Polární expres (Blu-ray Disc)

Polar Express / 1Musím připustit, že nejdřív jsem se bál na Polární expres jít podívat. Způsobil to trailer: Obrázky jakoby mumifikovaného Toma Hankse a všech těch malých, počítačově vytvořených uličníků s bílými tvářemi a zombie očima nebudily dojem povzbudivého rodinného filmu, ale spíše něčeho jako Severní pól zatracených.

Když mě rodina nakonec před několika lety na Polární expres do kina dotáhla, nějak jsem to přežil a dokonce z toho ani netrpím žádnou posttraumatickou duševní poruchou. Sice nemůžu říct, že bych film považoval za podivuhodný a oslnivý (jak slibovala reklama), po chvíli se mi ale počítačové ztvárnění filmu rozplynulo a mohl jsem se ponořit do příběhu. Polární expres je však stále ohrožen tím, že vizuální styl přebije celý příběh a ten skutečně na konci už jen těžce živoří.

Příběh samotný je asi mnohým znám, neboť je založen na populární knize pro děti se stejným názvem od Chrise Van Allsburga. Kniha v sobě vždy obsahovala složky klasického vánočního filmu – jednoduchá, obecná, plná napínavého děje a dobrodružných situací. A které dítě nemá rádo Santa Clause? Malý lakomý chlapec (Tom Hanks, v jedné ze svých šesti různých rolí), který nepotřebuje Santa Clause a předvánoční veselí. Ale na Štědrý večer před jeho domem zastaví tajemná lokomotiva, řízená záhadným strojvedoucím (opět Hanks) a vezme jej a několik dalších mladých cestovatelů na životní cestu. Cestou na severní pól překonávají mnohá nebezpečí, nakonec se ale tento malý nevěřící Tomáš setká tváří v tvář se Svatým Mikulášem a nalezne tak skutečný význam Vánoc.

Musím připustit, že nepatřím do cílové skupiny diváků. Nejsem dokonce ani imunní proti takové cestě. Polárnímu expresu se ale bohužel nepodařilo mě očarovat. I když je příběh samotný možná snesitelný v kontextu spousty dalších vánočních filmů, je to přesto poněkud omšelé klišé. Jediná novější věc na celém filmu je vlastně jeho technologie. Ale jako u většiny filmů založených pouze na efektech – životnost takového zboží v obchodech je velice krátká.

Bohužel film není působivý ani tam, kde tolik jiných moderních snímků tohoto druhu exceluje. Aniž bych prozradil tajemství filmu, poučení z příběhu se v podstatě smrskne do názoru, že Vánoce jsou supr, protože dostáváme dárečky. No pardon, ale čekal jsem něco trochu hlubšího. Co třeba nesobeckost? Laskavost? Odevzdání se? Darování bez očekávání darů? Upřímně si myslím, že by ti mrzutí, sobečtí spratci místo jízdy polárním expresem zasloužili strávit Vánoce ve veřejné kuchyni, a ne si klidně odejít s novým iPodem.

Cynismus stranou, Polární expres je určitě zábavná jízda. Vidět film na domácím kině není nic ve srovnání s IMAXem, děti si jej ale určitě užijí tak i tak. Jízda vlakem jako na toboganu, klouzavá procházka továrnou na hračky na severním pólu a také velké finále jsou všechno úžasné scény. Film obecně stojí za podívání, i když je citově plochý. Musím připustit, že jsem si užil čirou majestátnost tohoto technického počinu.

Video: Zvětšujeme obraz

Dobrý rok po uvedení na HD DVD vydal Warner Polární expres konečně na Blu-ray. Je to další v nové řadě 1080p/VC-1 kodeků studia Warner a kvalita obrazu mě uchvátila stejně jako před rokem.

Reklamní kampaň na Polární expres se hodně zaměřila na průkopnickou animaci filmu a téměř vše ostatní vyloučila. Film byl zcela vytvořen v digitálním světě, herci byli vyfotografováni za použití technologie motion control, což vytvořilo nejlepší fotorealistické lidské bytosti, jaké jste kdy v počítačově vytvořených filmech viděli. Jak jsem zmínil výše, technologie se mi osobně zdá trochu rušivá, nemohu ale popřít, že Polární expres vypadá nádherně.

Zdrojový materiál je samozřejmě zcela bezvadný. Fyzické nedokonalosti jako ztráty bitů, kazy, nečistoty a zrno nikde nenajdete a jelikož byl každý jednotlivý pixel vytvořen v počítači, obraz má ten nemožně stabilní a pevný vzhled, jaký můžou mít pouze animované snímky. Polar Express / 2Transfer má také poněkud mlžnou záři, která je ale zcela záměrná. Díky tomu není obraz možná tak břitce ostrý, jako u jiných animovaných filmů, ale věrně replikuje obě promítání v kině, které jsem viděl (ano, skutečně jsem Polární expres viděl dvakrát). Hloubka je často znamenitá a dokonce i ty nejdrobnější detaily obrazu jsou rozeznatelné, od textur a sněhových vloček v širokých záběrech po jemně vytvořené budovy a krajiny na severním pólu. Textura je také často na počítačově vytvořený film mimořádná. Především různé kousky oblečení, jako plsť a kožešina na Santově kabátě jsou jako opravdové.

Jestli ještě váhám před udělením nejvyšší známky, je to protože Polární expres se pohybuje na hranici přesycených barev. Jinak jsem ale nenašel žádný chromatický šum nebo prosakování, ani u nejtěžších odstínů (jako bohaté červené Santova oblečení). Většina filmu se chlubí neuvěřitelně bohatými pleťovými tóny – oranžové zahalují postavy do téměř nebeské záře. Obdivoval jsem také bohaté modro-fialové odstíny nočních scén a třetí část filmu na severním pólu přetéká širokou paletou oslnivých primárních barev.

Audio: Hodnotíme zvuk

Asi ve snaze udržet shodu s předchozím vydáním na HD DVD Warner na tomto Blu-ray disku nenabízí žádné high-resolution audio. Abych byl upřímný, prostorová stopa Dolby Digital 5.1 na disku je sice v pořádku, ale tak zvukově dobrodružný film by zasluhoval něco lepšího.

Na standardní Dolby stopu je to ale dobré, je tu spousta hodně otevřeného a prostorného zvukového pole. Zadní kanály jsou obzvláště působivé s delikátními a abstraktními zvuky. Často mě nadchlo, jak reálně různé zvuky vlaku zní, ať už je to hučení kovu nebo bafání parního stroje. Několik scén opravdu vyčnívá, především srážka vlaku jako na tobogánu a děti klouzající skrz továrnu na hračky. Zobrazování zvuků je tu pohádkové a cítil jsem se obklopen zvukovou zdí. Opravdu si to užijete.

Technické stránky mixu jsou také vynikající. Dynamický rozsah a hluboké basy jsou působivé, vrcholem je především supění vlaku. Podobně také hudba Alana Silvestriho je hezky vyvážená a efektně vyplňuje přední reproduktory. Poněkud podivné dialogy filmu jsou vždy vpředu nebo uprostřed mixu a nikdy jsem nemusel přizpůsobovat hlasitost.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Tady žádné překvapení. Warner nabízí stejné přídavky jako na předchozím DH DVD, které je navíc přenáší ze starého disku ve standard definition. Je to slušný balíček, ale nic zvláštního. Nepřekvapilo by mě, kdybychom zažili druhý odvar stejného titulu někdy v budoucnu.

Srdce materiálů z natáčení se zaměřuje na průlomovou technologii motion-control capture. Vypadáš povědomě (You look familiar) ukazuje Toma Hankse v jednom z těch srandovních obleků s malými špendlíkovými hlavičkami, díky kterým mohou být jeho pohyby převedeny do počítače. Hanks navíc hrál většinu rolí ve filmu. Znám několik lidí, kteří Hankse považují za protivu, ale jeho snímek rozhodně předvádí značné talenty tohoto herce.

Skutečná jízdenka na cestu (A Genuine Ticket to Ride) je pětidílný výčet efektů ve filmu. Hostuje zde technický nadšenec Eddie Deezen, dlouhodobý spolupracovník Roberta Zemeckise, nejvíce asi známý z Pomády. Je to sice informativní, někdy ale suchý přehled. Pět kategorií, kterým se dokument věnuje jsou: Zachycování výkonu, Virtuální kamera, Vlasy a šatník, Tvorba severního pólu a Hudba.

Polar Express / 3Skutečné podněty (True Inspirations) je 14 minutová návštěva u autora Chrise Van Allsburga. Kromě Polárního expresu Van Allsburg vytvořil také Jumanji a Zathuru a zjevně je to člověk s velkým srdcem a ryzím charakterem. Po technickém povídání jsem byl rád, že vidím něco o lidech. Poněkud ironické, že?

Na závěr je tu několik maličkostí. Josh Groban U Řeka (Josh Groban at the Greek) je živé představení závěrečné písně filmu. Seznamte se se sněžnými anděly (Meet the Snow Angels) je hezký snímek, který sbírá různé vzpomínky herců a štábu na jejich vánoční zážitky. Na závěr je tu také napůl dokončené, vystřižené hudební číslo, Smokey and the Steamer. Je to mix animovaných scén a storyboardů, Michael Jeter zpívá vokály a melodie je dost dobrá.

V neposlední řadě ještě interaktivní hra pro děti, Výzva Polárního expresu (The Polar Express Challenge) a trailer pro kina uvedený v 1080i videu a Dolby Digital 5.1.

Poznámka: S výjimkou traileru jsou všechny zmíněné přídavky uvedeny pouze v 480p/i/MPEG-2 videu.

Závěrečné zamyšlení

Polární expres se každou nitkou pokouší stát se novou vánoční klasikou. Osobně se mi film zdál poněkud citově vzdálený na to, aby s tím cílem uspěl, ale dětem se určitě líbit bude a rozhodně je vizuálně velkolepý. Toto Blu-ray je rok po svém HD DVD konkurentovi dobré vydání a dodává nám silný video transfer a zvukovou stopu.

První komentář

  1. Tomáš Valigurský21:01 9.12.2007:

    tenhle film je ůžasný fakt nelepší kreslený film o vánocích který sem kdy viděl opravdu fakt ůžasný.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv