Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (Blu-ray Disc)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban / 1Dříve jsem řekl, že potterovská série vypadá jako rozbředlý Pán prstenů určený pro mládež po obou stranách Atlantiku. Ale čím více se další pokračování vzdalují od dětských snímků Kámen mudrců a Tajemná komnata, tím více si cením tohoto dospívajícího eposu J. K. Rowlingové. Harry Potter a vězeň z Azkabanu je třetím dílem série, přesto prvním, který se valnou částí přiklání k temnému podsvětí bradavické školy a nechvalně známému odkazu nejslavnějších absolventů školy.

Harry (Daniel Radcliffe), Ron (Rupert Grint) a Hermiona (Emma Watson) se vracejí do třetího ročníku výcviku v čarodějnictví a kouzelnictví a hned se dozvídají, že zloduch Sirius Black (Gary Oldman) uprchl z věznice Azkaban. Dříve důvěryhodný spojenec zlého čaroděje Voldemorta teď zoufale hledá Harryho, aby dokončil práci, kterou načal jeho mistr. K Harryho úlevě jsou stvoření zvaná mozkomoři vyslána do školy, aby chránila studenty a zajala možného vraha. Mozkomoři však mají na Harryho zvláštní vliv, který zpochybňuje jejich pravou motivaci. Nic není, jak se jeví na první pohled, a Harry začíná pátrat po odpovědích na otázky kolem smrti svých rodičů, děsivé přítomnosti Blacka a neustále se zjevující hrozbě v podobě lorda Voldemorta.

Režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Potomci lidí) přebral otěže po režiséru Chrisi Columbovi a nabízí složitější příběh Harryho dospívání. Cuarónovy sebevědomé představy Potterova světa zahrnují a spojují témata Rowlingové s vizemi, které prozkoumal již v jiných dílech, což mu dovoluje změnit tón filmu, aniž by působil odtrženě od Columbova přístupu. Vskutku, jediný pohled na kinematografii snímku potvrdí chválu vršenou na pojetí Cuaróna – bohaté barvy prvních dvou filmů byly nahrazeny jednobarevným chladem, ale vše působí jako přirozený vývoj, který ohleduplně vyobrazuje Harryho narůstající neshody s okolním světem. Nejlepší ze všeho je, že Cuarón přiměl dospívající herce k hlubším hereckým výkonům. Naši tři mladí hrdinové si sáhli na dno svých osobností a dali volný průnik nevyužité agresi, kterou neumějí definovat a která jednoduše čeká, až bude puštěna ze řetězu.

Starší diváci budou navíc potěšeni zjištěním, že Black a mozkomoři nejsou zkázonosnými prvky ságy – celá škola se zdá být jako zahalena temným stínem Voldemorta a jeho nohsledů. Téměř v každé scéně můžeme vysledovat hmatatelné napětí a teplé rozmazání prvních dvou snímků tu není zdaleka tak obtěžující. Tyto díly zřídkakdy přinášely více než předzvěst ponurých událostí, které mají Harryho potkat v budoucnu; Vězeň z Azkabanu však odvedl v tomto ohledu mnohem lepší práci a uspokojil tak starší diváky filmu, jako jsem například já, kteří chtějí od této fantasy více než květnaté kouzelné formule a udivující zázraky.

Moje největší výtka je spíše otázkou vkusu. Na každý překvapující zvrat a hrozivě vypadající vývoj je tu několik bezstarostných scén odvádějících pozornost, takže ve výsledku nepůsobí Vězeň z Azkabanu jako celek soudržně. Neviním z toho Cuaróna – ovšem navrátivši se scénárista Steve Kloves opět spadl do pasti, když se snažil zachytit všechny divácky oblíbené okamžiky knihy. Zatímco lepší vyvážení mohlo vést ke čtyřhodinovému filmu, závěrečný sestřih Vězně z Azkabanu je pravděpodobně příliš krátký na to, aby si poradil s rozdvojenou povahou světla a temnoty. Momenty, které by působily na postavy filmu velmi traumaticky, jsou následovány nezbednostmi na školním dvoře, což navozuje pocit, jako by děti zcela zapomněly na vše, co se stalo. Zkrácená povaha filmu nevyhnutelně narušuje citovou důvěryhodnost Harryho a jeho společníků, což vyúsťuje v pocit nevyrovnanosti délky a motivů filmu.

Abych to shrnul, ani napínavý příběh, tmavější pojetí a také několik špičkových hereckých výkonů nemohou zachránit Vězně z Azkabanu, aby nepůsobil jako dílo s krizí identity. Fanoušci knihy a světlých prvků prvních dvou filmů budou mít větší pochopení, ale já osobně jsem si stále přál, aby příběh přestal mrhat časem kvůli nedůležitým vedlejším zápletkám a soustředil se na cíl. Ať tak nebo tak, Vězeň z Azkabanu zůstává dobrým kouskem, který lehce strčí do kapsy oba předchozí díly.

Video: Zvětšujeme obraz

Vězeň z Azkabanu je uveden v oslňujícím 1080p/VC-1 kódování (je shodné jako na HD DVD), které se velmi přibližuje kvalitě pětihvězdičkového transferu snímku Harry Potter a Fénixův řád. Blu-ray vydání doslova rozsekalo svůj standard definition protějšek – při přímém srovnání vypadá DVD jako otrhaný pomník zapomenuté éry.

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban / 2High definition transfer zpracoval Cuarónovy ledové odstíny se stejnou bohatostí a přesností jako základní barvy. Vězeň z Azkabanu přináší zanedbané barvy častěji než předchozí dva snímky, ale pěkně nasycené odstíny pleti a příjemný kontrast spojily síly, aby dodaly kinematografii přirozený vzhled. Nejvíce na mě zapůsobily denní, světlem zalité exteriéry – dokonce i když děcka stojí v nejasném světle pod zataženou oblohou, je kvalita obrazu naprosto ohromující; chlubí se ostrými hranami a mnoha ohromujícími trojrozměrnými záběry. Noční záběry a pochmurné interiéry jsou ve své podstatě více filmové (některé by se daly označit i za měkčí), ale obraz přesto stále předvádí spoustu jasných textur a složitých detailů, které zavřou pusy i největším hnidopichům.

A ještě lépe – studio Warner Brothers přineslo čistý transfer, který netrpí zdrojovými šumy, artefakty, ani protivným rozostřením hran – a to je už slušný výsledek, když uvážíme, že film obsahuje přízemní mlhu, šedou oblohu a obrovské množství animačních zásahů. Všiml jsme si tří případů mdlých přechodů barev v dálce během obzvláště mlžného počasí; ty však nijak nenarušují celkové vyznění filmu. Vězeň z Azkabanu se pyšní skvěle vypadajícím transferem, který přitáhne fanoušky filmu i nováčky potterovského průmyslu. Není sice úplně bezchybným demo materiálem jako Fénixův řád, ale rozhodně překonal Kámen mudrců a ještě více vzadu stojící Tajemnou komnatu.

Audio: Hodnotíme zvuk

Toto Blu-ray vydání Vězně z Azkabanu přináší agresivní PCM 5.1 surround track (48 kHz/16-bit/4.6 Mb/s), který výrazně stupňuje efekt temného tónu snímku. Ačkoli začátek filmu nabízí tišší scény z Harryho pobytu doma, brzy vše nabere otáčky a změní se na LFE kanálu v zážitek, který vtiskne každému prvku na obrazovce přesvědčivou váhu. Působivé uspořádání basových tónů dá vašemu subwooferu pořádně zabrat – neustále jsem žasl nad hromobitím hýbajících se kamenů, těžkými svisty černé magie a máváním křídel létajících stvoření. Na druhé straně nejsou vysoké tóny ječení a vrzání zatěžovány žádnými výškovými problémy. Ještě podstatnější je, že tónický realismus efektů působí tak silně, že mi běhal mráz po zádech a dovolil mi plně se ponořit do napínavých scén filmu.

Dialogy jsou srozumitelné a dobře vyvážené, nenechávají nic na představivosti. Zvukové pole na tomto Blu-ray vydání se rozevírá více než na standardním DVD – jemné efekty jsou slyšitelnější, prostředí je charakterističtější a pohyb mezi kanály hladší. Scény v přírodě z toho vytěžily nejvíce a neustále jsem slyšel efekty navíc, které jsem nepostřehl na DVD. Nezměrné šustění listů naplňuje lesy, zatímco pozemní miny suchých větviček vybuchují rovnou pod došlapujícíma nohama. Podobně se také nádherná hudba Johna Williamse prolíná celým zvukovým polem – strunné nástroje přebíhají po předních kanálech, kdežto doprovodné žesťové nástroje jsou výrazné ve všech směrech.

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban / 4Jedinou překážkou, která Vězni z Azkabanu brání získat plných pět hvězdiček v hodnocení zvuku, je, že nepřináší stejně rázný přístup jako Fénixův řád. Přesto bych byl nedbalý, kdybych nezmínil jednu osobní výtku, kterou mám k tomuto tracku; občas je tu totiž lehce pokřivené směrování. Našel jsem asi tucet scén, v nichž se zdálo, jako by se dialogy a další efekty při zesílení hudby přesouvaly na kanály vpravo nebo vlevo. Například si pozorně poslechněte scénu, kde je Ron zatažen pod vrbu Mlátičku – zvuky, které by měly přicházet přímo z centrálního kanálu jsou klidně přesměrovány do stran. Je to zvláštní (i když možná záměrná) změna, kterou pravděpodobně zachytí jen uši nejpřísnějších audiofilů. Celkově jde však o velmi dobrý počin.

Poznámka: Nekomprimovaný PCM track na tomto Blu-ray vydání zní stejně jako Dolby TrueHD mix na HD DVD. Pokud je tam nějaký rozdíl, nebyl znatelný ani pro mé uši.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Podobně jako high definition verze Kamene mudrců a Tajemné komnaty, také Vězeň z Azkabanu obsahuje všechen bonusový materiál ze zákulisí, který byl uveden na standardním DVD; nepřináší však žádnou z interaktivních her staršího vydání. Přesto se moje největší stížnost týká toho, že bonusový balík postrádá tolik potřebný komentář nebo dokument z natáčení.

  • Prvním bonusem jsou Rozhovory se scvrklými hlavami (Shrunken Head Interviews, SD, 44 minut); nejvydatnější bonus je také tím nejlepším. Je rozdělen do sedmi částí (s úvodem a možností přehrát všechny najednou) a nabízí rozhovory s mnoha herci a členy štábu. Každá skupinka poskytuje spoustu informací ze zákulisí, které pomáhají vytvořit si úsudek o stylu Cuaróna a jeho snaze naplnit film temnotou. Zatímco se otázky stáčejí spíše k povrchním prvkům, každý je osobitý a odpovídá uvolněně stylem určeným spíše dospělému publiku. Jedinými věcmi na obtíž je moderátor a nedostatek zapojení klíčových figur. (J. K. Rowlingová? Ne. Cuarón? Ani náhodou.)
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban / 3Bonus Tvorba představ (Creating the Vision, SD, 12 minut) je kouskem z pre-produkce, který obsahuje rozhovory s autorkou J. K. Rowlingovou, režisérem Alfonsem Cuarónem a několika producenty. Účastníci mluví o výzvách při přetváření obsahu románu, detailech vzniku projektu a posunu vizuálního tónu filmu tak, aby neztratil tematickou spojitost s dřívějšími díly. Bohužel tento kousek vyznívá jako stručná reklamní povinnost a určitě nepřináší takovou hloubku informací, do níž by měl komentář zasahovat.
  • Jak vykouzlit scénu (Conjuring a Scene, SD, 16 minut) je decentní sbírkou rychlých rozhovorů, které mapují, jak líčení a speciální efekty přivedly k životu jednotlivé postavy. Mým nejoblíbenějším kouskem je úsek, kde Gary Oldman popisuje svou přeměnu na Siriuse Blacka.
  • Dále tu máme Vystřižené scény (Deleted Scenes, 5 minut). Nikdy jsem nečetl knihy o Harrym Potterovi, takže jsem v této kolekci typických scén pravděpodobně přehlédl některé legitimní úseky podstatné pro fanoušky. Myslím si, že scény jsou zajímavé, ale žádná nepřináší podstatné informace k postavám nebo příběhu.
  • Péče o magická stvoření (Care of Magical Creatures, SD, 5 minut) je rychlým výletem do světa cvičitele zvířat z natáčení a jeho zaměstnanců. Nenajdeme tu mnoho informací, ale celý bonus je zaměřen přímo na mladší publikum.
  • Disk obsahuje také upoutávky (SD, 6 minut) k filmům Kámen mudrců, Tajemná komnata i Vězeň z Azkabanu, všechny ve standard definition.
  • Zkouška sboru (Choir Practice, SD, 2 minuty) je krátkým představením sboru, které, věřte nebo ne, nabízí povrchnější zážitek než samotné upoutávky na film.

Závěrečné hodnocení

Vězeň z Azkabanu posunul pojetí série lepším směrem, ale drobné nesrovnalosti mě zanechaly jaksi chladným. Fanoušci Pottera, nemějte však strach – rozhodně se jedná o solidní Blu-ray vydání. Přestože jsem nebyl nijak ohromen hubenou porcí bonusů na disku, pozoruhodný transfer a energický PCM audio mix dokonale zachránily situaci. Warner pokračuje ve svém stylu, takže zachází s každým drahocenným filmem s péčí a respektem, které si zaslouží.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Harry Potter a Ohnivý pohár (Blu-ray Disc)23:54 31.12.2007:

    […] docela užíval – určitě přiblížil celou sérii dospělým divákům. Ovšem podobně jako ve Vězni z Azkabanu příliš neladil s dětskými prvky filmu. Ke každému okamžiku, kdy Harry bojuje […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv