na útěku a právě Lewis a Wilbur musí překazit plány tohoto šílence, který chce změnit tok času, a najít cestu, jak Lewise vrátit zpět domů.

Děti budou ze snímku Robinsonovi unešené. Kde jinde najdete souvislý příběh kombinující vesmírné lodě, dinosaury, roboty, šílené vynálezy, neobvyklé hrdiny, zpívající žáby a spoustu dalších maličkostí? Najdeme tu mnoho příjemných souvislostí v chaosu a spoustu lákadel pro dětské oči, která je upoutají od začátku do konce.

Meet The Robinsons / 2Také dospělí si tento film užijí. Robinsonovi možná nebudou neustále zábavné jako jiné trháky Pixaru (Příběh hraček, Úžasňákovi), ale neignorují dospělé diváky. Je to poprvé, kdy režisér Stephen Anderson přináší množství psychologického humoru, občasné odkazy k náročnějším filmům (včetně 2001: Vesmírná odysea) a sbírku inteligentních parodií, včetně té, která nabízí pohled na zpívající žáby i jejich pravou povahu. Skutečně zábavné!

Samozřejmě, jako většina snímků v tomto bratrstvu, přináší i tento příběh podtext, který je ukryt pod povrchem zářivých futuristických prostředí – je to osamělost a uvědomění si vlastní ceny. Nebyl jsem si jistý, jak si můj syn poradí s otázkou osiřelosti, opuštění nebo odplaty, ale Lewis je tak roztomilým hrdinou, že tyto problémy nikdy nepůsobí urážlivě nebo zbytečně. Jako dospělý oceňuji tvrdé prozkoumání podobných témat; navíc jsem nepociťoval, že by se snímek podbízel svým malým divákům – ve skutečnosti je téměř překvapující, že filmaři tyto temné prvky nijak nepřislazovali. Rodiče by po tom, co jejich dítě zhlédne tento film, měli být připraveni na některé důležité otázky.

Několik okamžiků, kde Robinsonovi mírně zklamali, můžeme přisoudit námaze vynaložené na to, aby snímek zaujal obojí publikum. Méně fantastická prostředí první půl hodiny podstupují riziko, že ztratí pozornost mladých diváků, zatímco v druhé půl hodině budou dospělí netrpělivě čekat, jak se bude děj dále vyvíjet. Tyto přestávky nikdy nejsou tak špatné, aby vám zkazily zážitek z filmu, ale zabránily Robinsonovým dosáhnout jasné dokonalosti nejlepších animovaných filmů.

I přes toto klopýtání je snímek Robinsonovi působivým výkonem Disneye, který dokazuje, že animovaná studia mají v zásobě ještě mnoho nápadů. Doufám, že se Robinsonovi stanou příznakem věcí nadcházejících, než aby byly jen šťastnou trefou, která bude pouze následovat úspěchy Pixaru.

Video: Zvětšujeme obraz

Robinsonovi jsou uvedeni v 1080p videu s použitím AVC MPEG-4 kodeku a přinášejí další nádherný high definition animovaný transfer. Barvy jsou syté, černé dokonale inkoustové a mnoho detailních textur je skutečnou oslavou vizuálního pojetí. Podívejte se na jakoukoli scénu s tyranosaurem rexem – všimněte si všech jiskřivých šupinek, vroubků na jeho drápech, nedokonalostí trávy v místech, kde šlápl, a vláken na jeho klobouku. Ve skutečnosti textury oblečení v celém snímku nejen dokazují výjimečný talent pro detail, který filmaři předvedli, ale také odhalují technickou dokonalost tohoto transferu. Buřinkáč, kdykoli se objeví na obrazovce, nabízí skvělý demo materiál, od jeho chvějících se nohou a pláště až po mastné obočí a knír.

Meet The Robinsons / 3Jediným menším problémem (pokud se tomu tak dá vůbec říct) je, že vizuální pojetí Robinsonových je záměrně měkčí než u jiných animovaných snímků. Scény, jež se odehrávají v přítomnosti, jsou natočeny přes filtr se sépiovým nádechem, který byl použit proto, aby uměle prodchnul obraz kinematografickou kvalitou. Oproti tomu scény z budoucnosti jsou skutečně výrazné – kvůli tomu však ve výsledku působí film trochu nespojitě. Filmaři také využili některých vizuálních triků, aby si pohráli s hloubkou obrazu. Výsledný efekt není zcela přirozený a chvílemi ruší podívanou.

Upřímně řečeno, tyto problémy určitě nejsou vadou transferu. Zmínil jsem je jen proto, že chvílemi je kvůli nim snímek méně působivý než jiné animované filmy v současné době dostupné na high definition. Přesto je těžké si představit diváka, který by byl zklamán vizuálním půvabem, který přináší tento transfer.

Audio: Hodnotíme zvuk

Robinsonovi přinášejí působivý PCM 5.1 surround track (48 kHz/24-bit/6.9 Mb/s) a jemnější Dolby Digital 5.1 surround mix (640 kb/s). Audio možná nepředvádí dunivou agresivitu jiných high definition animáků jako jsou Želvy ninja, přesto je dynamika snímku poměrně působivá. Basy se chlubí zemitým burácením a svisty ve vyšších polohách jsou čisté a stabilní. Jasné dialogy se přirozeně šíří z předních kanálů a znějí pěkně a vyrovnaně. Co je ještě důležitější, zadní reproduktory jsou velmi často využívány, aby otevřely zvukové pole, a vytvořily tak přesvědčivý prostor.

Záběry jsou transparentní (ačkoli mně zní trochu uměle) a směrování je na animovaný snímek až neuvěřitelně přesné. Živá hudba je bohatá a díky ní zní celý track robustněji a kompletněji. Moje jediná výtka se týká zvukových efektů (spíše jejich nepřítomnosti), protože mnoho prostředí v budoucnosti je přeplněno tlumenými nápady a ztišeným šumem. Ačkoli oceňuji snahu upřednostnit dialogy, není to omluvou pro to, aby bylo ve zvukové paletě vynecháno tolik jemných detailů. I přes toto slovíčkaření zní Robinsonovi stejně úžasně, jako vypadají.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Fandové budou určitě potěšeni tím, že všechny bonusy z konkurenčně vydané standard definition DVD verze Robinsonových byly přeneseny na toto Blu-ray vydání. A co lépe – solidní množství speciálního materiálu je uvedeno v plném 1080p videu.

Na rozehřátí tu máme komentář Stephena Andersona. Režisér nezní přímo jako starý muž, ale má tak dědečkovskou auru, že je radostí tento track poslouchat. Jeho upřímné postřehy a osobní vztah k příběhu filmu a jeho tématům jsou při nejmenším osvěžujícím přístupem. Osobně také oceňuji to, že se nezabývá detaily týkajícími se počítačové animace – jeho prioritami jsou zápletka, postavy a tón snímku.

Tvorba Robinsonových (Inventing the Robinsons; 1080p, 18 minut) přináší dobrý pohled na produkci filmu. Tento bonus ovládly hlavní postavy natáčení, takže jde o poměrně typický materiál; přesto nabízí pěknou sumu informací. Opakuje sice některá fakta z komentáře, ale všichni účastníci vyprávějí poutavě a bonus skončí dříve, než dostane příležitost stát se nudným.

Meet The Robinsons / 4Jako další tu máme tři vystřižené scény (Deleted Scenes, 1080p, 7 minut), které byly přeneseny ze standardního DVD (všimněte si, že na disku jsou ještě další tři vystřižené scény – informace o nich najdete v sekci Blu-ray bonusy). Tyto první tři kousky přinášejí většinou jen rozšířené scény a nebyly ještě zcela dokončeny (na doplnění mezer jsou použity náčrty). Anderson každou představí a vysvětlí, proč byly dané scény vypuštěny.

Bonusový balík uzavírá několik drobnůstek: vědecký bonus nazvaný Vynálezy, které utvářely svět (Inventions that Shaped the World; 480i/p, 6 minut), dále dva klipy od Roba Thomase a The Jonas Brothers (480i/p, 6 minut) a interaktivní rodinná trivia hra nazvaná Family Function 5000 (upozornění: pro děti může být hra obtížná a nemusí ji zvládnout samy bez pomoci).

Nakonec tu máme sbírku HD upoutávek na filmy Ratatouille, Kouzelná romance a nadcházející snímek Pixaru Wall-E.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Pro fanoušky filmu Disney přihodil několik high definition bonusů.

  • Meet The Robinsons / 5Prvním jsou další tři vystřižené scény, jež představí Anderson; všechny jsou uvedeny v 1080p videu. Ačkoli kvalita není lepší než u tří scén zmíněných výše, jsou skutečně příjemným příspěvkem.
  • Dále tu máme hru s Buřinkáčem (Bowler Hat Barrage Game), typickou arkádovou střílečku, v níž pohybujete na obrazovce terčem a střílíte výhružné buřinky. Je velmi podobná minihře obsažené na videohře Robinsonovi. Přestože jde zkraje o zábavu, postupně se tempo pěkně zrychluje.
  • Nakonec Disney přináší svou standardní Vitrínu filmu (Movie Showcase), které zdůrazňují tři předem vybrané scény, jež podle producentů nelépe představují atributy HD transferu (navíc nejde o reklamní bonus).

Závěrečné zhodnocení

Robinsonovi potěší všechny diváky; zaujmou děti a pobaví maminky a tatínky zároveň. Toto Blu-ray vydání se svého úkolu zhostilo velmi dobře a přináší nádherný transfer, působivý PCM audio mix, všechny bonusy uvedené na standardním DVD a několik exkluzivních bonusů navíc. Je opravdu jednoduché doporučit takový disk.

2 komentáře

  1. Portál Blu-ray.CZ » Auta (Blu-ray Disc)10:09 6.12.2007:

    […] na Auta, ale můžete se podívat na ukázky z jiných Blu-ray titulů od Disneye, jako jsou Robinsonovi, blížící se snímek Kouzelná romance a Ratatouille od […]

  2. Portál Blu-ray.CZ » Ratatouille (Blu-ray Disc)02:53 14.12.2007:

    […] tituly, jako jsou Auta, Krátké filmy Pixaru 1 (The Pixar Short Film Collection: Volume One), Robinsonovi, Šípková Růženka, Tinkerbell a blížící se vydání Pixaru […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv