Kolekce: Smrtonosná past (Blu-ray Disc)

Die Hard Collection / 1Za posledních dvacet let se John McClane stal ikonickou součástí akčních filmů a jen těžko si vzpomeneme na doby, kdy ještě nebyl vyleptán do diváckého povědomí. Vše začalo Smrtonosnou pastí a pokračovalo v dalších třech dílech; hlavní hrdina se ukázal být nejvytrvalejší postavou tohoto vrtošivého žánru. Vedle Jamese Bonda a Indiany Jonese nenajdeme snad žádné jiné akční hrdiny, kteří vytrvali tak dlouho a zůstali stále milováni publikem. McClane znovu definoval hranice akčních archetypů, protože přinesl do žánru teplý, humorný, nepředvídatelný a téměř podivínský smysl mužské odvahy.

V roce 1988 byl do kin uveden film Smrtonosná past, který vše odstartoval a zbořil předsudky týkající se vyobrazení akčního hrdiny. John McClane Bruce Willise je newyorským policistou, který se přestěhoval do Los Angeles, aby se usmířil se svou neustále se přesunující ženou (Bonnie Bedelia); skončí však chycen v pasti v mrakodrapu s tlupou žoldáků, které vede usmrkaný Hans Gruber (Alan Rickman). Jednoduchá premisa, skvělá akce, dokonalé provedení. A na rozdíl od svalnatých akčních hrdinů minulých dob (tím myslíme Vás, guvernére Schwarzeneggere) není McClane supermanem, ale obyčejným chlápkem, který se ocitl v neobyčejné situaci. Jeho namyšlenost jen maskuje hmatatelnou zranitelnost, ale právě to jej dělá ještě odvážnějším. Než se dostane k tomu, aby v závěru snímku nakopal Gruberovi zadek, dokáže přepsat snad všechna klišé akčních filmů.

Willis v té době právě skončil natáčení televizního seriálu Moonlighting, a byl proto hladový po Smrtonosné pasti, takže levou zadní unesl téměř celý film na svých dobře naolejovaných ramenou. McClane pronesl více hlášek než James Bond a Freddy Krueger dohromady, ale Willisovi se jaksi podařilo udělat ze své postavy roztomilého, přesto ne podlézavého hrdinu. Rickman je navíc nejlepším ze záporáků, kteří se ve Smrtonosných pastích objevili; představuje ten typ ohavného psychopata, který vás probodne nožem, olízne krev a pak vás bodne znovu. Ze zdánlivě absurdního spárování Willise a Bedelie se podařilo vykřesat skutečné jiskry, takže lehce uvěříme, že tento chlapík udělá cokoli, aby zachránil svou ženu, a nejedná se tak jen o další nudný plán příběhu. Přidejme ještě ekonomickou režii Johna McTiernana a dech beroucí kaskadérské kousky, které vypadají skvěle i dnes, a Smrtonosná past se může hrdě postavit tváří v tvář nejlepším akčním snímkům osmdesátých let.

Smrtonosná past 2 byla uvedena jen o dva roky později, v roce 1990, a ve skutečnosti byla jen předělávkou prvního dílu. Změnilo se jen prostředí natáčení – tentokrát se vše odehrává na letišti, kde má skupina psychicky narušených zloduchů v úmyslu zavinit srážku letadel jen pro svou zábavu a pro zisk. Po tom, co převezmou kontrolu nad letištěm a požadují miliony, musí McClane přechytračit jejich technologii a přitom se ještě obtěžovat otravnou policejní byrokracií. Mezitím však McClaneova žena (navrátivši se Bedelia) uvízne vysoko nad zemí v jednom z kroužících letadel.

Smrtonosná past 2 byla podpořena větším rozpočtem a energickou režií Rennyho Harlina (Cliffhanger, Síly temna), a proto ještě více rozvedla recept, který tak dobře fungoval v prvním dílu, a byla téměř stejně vtipná, třebaže chvílemi už vykukovaly švy dřívějšího vzorce. Chybí tu prvek svěžesti (Willisovy vtípky jsou už jaksi opotřebované) a záporáci nejsou nikdy tak pozoruhodní jako Rickman z prvního dílu. A proč byla energická Bedelia v celém filmu připoutána na laciné sedadlo v letadle? Přese všechno však v druhém pokračování Smrtonosné pasti zůstalo dost kouzla starého McClanea, díky němuž stojí za to podívat se na snímek znovu.

V roce 1995 se objevil třetí díl Smrtonosné pasti. Tentokrát se McClaneovi postavil šílený blázen se zálibou v bombách jménem Simon Gruber (Jeremy Irons) a rozmístil bomby po celém New York City. S pomocí majitele místního obchodu (Samuel L. Jackson) musí McClane splnit sérii úkolů, které si Gruber vymyslí, jinak zemřou nevinní civilisté. Nakonec se odhaluje pravá motivace našeho zločince, není ovšem tak napínavá, jak se propagovalo.

Smrtonosná past 3 se stala svědkem návratu režiséra McTiernana k této sérii a také více odkryla prostředí, kde se film odehrává; McClane se ukázal v tolika scénických pohledech na New York, že by klidně mohl být v tomto městě průvodcem. Co však fungovalo skvěle v prvním díle byl pocit stísněnosti a klaustrofobie, a proto není třetí pokračování obdobně vtipné ani napínavé. Také scénář je neohrabaný při svých pokusech zaplést do filmu sociální komentář (Jacksonova postava musí na každém kroku čelit uměle vytvořenému náboženskému fanatismu). A protože se Bedelia v tomto díle neobjeví vůbec, prožívá McClane malé osobní drama, takže nás jen pramálo zajímá možný výsledek celého krveprolití. Smrtonosná past 3 je pro mě zcela jistě nejslabším článkem této série.

Poskočme kupředu o více než deset let a máme tu další pokračování, tentokrát Smrtonosnou past 4.0. Překvapivě se vše v tomto čtvrtém dílu vrátilo do vyjetých kolejí, a film se tak stal jedním z hitů sezóny. McClane je stále ten samý McClane, protivný a vynalézavý jako vždy, jen trochu prošedivělý. Tentokrát se musí postavit bláznivému patriotu Thomasi Gabrielovi (Timothy Olyphant), který hodlá vykoupit Ameriku tím, že zaútočí na celou technickou infrastrukturu. FBI není schopná zločineckého génia chytit, takže přichází řada na McClanea a přihlouplého hackera (Justin Long), kteří musí zločincům zhatit jejich plány a při tom zachránit McClaneovu dceru Lucy (Mary Elizabeth Winstead).

Poslední část série je dílem režiséra Lena Wisemana (Underworld) a funguje až překvapivě dobře při vyprávění příběhu zašlého pomníku slávy, v němž se zápasník musí vrátit zpět do ringu, aby potvrdil svůj odkaz. Také však nezapomíná, co prvnímu snímku dodalo šťávu, a nabízí tak akční záběry ze staré školy, které nepotřebují množství animačních zásahů nebo ledabylé sestříhání ve stylu videoklipů. Smrtonosná past 4.0 je moderní, přesto retro, servíruje nám všechny kaskadérské kousky, výbuchy, humor a absurdní násilí, které jsme si zamilovali od prvního okamžiku; přesto nám však na čele naskočí vrásky ze starosti o McClanea, takže snímek nepůsobí vyčerpaně. Jde o skvělé pokračování, které jistě zapůsobí jak na nováčky, tak na dlouholeté fanoušky Smrtonosné pasti.

Jako série dosáhla Smrtonosná past vysokého statusu. V postavě Johna McClanea našel Willis svou nejlepší roli a v kombinaci se svaly, mozkem a naštvanými vtípky vytvořil zcela nový prototyp hrdiny akčních filmů. Ještě k tomu přidejte špičkové kaskadérské záběry a efekty a máme tu sérii čtyř filmů, jež mohou lehce konkurovat legendárním podnikům, jako jsou James Bond, Terminátor nebo Šílený Max. Nemůžu tvrdit, že by si Smrtonosná past neprošla svými okamžiky slávy stejně jako slabšími chvílemi, ale i v těch nejslabších momentech nikdy nebyla absolutním odpadem.

Video: Zvětšujeme obraz

Všechny čtyři filmy s Johnem McClanem vyšly touto dobou poprvé na high definition – a to jako Kolekce: Smrtonosná past, nebo jako samostatná Blu-ray vydání. Každý ze snímků je uveden v 1080p/AVC MPEG-4 kódování a zarámován v poměru 2.40:1. To je však jediný shodný znak, který můžete od této sady očekávat, protože se všechny transfery jeden od druhého podstatně liší svou kvalitou.

Poznámka: Ke každému dílu jsem dopsal samostatné hodnocení. Celkové hodnocení celé série najdete pod všemi čtyřmi samostatnými hodnoceními.

Smrtonosná past
Die Hard Collection / 2 Jako první tu máme nejstarší díl série a bohužel tak také vypadá. Člověk by čekal alespoň čistý zdroj, ale ten je zrnitý a plný skvrn. Černé barvy drží dobře, ale kontrast by mohl být ostřejší. Obraz je celkově docela měkký a rozlišení ve stínech je nedokonalé. Prezentace nepřináší hloubku obrazu, a přestože jsou detaily na dobré úrovni, nenabízí snímek oproti jeho vydání na standard DVD tu úroveň vylepšení, v jakou jsem doufal.

Alespoň že reprodukce barev je poměrně solidní, objevuje se tu jen málo mísení barev a problémů s jejich sytostí; odstíny pleti se však můžou jevit trochu narůžověle. Také jsem si všiml nedokonalého odstupňování barev a pixelizace během rychlých akčních scén. Navzdory těmto problémům je video transfer filmu lehce nadprůměrný, i když jen proto, že jsem již viděl skutečně špatná katalogová vydání. Kvůli vysokým očekáváním kladeným na tento titul je však jen obtížné nepovažovat tento výkon za zklamání.

Hodnocení obrazu pro Smrtonosnou past: tři hvězdičky z pěti.

Smrtonosná past 2
Druhý díl Smrtonosné pasti následoval jen o dva roky později a už se mohl chlubit větším rozpočtem, přesto však nepřináší žádnou viditelnou změnu v kvalitě videa. Obraz stále vypadá ploše, je měkký a postrádá vyhraněnost. Černé barvy i kontrast jdou taktéž ruku v ruce s prvním snímkem. Také rozlišení ve stínech je jen mírné, přičemž jemné textury se ztrácejí v temných oblastech obrazovky.

Dobrou zprávou je, že barvy jsou mnohem lépe nasycené, než tomu bylo v předchozím dílu; zejména červené a modré vypadají bohatě a čistě. Odstíny se stále kloní k červenému konci škály, takže chudák Bonnie Bedelia vypadá jako sestra Miss Piggy. Dobrou zprávou je, že tu už nemusíme mluvit o problémech s komprimačními artefakty.

Celkové hodnocení je stejné jako u prvního dílu, tedy tři hvězdičky.

Smrtonosná past 3
Tímto snímkem nastal obrat, na který jsem čekal, protože přináší viditelné vylepšení obrazu oproti standard DVD vydání. Starý transfer byl protkán hrozným rozostřením hran a jsem skutečně rád, že můžu říct, že ho Fox povětšinou odstranil. Obraz je ostrý, ale není zamořen rozdvojením hran (přesto jsem si všiml několika jemných rozmazání, většinou u širokých záběrů silně kontrastních oblastí). Kontrast je také o mnoho lepší než v předchozích dvou dílech, a celý film přináší jasnější, detailnější vizuální styl. Hloubka je skutečně výrazná a barvy sytější, přesto však přirozené. Odstíny pleti jsou také přiměřené.

Zdrojová stopa není úplně dokonalá, protože přináší souvislou úroveň jemného zrnění a skvrn. Také jsem byl zklamán, když jsem postřehl šumy a komprimační artefakty – například během výbuchu v úvodu filmu je v oblaku kouře viditelná pixelace. Také tu objevíme občasné rozostření zdroje, které však není příliš obtěžující.

Celkově přináší Smrtonosná past 3 zlepšení oproti předchozím dvěma dílům, takže si zaslouží čtyři hvězdičky.

Smrtonosná past 4.0
Vzhledem k novotě filmu by nemělo být překvapením, že se pyšní nejlepší kvalitou obrazu z celé série. Jak jsem napsal v mé recenzi samostatného vydání Smrtonosné pasti 4.0, vizuální design filmu má daleko do počítačově upraveného snímku, a proto často využívá sytých krajních odstínů barev a hrubého kontrastu. Černé barvy jsou neuvěřitelně hluboké a přinášejí skvělé rozlišení ve stínech, takže i nejnepatrnější detaily zůstávají viditelné. Odstíny pleti jsou mírně nepřesné kvůli silnému využití modrých, byl jsem však ohromen, jak fantasticky vypadají přiblížení – mohl jsem rozpoznat každičký pór na kůži Bruce Willise. Celá prezentace je velmi ostrá, což však nezpůsobuje přehnané rozostření hran, takže tím jen zvyšuje 3D efekt filmu.

Jediným nedostatkem je několik scén, které se lehce hroutí pod viditelnými šumy, což chvílemi způsobuje přesycení barev, které dále jen zvyšuje nejasnost obrazu. Přesto jsou tyto scény spíše výjimkou než pravidlem, takže si obraz zaslouží celkové hodnocení 4,5 bodu z pěti.

Audio: Hodnotíme zvuk

Fox přináší jednotný DTS-HD Lossless Master Audio 5.1 Surround track pro všechny díly Smrtonosné pasti (všechny kódovány v 48 kHz/24-bit), ale podobně jako video, také audio je pestrou směsicí.

Poznámka: Stejně jako u audia nabídnu hodnocení jednotlivých dílů zvlášť, v závěru uvedu celkové hodnocení zvuku, jež se bude týkat celé série.

Smrtonosná past
Věci rozhýbe první díl Smrtonosné pasti, který je nostalgickou vzpomínkou na dobu, kdy vícekanálový surround nebyl ve filmových prezentacích běžnou záležitostí. Remix svými diskrétními efekty, které se objevují jen při přestřelkách, jasně vzbudil dojem, jako by jen vybrané frekvenční rozsahy prosákly a namířily si to na pozadí. To zvuku dodává pocit života během akčních scén, neočekávejte však hladké přechody nebo soustavnou okolní atmosféru. Na pozadí se navíc dostává jen málo filmové hudby. Přesnost zbytku tracku je průměrná, přičemž ploché výšky a stísněný dojem středních poloh působí poměrně zastarale. Podobně také nízké basy jsou dobré, ale jen těžko vám zatřesou gaučem. Dialogy jsou v mixu lehce ztišeny.

Hodnocení: tři hvězdičky z pěti.

Smrtonosná past 2
K mému velikému zklamání musím říct, že Smrtonosná past 2 zní hůře než jeho předchůdce, alespoň co do schopnosti obklopit diváka. Surroundy jsou skoro neaktivní, kromě několika scén s výbuchy. Diskrétní efekty působí stejně jako v prvním dílu, ačkoli ve chvílích nejagresivnějších okamžiků je síla a jasnost zvukové scény v pozadí lepší. Realismus a hloubka dynamického rozpětí je také lepší, přesto stále zní na svůj věk. Dialogy opět přinášejí téměř neslyšitelné nižší tóny, přičemž všechny hlubší hlasy se ztrácí v mixu.

Hodnocení: opět tři hvězdičky.

Smrtonosná past 3
Die Hard Collection / 3 Až třetí díl přináší trochu té zábavy. Stejně jako v případě videa, jde o novější, jasnější a ráznější soundtrack, než jaké servírovaly předchozí dva snímky. Z části za to může vděčit i většímu využití scén z venkovního prostředí, takže okolní prostředí je daleko živější. Zadní kanály toho mají více na práci a přinášejí skvělý smysl hloubky a dopadu. Jemné diskrétní efekty jsou účinné a zvukové pole ožívá alespoň v té míře, jak jsem to očekával u prvního a druhého dílu. Dynamika se také zlepšila, vysoké polohy jsou čisté a LFE kanál mnohem hlubší (takže subwoofer se aspoň pohnul). Také dialogy jsou lépe vyváženy, takže už nehrozí, že nebudete postavám ve filmu rozumět.

Tento snímek si jistě zaslouží své čtyři hvězdičky.

Smrtonosná past 4.0
Po tom, když se podíváte na první tři díly, působí poslední ze série skutečně jako kovové kladivo. Zcela jasně se jedná o moderní film, takže přináší okamžitě viditelné výhody oproti svým předchůdcům; i bez toho však jde o skutečně výjimečný mix.

Jako jsem uvedl už v mé předchozí recenzi samostatného vydání Smrtonosné pasti 4, surroundy jsou velmi agresivní a obklopující. Směrování je přesně na svém místě a zvuky se přesunují ve zvukovém poli se skvělou transparentností. Také na mě zapůsobilo, jak jsou atmosférické efekty dobře rozloženy, takže je jen těžko je lokalizovat – a to je známkou skutečně kvalitního zvukového designu. Dynamika je přímo dunivá, takže snímek nabízí jedny z nejsilnějších a nejhlubších nízkých basů, které jsem zažil během 18 měsíců, co píši recenze na vydání nové generace. Všechno to křupání a realismus celého frekvenčního spektra jsou také působivé. Navíc jsem byl přímo šokován tím, že jsem neměl problémy s vyvážením hlasitosti dialogů.

Smrtonosná past tak přináší naprosto prvotřídní, pětihvězdičkovou audio prezentaci.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Kolekce Smrtonosné pasti se stala jedním z nejvíce očekávaných vydání Foxu na Blu-ray, takže je trochu zklamáním, že studio nevytvořilo žádné nové bonusy. Abych byl fér, musím uznat, že studio vydalo všechny filmy v roce 2001 na DVD (jako dvoudiskovou speciální edici) a sem tedy přeneslo většinu jejich bonusů. Bohužel se mi zdály být povětšinou bezvýznamné (neobsahují ani dokumentární materiál) a mé pocity se nijak nezměnily ani po shlédnutí bonusů uvedených na Blu-ray disku. Jedná se zkrátka o nepodstatný a skoro ve všech případech komprimovaný reklamní materiál. Fox dokonce ani nevylepšil většinu svého materiálu na úroveň high definition, takže většina video bonusů je tu uvedeno v pouhém 480p/i MPEG-2 kódování.

Smrtonosná past
První snímek ze série přináší nejslabší bonusový balík; nevím, z jakého důvody Fox neuvedl jeden z hlavních bonusů z DVD (nazvaný Ve střižně; The Cutting Room), který přinesl pohled na jedinečné funkce míxování obrazu a zvuku, natáčení demo materiálu z mnoha úhlů a dokonce kompletní scénář v textové podobě. Takže nám tu zbylo:

 • Audio komentář 1 uvádí režisér John McTiernan a designér produkce Jackson DeGovia. Oba byli nahráni odděleně a společně pak zpracovali tento track, takže působí dojmem jakési anorganické diskuze. Přinášejí sice mnoho informací, McTiernan vzpomíná, jak málo studio původně věřilo Smrtonosné pasti i Bruci Willisovi, a popisuje výzvy natáčení silně akčního filmu s omezeným rozpočtem. DeGovia je více technický, věnuje se zejména popisu překážek při vytváření interiérů fiktivní budovy Naktomi, která se stala centrem celé akce snímku.
 • Druhý audio komentář uvádí supervizor speciálních efektů Richard Edlund. Jde o neúplný bonus, protože Edlund se objevuje jen zřídka, jinak zarytě mlčí (máme tu však šikovný seznam scén, které komentuje, takže si k nim můžete přeskočit). Protože byla Smrtonosná past natáčena před érou běžného používání počítačové animace, nabízí Edlund některé fascinující poznámky ohledně dnes už neexistujících technik, jako jsou matování a použití miniatur. Je to milé.
 • Komentář s herci a členy štábu (Cast and Crew Commentary) je trochu chybným označením, protože se jedná ve skutečnosti o track, který přináší komentáře v podobě titulků a je přerušován sestřihy z rozhovorů. Autor Eric Lichtenfeld (Akce mluví hlasitěji: Násilí, divadýlko/podívaná a americký akční film; Action Speaks Louder: Violence, Spectacle, and the American Action Movie) uspořádal běžící sérii fakt a produkčních detailů; doplňující komentáře přinášejí McTiernan, scénárista Steven E. de Souza, koordinátor efektů Al Di Sarro, vrchní editor zvuku Steven Hunter Flick, producent Lawrence Gordon, hudební skladatel Michael Kamen, editor John Link, koordinátor kaskadérských záběrů Charlie Picerni a herec Alan Rickman. Bohužel Willis ani Bonnie Bedelia tu nejsou nikde k nalezení.
 • Bonus Zprávy (Newscasts, SD, 7 minut) přinášejí necenzurované verze falešných zpráv, které se objevují ve filmu. Zcela zbytečné.
 • Obrazová galerie (Still Gallery, SD, 9 minut) přináší automatickou prezentaci různorodých fotografií, včetně konceptu filmu, fotografií z natáčení a reklamních materiálů.
 • Na závěr tu máme upoutávky (v HD, 1080p videu) na Smrtonosnou past 2, Smrtonosnou past 3, Smrtonosnou past 4.0 a snímek Vetřelec vs. Predátor. Také tu nalezneme další tři upoutávky na původní snímek Smrtonosná past.

Hodnocení bonusového balíku Smrtonosné pasti: dvě hvězdičky z pěti.

Smrtonosná past 2
U druhého snímku série se hloubka bonusového balíku trochu zlepšila, protože přináší i vlastní materiály z natáčení (i když jen v podobě zastaralých reklamních bonusů).

 • Audio komentář je sólem pro režiséra Rennyho Harlina. Přestože jsem si dělal legraci z Harlinových dřívějších snímků, musím uznat, že i ke svým nejhorším výkonům nabízí vždy skvělý komentář. Smrtonosná past 2 je možná nejlepším z jeho filmů, a proto tu je takřka v tranzu. Mluví téměř nonstop (i když chvílemi skoro nesrozumitelně kvůli svému přízvuku), přináší mnoho zajímavých chuťovek, od spolupráce s Willisem po natáčení ve tvrdých podmínkách v zimě na skutečném letišti. Harlin nikdy nanabízí pouhý komentář děje na obrazovce, ale přináší neskutečné množství informací – po 131 minutách jsem byl naprosto zničený.
 • Televizní speciál Tvorba Smrtonosné pasti 2 (The Making of Die Hard 2: Die Harder, SD, 23 minut) je starším bonusem vytvořeným speciálně pro Fox TV, ale přináší dost informací na to, aby stálo za to se na něj podívat. Nabízí dobrou rekapitulaci děje a herce mluvící o tom, jak dobrý snímek bude; také se tu můžeme podívat na solidní sestřih z natáčení a další vychytávky ze zákulisí.
 • Bonus nazvaný Chaos na dopravníku (Chaos on a Conveyor Belt, SD, 8 minut) nabízí rozbor jednoho z hlavních úseků filmu, a to superbrutální přestřelky u dopravního pásu, kde můžeme vidět mnoho polámaných končetin a krve.
 • Bonus Lámání ledů (Breaking the Ice, SD, 4 minuty) je pohledem na další klíčovou scénu, v níž nás čeká mnoho… ledu.
 • Reklamní rozhovory (Promotional Interviews, SD, 12 minut) se dělí na dvě části (každá trvá 6 minut), první s Harlinem, druhou se slizkým záporákem filmu Williamem Sadlerem. Nejlepší částí tohoto bonusu je, když si Sadler začne utahovat z Harlina kvůli jeho silnému finskému přízvuku.
 • Vystřižené scény (Deleted Scenes, SD, 6 minut) nabízejí celkově čtyři scény, které jsou však jen rozšířením stávajících záběrů uvedených ve filmu. První krátký kousek s domovníkem Marvinem je sice zábavný, ale stejně jako ostatní scény by jen zpomalil tempo už tak dost dlouhého snímku.
 • Na konec tu máme upoutávky k prvnímu, třetímu a čtvrtému dílu Smrtonosné pasti a k filmu Alien vs. Predátor. Také tu jsou uvedeny čtyři trailery k Smrtonosné pasti 2 a televizní reklama na tento film (která je uvedena jen v SD).

Hodnocení bonusů pro Smrtonosnou past 2: 2,5 bodu.

Smrtonosná past 3
Ani třetí pokračování se výrazně neodchyluje od směru svých předchůdců, takže studio opět přináší jen komentáře a reklamní materiál. Ačkoli tu máme hodně bonusového materiálu, je těžké si představit, že by neznudil i nejoddanější fanoušky.

 • John McTiernan je zpět na své režisérské židli a spolu se scénáristou Jonathanem Hensleighem a bývalým šéfem distribuce Foxu Tomem Sherakem přinášejí audio komentář k filmu. Je zajímavé, že původní scénář Hensleigha byl nazván Simon řekl (pozn. jde o anglický ekvivalent hry Kuba řekl) a neměla se z něj stát předloha pro Smrtonosnou past 3 až do doby, než studio vyslovilo přání natočit třetí díl a upravit jej pro Willise. Vzhledem k zajímavému pozadí vzniku filmu Sherak nemá mnoho co dodat, takže si šetří svých několik komentářů až na závěr tracku.
 • Televizní speciál HBO se dívá první (HBO Looks Firts, SD, 22 minut) je v zásadě rozšířenou reklamou se spoustou záběrů z filmu a poplácávání po ramenou. Zhruba uprostřed Willis přináší legrační sestřih, který zachycuje jeho žerty z natáčení. Bonus uvádí herec Reginald VelJohnson.
 • Dalším televizním speciálem je Noc, pro kterou bych zemřel (Night to Die For, SD, 23 minut). Byl původně natočen pro CBS a uváděl jej Samuel L. Jackson. Jde jen o další rozšířenou upoutávku, ale je lepší než výše zmíněný kousek HBO Looks First. Přináší lepší sestřih ze zákulisí a zajímavé rozhovory s Willisem, Jacksonem, McTiernanem a filmovým zlosynem Jeremy Ironsem.
 • Bonus Pomsta zločincům (Villains with a Vengeance, SD, 4 minuty) je profilovou studií postavy Ironse. Špatné je, že všechno už bylo řečeno v předešlém příspěvku, takže je tento bonus zcela zbytečný.
 • Rozhovor s Brucem Willisem (Bruce Willis Interview, SD, 6 minut) je přesně tím, co naznačuje titulek – další reklamní vatou, která nepřináší žádné nové poznatky o postavě, které bychom od herce už neslyšeli.
 • Skutečně další reklamní bonus? Featurette (SD, 6 minut) je výběrovou verzí z televizních speciálů, takže je ve své podstatě reklamnější než reklamní.
 • Přímá srovnání (Side-by-Side Comparisons, SD, 2 minuty) přináší srovnání šesti scén, z nichž můžeme vidět jejich počátky a pak výslednou podobu ve filmu. Jednotlivé části se nazývají: Obrovský skok (The Great Jump), Slaňování (Shimmying Down Cable), Jacksonovy pády (Jackson Plummets), Zápas na jeřábu (Grabbing Onto Crane), Pád před taxík (Fall In Front Of Taxi), Příval vody v tunelu (Water Gushing Through Tunnel) a Willis vystřelen z tunelu (Willis Shot Out of Tunnel).
 • Náčrty (Storyboard Sequence, SD, 2 minuty) jsou krátkou montáží scén, kde Willis prohledává tunel metra. Sestřih mísí hotové scény s jejich návrhy a vše je doprovozeno zvuky z natáčení.
 • Alternativní závěr (Alternative Ending, SD, 6 minut) nabízí zhruba načrtnutou verzi původního závěru, který je více evropský. Stojí za shlédnutí, scénárista Hensleigh k němu navíc nabízí volitelný komentář.
 • Máme tu uvedeny také dva trailery a pět televizních reklam (jsou uvedeny v SD) na Smrtonosnou past 3 a, jak už je zvykem, upoutávky na ostatní díly Smrtonosné pasti, tedy části 1, 2, 4 a upoutávku na film Alien vs. Predátor.

Hodnocení bonusů pro Smrtonosnou past 3: 2,5 bodu.

Smrtonosná past 4.0
Konečně se dostáváme k poslednímu filmu ze série. Přináší stoprocentně nejlepší bonusový balík ve srovnání s předchozími snímky, a to nejen proto, že se jedná o nový snímek, ale také díky nabízenému 90 minutovému dokumentu a dalším hodnotným bonusům.

 • Jako první tu máme audio komentář Lena Wisemana, Bruce Willise a editora Nicolase De Totha, který sice pozlobí fanoušky srovnáváním filmu s jeho nezkrácenou verzí, která není na disku zahrnuta, ale jinak jde o solidní track.
 • Bonus Analogový polda v digitálním světě (Documentary: Analog Cop in a Digital World, SD, 97 minut) přináší tuny skvělých sestřihů z natáčení, rozhovorů s herci i se členy štábu a rozsáhlý přehled speciálních efektů a kaskadérských kousků.
 • Dále je tu bonus Yippie Ki-Yay, Mother****** (SD, 23 minut). Překvapilo mě, že se herec Kevin Smith neobjevil v komentáři (jako to udělal už v jiných filmech, kde hrál), ale tady se účastní rozhovoru s Willisem.
 • Na rozdíl od předchozího dokumentu je bonus Fox TV uvádí: Odkaz Foxu (Fox Movie Channel Presents: Fox Legacy, SD, 6 minut), natočený pro televizi, prázdnou reklamní záležitostí.
 • Najdeme tu také hudební klip (SD, 5 minut) ke skutečně hloupé písni Die Hard od Guyze Niteho.
 • Na předchozí navazuje bonus V zákulisí s Guyzem Nitem (Behind-the-Scenes with Guyz Nite, SD, 6 minut) – ale skutečně potřebujeme vidět bonus z natáčení hudebního klipu?

Poznámka: Pokud se chcete dozvědět více o obsahu jednotlivých bonusů, podívejte se na naši recenzi samostatného vydání Smrtonosné pasti 4.0.

Dále tu máme uvedeny trailery k dvě předchozím Blu-ray titulům Simpsonovi ve filmu a Fantastická čtyřka a Silver Surfer. Opět se můžete podívat na všechny upoutávky ke všem čtyřem dílům Smrtonosné pasti a navíc k filmu Stav obležení, jehož uvedení na Blu-ray však ještě nevyho ohlášeno (že by nám Fox nabízel nápovědu?)

Hodnocení bonusů Smrtonosné pasti 4.0: 3,5 bodu.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Die Hard Collection / 4V oblasti extra bonusů toho Fox ve své Kolekci Smrtonosné pasti na Blu-ray mnoho nenabízí. Jediné dobré Blu-ray bonusy nalezneme u posledního dílu seriálu, přesto i tam jde jen o okrajovou interaktivní hru. Zbytek exkluzivního materiálu jsou spíše jen funkce než skutečné bonusy:

 • Jako první tu máme Osobní výběr scén (Personal Scene Selection). Všechny tři první díly nabízejí možnost uložit si vaše oblíbené scény a kdykoli se na ně podívat, dokonce i když vytáhnete disk z přehrávače. Je zvláštní, že jsem stejnou funkci nenašel u čtvrtého pokračování.
 • Pokud jste jedním z hrstky lidí, jež vlastní D-Box rozhraní pro domácí kina, stačí zasunout disk do přehrávače a připravit se na opravdové vibrace, které vámi zatřesou.
 • Na závěr tu máme interaktivní hru ke snímku Smrtonosná past 4.0 Zastavte toho v černém klobouku! (Black Hat Intercept!) na BD-Java rozhraní. Jde o víceúrovňovou strategii, na níž spolupracoval také Kevin Smith. Vlastně se obujete do bot Smithovy postavy z filmu a musíte si najít cestu přes různé hádanky a překážky, abyste mohli zneškodnit bombu. Ačkoli mi tato hra připadá zajímavější než ostatní BD-Java hry podobného typu, potěšilo by mě, kdybych nemusel říkat, že může jen bledě závidět čemukoli, co je k dostání na PlayStation3 nebo Xboxu.

Easter Eggs

Prozatím se podařilo najít jen jedno velikonoční vajíčko (tj. skrytou funkci), a to ve snímku Smrtonosná past 3.

Vstupte do submenu speciálních bonusů, jděte úplně dolů a označte poslední položku v seznamu (jde o D-Box rozhraní). Pak ještě jednou zmáčkněte spodní šipku na vašem ovladači a označíte tak skrytou ikonu. Zmáčkněte enter a vychutnejte si krátký sestřih přeřeknutí ve filmu.

Závěrečné hodnocení

John McClane je v našem kulturním povědomí už přes dvacet let a teď konečně tu máme všechna jeho dobrodružství pohromadě v high definition sadě. Jak se dalo očekávat od série, která mapuje více než dvě desetiletí, kvalita jednotlivých dílů se liší. Obraz i zvuk se vylepšují přímo úměrně vyššímu číslu pokračování a totéž platí i pro bonusy. Celkově jde o solidní sadu, zejména když si uvědomíme, za jakou cenu dostaneme všechny čtyři filmy. Je škoda, že první dva díly nevypadají lépe a že Fox nevytvořil nějaké nové bonusy pro toto prvotní vydání všech dílů Smrtonosné pasti.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv