Blízká setkání třetího druhu (Blu-ray Disc)

Close Encounters of the Third Kind / 1Rok 1977 se v amerických kinech stal mezníkem v historii science fiction. Ačkoli byl tento žánr ovládán podřadnými braky, premiéra dvou trháků vše změnila – byly jimi Hvězdné války George Lucase a Blízká setkání třetího druhu od Stevena Spielberga.

Třebaže byla Lucasova nostalgická vesmírná série v té době úspěšnější (a stala se nejvlivnějším filmovým fenoménem druhé poloviny dvacátého století), dnes je více ceněno Spielbergovo laskavé vyprávění o prvním kontaktu s mimozemšťany. Vskutku, během třiceti let, kdy Lucasova trilogie získala špatnou pověst kvůli bídně přijatým novým dílům, jež předcházejí ději původní trilogie, se Blízká setkání zařadila k výpravným dílům tak významným, revolučním a vzbuzujícím úctu, jako jsou Metropolis, 2001: Vesmírná odysea a Blade Runner.

V době uvedení do kin stanul Spielbergův film tváří v tvář divákům, kteří očekávali fantastický příběh hlavního proudu. Snoubil disneyovský smysl pro okouzlení a idealismus s metafyzickým prozkoumáváním víry a náboženství. Šlo o první film moderního věku, jenž přinesl nový obraz duchovně vyššího principu v podobě mimozemského kontaktu. Hlavní hrdina Spielbergova filmu, dělník Roy Neary (Richard Dreyfuss) z předměstí. je obyčejným mužem, který se ocitne v neobyčejné situaci. Jako mnoho klasických, nábožensky založených postav, také on se stává vyděděncem; je vyloučen ze společnosti, odtržen od rodiny, přátel a spolupracovníků a spásu nachází až po setkání s učedníky, kteří sdílejí stejné představy a duchovní cestu.

Legendární filmová kritička Pauline Kael napsala o Blízkých setkáních, že nepřinášejí nic zásadního, žádnou science fiction z Populární mechaniky, ale blaženou technologii – tyto stroje z vesmíru jsou přímo božské. Když se blíží vyvrcholení filmu na Devil’s Tower (Ďáblově hoře), při němž je navázán první kontakt (jde o jednu z mnoha sekvencí, jež vám vezmou dech), vzdá se náš hrdina svého života a světské zodpovědnosti – jako muž, manžel a otec – aby postoupil k vyšší kvalitě vědomí. Tento netypický závěr vyvolal za ta léta ohromení u mnoha diváků, největší možná u samotného Spielberga, jenž pak přehodnotil postavení filmu mezi svými ostatními díly. Je to film, který mě zasáhl nejvíce ze všech, říká sám v jednom z bonusů. Ale ani Spielbergova vlastní rozpolcenost nijak nesnižuje status filmu jako jednoho z nejinteligentnějších, nejzdobnějších a nejfantastičtějších science fiction eposů, jaký byl kdy natočen.

Samozřejmě, jak je zvykem u podobných sci-fi mezníků (včetně Star Wars a Blade Runnera), objevilo se na scéně více verzí Blízkých setkání, takže pokud jste se ještě nikdy s filmem nesetkali, může být obtížné vybrat si. Tady je tedy přehled. Blízká setkání vyšla 17. prosince roku 1977 v délce 135 minut a stala se okamžitou senzací. Spielberg však přesto nebyl zcela spokojen s výsledným produktem – urychlení postprodukčních plánů a tlak ze strany studia zužitkovat lukrativní prázdninové období vysokých výdělků jej přivedly k tomu, že o verzi uvedené v kinech mluví jako o práci dokončované za pochodu.

O tři roky později, v roce 1980, poskytla Columbia Spielbergovi tehdy neslýchanou možnost vrátit se ke svému eposu a přepracovat jej do podoby Speciální edice. Film byl zkrácen na 132 minut, protože Spielberg odstranil celé scény, jiné upravil a přepracoval a dokončil několik snových záběrů – to všechno stálo přes milion dolarů. Dohoda však byla o něčem jiném – Columbia donutila Spielberga natočit nový rozšířený závěr, který nás zavede do nitra mateřské lodi; tato scéna byla sice profesionálně natočena, nepřidává však nic k příběhu a Spielberg ji v následujících třiceti letech silně veřejně kritizoval. Přes všechny změny zůstala Speciální edice dalším nedokonalým vydáním.

Nakonec se Spielberg vrátil ke svému nedokončenému kousku potřetí – a pravděpodobně naposledy – v roce 1997 a vytvořil definitivní verzi nazvanou Režisérský sestřih. Znovu byly přidány a přepracovány některé scény a zbytečné záběry zevnitř lodi byly vystřiženy. Výsledkem je nejtmavější a nejlepší verze filmu (navíc má nejoblíbenější) a díky tomu se zdá, že je kniha Blízkých setkání je už definitivně uzavřena.

Ať už máte raději kteroukoli verzi, toto Blu-ray vydání vás jistojistě potěší, protože obsahuje všechny tři verze snímku, každou přepracovanou a dostupnou z jednoho disku. Spielbergův hit – v kterékoli podobě – musí vidět každý filmový fanda, takže pokud jste ještě neměli tu příležitost, už pro vás není vyhnutí.

Video: Zvětšujeme obraz

Když tento snímek Stevena Spielberga vyšel poprvé na formátu nové generace, byla hlavně na Blu-ray vydání kladena vysoká očekávání; možná trochu nelogicky, protože Blízká setkání nejsou tím druhem filmu, který by někdy mohl vypadat zcela zářivě a čistě.

Přesto Blízká setkání nikdy nevypadala lépe než tady v 1080p/AVC MPEG-4 kódování; film zůstal na dnešní měřítka poměrně zrnitý. Zrnění se objevuje v celém snímku a chvílemi je velmi silné. Kameraman Vilmos Zsigmond odvedl působivou práci, ale naturalistické využití světel kombinované s rychlými záběry jen zvyšuje zrnění a měkkost obrazu. Také tu najdeme několik případů rozmazání a bílých skvrn na zdroji, které však nejsou příliš časté a neruší podívanou.

Přese všechno jde stále o excelentní prezentaci tohoto výjimečního filmu. Nikdy jsem nezažil, aby Blízká setkání přinesla tak živé barvy. Nemísí se (zejména červené a modré) a místo toho září sytostí a čistotou, která je nejpůsobivější při speciálních efektech filmu. (Obrovská mateřská loď na konci filmu je skutečným pokoukáníčkem). Černé jsou stabilní, ačkoli chvílemi se mi zdálo, že některé záběry vypadají ve středních polohách ploše a postrádají dimenzionalitu. Transfer si však zachovává hloubku a byl jsem skutečně ohromen množstvím detailů viditelných v tak tmavém filmu (odvážil bych se tipnout si, že dobré tři čtvrtiny filmu se odehrávají v noci). Hlavní komprimační artefakty, jako posterizace nebo macroblock, nejsou nijak problematické, ale velmi často je obraz rušen šumy (jsou většinou k nerozeznání od zrnění).

Přinášejí tedy Blízká setkání transfer v referenční kvalitě? Nejspíše ne, i když je to způsobeno povahou materiálu. Nalezneme tu úseky, které přinášejí skutečně demo kvalitu a celkově je obtížné představit si, že by mohl film vypadat lépe než tato Blu-ray prezentace.

Audio: Hodnotíme zvuk

Sony nám nabízí Blízká setkání se dvěmi možnostmi zvuku ve vysokém rozlišení: Dolby TrueHD a – poprvé u tohoto studia – DTS-HD Lossless Master Audio (vypadá to, že podpora DTS pro svého otce Stevena Spielberga není nijak otřesena). Oba remixy ve vysokém rozlišení s 48 kHz/24-bit kódováním jsou ostudou pro bohatší snímky, protože Blízká setkání nepřinášejí tak moderní soundtrack, jakým byl svého času v roce 1977 při uvedení do kin, drží až neuvěřitelně dobře.

Akusticky má snímek trochu rozdvojenou osobnost. První polovina upřednostňuje dialogy (a jako vždy se klasická hudba Johna Williamse představuje jako samostatná postava filmu), zatímco druhá polovina se zaměřuje na mimozemské návštěvníky. Když se tedy mimozemšťané objeví, track se předvede v plné síle. Scéna, v níž se Roy Neary ve svém pick-upu prvně setká s létajícím talířem, servíruje nejintenzivnější hluboké basy, jaké jsem kdy na domácím kině slyšel. Oba tracky přinášejí zvuk, při němž můj subwoofer vibroval přímo na zemi – tato scéna, spolu se závěrem v mateřské lodi je pravým testem pro vybavení vašeho domácího kina. Pokud to vaše domácí kino vydrží, tak toto Blu- ray vydání filmu Blízká setkání neztišujte.

Zbytek mixu je už trochu zastaralejší. Rozsah dynamiky filmu působí omezeně, a přestože není úplně nekvalitní, je to silně vidět (tedy slyšet). Mix nikdy nepůsobí expanzivním dojmem, který přinášejí moderní tracky. Dialogy jsou limitované, a přestože jsou srozumitelné, nejsou tak výrazné, jak bych si představoval. Také Williamsova hudba je pěkně rozprostřena ve zvukovém poli, ale co do výstižnosti příliš neuspěla. Surroundy jsou celkově aktivní, ovšem opět se to týká většinou jen okamžiků, kdy se na scéně objeví UFO. Zvuk na pozadí je možné pěkně lokalizovat, takže nikdy nepřináší hladkou zvukovou stěnu, která se vyskytuje na většině audio prezentací s vysokým rozlišením.

Třebaže Blízká setkání nepřinášejí demo kvalitu ve všech okamžicích, když zaberou, dejte si na ně pozor. Najdeme tu momenty, které vám zatřesou domem.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Po dlouhém čekání je snímek Blízká setkání dostupný v podobě pravé Závěrečné edice, která se chová přesně podle plánů (Sony vydala tuto novou verzi snímku na Blu-ray i na HD DVD ve stejný den). Měl jsem tento film už na tolika různých formátech, že se už trochu ztrácím, ale s čistým svědomím můžu říct, že tento disk nevynechal žádný z bonusů. Všechny sestřihy filmu jsou uvedeny na prvním disku, přičemž druhý se stal domovem pro všechny dokumenty, vystřižené scény a upoutávky z dřívějších vydání. Navíc tu máme čerstvý bonusový materiál natočený ke třicátému výročí snímku a také nějaké Blu-ray bonusy.

Začneme s bonusy, které přinášejí tři rozdílné komentáře z rozdílných období historie filmu. Vraťme se zpátky na začátek – bonus Podívejte se na nebe (Watch the Skies) je okouzlujícím nostalgickým 6 minutovým reklamním bonusem z roku 1977. Ačkoli sám tyto věci nenávidím, tento je pořádnou peckou – i když je vyprávění laciné, celý sestřih z natáčení se mi líbil a myslím jsem jej nikde jinde neviděl. Mnoho informací se tu nedozvíte, ale je hezké, že Sony uvedl i tento bonus.

Close Encounters of the Third Kind / 2To pravé ořechové najdeme na rozsáhlém 97 minutovém bonusu Tvorba Blízkých setkání (The Making of Close Encounters), jenž byl poprvé uveden v roce 1997, aby oslavil dvacetileté výročí filmu. Původně byl vydán jen na laserdisku (na DVD se objevil až do roku 2001) a bylo jasné, že není koncipovaný pro interaktivní formát. Jedná se o statický, lineární dokument (produkovaný dlouhodobým Spielbergovým spolupracovníkem Laurentem Bouzereau), ale přesně toho druhu, který mám rád – shrnuje příběh jednoduše a přímo, bez zbytečných drobností. Jistě, je strnulý a těžkopádný (připravte se na mnoho hostů), ale zachytil kulturu, která podstupuje obrovskou změnu, která vytvořila nový koncept mimozemské inteligence a odklonila se od organizovaného náboženství a balancovala na pokraji technologické revoluce v oblasti speciálních filmových efektů.

Obzvláště Spielberg je výmluvný a popisuje, jak riskantní jeho práce ve skutečnosti byla. Nebyl tehdy ještě zlatým klukem Hollywoodu a Blízká setkání se stala jeho nejosobnější prací až do doby Schindlerova seznamu. Jeho víra v projekt hraničila s posedlostí a příhodně souvisela s úkolem protagonisty jeho filmu, Royem Nearym. Vzpomínky herců a členů štábu, včetně Richarda Dreyfusse, Melindy Dillon, Teri Garr, Boba Balabana a kameramana Vilmose Zsigmonda, uštěpačně komentují často křehký stav mysli jejich režiséra a popisují prostředí, ve kterém hrály velkou roli emoce. Dále tu máme rozsáhlou (i když ne přímo technickou) diskuzi o zlomových speciálních efektech, které stále oslňují diváky i přes stáří jejich počítačově upraveného vyobrazení. Čisté umění oklamání zraku, kontroly nad tím, kde a co divák uvidí … ty dny jsou definitivně pryč, stěžuje si Spielberg. Tvorba Blízkých setkání je monumentem tehdejší doby.

Třetí a poslední dokument je nový, vytvořený pro tuto závěrečnou edici. Steven Spielberg: 30 let Blízkých setkání (Steven Spielberg: 30 Years of Close Encounters) trvá 22 minut a přináší rozhovor pouze s režisérem. Bohužel však nenabízí nic nového – věnuje se všem tématům, jež byla zmíněna už v předchozích dokumentech, a nepřináší nový úhel pohledu. Přesto je pěkné mít nejnovější verzi dokumentu v plné délce, takže pokud nemáte čas nebo touhu prodírat se celým materiálem na disku, stačí podívat se na tento bonus a máte vystaráno.

Poznámka: Starší dokumenty jsou natočeny ve standard definition, takže jsou uvedeny v poměru 4:3 a 480i/MPEG-2 videu, zatímco 30 let Blízkých setkání je uvedeno v plném 1080i/MPEG-2 videu.

Dále tu máme sedm vystřižených scén (Deleted Scenes), jež dohromady běží asi 10 minut. Některé jsou jen rozšířením stávajícího materiálu, zatímco jiné scény se neobjevují v žádné ze tří verzí filmu. Jejich kvalita je bohužel velmi slabá, protože jak vidno jde o narychlo sesbírané scény, které byly dostupné (jsou uvedeny v 480i/MPEG-2 videu). Stojí za zmínku, že tu nenajdeme funkci Play All, což je docela překvapením.

A závěrem poznámka k působivému bonusovému balíku. Obal obsahuje disky, ale navíc také několik dalších položek. Nejprve tu máme malý plakát (nazvaný Pohled shora (A View from Above)), který v podobě tabulky zachycuje různé změny a alternace provedené ve verzích snímku. Dále se vám dostane do rukou poměrně zásadní 64 stránková brožura Collectible Booklet. Ačkoli nepřináší mnoho textu (obsahuje sotva několik fakt a základní údaje o hercích), může se chlubit sbírkou fotografií z natáčení, které jsem nikde jinde neviděl. Všechny upomínkové předměty jsou zabaleny v pevné schránce, pěkné a zářivé, která perfektně odpovídá klasickému umění filmu. Jde vskutku o atraktivní balík.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Před uvedením tohoto Blu-ray vydání Blízkách setkání na trh bylo ohlášeno, že bude obsahovat Srovnání náčrtů (Storyboard Comparison), což však byla informace prodaná silně pod cenou. Ve skutečnosti tu máme celou sekci nazvanou Zkoumání (Exploration), která přetéká materiálem, z něhož většinu jsem nikdy neviděl. Dělí se do více než dvanácti různých částí (každá je uvedena jako předem editovaný video sestřih), které dohromady vytvářejí nádherně souvislý a rozsáhlý balík. Celková doba trvání je téměř 90 minut – no to je tedy hodně obrázků!

Poznámka: Tyto galerie jsou uvedeny v 1080/MPEG-2 videu, ale protože je mnoho fotografií v nestandardních velikostech, neočekávejte, že vždy zakryjí celý rám obrazovky v poměru 16:9.

Srovnání náčrtů (Storyboard Comparison) porovnává přípravy s dokončenými záběry pěti klíčových scén filmu (doplněnými o produkční zvuky) – Royovo první setkání (Roy’s First Encounter), Crescendo Summit 1, Crescendo Summit 2, Únos Barryho (Barry’s Kidnapping) a Přistávací plocha (Landing Site). Celkově trvá tento bonus přes 20 minut. Je tu uvedena také galerie mapující vyvrcholení filmu, rozdělená do dvou sekcí – Závěrečná sekvence 1 (End Sequence 1) a Závěrečná sekvence 2 (End Sequence 2). Přinášejí přímý pohled na přípravy a běží celkově asi 34 minut.

Zbytek bonusů tvoří sestřihy fotografií. Obrazy z průzkumu (Location Scounting Pictures, 8 minut, 49 obrazů), Nákresy mateřské lodi (Morhetship Drawings, 2 minuty, 12 obrazů), Ze zákulisí (Behind the Scenes, 8 minut, 52 obrazů), Produkční tým (Production Team, 2 minuty, 15 obrazů), Portrétová galerie herců (Cast Portrait Gallery, 3 minuty, 24 obrazů), Natáčení Speciální edice (Filming the Special Edition, 4 minuty, 26 obrazů) a svým způsobem skvělá sekce Marketing (14 minut, 87 obrazů) přinášejí tuny a tuny raných konceptů, fotografií z premiéry filmu a dokonce fotografie z obchodování a lobby z doby vydání původního sestřihu filmu. Skutečně úžasné.

Close Encounters of the Third Kind / 3Dalším pěkným překvapením je, že částí Blu-ray bonusů jsou i tři upoutávky na Blízká setkání – první klasická na původní vydání z roku 1977, jedna na Speciální edici z roku 1980 a jedna pro Režisérský sestřih z roku 1997. Byl jsem ohromen kvalitou všech tří trailerů; všechny byly převedeny do 1080p/MPEG-2 videa a vypadají dost dobře.

Nakonec tu máme poslední bonus, který není dokonce ani zmíněn na přebalu – je jím titulková verze Pohledu seshora (A View from Above). Jedná se o tištěnou verzi bonusu zmíněného výše; aktivujte bonus a podle toho, na kterou verzi snímku se díváte, se objeví barevné poznámky, které popisují různé změny provedené v daném sestřihu. Jde o skvělý a pěkný přídavek na už tak nabitém disku.

Závěrečné hodnocení

Snímek Blízká setkání třetího druhu vyleptal nesmazatelnou stopu do povědomí diváků a je jen těžko uvěřit, že je to už třicet let, co byl poprvé uveden na plátnech kin. Film vyšel už ve spoustě různých verzí (všechny jsou uvedeny na tomto Blu-ray vydání); ať už preferujete kteroukoli, snímek zůstane povznášejícím zážitkem, který je jednoznačným mezníkem žánru science fiction. Toto první high definition vydání je Závěrečnou edicí v pravém slova smyslu – nezažil jsem, že by tento film někdy vypadal nebo zněl lépe a bonusy přinášejí skvělou směs starších i nových kousků. Navrch tu máme příjemnou sadu Blu-ray bonusů – za tu cenu je to skutečně skvělé vydání. Pane Spielbergu, jsem přímo u vytržení z toho, že Blízká setkání konečně vyšla na high definition, a nemůžu se dočkat, co to bude příště.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Legenda o Zorrovi00:12 15.1.2008:

    […] Nejsou tu žádné trailery na filmy se Zorrem, pouze reklamní snímek na Blízká setkání třetího druhu (v 1080p).

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv