Auta (Blu-ray Disc)

Cars / 1V roce 1995 vpadl do kin Příběh hraček a Pixar dostal možnost vychutnat si načatou jízdu nezastavitelných trháků. Život brouka, Příšerky s.r.o., Příběh hraček 2, Hledá se Nemo, Úžasňákovi – všechny tyto megahity sklidily pochvaly kritiků a získaly mnohá ocenění (mezi nimi přehršle sošek Oscarů). Vskutku, s tak silným seznamem úspěšných titulů by se zdálo, že studio nemůže šlápnout vedle.

Když však v roce 2006 přišla do kin Auta, studio najelo svým rozjetým vlakem na první překážku. Nemylte se – snímek je stále trhákem – tentokrát však byli kritici méně horliví ve své chvále, výdělky kin nebyly úplně závratné a jednoduše řečeno se snímku nepodařilo zaujmout představivost diváků stejnou měrou, jako to dokázaly všechny filmy Pixaru předtím; snímek tak zanechal některé diváky na pochybách, jestli je Pixar skutečně nepřemožitelný.

Zatímco Auta možná nejsou snímkem jako Příběh hraček nebo Hledá se Nemo, ve srovnání s 99% animovaných braků, které se prohnaly kiny v poslední době, jsou fantastické – chytrý, vtipný, krásně koncipovaný a okouzlující snímek plný upřímných citů a skutečného napětí. Jedná se o další mnohovrstevný příběh Pixaru, který přináší aktuální a závažné téma.

Film vytváří alternativní realitu, které je stejná jako ta naše, jen obydlená auty namísto lidí. Do tohoto kouzelného světa vstupuje sekáč Blesk McQueen (hlas mu propůjčil Owen Wilson), který je hvězdou žijící v nejrychlejší dráze závodního okruhu. Vlastně je dost arogantní – bezohledný ve světě pravidel sportu, demoralizující ke své posádce a neustále touží po všemocných dolarech, které mu přináší smlouva se sponzorem. Přestože, jako všichni velcí hrdinové Pixaru, má Blesk možná mnoho chyb, je v jádru slušným chlápkem (tedy, automobilem) … zvláště když sešlápne plyn až na podlahu.

Přesně to se stane, když nečekaná objížďka zavede Bleska do Kardanové Lhoty, zapomenutého města duchů skrytého u Silnice 66. Blesk se dostane do potíží a snaží se najít správnou cestu z bryndy, ale nakonec stejně skončí silně poškozený na vrakovišti. Pouze barvití obyvatelé místního městečka mu mohou pomoci – jsou jimi protivný místní lékař a soudce Doktor Hudson (Paul Newman), majitelé autodílny fixovaní na Ferrari Luigi (Tony Shaloub) a Guido (Guido Quaroni), postarší hippie autobus od Volkswagenu Fillmore (George Carlin), a samozřejmě nevyhnutelný objekt milostného zájmu, zaoblené Porsche jménem Sally Carrera (Bonnie Hunt). Prvně v životě je Blesk donucen zpomalit a vychutnat si celou jízdu, ne jen její cíl – opustí však Kardanovou Lhotu jako změněný automobil, nebo zůstane sobecký a hladový po honbě za slávou a bohatstvím?

Na snímek Auta bylo navršeno mnoho kritiky. Blesk McQueen není dost sympatický. Postavy jsou příliš černobílé. Příběh nastavil přehnaně výchovný tón. A navíc je film příliš dlouhý (je to pro animovaný snímek neobvyklé, ale Auta trvají téměř dvě hodiny). Všechno je pravda, ale ani jedna z těchto připomínek mě nijak neobtěžovala. Co záleží na tom, že je Blesk zpočátku tak trochu hlupák? Jen to pomohlo, aby jeho náprava v závěru vyzněla ještě pohnutěji. Někteří kritizují těžkopádné prvky příběhu – ano, téma ve stylu zastav a rozhlédni se není tak vznešené jako motivy jiných filmů Pixaru, ale na druhou stranu není přeslazené jako některé nejvíce ceněné klasiky od Disneye. Co se týče tempa snímku, je film skutečně příliš dlouhý, ale přesto obdivuji Pixar za to, že vyzdvihl příběh nad ostatní prvky filmu – kdyby se tak při poklidném druhém jednání v Kardanové Lhotě nestalo, Bleskovo rozhodnutí v závěru filmu by vyznělo naprázdno. V této podobě může být velký závod na konci předčasným závěrem, ale mezitím nás auta už natolik zaujala, že ve chvíli, kdy je vše za námi, přináší snímek silnou ránu, která se dala očekávat.

Příběh stranou, Auta jsou nesporně dalším vizuálním husarským kouskem Pixaru. Pozornost věnovaná detailům, foto-realistické povrchy, smyšlené vizuální rozmary – na každý záběr je radost pohledět. Pixar je také expertem na dotváření nezapomenutelných postav pomocí drobných prvků, jimiž jsou třeba způsob, jakým Blesk vždy trochu vyplazuje jazyk jako pes, nebo nádherně zpracované nesnáze starousedlíků Kardanové Lhoty. Hlasové talenty jsou také skvělé a Wilson, Huntová, Shaloub a zejména Newman (sám herec naznačil, že toto vystoupení je zřejmě jeho poslední filmovou rolí) vytvářejí naprosto jedinečné trojrozměrné postavy. Je to dojem soudržné myšlenky, který popohnal studio Pixar míle před jeho rivaly a bezpochyby dokázal, že pokud je animace vytvářena srdcem, nemá chlad v takovém natáčení šanci.

Ve srovnání s neoddiskutovatelnými klasikami jako Příběh hraček nebo Hledá se Nemo budou Auta asi vždy vypadat jako slabší výkon energického Pixaru. Kéž by však každý slabší film byl tak plný představivosti, vášně, srdečnosti a čiré lidskosti. Když přehlédneme drobné nedokonalosti, nabízí Auta veselou, inteligentní a velmi zábavnou jízdu, kterou stojí za to absolvovat, i přes námitky některých lidí. Rozhodně si tento film na Blu-ray disku nenechte ujít.

Video: Zvětšujeme obraz

Snímky Pixaru uvedené na standardních DVD jsou prakticky bezchybné: Příběh hraček, Život brouka, Hledá se Nemo, Úžasňákovi – jsou to demo disky jeden za druhým. Když vyšla Auta minulý rok na DVD, získala taktéž skvělá hodnocení, i když se objevily stížnosti na občasné rozostření hran, což pak vedlo ke spekulacím, že stejný osud možná potká i Blu-ray vydání.

Nemějte strach. Auta jsou uvedena v 1080p/AVC MPEG-4 videu (s původním poměrem 2.40:1) a vypadají na Blu-ray disku naprosto fantasticky. Nemám jedinou výtku – každičký pixel je umístěn přesně tam, kde má, a všechny prvky této prezentace jsou přímo ukázkové. Snímek nabízí čistý transfer z digitálního na digitální, nemůžeme tu tedy mluvit o žádném zdroji, takže nemusíme ani hledat žádné kazy. Pixar uvedl Auta v extrémně uhlazeném a zářivém balení, takže do mixu nebyla přidána žádné záměrná degradace obrazu (umělé zrnění, apod.). Úroveň detailu a ostrost obrazu je výjimečná – pokud v celém filmu najdete jediný záběr, který bude vypadat jinak než třídimenzionálně, napište a my to všem řekneme.

Barvy jsou taktéž nádherné. Snímky od Pixaru jsou vždy potěšením pro oči a ať už máme jakékoli pochybnosti o příběhu Aut, nemůžu popřít, že jde o jeden z nejlépe vypadajících výkonů studia. Zamiloval jsem si tmavé základní barvy, které jsou přiděleny jednotlivým autům, a elegantní využití osvětlení v nočních záběrech – tento transfer září jako neony. Odstíny barev jsou naprosto stálé a nejsou poškozeny šumy, rozmazáním nebo neostrostí. Nejlepší na všem je, že AVC kódování lehce stačí nárokům filmu. Dokonce ani světlé exteriéry, intenzivní barvy a rychlé závodní akce nepřinášejí nekvalitní odstupňování barev či macroblock. Konečně, rozostření hran není problémem – nevím, co diváci viděli na DVD, ale tady jsem žádné chyby nenašel. Tato prezentace je naprosto bezchybná, což znamená plných pět hvězdiček.

Audio: Hodnotíme zvuk

Auta senzačně také znějí. Disney uvedl film s nekomprimovaným PCM 5.1 Surround mixem (48 kHz/24-bit/6.9 Mb/s) a proplouvá kolem díky úžasně obklopujícímu zvukovému designu. Kdyby jen všechna vydání nové generace zněla podobně dobře.

Vysoce agresivní surroundy jsou trefou do černého. Nenajdeme tu mdlý okamžik, protože diskrétní efekty jsou soudržné, často až pozoruhodné. Při závodech jsou pedály skutečně sešlápnuty až na podlahu – hluk davu, zvuky aut a další efekty se mísí a vytvářejí efekt plného 360 stupňového zvukového pole. Směrování, přesnost umístění a transparentnost zobrazení jsou prvotřídní. Prosakování atmosféry a hudby filmu je zábavné a živé, takže i v tišších pasážích zní film poutavě a svěže.

Technické specifikace jsou také špičkové. Řev motorů přináší souvislý hukot nízkých basů a nevzpomenu si na okamžik, kdy jsem naposled slyšel mix, který by podobně bez přestávky zaměstnával subwoofer. Protože byla Auta vytvořena kompletně ve studiu, zní každý prvek tracku křišťálově čistě. Nahrané dialogy jsou taktéž perfektní a hlasové vyvážení je naprosto přesné. Neměl jsem absolutně žádné problémy s hlasitostí – jen jsem si sedl a vychutnal jízdu. Auta celkově přinášejí soundtrack na demo úrovni.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Cars / 2DVD vydání snímku Auta přineslo záležitost pro Pixar dost neobvyklou. Protože šetřilo na bonusech, působilo spíše jako zahřívací kolo pro skutečně speciální edici; rozhodně se nemohlo srovnávat s plně nabitými disky Příběhu hraček a Úžasňákových. Co však bylo špatnou zprávou pro fandy DVD, je dobrou zprávou pro Blu-ray příznivce. Vypadá to, že Pixar čekal s vydáním skvělého bonusového materiálu až na high definition verzi Aut. Máme tu tedy stejné bonusy jako na předchozím DVD (pěkně vylepšené, v 1080p videu), přesto hlavním lákadlem je obrovské množství exkluzivních Blu-ray bonusů. Nejprve se však pojďme podívat na DVD bonusy, které byly přesunuty také na tento disk.

Věci uvádí do pohybu 16 minutový bonus Inspirace pro Auta (Inspiration for Cars) – jedná se o milý road trip s Johnem Lasseterem z Pixaru, který zpracovával Silnici 66, a proto navštívil různá města a závodní okruhy, aby získal inspiraci. Tento kousek pojednává o příběhu a popisuje, jak se osobní zážitky Lassetera a jeho rodiny staly skutečnou předlohou snímku Auta.

Dále tu máme čtyři vystřižené scény (Deleted Scenes), které celkově trvají 10 minut a jsou uvedeny jen v přibližné podobě (povětšinou nedokončené, jen v podobě náčrtů). Jak mnozí pocítí na vlastní kůži, prostřední část sekce Auta se velmi loudá, a je tak jasné, proč byly tyto záběry vystřiženy. Výpravná zajížďka s Bleskem na parkoviště veřejných služeb je milá, ale zbytečná; dokresluje však romantický příběh Ramone. Přesto si fanoušci filmu určitě budou chtít prohlédnout i tento bonus.

Jediným dalším bonusem z DVD jsou dva krátké přídavky od Pixaru, a to Hospodyně a duch světla (Mater and the Ghostlight, 7 minut) a Kapela jednoho muže (One Man Band, 8 minut), který byl nominován na Oscara. Oba budou určitě fandy Pixaru zajímat, protože animační styl se lehce odchýlil od stereotypu a obrátil pozornost spíše ke klasice třicátých let než něčemu modernímu. Bonus One Man Band je zajímavý tím, že je uveden zcela bez dialogů – Pixar opět dokázal, že je mistrem vyprávění příběhů pomocí vizuálních vodítek. Oba kousky prostě stojí za zhlédnutí.

Bohužel tu nenajdeme upoutávku na Auta, ale můžete se podívat na ukázky z jiných Blu-ray titulů od Disneye, jako jsou Robinsonovi, blížící se snímek Kouzelná romance a Ratatouille od Pixaru.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Všechny výtky k jinak výjimečnému vydání si odbudu hned zkraje – nenáviděl jsem menu na tomto disku. Už od začátku mě zlobily dlouhé prodlevy, těžko čitelné názvy a jednoduše divné označení možností menu. Dokonce i menu objevující se v reálném čase jsou jaksi hloupá, protože se musíte pohybovat nahoru a dolů jen v malém překrytí, místo aby nabídly velký rámeček, v němž si můžete vybírat z kompletní nabídky možností.

Tak schválně, pusťte si disk a podívejte se na krátké úvodní Blu-ray video (natočené tvůrci zázraků pro Pixar, Andrewem Stantonem a Johnem Lasseterem), po němž se objeví hlavní menu. Představí se vám však dvě možnosti, a to Navštivte Kardanovou Lhotu (Visit Radiator Springs) a Exkurze po animačních studiích Pixaru (Tour Pixar Animation Studios) – no dobrá, ale co mají ty názvy znamenat? Je mrzuté, když nás studia nutí dešifrovat jejich hieroglyfy, abychom zjistili, jak se dostat k základním prvkům ovládání (jako jsou volba audia a titulků). Musel jsem si všechno proklikat, abych zjistil, kde vlastně jsem a jakou – pokud vůbec nějakou – vnitřní logiku má systém nabídek na disku. Až pak mi došlo, že obě možnosti nabízejí pouze výběr mezi dvěmi odlišnými designy menu – obě vám tedy umožní přístup ke standardním funkcím, jako jsou přehrání filmu, výběr audia, apod.; jediným rozdílem mezi těmito designy je odlišné umístění bonusů na disku.

Jakmile však najdete sekci s Blu-ray bonusy, zjistíte, že je pěkně rozsáhlá a přináší působivou kvalitu. Je tu uvedena většina bonusů, na něž se diváci těšili už při prvním vydání, jsou ostře natočené a úhledně zpracované.

Kromě menu Pixar nabídl také dvě další cesty k bonusům, a to ve spojitosti s filmem jako takovým. První možností je otevřít si každý bonus samostatně a pohřbít se tak v šílených možnostech menu a submenu. Druhou cestou je využití doporučovaného režimu Cine-Explore. Kombinuje formát obraz v obraze s hladkým větvením; vše je přístupno přes BD-Java rozhraní a přináší možnost zvolit si ze dvou přehrávacích režimů. Režim Auto je jednoduchý – klikněte na něj a podobně jako při In-Movie Experience tracku od Disneye se usaďte do křesla a sledujte nerušený průběh snímku, který je na disku přednastavený. Druhou možností je Manual – objeví se roztomilá grafická tabulka, která přináší bonusový materiál pod různými názvy (včetně audio komentářů, produkční práce, vystřižených scén a dalších bonusů). Když se film spustí a je k dispozici nějaký vhodný bonus, rozsvítí se v tabulce příslušná ikona. Podobně jako funkce U-Control od studia Universal na HD DVD si také tady můžete vybrat bonusy, které chcete vidět, až během snímku. Pokud je materiál ve vyskakujícím formátu (jako práce produkce), ukáže se v podobě obrazu v obraze, jiné druhy materiálu (jako vystřižené scény) budou pracovat jako větvící se miniatura, která vás zavede k příslušnému klipu a poté vrátí zpět do filmu v okamžiku, kdy jste jej opustili. Jak asi odhadnete, režim Manual od vás požaduje výkon. Po chvíli mi to přišlo už jako hodně práce oproti možnosti Auto, kdy jen kliknete a žvýkáte si popcorn. Ať už se vydáte kteroukoli cestou, tyto Blu-ray bonusy za to rozhodně stojí.

Jako první tu máme dva na sobě nezávislé audio komentáře v plné délce filmu. Lasseter se prvního ujal sám, zatímco druhý komentář je přeplněný produkční track s dvaceti členy filmařského týmu (ve skutečnosti, když se všichni na tracku představí, objeví se tabulka s fotografiemi, abyste dokázali říct, kdo je kdo). Prohlédl jsem si oba komentáře a nemám připomínek. Nenajdeme v nich jediný okamžik ticha a kombinace Lassetera, který rozebírá příběh, a zcela technické povahy produkčního tracku pokrývá každý představitelný aspekt Aut. Lasseterův track je obzvláště poutavý, protože jeho záliba ve světě a postavách filmu, jež vytvořil, je viditelně hluboce osobní (jeho otec dokonce vlastnil obchod s auty, když byl Lasseter dítě).

Exkluzivní bonusy pokračují materiálem z natáčení, přesněji sedmi kousky ze zákulisí nazvanými Krátké dokumenty (Documentary Shorts). Každý běží asi 5 minut a zaměřuje se na specifické aspekty filmu, jako je prostředí natáčení, hereché obsazení, animace a další chuťovky. Sekce se jmenují: Kardanová Lhota (Radiator Springs), Navržení postav (Character Design), Animace a hraní (Animation and Acting), Skutečný svět závodů: Jak se stát vítězem krok za krokem (Real World Racing: Getting Geeky with the Details), Hudson Hornet, Grafika (Graphics) a Prohlídka Muzea Drrella Waltripa (Drrell Waltrip Museum Tour). V nabídce je také nepřeberné množství kousků z Umění produkce (Production Artwork), které popisují všechno od raných nákresů aut po hrubé zpracování prostředí. Přestože mi v paměti uvízlo jen málo informací, skalní fanoušci animace budou tento bonus určitě milovat.

Cars / 4Další v řadě je vystřižená scéna (Deleted Scene) pojmenovaná Škola dopravy (Traffic School). Tento bonus trvá asi 4 minuty a podobně jako vystřižené scény uvedené na DVD je tato sice nádherná, ale snadno pochopíme, že kvůli už tak přetažené délce filmu musela být odstraněna. Stojí za zmínku, že tato scéna nebyla nikdy realizována, takže je uvedena jen ve formě hrubých náčrtů doprovozených zvuky a hlasy nahranými speciálně k tomuto účelu.

Poznámka: Je tu uveden také alternativní doslov k filmu a přestože technicky není skrytou funkcí (Easter Egg), prakticky je tento bonus skrytý v bonusovém submenu pod položkou Kardanová Lhota – je rozkošný a rozhodně stojí za to se po něm poohlédnout.

Přestože materiál zmíněný výše by sám o sobě jako HD bonusový balík udělal dojem, obsahuje toto Blu-ray vydání ještě vyspělou BD-Java hru nazvanou Carfinder (Najdi auto). Všimněte si, že tento kousek není součástí režimu Cine-Explore, hra však trvá celou dobu promítání filmu. Po spuštění se vám během filmu představí tři různé výzvy (všechny automaticky vyskočí v předem určených momentech zakódovaných na disku). V prvním úkolu se objeví malé rozhraní s různými druhy aut. Musíte vybrat správné auto k tomu, které se objevilo ve filmu. Když projdete, vaše správné odpovědi budou přidány do Showroomu (Předváděcí místnosti), která se později ještě zapojí do hry. Ve druhém úkolu obrazovka zamrzne a vy máte omezený čas na to, abyste našli určitý typ auta schovaného v obrazu – čím rychlejší budete, tím více bodů získáte. Nakonec tu máme třetí úkol, v němž vám budou ukázány tři obrazy stejného auta, které se jen nepatrně liší. Musíte najít správnou variantu a přiřadit ji ke vybranému autu na obrazovce. Opět, čím rychlejší jste, tím více bodů získáte.

A teď o Showroomu. Když v prvním úkolu odhalíte více aut, přidají se vám do vašeho skladiště aut. Čím jste lepší, tím více aut se vám podaří odemknout – a to vám umožní přístup k interaktivním informacím o každém druhu a modelu auta. Tak například, po úspěšném přidání auta do Showroomu si můžete přečíst jeho detailní příběh, podívat se na něj z okruhu celých 360 stupňů nebo prozkoumat dřívější verze dopravního prostředku, které však byly vyřazeny. Krásné.

Exkluzivní bonusový balík tohoto disku završuje standardní Vitrína filmu (Movie Showcase) od Disneye, která vybrala tři kapitoly z filmu, které prokazují demo kvalitu (podle úsudku studia). Vzhledem k tomu, že celý film je gigantickou ukázkou demo materiálu, je tento bonus zcela zbytečný.

Závěrečné shrnutí

Auta možná nedosahují emociálních výšin snímků Hledá se Nemo nebo Příběh hraček, ale stále jsou dokonale okouzlujícím a nádherným animovaným filmem, který potěší jak děti, tak dospělé. Toto Blu-ray vydání – jedno z prvních od Pixaru na tomto formátu – je také fantastické. Video a audio jsou prvotřídní a Disney udělal vše proto, aby se ujistil, že toto Blu-ray vydání zboří všechny limity v oblasti exkluzivních bonusů a interaktivity. Má jediná výtka se týká frustrujícího designu menu na disku, ale o to tady nejde – pokud jste si ještě nevybrali váš demo disk, tak teď máte jedinečnou příležitost.

2 komentáře

  1. Portál Blu-ray.CZ » Ratatouille (Blu-ray Disc)02:46 14.12.2007:

    […] mé nedávné recenzi snímku Auta jsem opěvoval jeho pětihvězdičkovou kvalitu obrazu. Je těžko tomu uvěřit, ale Ratatouille […]

  2. Portál Blu-ray.CZ » Piráti z Karibiku: Na konci světa (Blu-ray Disc)00:53 17.12.2007:

    […] Pirátů z Karibiku, kino-upoutávky na filmy Lovci pokladů: Kniha tajemství, The Game Plan a Auta od […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv