Harry Potter a Ohnivý pohár (Blu-ray Disc)

Harry Potter and the Goblet of Fire / 1Harry Potter je více než jen nejoblíbenější čaroděj – je kulturním fenoménem dosahujícím neskonalých rozměrů. Po světě se prodalo přes 325 miliónů výtisků původní série knih J. K. Rowlingové, vznikla podle nich filmová sága, nejméně pět videoher a přes 400 dalších produktů se značkou Harryho Pottera. Samotná filmová série dosáhla mezi knižními adaptacemi vůbec nejvyšších výdělků – ve světě má v současnosti vyděláno 3,5 miliard dolarů, takže porazila i Pána prstenů, jehož trilogie vydělala jen 2,9 miliard. Pokud to není kouzlo, tak vskutku nevím, jak jinak to nazvat.

Ve čtvrtém dílu série je Harry (Daniel Radcliffe) nezávisle na své vůli vybrán, aby se zúčastnil Turnaje tří kouzelníků, nebezpečné soutěže, které se většinou účastní jen starší studenti. Soutěžící přijedou z kouzelnických škol z celého světa; a zdá se, že láska kvete na každém rohu, takže Harry, Hermiona (Emma Watson) a Ron (Rupert Grint) klopýtají přes neohrabané dospívání ke sladkým výsledkům prvních lásek. Na pozadí však cítíme stále přítomné zlo na vzestupu. Spiklenci nakonec ovlivní události tak, že opět otevřou cestu k ovládnutí světa lordu Voldemortovi – klíčovému, přesto neviděnému zloduchovi série, který je zodpovědný za smrt Harryho rodičů i jeho jizvu na čele.

Jako vždy je tím nejzajímavějším na čtvrtém pokračování série perfektní výběr herců pro každou postavu. Herecké hvězdy vyložily vlastní charakter na stůl a předvedly výkony, které zachytily nuance a celou složitost dobře propracovaných postav z knihy pro děti. Tři teenageři ukotvili své výkony realistickými city i navzdory všem kouzelným zaklínadlům v pozadí. Každý z nich působí jako dospívající ztracený ve světě, kde není možné vyjádřit své pocity a strach z odmítnutí. Vedlejší role jsou také ztvárněny skvěle, ačkoli to vypadá, jako by si každá postava odehrála své a zase se odsunula do pozadí příběhu. Pro diváky, kteří neviděli předchozí snímky, může být příval doslova stovek postav skličující, protože tempo vyprávění neposkytuje příliš prostoru pro úvod nebo shrnutí děje.

Tematicky děti z bradavické školy určitě vyrostly. Nad každým se vznáší cynismus a neblahé tušení, což ještě vyostřuje napětí celé zápletky. Voldemort je jako blížící se černá díra v životě všech postav, takže jeho zjevení se v závěru filmu je protkáno silným pocitem zkázy. Samozřejmě vynikající Ralph Fiennes na tom má velký podíl, protože se mu podařilo skvěle zahrát důvěryhodnou, zuřivou nenávist hořící v jeho vykulených očích.

Celkově jsem si temný tón filmu docela užíval – určitě přiblížil celou sérii dospělým divákům. Ovšem podobně jako ve Vězni z Azkabanu příliš neladil s dětskými prvky filmu. Ke každému okamžiku, kdy Harry bojuje s drakem nebo spoustou vodních stvoření, tu najdeme protikladný moment s komickými obrazy odznaků měnících vzhled, barevným kouřem a vtipnými následky chybného použití magie. Chápu, že jde o klíčové prvky tohoto fiktivního vesmíru a nejoblíbenější úseky knihy, ale ve výsledku vše působí, jako by si film nebyl jistý svou identitou. Udržel si prvky, díky nimž byly první díly tak jemné a rozverné, ale přidal tolik temnoty, že vše vypadá, jako by tato dvě odlišná pojetí bojovala o nadvládu.

Skutečně se mi líbily scény z kouzelnického turnaje (drak, démonické mořské panny, bludiště ze živého plotu), tichý vývoj Harryho neohrabaného boje o lásku a náhlé setkání s Voldemortem. Byl jsem napjatý, když musel Harry podstoupit testování svých schopností, a se zaujetím jsem přihlížel, kdykoli film odklonil pozornost od tance, soutěži v oblíbenosti a školního šaškování. Ve fyzicky i psychicky tvrdých okamžicích můžeme objevit přímo kinetickou energii a naštěstí pro mě tyto okamžiky Ohnivému poháru dominují.

V krátkosti, Harry Potter a Ohnivý pohár je mým nejoblíbenějším dílem série – nalezneme tu vynikající scény, které mě dokonale rozechvěly. A přestože mě občas rušila nesoudržnost motivů filmu a jeho takřka nulové směřování děje, fanoušci ságy se budou nejspíše třást ve svých křeslech při každém zvratu a vychutnají si zvláštní směsici temnoty a výstřednosti.

Video: Zvětšujeme obraz

Tato Blu-ray edice Ohnivého poháru je uvedena v ostrém 1080p/VC-1 transferu (je shodný jako na HD DVD vydání), který vystavuje na odiv každý kamínek a prasklinku, které film nabízí. Ačkoli není film tak oslnivý jako Tajemnou komnatu a Kámen mudrců. Při dalším srovnávání můžeme zjistit, že standard definition DVD verze je vedle tohoto vydání pouze smetím na poličce mezi ostatními filmy.

Černé jsou pevné, barvy zářivé, detaily textur ohromující a naturalistické výtvory počítačové techniky jsou zkrátka nádherné. Jediný pohled na scénu během Brumbálova úvodního proslovu vás ohromí malinkými svíčkami, komplikovanou výšivkou na kostýmech a dokonalým vyobrazením deště, hvězd a skal. Pak tu máme souboj s drakem, kde jsou kožnatá křídla, drolící se kameny, dřevo a skály v základech stadiónu zachaceny nádherně živě – mohl bych pokračovat stránky a stránky dále popisem technických chuťovek pouze této scény.

Harry Potter and the Goblet of Fire / 2Zdroj je dokonalý; nesetkáme se tu s artefakty, šumy nebo problematickým rozdrcením barev. Některé výraznější scény s animačními úpravami vypadají na high definition uměleji, než působily na standard definition, ale docela mě překvapilo, že ostatní počítačové efekty vypadaly naopak věrohodněji. Drak, podvodní stvoření podobná chobotnicím, venkovní záběry školy, to vše přináší velký účinek a dodává iluzi vítaný pocit ukotvení. Záběry bradavické školy vypadají fantasticky (zejména dlouhý pohled, který dosáhne až Soví věže) – pokud byste chtěli, můžete lehce spočítat všechny cihly na budově.

Na začátku roku jsem měl možnost psát recenzi na HD DVD vydání dovezené z Británie (původně bylo uvedeno na trh v listopadu 2006), v níž jsem si stěžoval na nesrovnalosti v jasu a kontrastu, jež se objevily v několika klíčových scénách. Přestože nemám toto vydání po ruce pro přímé srovnání, zdá se, že Blu-ray vydání opravilo většinu problémů, které jsem našel na dovozní verzi. Tmavší scény jsou stále ve srovnání se světlými exteriéry jemnější, ale jde takřka o neznatelný rozdíl, který nijak nepodkopává úroveň celého transferu. Celkově vypadá Ohnivý pohár při svém zámořským debutu skutečně pozoruhodně, i když trochu plaše na pětihvězdičkové hodnocení.

Audio: Hodnotíme zvuk

Studio Warner zase udělalo v oblasti zvuku krok kupředu svým high definition vydáním Harryho Pottera a Ohnivého poháru. Zatímco většina předchozích Blu-ray disků přinášela jen standardní Dolby Digital tracky (640 kb/s), každý z dílů Pottera se může pochlubit ohromujícím upgradem. Již Fénixův řád nabídl působivé zvukové potěšení; Ohnivý pohár se pyšní silným PCM 5.1 surround trackem (48 kHz/16-bit/4.6 Mb/s), díky němuž zní Harryho osud záludněji než kdy předtím.

Nepotřebujete cvičený sluch na to, abyste rozpoznali hluboké basy, jasné dialogy a další působivé vlastnosti tohoto PCM mixu. Efekty a hudba jsou pěkně vyváženy na každém kanálu – zadní reproduktory přetékají aktivitou a dodávají jemnou atmosféru tišším scénám a chaotický shon napínavějším bitevním scénám. Ještě důležitější je, že agresivní účast LFE reproduktoru udržuje dynamiku plnou rozvíjejících se basových tónů, které jsem cítil ještě dříve, než si jejich efektu všimly mé uši. Svěží hudba filmu je prosáknuta přívalem magických výbuchů a výkřiků všech postav, takže by zvukové pole mohlo působit přelidněně; zvukový design však stavil vše dohromady tak, jak to má být, takže jsem nikdy nepřeslechl jedinou repliku – dokonce i když postavy sotva šeptaly. Na film, jenž se vznáší v tak fantastických výškách, pomáhá zvukový balík uzemnit každý efekt, takže nikdy nepřipomíná přehnanou videohru.

Harry Potter and the Goblet of Fire / 3Jedinou věcí, která zamezuje Ohnivému poháru dosáhnout zvukových výšin Fénixova řádu, jsou otravné problémy s hlasitostí. Ve scénách jako při souboji s drakem zní všechno stejně hlasitě – drolící se kameny, tlukot křídel a řev draka zastírají každý kanál. Efekt by měl zmást posluchače, ale silná zvuková odpověď pracuje na úkor autenticity. Tato všezahrnující úroveň hlasitosti není technickou chybou – netoužím po tom slyšet věci ve skutečné hlasitosti ve srovnání s dialogy – ale výsledný efekt je v Ohnivém poháru bez nápadu. V dalších fantasy filmech jako Pán prstenů nebo původních dílech Hvězdných válek nechali designéři těžší momenty spočinout na ramenech subwooferu, takže vibrace přinášely stejný efekt jako zvuk z více kanálů. Nemějte strach, jde o minimální problém, všiml jsem si ho však, aniž bych po něm pátral.

Připomínky stranou, fanoušci budou opravdu potěšeni, až uslyší, jak dobře zní Ohnivý pohár na tomto high definition vydání. Tento Blu-ray disk pokračuje ve svém zvyku přímo zostuzovat technické prezentace standardních DVD vydání.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Warner možná vytáhl trumfy v oblastech obrazu a zvuku tohoto Blu-ray vydání, ale bonusový balík nepřináší žádné vylepšení; jednoduše převzal všechny bonusy, jež se objevily na Speciální DVD edici (tedy kromě interaktivní trivia hry a traileru k videohře). Materiál z natáčení je rozdělen do osmi dobře organizovaných částí, čímž se přídavky vyhnuly opakování informací a věnují se všemu, co by diváci mohli chtít vědět.

  • Rozhovory s herci (Conversations with the Cast, HD, 31 minut) jsou samotářským dokumentem, jenž přináší neformální konverzaci Radcliffa, Watsonové a Grinta, kterou uvádí Richard Curtis, scénárista snímků Notting Hill a Čtyři svatby a jeden pohřeb. Třebaže je posledních deset minut věnováno přáním diváků, kteří vyhráli soutěž, a dostali tak možnost zapojit se do rozhovoru a položit hercům několik otázek, první dvacetiminutovka diskuze je skvělým výkonem mladých herců. Watsonová mluví nejvíce, Radcliffe vypadá z tria nejplašeji, ale působí jako největší profesionál, kdežto Grint povětšinou sedí stranou a souhlasně přikyvuje. Bavilo mě, jak se herci v tomto smyslu podobali svým filmovým postavám; kladené otázky však byly špičkové a odpovědi pečlivé. Navíc jde o jediný přídavek uvedený v plném 1080p videu a anamorfickém poměru obrazu 16:9.
  • Seznamte se se šampióny (Meet the Champions, SD, 13 minut) je solidním bonusem o hercích a jejich postavách, který je vtipný stejně jako upřímný. Jde o typické ráno herce ve vedlejší roli, od jeho probuzení po chvíli, kdy nalíčený a v kostýmu vstoupí na scénu. Díky nepřipraveným rozhovorům a sestřihům ze zákulisí se podařilo vytvořit skutečně zábavnou podívanou.
  • Harry Potter and the Goblet of Fire / 4Bonus Zamyšlení nad čtvrtým dílem (Reflections on the Fourth Film, SD, 13 minut) podtrhuje atmosféru snímku ohlédnutím zpět na celou sérii, jež je prezentována sestřihem zachycujícím herce v době, kdy byli ještě malé děti pracující na Kameni mudrců. Tento kousek má pod čepicí, protože umožňuje mladým hercům rozpomenout se, odkud přišli. Jde o skvěle doplňujícího společníka ke Curtisovu interview, který nám přinese širší pohled na sérii jako celek.
  • Ten, jehož jméno nesmí být vysloveno (He Who Must Not Be Named, SD, 11 minut) je bonusem, který sleduje běžný den herce Ralpha Fiennese. Kamera jej sleduje z jeho maskérny na plac, kde soustředěně ztvárnil Voldemorta. Jeho komentáře a návrhářská práce na vzhledu postavy jsou poutavé a vyzvedly bonus do vyšší ligy.
  • Harry versus drak (Harry vs. The Horntail, SD, 6 minut) popisuje navrhování a počítačovou realizaci draka a scénu, v níž se s ním Potter utká, aby získal zlaté vejce. Tento standardní bonus je příjemným pokoukáníčkem, i když se trochu ztrácí pod tíhou známosti informací.
  • Příliš hluboko (In Too Deep, SD, 9 minut) je zajímavějším kouskem než předchozí bonus. Tento krátký přídavek přináší detailní popis animací vytvořeného prostředí, které muselo překonat výzvu vodního prostředí. Zkoumá kombinování skutečných záběrů natočených v vodní nádrži a počítačově vytvořeného podvodního světa; ve výsledku scény nikdy nepůsobily příliš technicky.
  • Bludiště (The Maze, SD, 7 minut) je rychlým pohledem zaměřeným na praktické efekty a jejich schopnost vyvolat přesvědčivější reakce herců. Byl jsem ohromen, když jsem viděl, že živý plot byl postaven naživo a kontrolován ručně; přese všechno i tento bonus trpí přílišnou známostí.
  • Příprava na školní ples (Preparing for the Yule Ball, SD, 9 minut) je nudným, zbytečným přídavkem, který ukazuje rodinnou atmosféru a zábavu při natáčení. Nikdy nepůsobí, že by měl nějaký speciální účel, a slouží pouze jako pohled na to, jak si mladí herci užívali natáčení filmu.
  • Vystřižené scény (Deleted Scenes, SD, 10 mnut) přinášejí sbírku osmi scén; pouze nízké rozlišení je drobným zklamáním. Bonus je plný objasňování zápletky, nesouvislých romantických meziher a úděsného počtu písní. Nejhorší ze sbírky je také nejdelším příspěvkem – jde o scénu, kde postarší neohrabaná rocková skupina hraje na bradavickém plesu. Tento zároveň bolestný a veselý zážitek působí jako z jiného filmu. Pokud by tato scéna zůstala ve snímku, změnila by se můj požitek ze sledování na hrozivé váhání.
  • Na závěr tu máme upoutávku k filmu (SD, 2 minuty).

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Zatímco HD DVD edice čtvrtého dílu Harryho Pottera obsahuje bonusový track In-Movie Experience, tato Blu-ray verze nenabízí žádné exkluzivní bonusy.

Závěrečné hodnocení

Harry Potter a Ohnivý pohár je dalším příjemným high definition vydáním divácky oblíbené série. Film samotný je jednoduše mým nejoblíbenějším ze všech potterovských snímků a rád se na něj podívám opakovaně. Toto high definition vydání filmu se chlubí ohromujícím transferem, troufalým PCM mixem a decentní sbírkou bonusů. Příznivci duálního formátu si možná vyberou spíše HD DVD verzi snímku kvůli jejímu bonusovému tracku In-Movie Experience, ale i bez něj zůstává Blu-ray edice silným vydáním, které jistojistě potěší všechny fanoušky.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv