Harry Potter a Tajemná komnata (Blu-ray Disc)

Harry Potter and the Chamber of Secrets / 1Pokud byl Harry Potter a Kámen mudrců pojat tak, že měl umést cestičku následujícím lepším dílům, Harry Potter a Tajemná komnata přináší okamžik, kde by se měli filmaři uvolnit a začít vyprávět vlastní příběh. Tento snímek je ve všech ohledech lepší než první díl (ani ten však nebyl nejhorší); je zábavnější, fantazijně pestřejší a poutavější. Přestože se neodvážím tvrdit, že jde o nejlepší potterovský snímek, Tajemná komnata definitivně určila správný směr celé série.

Tajemná komnata byla natáčena okamžitě po Kameni mudrců, proto zůstala většina filmařského štábu stejná jako u jejího předchůdce. Vrátil se režisér Chris Columbus, stejně jako scénárista Steve Kloves a všichni herci. Velká odpovědnost, kterou nesli Columbus a Klove při natáčení prvního dílu, se projevila tak, že se oba příliš zaměřili na nejposlednější magické drobnosti textu Rowlingové; v Tajemné komnatě nejsou sice ještě plně nezávislí, ale určitě jsou více sebevědomí a pohybují se za hranicemi pouhého přenesení papírové předlohy na plátno.

Zvraty děje v Tajemné komnatě se nijak neblíží temnotě posledních dílů ságy Rowlingové, ale tón filmu už pozitivně utlumuje výstřelky Kamene mudrců. Je otázkou, jestli Rowlingová bude takto pokračovat u každého pokračování; Tajemná komnata opakuje mnoho základních scénářů a tematických motivů prvního příběhu, ale přidává příběhu hloubku odhalováním nových tajemství. Harry (Daniel Radcliffe) se naučí ovládat nové síly, ale také se dostane do větších problémů – Rowlingová zkušeně vyobrazuje magii jako protiklad adolescence. Také Harryho vztah k Hermioně (Emma Watson) a Ronovi (Rupert Grint) je zamotanější a přináší více emocí, přičemž často odhaluje mučivé narážky na budoucí komplikace. Rowlingová také zhmotnila role dospělých postav a zapojila je do příběhu, což přineslo překvapivě zvučný efekt; obzvlášť viditelní jsou Hagrid Robbieho Coltrana a Brumbál Richarda Harrise, kteří se nakonec oba stali Harrymu učiteli (i když velmi rozdílnými).

Ještě lepší je, že Columbus a jeho tým filmových kouzelníků konečně připustili, aby se do obrazu Tajemné komnaty vplížilo trochu temnoty. Ačkoli je prostředí stejné jako v prvním dílu (jde o pěkný návdavek tohoto přístupu natáčení hned po sobě), na okrajích obrazovky je skryto více temných zákoutí; hlavní kameraman Roger Pratt obarvil své záběry ponuřejšími barvami. V akci také rozpoznáme hmatatelný pocit nebezpečí a Harryho představy jsou více surrealistické, tělesnější a děsivější než cokoli, co jste mohli vidět v Kameni mudrců. Dokonce i opakující se prostředí, kde probíhá utkání – známé hřiště famfrpálu – je napjatější a lépe zpracované co do speciálních efektů.

Přese všechno není Tajemná komnata perfektním filmem. Jejích 166 minut je naplněno tolika nadbytečnými kousky textu, že většina důležitých scén z knihy působí jako nucené do spěchu. Přestože je obdivuhodné, že se Columbus a Kloves věnují i nejmenším detailům látky, což ocení zejména kultovní fandové Pottera, vypadá to, že ani u Tajemné komnaty se filmaři příliš nepoučili v tom, že dokonce i ve světě Harryho Pottera někdy méně znamená více.

Přesto jako úvod do bohatších, celistvějších témat, které ovládnou následující díly série, je Tajemná komnata prvním dílem, který mě skutečně zaujal. Kámen mudrců položil solidní základy, ale pro mě je to právě snímek Tajemná komnata, kde se Harry Potter pevně ujme kormidla.

Video: Zvětšujeme obraz

Stejně jako film samotný je také vizuální pojetí Harryho Pottera a Tajemné komnaty jasným krokem kupředu oproti Kameni mudrců. Stále sice nedosahuje stylistických výšin následujících snímků, přesto nový kameraman Roger Pratt naplnil Tajemnou komnatu bohatou paletou barev, které tvoří centrální prvek tohoto high definition transferu.

Warner přinesl 1080p/VC-1 kódování (stejné jako na HD DVD) orámované správným poměrem obrazu 2.40:1. Podobně jako v Kameni mudrců je i tady přítomno zrnění a měkkost, ale jinak je zdroj v dokonalém tvaru. Pryč je mlžný vzhled prvního snímku – je nahrazen obrazem, který se chlubí výrazně lepší hloubkou a jasností, zejména v rozlehlých záběrech. Přiblížení jsou také sytější, a přestože film stále přináší hřejivé vizuální pojetí oproti dalším pokračováním, je ve srovnání s prvním snímkem rozhodně živější. Odstíny pleti jsou lehce vylepšené, takže obličeje herců už netrpí kalným a neurčitým leskem původního filmu.

Reprodukce barev přináší nejznatelnější rozdíl. Tmavé odstíny přímo vyskakují z obrazu, zvláště červené a modré a velmi často užívané zelené motivy. Výrazné barvy naštěstí nemají žádné nedostatky, jako jsou problémy se sytostí barvy nebo prosakováním barev. Kódování samo o sobě je také špičkové, takže nepřináší žádné problematické komprimační artefakty ani obtěžující rozostření hran. Velmi pěkný transfer.

Audio: Hodnotíme zvuk

Harry Potter and the Chamber of Secrets / 2Warner nabídl i u druhého pokračování Harryho Pottera dvojici tracků ve vysokém rozlišení; Blu-ray disk přináší PCM 5.1 Surround mix, zatímco HD DVD se chlubí srovnatelným Dolby TrueHD 5.1 Surround track (oba s 48 kHz/16-bit). Oba mixy jsou docela působivé, a jasně těží ze silného využití surroundů a soustavné agresivity.

Co je na potterovských filmech nejzábavnější z pohledu zvukového designu, je, že kouzelné prostředí skvěle pasuje ke zvukovým manévrům. Surroundy ožívají, i když je realismu věnována jen malá pozornost, a přesně tak to má být. Diskrétní efekty neustále bzučí jen tak pro radost, zatímco agresivnější scény nabízejí nefalšovaný efekt zvukové stěny (famfrpálový zápas a Harryho sestup do Tajemné komnaty jsou nejlepšími ukázkami). Soustavná atmosféra působí hravě dokonce i v tišších scénách a hudba Johna Williamse je opět krásně rozložena ve zvukovém poli, přičemž jednotlivé nástroje jsou v mixu efektivně směrovány na různé kanály.

Dynamika je také stabilní – možná ještě lepší než v Kameni mudrců. Viděl jsem oba filmy hned po sobě, tak nevím, jestli jsem si jen zvykl na britský přízvuk, ale dialogy na mě působily čistěji a jakoby lépe vyslovované; využití hlubokých basů během famrfpálových zápasů bylo také silnější. Vyvážení je opět skvělé – žádné prvky mixu (dialogy, efekty i hudba) spolu nesoupeří o nadvládu. Jednoduše shrnuto je Tajemná komnata napínavým zvukovým zážitkem.

Poznámka: Ačkoli se Warner snažil nabídnout srovnatelné tracky ve vysokém rozlišení na obou formátech nové generace, můžeme mezi nimi nalézt rozdíly, když přijde řeč na druhotné audio možnosti. Za prvé, všechny druhotné tracky na Blu-ray vydání jsou kódovány ve standardním Dolby Digital surroundu, kdyžto HD DVD přináší EX surround. Za druhé, zatímco HD DVD vydání přináší titulky ve čtyřech jazycích, tato Blu-ray verze jich nabízí téměř tucet – na kompletní nabídku se můžete podívat v sekci detaily disku na levé straně této recenze.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Toto vydání Tajemné komnaty přináší všechny bonusy, jež byly uvedeny na DVD vydání z roku 2003, a je trochu kulatější než bonusový balík Kamene mudrců; to však bohužel nezachrání vše. (Warner neutratil ani korunu za to, aby vylepšil zastaralý materiál, a uvádí tak všechny bonusy v pouhém 480i/p/MPEG-2 videu.)

 • Jako první tu máme Rozhovor s J. K. Rowlingovou a Stevem Klovesem (A Conversation with J.K. Rowling and Steve Kloves, SD, 16 minut). Pro Rowlingovou je to poprvé, co se objevila na některém z potterovských disků; probírá hlavní body děje Tajemné komnaty a přátelsky pošťuchuje Klovese.
 • Bonus Výstavba scény: Magie filmařů (Building a Scene: Filmmaking Magic, SD, 17 minut) byl původně na starém DVD nazván Brumbálova kancelář (Dumbledore’s Office). Přináší pěkný pohled na produkční design Tajemné komnaty. Přestože název je trochu zavádějící (vlastně neuvidíme jedinou scénu ve fázi výstavby), jde o úvod, který jistě zaujme děti a který popisuje základy tvoření natáčecího prostředí, osvětlení a kostýmů.
 • Harry Potter and the Chamber of Secrets / 3Další na řadě jsou Rozhovory se studenty, profesory a ostatními (Interviews with Students, Professors and More, SD, 20 minut). Jedná se v zásadě o video rozhovory, kde vás čeká asi dvacet otázek, jež byly položeny různým členům štábu. Poté se můžete podívat se na krátkou (většinou asi minutovou) video odpověď. Účastníky jsou: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Tom Felton, Richard Harris, Maggie Smith, Robbie Coltrane, Kenneth Branagh a Jason Isaacs.
 • Vystřižené scény (Deleted Scenes, SD, 18 minut) jsou zásadnější než materiál vystřižený z Kamene mudrců. Těchto 18 scén přináší mnoho detailů o postavách filmu, a dokonce i opravdu skvělé scény (včetně záběrů z famfrpálu). Je působivé, že si Warner dělal problémy s dokončením i těchto scén, takže se co do kvality vyrovnají samotnému filmu.
 • První rok na Škole čar a kouzel v Bradavicích (Year One at Hogwarts, SD, 2 minuty) je jednoduchou rekapitulací děje prvního dílu – jako by všichni, kteří se dívají na Tajemnou komnatu, neviděli Kámen mudrců alespoň desetkrát…
 • Na závěr tu máme upoutávku k filmu, uvedenou však jen ve standard definition.

Závěrečné hodnocení

Sebevědomější, fantastičtější a poutavější než Kámen mudrců – snímek Harry Potter a Tajemná komnata dokázal, že směr, kterým se série vydala, je tím správným, a pěkně připravil půdu pro další (a dokonce napínavější) pokračování. Také toto Blu-ray vydání je krokem kupředu; chlubí se lepším obrazem, zvukem i bonusy než jeho předchůdce. Je lehké tento snímek fanouškům doporučit a skutečně stojí za to se na něj podívat.

3 komentáře

 1. Portál Blu-ray.CZ » Harry Potter a Kámen mudrců (Blu-ray Disc)11:30 27.12.2007:

  Bonus Hledání Kamene (Capturing the Stone, SD, 16 minut) je natočen v prostředí k filmu Harry Potter a Tajemná komnata; přináší rozhovor s režisérem Chrisem Columbem a scénáristou Stevem Klovem z roku 2001, který nabízí pěkný pohled na to, co autory vedlo ke zfilmování románu a jak vybírali herce do rolí. Není tu však nic, co by většina fanoušků Harryho Pottera už roky neznala […]

 2. Portál Blu-ray.CZ » Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (Blu-ray Disc)01:10 28.12.2007:

  […] Ale čím více se další pokračování vzdalují od dětských snímků Kámen mudrců a Tajemná komnata, tím více si cením tohoto dospívajícího eposu J. K. Rowlingové. Harry Potter a vězeň z Azkabanu […]

 3. Portál Blu-ray.CZ » Harry Potter a Ohnivý pohár (Blu-ray Disc)23:56 31.12.2007:

  […] odiv každý kamínek a prasklinku, které film nabízí. Ačkoli není film tak oslnivý jako Tajemnou komnatu a Kámen mudrců. Při dalším srovnávání můžeme zjistit, že standard definition DVD […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv