Panasonic odhaluje Blu-ray přehrávač příští generace

  • 16.11.2007
  • Petr Rutzenstorfer

Blu-ray logoBlu-ray doposud znamenal neuvěřitelný obraz v HD kvalitě, dechberoucí prostorový zvuk či pětinásobnou datovou kapacitu běžného DVD. Nyní se ale můžeme těšit na ještě více. Světlo světa totiž spatřil nový model stolního přehrávače společnosti Panasonic s označením DMP-BD30. A v čem spočívá jeho výjimečnost? Jako první na světě totiž splňuje požadavky nejnovějšího Blu-ray profilu 1.1 (BD Profile 1.1). S ním přichází velice zajímavé vlastnosti a schopnost zpracovávat interaktivní složky. DMP-BD30 je také vybaven novou sadou zobrazovacích čipů. Ty dle Panasonicu dosáhnou výrazně lepší kvality zobrazení obsahu Blu-ray disků než tomu bylo doposud u stávajících přehrávačů (včetně jejich vlastních modelů).

Co je to vlastně BD Profile 1.1 a jaké jsou jeho specifikace?

Blu-ray profily jsou ustanovené technické požadavky, které by měly všechny stolní přehrávače splňovat. Zavedla je Blu-ray Disc Association (BDA) a od listopadu tohoto roku musí všechny nově uvedené přístroje podporovat právě BD Profile 1.1 (Final Standard Profile). Ten standardizuje mimo jiné funkci Picture-in-Picture, tzv. „obraz v obraze“ (např. zobrazení komentáře režiséra ve vlastním okně v průběhu přehrávání samotného filmu atp.). Za tímto účelem přehrávač vybaven druhým dekodérem videa. Tuto vlastnost je nyní možné bezproblémově využít při přehrávání titulů jako Descent (Pád do tmy). Jeho Blu-ray edice obsahuje dvě verze filmu uložené na 50 GB disku. Předchozí typ, BDP-S300, touto možností neoplývá, stejně tak je na tom i konzole Sony PlayStation®3. Mezi další specifikace se řadí Audio Mixing neboli „míchání audia“. To nám dovoluje pracovat s interaktivním audiem či libovolně přepínat zvuk mezi hlavními a vedlejšími okny. K tomuto účelu poslouží druhý audio dekodér, kterým se může nový DMP-BD30 také pochlubit. Certifikované BD Profile 1.1 přehrávače musí mít také 256 MB stálé paměti pro ukládání dat a 1 GB paměti pro stahování dat (platí pouze pro přehrávače s internetovým připojením). DMP-BD30 ethernet konektor pro připojení k síti Internet nevlastní.

Jaké další příslušenství přehrávač nabízí?

Přístroj je vybaven slotem pro čtení paměťových karet typu SD Memory Card. Ten umožňuje přehrávání 1080 obsahu natočeného HD kamerou ve formátu AVCHD nebo třeba prohlížení fotografií (JPEG) na Vaší HDTV. HDMI výstup verze 1.3B je kompatibilní s funkcí Deep Color (žádný Blu-ray disk momentálně tuto schopnost nemá). Zaručena je 12bitová hloubka na jeden barevný kanál oproti původním osmi bitům (zvládá tedy 4096 odstínů namísto 256). Díky video výstupu 1080/24p si může divák vychutnat titul ve FullHD (1920×1080 progresivně) při 24 snímcích za sekundu, tak jako originální film. Výjimečně čistý 5.1 zvuk zaručuje technologie Dolby® TrueHD spolu s DTS-HD™ – bitstream. DMP-BD30 bohužel nenabízí oproti svému předchůdci DMP-BD10A jejich interní dekódování. Oba formáty jsou totiž bezztrátové a se správným vybavením, tzn. kvalitním recieverem (AV přijímačem) se dá docílit lepšího zvuku než u standardního Dolby Digital či DTS. Zvukové signály jsou dále zpracovávány progresivními schopnostmi HD čipu UniPhier® (video & audio procesor). Výsledkem je plnější a bohatší zvuk. Video odpovídá Hollywoodským standardům. Proto si divák daný film může vychutnat přesně tak, jak bylo jeho tvůrci původně zamýšleno. To vše umožňuje vysoce kvalitní HD čip PHL Reference Chroma Processor (Panasonic Hollywood Labs‘ Reference Chroma Processor) v kombinaci s pokročilou zobrazovací technologií P4HD (Pixel Precision Progressive Processing). Ta konvertuje obsah původně nahraný v rozlišení 480i/p, 720p nebo 1080i do progresivních 1080 tím, že generuje každý nový pixel za pomoci informací obsažených v 60ti okolních pixelech. Díky modernímu čipu UniPhier®, a jeho schopnosti převádět přírodní barvy do originálního filmu, je poté celkový dojem z obrazu extrémně věrohodný. Neméně užitečnou funkcí je jistě i Direct Navigator. Ta přehledně zobrazí scény, obrázky atp. uložené na disku – vyhledávat a přepínat mezi nimi je pak velice snadné. Stejně jako jeho předchůdce, DMP-BD30 nabízí funkci EZ-Sync HDAVI Control, divák tak může ovládat celé domácí kino Panasonic pouze jedním ovladačem. Pouhým stisknutím tlačítka EZ-Sync se zapnou veškeré komponenty, zvolí korektní TV vstup, ztiší vestavěné reproduktory TV a domácí kino začne hrát. Je rozdíl skutečně znatelný?V porovnání s modelem Sony BDP-S300, který se dá pořídit za stejnou cenu – 500 USD, měl DMP-BD30 jasně lepší ostrost a bohatší barvy. Oproti Panasonicu DMP-BD10A je obraz opět ostřejší a více kontrastní, např. při zobrazení světel a stínů v úvodní animované sekvenci loga Walta Disneyho. Kameny hradu jsou výraznější, animace čistší atd. Test byl proveden na dvou 50ti palcových plasmových obrazovkách Panasonic.

A jak je na tom vzhledově?

Nový video-audio procesor UniPhier® je vyrobený 45 nm (oproti dřívější 65 nm) technologií a přehrávač celkově zeštíhlil. Nemalý podíl na vzhledu má i Blu-ray mechanika, která odpovídá velikosti notebookových verzí a oproti ostatním má poloviční výšku. Dvířka mechaniky se na rozdíl od předchozího typu DMP-BD10A otevírají automaticky. Na pravé straně čela přehrávače se nachází LED displej, který je navržen tak, aby byl ze vzdálenosti pozice diváka (něco přes 2 metry) dobře čitelný. Vlevo pod ním se nachází zmiňovaný slot na SD karty. Přepracován byl také design dálkového ovládání. Směrem k dolní polovině jsou umístěna směrová tlačítka, ta jsou obklopena třemi velkými tlačítky (Top menu, Pop-up menu, Display) a čtyřmi menšími v rohu (Sub menu, Status, Functions, Return). Přímo ve středu ovladače jsou tlačítka Stop, Play a Pause, která jsou velká a v modré barvě, lze je pak velmi snadno najít. Díky absenci ručně vyklápěcích dvířek mechaniky přibyla tlačítka Open / Close k jejímu pohodlnému ovládání, takže není nutné zbytečně vstávat z gauče. Tlačítko Setup, sloužící k nastavení přehrávače, se nachází úplně vespod.

Panasonic DMP-BD30

Vyplatí se nový model od Panasonicu pořídit?

Přístroj lze sehnat od 500 USD a na americkém trhu už je dostupný od 5. listopadu tohoto roku. Vzhledem k ceně si kvalitní HD přehrávač může dovolit i průměrný český spotřebitel. S podporou BD Profile 1.1 mohou konečně Blu-ray disky čelit interaktivní technologii HDi, kterou nabízí konkurenční HD DVD. Alternativou byla doposud jen funkce BD-J, ta se ale neosvědčila, protože jí doposud žádný Blu-ray titul nepodporuje. Za cenu 500 US toho DMP-BD30 umí skutečně hodně …

Zdroje: www.hollywoodreporter.com, www.engadget.com, blogs.pcworld.com, www.panasonic.com, reviews.cnet.com

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv