2001: Vesmírná odysea (Blu-ray Disc)

2001: A Space Odyssey / 1Vesmírnou odyseu jsem poprvé viděl během posledního ročníku na střední škole. Měl jsem chuť na Kubricka a tak jsem pozval několik přátel na tu sci-fi klasiku, o které jsem tolik slyšel. Během filmu bylo v místnosti cítit téměř hmatatelné nadšení, každý z nás byl zcela zaujatý těmi nejpoutavějšími vizemi, které kdy byly ve filmu vytvořeny. Když na konci běžely titulky, byli jsme většinou naprosto ohromení pocitem, že jsme viděli něco zcela neobyčejného.

Film vytvořil spisovatel Arthur C. Clarke spolu s režisérem Stanley Kubrickem. 2001: Vesmírná odysea začíná krátkou miniaturou o lidské evoluci. Zvířecí skupina pralidí žije v neustálém strachu, dokud nenarazí na černý, obdélníkový monolit. Po setkání s tímto zařízením z jiného světa jeden z tvorů nevysvětlitelně vynalezne první nástroj a použije jej jako kyj k ochraně svého kmene. Film najednou přeskočí do budoucnosti, kdy lidé obývají vesmír na lodích a orbitálních stanicích. Na povrchu měsíce je ve výkopu objeven záměrně ukrytý monolit, zcela stejný jako ten, který na začátku filmu nalezli pralidé.

O dva roky později, dva piloti – Dave Bowman (Keir Dullea) a Frank Poole (Gary Lockwood) – přepravují na lodi Discovery One tři vědce k Jupiteru. Loď řídí vrcholný výtvor v oblasti umělé inteligence, superpočítač HAL 9000 (hlas mu propůjčil Douglas Rain). Posádka se k HALovi chová jako ke svému členu, HAL s nimi mluví a napodobuje lidské chování a inteligenci. Všechno je zdánlivě rutinní, dokud HAL nenarazí na informaci o tajném objevu na měsíci. Když Dave zapochybuje o HALově spolehlivosti, počítač zahájí vzpouru.

2001: Vesmírnou odyseu je třeba chápat jako intelektuální počin spíše než přímou zábavu, neboť Kubrick zde pouze využívá kulisy sci-fi a klade závažné otázky vědomí, existence a inteligence. Fanoušci akce se nedočkají výstřelů a explozí, Odysea je záměrně odměřené dobrodružství mysli, které vyžaduje trpělivost, zamyšlení a sebepoznání. Jak je známo, režisér odmítl podat svou interpretaci filmu, chtěl diváky přimět k vyvození vlastních závěrů. Krátce řečeno, film od svých diváků vyžaduje vysokou úroveň přemýšlení a inteligence, což se v moderní filmařině zřídka vidí.

S jistotou mohu říci, že kolem Vesmírné odysey je téměř vše podnětné a netypické. Postavy jsou až bolestně naturalistické, vztahy jsou chladné a skličující a konec je mnohoznačný a experimentální. Kubrick se brzy rozhodl, že film bude především neverbální zážitek a výsledkem je tajemný a podivuhodný tichý snímek. Ticho je zdůrazněno klasickou hudbou, technickým vtipkováním astronautů, hučením a zvuky lodi a HALovým příjemným hlasem.

Kubrick je jediný režisér, u jehož filmů se cítím jako loutka na provázcích a toto je jediný film, po kterém se mi hlava točí kolem dokola po každém jeho shlédnutí. Vždycky si myslím, že už už prstem vnímám puls Kubrickova metodického šílenství, pak si ale opět uvědomím, že myšlenky v tomto filmu asi nikdy zcela nepochopím. V naší technologicky pokročilé době mě neustále ohromuje, že futuristický snímek vytvořený v roce 1968 je stále ještě jeden z nejpřesvědčivějších filmových labyrintů všech dob.

Už před lety jsem vzdal hádky o podstatě filmu s těmi, kdo jej považují za zdlouhavý a úmorný. Smířil jsem se s tím, že film bude navždy rozdělovat diváky na ty, kteří jej milují a ty, kteří jej nesnesou. Ať už si o něm vy osobně myslíte cokoliv, 2001: Vesmírná odysea vám bude po shlédnutí doslova strašit v hlavě. Myslím si ale, že 2001-ku by měl každý filmový fanoušek vidět alespoň jednou za život.

Video: Zvětšujeme obraz

2001: Vesmírná odysea je na Blu-ray i DVD uvedena s identickým 1080p/VC-1 transferem. Je to tak zjevný upgrade obrazové kvality, že fanoušci budou vrnět nadšením. Barvy jsou velkolepé, bohaté a stabilní od začátku do konce – pleťové tóny jsou perfektně saturované a primární barvy jsou smělé a zářivé. Modré a červené byly od posledních DVD vydání nejvíce vylepšeny, úžasná je ale vlastně celá paleta. Milerád také potvrdím, že kontrast je naprosto správný, úrovně černé jsou až inkoustové a prokreslení stínů odhaluje množství prvků, které byly dříve zahaleny v temnotě.

2001: A Space Odyssey / 2Prokreslení jemných detailů nasadilo novou laťku pro katalogová vydání v high definition. Jistě všimnete každé nedokonalosti na tvářích, vlasy jsou zřetelně odlišeny a hvězdná pole jsou bezvadná. Několikrát jsem zastavil přehrávání, abych si mohl prohlédnout přirozeně umazanou pokožku herců a jejich popraskané nehty. V transferu je několik scén, které jsem si celé pustil znovu prostě proto, abych prozkoumal komplikované kulisy a prostředí. Poprvé jsem byl schopen přečíst všechny ty malé texty, které Kubrick ve filmu stategicky rozmístil. Asi jsem posedlý, ale tyto drobné detaily mě dokonale fascinují a dřív jsem si je nemohl užít. Všimněte si čiré prázdnoty v počátečních scénách, elektroniky vesmírných stanic a drobounkých škrábanců na lodích nad Zemí. Vypadám teď sice jako milovník přídavných jmen, ale tento transfer prostě nelze jinak popsat, je nádherný.

Tisk je ve vynikající kondici a nekazí jej měkkost, doostřování hran, škrábance ani rozptylující šum. Není tu ani náznak viditelnosti jednotlivých čtverečků, které trápí Mechanický pomeranč a transfer lehce překoná nové, dvoudiskové Special Edition DVD (stejně jako kterékoliv jiné, dřívější vydání filmu pro domácí kina). Během sledování tohoto Blu-ray jsem hledal něco, na co bych si mohl postěžovat, mohu ale s radostí oznámit, že jsem nenašel vůbec nic. 2001: Vesmírná odysea nasadila příštím katalogovým vydáním v high definition úplně novou laťku. Na film starý téměř čtyřicet let není toto high defition vydání nic menšího než dar z nebes.

Audio: Hodnotíme zvuk

Toto Blu-ray vydání 2001: Vesmírné odysey obsahuje nekomprimovanou PCM 5.1 prostorovou stopu (48kHz/24-bit/6,9Mbps) a standardní Dolby Digital 5.1 mix (640kbps). Nevšiml jsem si žádného rozdílu mezi těmito dvěma stopami – obě znějí lépe než kdykoliv předtím a poskytují poctivý zážitek, který ještě obohacuje původní Kubrickovu verzi.

2001: A Space Odyssey / 3Klasická hudba ve filmu otevírá zvukové pole a rezonuje solidními basy a stabilními výškami. Dialogy jsou jiskřivé a mají dobrou prioritu, HALův konejšivý hlas zvukové paletě dominuje. Ostré zvuky jako zvířecí vrčení a mechanické syčení mají zřetelný dopad, zatímco klidnější scény na lodi jsou proloženy pečlivě přirozenou atmosférou. Tentokrát jsem si poprvé všiml důvtipné vypracovanosti zvukového designu – drobné vrčení, ozvěny v lodi a chladící větráky v těžkém vesmírném stroji byly pro mé uši nové. Stejně jako u čistoty jemných částí video transferu, tento high definition audio balíček mi odhalil množství detailů, které mi dříve tolikrát unikly. Rád také slyším, že stopy zde zní o dost plněji než mix na nedávno vydaném dvoudiskovém Special edition DVD.

Jediné, co by mohlo fanoušky současných moderních filmů zklamat, je obecně dopředu směrované zvukové pole. Původní šestikanálová stereo zvuková stopa byla remixována pro 5.1 prostor, ale zadní kanály jsou pouze omezeně přítomny, což akustiku nepřirozeně zesiluje. Nálada zvukového designu je jasný výtvor 60.let, zřetelné to je ve znění hlasů (připsat to lze především původní nahrávce spíš než čemukoliv jinému). Přesto si jenom stěží dokážu představit, že by 2001: Vesmírná odysea mohla znít ještě lépe než zní tady.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Toto vydání převádí kompletní sadu bonusů, která se objevila na konkurenčním dvoudiskovém Special edition DVD a 2001: Vesmírná odysea na Blu-ray tedy obsahuje skutečné bohatství bonusového materiálu. Puristům možná neposkytne ten absolutní zážitek, v který doufali (mnozí se modlili za technický komentář nebo track, který by film kriticky rozpitval), ale fanoušci mohou být jen ztěží zklamáni.

Nejdříve nám herci Keir Dullea a Gary Lockwood poskytují přátelský komentář. Vyhýbají se neuváženým diskuzím o kulturních následcích filmu nebo jeho interpretaci, spíše poutavě hovoří o Kubrickovi, produkci, atmosféře na place a také o reakcích na film. Podělí se s námi o množství dobrých anekdot a celkově se projevují jako příjemní chlapíci. Nedozvěděl jsem se sice nic moc nového o samotném filmu, ale bylo zajímavé si poslechnout jejich osobní zážitky ze zákopů. Jediný nedostatek je, že ti dva zjevně nejsou moc zkušení v nahrávání komentářů, a tak občas přeskočí očividně zajímavé scény či témata, o kterých bych rád slyšel něco víc.

Nejlepší snímek v tomto vydání je podle mého názoru čistě zvukový bonus, který dokumentuje Rozhovor s Kubrickem z roku 1966, vedený Jeremy Bernsteinem (1966 Kubrick Interview Conducted by Jeremy Bernstein, 77 minut). Tento notoricky vyhýbavý režisér své pověsti zůstává věrný, Bernstein (fyzik a zkušený pisatel pro New Yorker) jej ale v rozhovoru dobře udržuje. Překvapilo mě, že Kubrick se vůbec nechová jako ten chvastoun, za kterého jej v pozdějších letech často označovali. Jeho odpovědi jsou povětšinou promyšlené a zdvořilé, dokonce vyzdradil trošinku víc, než jsem čekal. Fanoušci by si tento skvost neměli nechat ujít.

2001: Tvorba mýtu (2001: The Making of a Myth, 43 minut) je televizní dokument. Obsahuje rozhovory s herci a štábem, autorem Arthurem C. Clarkem a četnými producenty a profesionály. Snímek vám poskytne působivý pohled na vliv, který film i po desetiletích má na Hollywood a celý svět. Dokumentuje původní kritické reakce, následné prohlášení 2001-ky za mistrovské dílo a směsici dalších faktů, které mě fascinovaly od začátku do konce.

Stojíme na ramenou Kubricka: Dědictví 2001-ky (Standing on the Shoulders of Kubrick: The Legacy of 2001, 21 minut) se zaměřuje čistě na to, jakým způsobem film ovlivnil nesčetné režiséry a filmaře. Obsahuje rozhovory s proslulými režiséry jako George Lucas a Stephen Spielberg. Je to vlastně cesta kultovním fenoménem, který James Cameron označil jako Film, který neměl fungovat a přesto funguje.

Zkoumání filmu uzavírají tři další snímečky. Vize budoucnosti z minulosti: Proroctví odysey (Vision of a Future Passed: The Prophecy of 2001, 22 minut) je zábavný pohled na technologie, které film předpověděl (či podnítil) a také na vize, které se ještě mají splnit. Pohled za budoucnost (A Look Behind the Future, 23 minut) je archivní materiál o kulisách použitých ve filmu. Co je tam venku? (What is Out There?, 21 minut) zahrnuje diskuze o vesmíru a možnosti inteligentního života na jiných planetách. Všechny tyto snímky jsou sice hezké, ten čas za to ale moc nestál. Milovnící kompletního přehledu asi ocení jejich uvedení zde, mě se ale zdály trochu suché a opakující se.

Na závěr jsme dospěli ke snímku, který ukazuje Speciální efekty a rané umělecké návrhy (FX and Early Conceptual Artwork, 10 minut), dále k montáži fotografií Kubricka nazvané Podívejte: Stanley Kubrick! (Look: Stanley Kubrick!, 4 minuty) a úplně nakonec k traileru pro kina.

Poznámka: Všechny výše zmíněné video snímky jsou uvedeny pouze v 480i/p videu.

Závěrečné zamyšlení

2001: A Space Odyssey / 42001: Vesmírná odysea rozhodně není pro každého – ale podle mého názoru je to nejdůležitější science fiction snímek v celé filmové historii. Ovlivnil film jak jej dnes známe a zaslouží si všechno to uznání a poplácávání po jeho tichých ramenou. Podobně i toto Blu-ray je vydání, které musíte mít. Obsahuje oslnivý transfer, ze kterého Vám odpadne čelist, propracovanou PCM zvukovou stopu a hojnost bonusového materiálu. Je to upgrade v každém smyslu toho slova a peníze za disk se mi opravdu utrácely lehce.

6 komentářů

 1. Portál Blu-ray.CZ » Mechanický pomeranč (Blu-ray Disc)23:52 23.11.2007:

  […] Mechanický pomeranč v high definition debutuje s identickými transfery v 1080p/VC-1 na Blu-ray a HD DVD. Toto vydání je také první s původním poměrem 1,66:1. Je to sice lehký upgrade oproti konkurenční dvoudiskové speciální edici na DVD, ale kvalita obrazu není tak úžasná jako na remasterovaném high definition vydání Osvícení nebo 2001: Vesmírné odysey. […]

 2. Portál Blu-ray.CZ » Robinsonovi (Blu-ray Disc)06:33 26.11.2007:

  […] množství psychologického humoru, občasné odkazy k náročnějším filmům (včetně 2001: Vesmírná odysea) a sbírku inteligentních parodií, včetně té, která nabízí pohled na zpívající žáby i […]

 3. Portál Blu-ray.CZ » Olověná vesta: Vydání Deluxe (Blu-ray Disc)12:03 27.11.2007:

  […] pěti titulů vydaných vrámci nové Kubrickovy high definition sbírky (seznam zahrnuje snímky 2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč, Spalující touha a Osvícení) se Olověné vestě dostalo nejmenšího […]

 4. Portál Blu-ray.CZ » Spalující touha (Blu-ray Disc)18:10 29.11.2007:

  […] které Warner vydává v high definition jako součást své Kubrickovy kolekce (která zahrnuje 2001: Vesmírnou odyseu, Mechanický pomeranč, Olověnou vestu a Osvícení), je Spalující touha sice nejmladší, […]

 5. Portál Blu-ray.CZ » Blízká setkání třetího druhu (Blu-ray Disc)01:43 4.12.2007:

  […] Třebaže byla Lucasova nostalgická vesmírná série v té době úspěšnější (a stala se nejvlivnějším filmovým fenoménem druhé poloviny dvacátého století), dnes je více ceněno Spielbergovo laskavé vyprávění o prvním kontaktu s mimozemšťany. Vskutku, během třiceti let, kdy Lucasova trilogie získala špatnou pověst kvůli bídně přijatým novým dílům, jež předcházejí ději původní trilogie, se Blízká setkání zařadila k výpravným dílům tak významným, revolučním a vzbuzujícím úctu, jako jsou Metropolis, 2001: Vesmírná odysea a Blade Runner […]

 6. Portál Blu-ray.CZ » Sunshine (Blu-ray Disc)00:50 13.2.2008:

  Existují dva druhy sci-fi filmů. Za prvé zastaralé série s hypermoderními speciálními efekty (omlouvám se Georgi Lucasovi) a za druhé snímky, které se skutečně pokouší představit možnou budoucnost. Nechápejte mě špatně – boje se světelnými meči mě baví jako každého jiného, ale i sci-fi film s chybami může být hodnotný, jestliže se jeho tvůrci skutečně pokusí nastolit teorie o možném vývoji lidstva. Nejlepší příklady sci-fi žánru (2001: Vesmírná odysea, Blade Runner) zapadají přesně do kategorie sci-fi pro přemýšlivé diváky […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv