Poslední bariéra ochrany Blu-ray disků prolomena

  • 11.11.2007
  • Petr Rutzenstorfer

Speciální ochrana Blu-ray disků s názvem BD+ (BD-Plus) byla po měsíci od vydání prvního titulu úspěšně prolomena. S řešením přišla světově proslulá firma Slysoft, která se touto problematikou velice aktivně zabývá. Zaměstnanci společnosti prostřednictvím internetového fóra potvrdili, že nejnovější beta verze aplikace AnyDVD HD 6.1.9.6 tento ochranný systém skutečně dokáže obejít a je nyní konečně možné zálohovat jednotlivé tituly na pevný disk, např. za pomoci programu AnyDVD Ripper (součást AnyDVD HD). Poté už je velice snadné vytvořit libovolné množství 1:1 kopií filmů ve vysokém rozlišení na další média – jak na Blu-ray, tak i na HD DVD disky atp.

AnyDVD HD totiž dokáže odstranit regionální kódování, ochranu autorských práv a HDCP (technologie ochrany obsahu ve spojení s HDMI). V této fázi software umožňuje obejít veškeré současné ochrany Blu-ray, HD DVD či klasických DVD disků a nadále s nimi pracovat. Uživatel si též může přehrát film ve formátu Blu-ray prostřednictvím HTPC za pomoci populárního přehrávače PowerDVD 7.3.3104 firmy CyberLink v kombinaci s výše zmíněným AnyDVD HD, které pracuje na pozadí a dešifruje disk „za letu“ (On-The-Fly), tím jsou zásahy uživatele minimální.

Vyplatí se to vůbec?

Určitě ano. Slysoft nabízí trial (zkušební) verzi programu zdarma na dobu 21 dní, po jejímž uplynutí je možné produkt zakoupit formou licenčního klíče. Cena plné verze AnyDVD HD vyjde na přijatelných 79 USD (klasické AnyDVD + HD update), v přepočtu cca 1400 Kč. Garantovány jsou také celoživotní upgrady a technická podpora. Při této ceně ho považuje převážná část multimediálních uživatelů za dokonalý nástroj, který jim práci s disky výrazným způsobem zpříjemní. Podporován je zatím pouze operační systém Windows.

Co je to BD+ a na jakém principu pracuje?

BD+ je experimentální DRM mechanismus, který se stal součástí vysokokapacitních disků Blu-ray, jehož cílem je zajistit užívání obsahu v souladu s licenčními podmínkami. Po vložení daného titulu do přehrávače či jiného zařízení se spustí ve Virtual Machine speciální aplikace běžící na pozadí, která kontroluje, zdali jsou data na disku stále uzamčena. Při podezření z pokusu o zkopírování disku, či jiných zásahů do obsahu, může zastavit jeho přehrávání.

Tento systém byl využit zatím pouze u filmů Den poté nebo v nejnovějším pokračování komiksové adaptace Fantastická čtyřka a Silver Surfer. Ochranu je o to těžší prolomit z důvodu, že kód je pro každý titul specifický a po vysunutí disku se vymazává z paměti. Jejím zdoláním je zřejmé, že systém, dohlížející na uzamčení HD obsahu, byl softwarem AnyDVD HD zdárně překonán pomocí hojně používané metody zvané reverzní inženýrství.

BD+ slouží jako nadstavbová ochrana k šifrování AACS, které chrání jak Blu-ray tak i HD DVD tituly a bylo prolomeno již v dubnu tohoto roku. Úspěch zaznamenal programátor vystupující pod přezdívkou muslix64, který byl schopen získat dešifrovací klíče k HD DVD titulům. Ve většině případů byl ochranný systém vždy překonán díky nedostatečnému zabezpečení přehrávače (viz. AACS). Princip je jednoduchý, disk může mít sebelepší šifrování, vždy je ale nutné ho nějakým způsobem rozšifrovat, aby šel přehrát. Toho se dá krásně vyžít v nezabezpečeném nebo nedostatečně zabezpečeném přehrávači (takových bude na trhu vždy určitě množství) a ochranu se tak pokusit obejít.

Odkud vlastně BD+ pochází a v čem spočívá kámen úrazu?

Tento mechanismus od firmy BD+ Technologies LLC si vyžádala na Blu-ray disky filmová společnost 20th Century Fox, právě z jejich studia pocházejí výše uvedené filmové tituly. BD+ byl považován za výrazně lepší systém než všechny stávající ochrany proti kopírování a doposud tomu tak také bylo. Vedení firmy Slysoft ale nyní Foxu vzkazuje, že BD+ neposkytuje žádná pokročilá zabezpečení, ba naopak spíše obtěžuje platící zákazníky se staršími přehrávači. Zároveň žádají, aby začal vydávat své tituly na HD DVD, protože stále zůstává spousta lidí, kteří jsou ochotni za filmy platit. Problém BD+ spočívá v tom, že některé stolní přehrávače jej vůbec nepodporují, řešením tak zůstává v nejlepším případě upgrade firmwaru, který do nich tuto funkci implementuje. Potíže s přehráváním se začaly objevovat právě s příchodem titulu Fantastická čtyřka a Silver Surfer.

Jaká je nynější situace?

Blu-ray Disc Association se ke stávající situaci zatím nijak nevyjádřila. Jedno je ale jisté, momentální klíčový rozdíl mezi formáty Blu-ray a HD DVD byl nenávratně smazán. Stejně jako komunita, která prolomila AACS, Slysoft si své tajemství střeží, aby z něj nemohli těžit jiní vývojáři. Vypuštění kódu si společnost jednoduše nemůže dovolit. Prolomení BD+ je jistě pro každého milovníka vysoce kvalitního HD videa skvělou zprávou, filmové společnosti jsou ale opět nuceny přijít s ještě radikálnějším řešením, na něž opět doplatí zejména plnoprávní zákazníci. Ti si musí pořídit velice drahé čtecí vybavení disků, dále zaplatí nemalou částku za originální Blu-ray titul a ve finále doma zjistí, že jim vlastně daný film nejde vůbec přehrát.

Co bude dál?

Nyní lze očekávat právní bitvu mezi BD+ Technologies a Slysoftem. Podobnou jako si možná pamatujete z doby před cca třemi lety mezi Macrovision a Lightning UK! (vývojářem legendárního freeware DVD Decrypter, který umožňoval velmi jednoduše kopírovat libovolně chráněné DVD a stal se prakticky nedosažitelným vzorem pro vývoj komerčních kopírovacích nástrojů).

Pokud se Slysoftu podaří tuto bitvu ustát, dalším krokem ochrany, o kterém se spekuluje, může být třeba on-line kontrola nebo jedinečnost každého disku. Ale zřejmě se nedočkáme toho, že by disky nebylo možné kopírovat.

Poslední možnost, která ještě zbývá, je odstranění digitálních ochran a nástup nového obchodního modelu (viz. spolupráce Apple a EMI na službě iTunes). To by ovšem manažeři filmového průmyslu museli přiznat, že veškeré prostředky dosud vynaložené na ochranu proti kopírování byly spotřebovány samoúčelně a bez viditelného výsledku.

Zdroje: www.dvdtown.com, arstechnica.com, www.hydrapinion.com

2 komentáře

  1. teddy23:58 26.2.2008:

    povedený článek

  2. petrib08:52 3.3.2008:

    to by ovšem museli manažeři filmového průmyslu přiznat, že jsou nekompetentní nenažraná žába na prameni

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv