Střihoruký Edward (Blu-ray Disc)

Edward Scissorhands / 1Byl jednou jeden nepochopený malý chlapeček jménem Tim. Spolužáci i učitelé jej ignorovali a Tim se vždy raději stáhl do kouta a díval se, jak si ostatní děti hrají. Stále přitom doufal, že si někdy všimnou jeho osamělých pohledů. Čmáral si obrázky smutného podivína s nůžky místo rukou a podivoval se, proč si nedokáže najít kamarády. Ze všeho nejvíc jej trápilo, proč se mu každý tak důsledně vyhýbá.

Takové bylo dětství režiséra Tima Burtona. I když dnes svým filmům vdechuje sebevědomé vize a nespoutaný styl, v dětství to bylo osamělé dítě, které k vyjádření svých představ používalo příběhy a obrázky. Poté, co se na konci 80.let představil uspokojujícími snímky Pee-Weeho velké dobrodružství, Beetlejuice a Batman, vytvořil tento režisér intenzívní, osobní snímek o sociální izolaci jedince s názvem Střihoruký Edward.

Tato moderní pohádka se zaměřuje na Peg Boggsovou (Dianne Wiestová), snaživou prodavačku, která se rozhodne své zboží prodat i v domě, jemuž se dřív raději vyhýbala. Je to vetchý, starý dům na okraji její pohodlné, mimoměstské čtvrti. K jejímu překvapení je jeho jediným obyvatelem jemný muž jménem Edward (Johny Depp) s množstvím nůžek místo rukou. Navzdory jeho nebezpečnému vzhledu se Peg rozhodne toto laskavé stvoření vzít domů. Edward se ze začátku setká s láskou Peginy rodiny a přátel – spřátelí se s její dcerou (Winona Ryderová), snáší jej i její manžel (Alan Arkin) a dokonce její přátele pobaví tvorbou účesů a soch z keříků. Netrvá to ale dlouho a zvědavost lidí se změní v obavy a Edward se pomalu stane cílem jejich strachu a nenávisti.

Střihoruký Edward je vlastně převyprávění Frankensteina od Mary Shelleyové s přidáním maloměstské satiry. Edward není sám o sobě hrdina nebo padouch, slouží spíše jako katalyzátor, který odhalí pravou podstatu ostatních postav. Během filmu většina obyvatel čtvrti sehraje nějakou úlohu v paranoidním, neloajálním a klamném honu, ktery tohoto nevinného muže nakonec zničí. Na první pohled příběh vypadá jako cynický útok na lidskou podstatu, ale je to vlastně pečlivě vytvořený film a divákům klade jedinou otázku – Jak ve svém okolí s vyděděnci společnosti zacházíte vy?

Burtonův komentář rozhodně není útlocitný a silné emoce tohoto příběhu mě vždy znovu smetou. Edward je možná přehnaná karikatura bolesti a odmítání, režisér však z muže s nůžkami místo rukou dokáže vytvořit divákům sympatickou postavu. Edward je určitě ten stydlivý klučina ze školy, který při obědě seděl u stolu sám. Je to právě ten tichý kluk, který v autobuse do školy jenom sám koukal z okna. Je to také ten, který v práci při přestávce s nikým nemluví. Je to vlastně kdokoliv, kdo se cítí jakoby mezi ostatní nezapadl.

Střihoruký Edward by samozřejmě bez Deppova ztvárnění hlavní postavy nebyl vůbec tak působivý. Formuje Edwarda jako jemného muže, jehož zničila tragédie – rycí lidský tvor, obklopen vlky v neznámé divočině. Mohl bych dlouho psát o obrovském rozpětí emocí, které Depp vyjádří pouze očima. Dokonce i do veselých scén ve filmu přidá odměřený smutek, takže jsou palčivější, než by jejich původní veselá podoba naznačovala.

Na závěr tu máme vedlejší výkony. I když je každá role záměrně přehnaná, herci přesto nějak dokázali své jednotlivé karikatury zapustit do reálného světa. Arkin, Wiestová a Ryderová jsou velice působiví a dávají svým postavám důvěryhodnou spletitost a vnitřní konflikty, čímž dále zvýrazňují Deppův výkon a dovolují mu působit v celém filmu.

Uvážíme-li původ filmu z mysli osamělého, nemilovaného a nechtěného chlapce, je vlastně ironické, že Střihoruký Edward je film, který z Burtona udělal kultovní fenomén dneška. Střihoruký Edward je bolestně osobní moderní klasika, jeden z mistrovských kousků Tima Burtona.

Video: zvětšujeme obraz

Původně mě zklamalo, že tato Blu-ray verze Střihorukého Edwarda používá stejný zdroj, který byl použit pro standard definition DVD v roce 2000 a také pro DVD vydání k 15. výročí v roce 2005. Tento 1080p/MPEG-2 transfer však dovoluje obrazu zazářit a prezentace v high definition film celkově povznáší.

Působivá paleta zobrazuje odvážné barvy, hluboké černé a hezky saturované pleťové tóny, které se drží bez ohledu na to, jakou stylizaci nebo osvětlení si Burton pro scénu vybere. K mé úlevě má obraz příjemný a přirozený kontrast – nezachytil jsem žádné umělé doostřování, které by poškodilo tón filmu. Jemné detaily jsou k tomu všemu ohromující a dělají značný krok kupředu ve srovnání se zamlženým DVD – jeden pohled na kteroukoliv scénu s rostlinami vám může posloužit jako důkaz pokroku. Textury jsou čistější, pozadí je ostré a vše v popředí je zřetelné. Je tu viditelný povlak zrna, Blu-ray transfer ale odstraňuje většinu pozůstatků z komprese a šumu transferu, které trápily předchozí DVD vydání.

Edward Scissorhands / 2Našel jsem několik menších problémků, spíše stylistických než technických. Nejtmavší oblasti obrazu jsou místy potlačené a viditelnost ve stínech je omezená. Několik scén v exteriérech je přeexponovaných. Povšiml jsem si také hrstky škrábanců, flíčků a šumu, které asi pocházejí z původního zdroje. Tyto drobné kazy však většinou netvoří velký problém.

Jediný větší kaz je bizarní a přetrvávající roztřesenost, která se vyskytla také na dvou posledních DVD vydáních. Nemyslím tím třes kamery – myslím chvění obrazu od začátku do konce. Výsledek je podobný jako v kině, když volná cívka filmu způsobuje zřetelné třesení obrazu. Nechápu, proč tento problém už potřetí nechali být. Fanoušci s velkým plátnem budou zírat na třesoucí se domy a měňavé tváře hrdinů. Já osobně jsem měl potíže se koncentrovat na klady transferu – i když obraz při zastavení vypadá úžasně, v pohybu vypadá nesouvisle. Tento jediný problém téměř zhatil celý můj zážitek z filmu.

Tento transfer je nadprůměrný, kdyby ale nebylo toho jediného rozptylujícího problému, hodnotil bych jej o hodně lépe.

Audio: Hodnotíme zvuk

Audio balíček je naštěstí bez technických vad. Střihoruký Edward má záměrně tichou DTS-HD 4.0 Master Lossless Audio stopu, která se s jednoduchým designem zvuku lehce vyrovnává. Hudba Dannyho Elfmana je v mixu asi nejzřetelnější, plná pevných basů a čistých výšek. Živé hudební kompozice poletují skrz celé zvukové pole a nemají žádné zásadní nedokonalosti. Dialogy jsou jiskřivé, vyrovnané a čisté – nemusel jsem se vůbec namáhat, abych slyšel Edwardův šepot nebo jemnější zvuky ve zvukovém poli. I když je pole většinou umístěno do centrálního kanálu, v posledním aktu filmu se i zadní reproduktory dočkají trochy akce.

Uvážíme-li, že tento 4.0 mix nemá kanál pro efekty v nízkých frekvencích a oba zadní reproduktory vydávají identické zvuky, našlo se několik menších potíží. Jak jste asi čekali, basové zvuky nejsou úderné a celistvost zvukového pole není až tak přesvědčivá. Přesto je to přesné převedení původní zvukové stopy filmu a myslím, že by remix do 5.1 stejně nebyl o moc lepší. Střihoruký Edward nakonec zní dobře takový jaký je. Rozhodně to ale není stopa, ze které by se vám zatočila hlava.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

K když si toto Blu-ray vydání nechává tři podstatné bonusy z DVD vydání k 15. výročí, chybí tu bohužel několik přídavků, jako patnáctiminutové interview se štábem a herci, umělecké návrhy a tři TV spoty.

Nejdříve tu máme tichý komentář režiséra Tima Burtona. Musím připustit, že mě překvapil takto tlumený projev, ačkoliv film popisuje jako svůj nejosobnější. Možná právě proto se Burtonovi o filmu těžce hovoří. Na můj vkus ale v této stopě bylo až moc mlčenlivých pasáží. Ale když už Burton promluví, je to rozhodně sympaťák. Věnuje se sice až moc technické stránce filmu, přesto jsem postřehl několik nových spojitostí mezi režisérem a jeho hlavní postavou.

Dále tu máme ještě zdrženlivější komentář se skladatelem Danny Elfmanem. Oceňuji samozřejmě, že pro komentáře k hudbě čeká na tiché pasáže, ale chtěl jsem slyšet detailnější vysvětlení jeho techniky a stylu. Většinou jsem ale čekal, jestli promluví a byl jsem zklamaný, když zase brzy přestal.

Balíček uzavírá kraťoučký reklamní snímek ze zákulisí (4 minuty), propagační sestřih jiných Blu-ray titulů (uvedený v high definition) a pár trailerů.

Poznámka: Kde není řečeno jinak, všechny výše zmíněné video snímky jsou uvedeny pouze v 480i/p videu.

Závěrečné zamyšlení

Edward Scissorhands / 3Střihorukého Edwarda obdivuji. Je to asi moje nejoblíbenější moderní pohádka a utvrdila mě v tom, že Tim Burton je vlastně vizionář. Uvedení tohoto fanouškovského filmu v high definition bohužel není zcela dokonalé. I když Blu-ray disk obsahuje vhodný DTS-DH MA track a podstatně pokročil v obrazové kvalitě, trpí stále stejnou vadou obrazu jako na DVD. Nepomohlo ani to, že při tranzitu zmizelo několik přídavků. Fanoušci Deppa a Burtona by si tento disk měli raději půjčit, než vyhodí své staré DVD a koupí si tento naslepo.

4 komentáře

 1. pavla fujcikova15:25 13.2.2008:

  miluju johnnyho deppa

 2. Gladiator15:04 20.2.2008:

  Zdar lidi,Edward je super a miluju ho. (NE JOHNY DEPPA)

 3. hagis9417:59 14.4.2008:

  viděla jsem tenhle film jednou ale okamžitě jsem si ho zamilovala protože i já se občas cítím jako edward…

 4. nikola padalíková13:43 16.4.2008:

  Mně se ten film fakt moc líbí, protože je mi taky někdy jako Edvardovi. Ale myslím, že Edvard by byl docela dobrý kamarád.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv