Harry Potter a Kámen mudrců (Blu-ray Disc)

Harry Potter and the SorcererKdyž Warner prvně ohlásil, že hodlá Harryho Pottera a Kámen mudrců převést na filmová plátna, zástupům Potterových fanoušků se zatajil dech a napjatě očekávali, až bude zveřejněno jméno muže, který celý projekt natočí. Očekávání byla přímo závratná a mluvilo se o mnoha špičkových režisérech (včetně Stevena Spielberga a Tima Burtona). Když bylo světu odhaleno závěrečné rozhodnutí, že režie se ujme Chris Columbus – zdatný kormidelník snímků Andrew – člen naší rodiny a Noční dobrodružství – překvapení bylo viditelné u příznivců Pottera i filmových kritiků. Bude Columbus schopen ukočírovat tak náročný úkol? Nešlo jen o věrné přenesení milované knihy J. K. Rowlingové na obrazovku, ale také o vytvoření nadpozemského zážitku, který by mohl stát jako samostatné dílo fantasy žánru.

Zdá se však, že Columbus splnil alespoň jeden z úkolů. Harry Potter a Kámen mudrců se s úctou ohlíží ke svému mateřskému textu a nijak závažně se neodchyluje od výtvoru Rowlingové. Zároveň se však nikdy neodrazí ze země tak, jak by skvělý filmový kousek měl. Přese všechno jde o velmi podařený film – takový, který je zábavný a dobře zpracovaný, i když pojatý jako tematická atrakce studia.

Protože všichni čtenáři pravděpodobně znají základní děj příběhu, vynechám popisování zápletky; jen řeknu, že Kámen mudrců byl od začátku plánován stát se průkopníkem celého potterovského průmyslu, a proto nese na ramenou obrovské břímě, protože nás musí seznámit s celým novým světem Harryho Pottera. Musí vysvětlit, kdo jsou muglové, jak funguje kouzelný klobouk a jak projít stěnou na vlakovém nádraží, aby se člověk dostal do Školy čar a kouzel v Bradavicích – vše pod taktovkou původních představ Rowlingové. Navzdory všem vysvětlujícím překážkám odvedl scénárista Steve Kloves obdivuhodnou práci, protože udržel celistvý příběh, aniž by nás přetěžoval podrobnostmi kouzelnictví. Není divu, že Kloves následně adaptoval většinu knih o Harrym na filmová plátna – díky svému jemnému přístupu dokázal udržet rovnováhu mezi filmovými výstřednostmi a knižními sklony Rowlingové.

Kámen mudrců je důležitý také tím, že nám musí představit mnoho klíčových postav, které se objeví v celé sedmidílné sérii o Harrym Potterovi. Rowlingová smluvně zavázala studio, že musí obsazovat pouze britské herce, aby ztvárnili starousedlíky jejího světa; studio tak shromáždilo prvotřídní dospělé herce, kteří podepřeli výkony méně zkušených mladých aktérů. Jednoduše řečeno jde snad o nejbarvitější skupinku herců, které můžete ve filmu vidět. Objeví se tu Maggie Smith (profesorka Minerva McGonagall), Robbie Coltrane (jako Rubeus Hagrid), Julie Harris (paní Molly Weasleyová) a obzvláště vynikající Richard Harris (jako Albus Brumbál). Přestože Harry Potter nese nálepku dětský fantasy snímek, toto mazaně poskládané herecké složení urazilo dlouhou cestu, ručí však za to, že i dospělí ve snímku najdou mnoho, co podráždí jejich fantazii.

Bezpochyby je to právě přátelství třech mladých herců, které se stalo klíčovým prvkem soudržnosti všech sedmi pokračování. Postavy Harryho (Daniel Radcliffe), Hermiony Grangerové (Emma Watson) a Rona Weasleyho (Rupert Grint) se během filmu stanou vašimi miláčky; ke cti režiséra Columba musíme říct, že je při jejich prvním vystoupení na obrazovce nijak neomezoval. Dal Radcliffovi, Watsonové i Grintovi při projevu volnou ruku, aby působili přirozeně a přesvědčivě, a pomohl jim stát se zajímavými a důvěryhodnými hrdiny navzdory jejich nezkušenosti (Radcliff nikdy předtím nehrál). Columbus stejně tak nikdy nedovolil, aby se styl stal důležitějším než příběh, a nade vše vyzvedl respekt k hrdinům románu J. K. Rowlingové.

Bohužel právě tento respekt také zabránil Kameni mudrců, aby se stal odlišným filmem v pravém slova smyslu – prostě vsadil na jistotu, a proto není nijak zvlášť úžasný. Columbus a Kloves jsou tak otrocky závislí na původním textu, že film nepůsobí jako jejich autorské dílo. Na rozdíl od Spielberga, kterému se stále daří nakazit i nejkomerčnější projekty svou odlišnou vnímavostí, většina Kamene mudrců vypadá, že by ji mohl natočit kdokoli. Tak obdivuhodný zápal rozhodně má své zásluhy na věrnosti a uspokojení filmové verze ve vztahu ke knize Rowlingové, ale na druhé straně nás ujišťuje, že není a nemůže být ničím víc.

Pro fanoušky Harryho Pottera jde však o snímek, který musí vidět. Velmi dobře umetl cestičku nadcházejícím (a podle mého názoru o mnoho lepším) kapitolám, které jsou čím dál složitější a tmavější, jak se příběh vyvíjí. Kámen mudrců je navíc nádherným výkonem všech úrovní produkce, od skvělých prostředí natáčení a kostýmy, přes úžasnou kameru Johna Sealea, po další skvělý výkon hudebního skladatele Johna Williamse. Ačkoli bych byl osobně raději, kdyby Columbus více zariskoval při míšení vizí Rowlingové se svými, Kámen mudrců zůstává úctyhodným a chvílemi až dech beroucím napínavým prvním dílem projektu, který se stal jedním z nejlepších fantasy značek Hollywoodu.

Video: Zvětšujeme obraz

Co do vizuálního designu jsem Harryho Pottera a Kámen mudrců vždy považoval za nejslabší článek celé série. Předpokládám, že to není velkým překvapením vzhledem k postupně stále více bezstarostnému přístupu filmařů k látce, ale první díl ve výsledku postrádá bohaté kontrasty a hluboké barvy pozdějších pokračování. Warnerova standardní DVD vydání Kamene mudrců ničemu nepomohla, protože přinesla měkký a zrnitý transfer, který byl dalek materiálu referenční kvality, ve který doufali všichni fandové.

Harry Potter and the SorcererS takovou minulostí je tato Blu-ray edice jasným krokem vpřed, ale ti, kteří čekají zázračně obrodný transfer, budou stále trochu zklamáni.

Warner uvedl Harryho Pottera a Kámen mudrců v původním poměru 2.40:1, v jakém jste film mohli vidět v kině, a 1080p/VC-1 videu (jde o stejné kódování, jaké je na HD DVD vydání). Snímek byl původně natočen na Super35 pásku, proto tu můžete zaznamenat nápadné zrnění – nejviditelnější je ve tmavých scénách nebo scénách se sytými barvami. Kontrast je také výrazný nejméně ze všech potterovských filmů a přináší plochost v krajních tónech šedé. Černé bravy zůstávají stabilní, což pěkně zvýrazňuje obraz. Hloubka a detaily jsou na high definition skutečně skvělé, a to zejména v častých uvádějících záběrech, které odhalují textury struktur a kostýmů, jež byly na DVD tak měkké a kašovité. Reprodukce barev je však více problematická. Kámen mudrců přináší velmi teplé zabarvení, které však chvílemi zanechává velmi popletené odstíny barev (zejména odstíny pleti). Příliš nepomáhá ani to, že je film zahalený mlhou; kvůli využití mlhy a filtrů vzniká jemnost, která zapříčiňuje další zvětrávání příběhu. Obraz je přesto pěkně ostrý a díky Warneru to nepřehnal s rozostřením hran (i když jsem si všiml občasných haló efektů). Podobně také kvalita kódování je skvělá, bez viditelných komprimačních artefaktů. Můžete si být jisti, že Kámen mudrců nepřináší fantastický trojrozměrný obraz, který mě tak uchvátil ve filmu Harry Potter a Fénixův řád, ale přesto nabízí příjemné vylepšení oproti standard definition DVD vydání.

Audio: Hodnotíme zvuk

Protože nejsem zrovna nadšeným fanouškem vizuálního pojetí Kamene mudrců, mám výhrady také ke zvukovému designu filmu. Zvuk film je na můj vkus příliš potlačený a určitě postrádá agresivitu následujících dílů. Abych byl upřímný, Kámen mudrců přináší ze všech pokračování nejméně akce, ale i v oblasti soustavnosti okolní atmosféry bych si představoval lepší výkon.

Tento nekomprimovaný PCM 5.1 Surround track (48 kHz/16-bit) zpracoval materiál s lehkostí a odpovídá Dolby TrueHD 5.1 Surround tracku (taktéž 48 kHz/16-bit) z HD DVD verze. Přestože se mi stále zdá, že soundtrack filmu mohl být více zahalující, nemůžu říct, že by nešlo o živý mix. Kouzelnické šprýmy velmi často zaplňují zadní kanály. Poletování košťat, zapalování svící a všechny druhy diskrétních efektů poskakují všude po zvukovém poli. Zobrazení je vynikající, hladké přechody a síla surroundů se pěkně propojují s předními kanály a vytvářejí dojem hloubky a síly. Nádherná hudba Johna Williamse je velmi výrazná a pěkně se prolíná celým příběhem. Právě tišší pasáže filmu jsou pro mě nezajímavé a mám dojem, že jejich potlačená kvalita zvuku by se měla vylepšit.

Všechny ostatní prvky zvuku jsou úžasné. Nízké basy jsou působivé a plní subwoofer momenty nabitými silou; také pocit jasnosti a reality dynamického rozpětí je prvotřídní. Dialogy jsou pěkně vyváženy, takže hlasitost nepředstavuje žádný problém. Williamsova hudba je přitažlivá, protože i nejagresivnější orchestrální kousky přinášejí teplý a hladce plynoucí zvuk. Když odlédnete od mých výhrad k využití surroundů, tento track vás jistojistě potěší.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Warner vytvořil pěkný bonusový balík pro původní DVD vydání Kamene mudrců v roce 2002, a přestože uplynulo už pět let, studio zřejmě necítí potřebu nabídnout při tomto high definition debutu něco nového. Jde o naprosto stejný balík bonusů jako na standard definition verzi, a i když jsou solidní, působí již dost zastarale. Musím Warner pochválit alespoň za nápravu chyb minulosti – starý systém menu byl podobný hře a bylo neuvěřitelně frustrující se jím prodrat; dostat se jen ke speciálním bonusům byla přímo otrocká práce. Tento nemotorný systém však byl naštěstí zamítnut a všechny následující bonusy jsou lehce přístupné z úvodního menu Blu-ray disku.

 • Bonus Hledání Kamene (Capturing the Stone, SD, 16 minut) je natočen v prostředí k filmu Harry Potter a Tajemná komnata; přináší rozhovor s režisérem Chrisem Columbem a scénáristou Stevem Klovem z roku 2001, který nabízí pěkný pohled na to, co autory vedlo ke zfilmování románu a jak vybírali herce do rolí. Není tu však nic, co by většina fanoušků Harryho Pottera už roky neznala.
 • Dále tu máme sedm doplňujících scén (Additional Scenes, SD, 9 minut). Stejně jako na starém DVD ani tady není nabídnut žádný doplňující kontext; fanoušci knihy však okamžitě rozpoznají význam jednotlivých scén. Nemyslím si, že by některá z těchto scén byla příliš významná, obzvláště když samotný film trvá úctyhodných 152 minut.
 • Harry Potter and the SorcererRočenka postav (Yearbook Charakter Clips, SD) je asi nejzbytečnějším bonusem starého DVD; každý klip je krátkým sestřihem a přináší pohled na deset hlavních postav filmu, a to Harryho Pottera, Hermionu Grangerovou, Rona Weasleyho, Draca Malfoye, Olivera Wooda, Seamuse Finnigana, Nevila Longbottoma, Percyho Weasleyho, madam Hoochovou a Filce Stonea.
 • Kolem světa: Vícejazyčný klip (Around the World: Multi-Language Clip, SD) je legračním lehkovážným kouskem. Uvádí jedinou scénu, avšak v osmi různých jazycích. Je roztomilé podívat se, jak potterovská děcka mluví špatně nadabovanými hlasy, ale je skutečně dobrým nápadem ukazovat dětem, že cizí řeči jsou nehorázně legrační?
 • Bonus Lekce famfrpálu (Lessons in Quidditch, SD, 3 minuty) byl původně navržen jako odměna za úspěšné zvládnutí hry na původním DVD, takže tady lehce vypadl z kontextu. Ať tak nebo tak, jde o další sestřih filmových ukázek oblíbeného sportu.
 • Na závěr bonusového balíku tu máme dva trailery k filmu Harry Potter a Kámen mudrců; oba jsou bohužel uvedeny jen v standard definition.

Závěrečné hodnocení

Poctivý začátek dnes legendárního filmového průmyslu, Harry Potter a Kámen mudrců, se možná nevznáší ve výšinách nejlepších fantasy filmů, ale je dost dobrý na to, aby v nás vyvolal zájem podívat se i na další kapitoly příběhu. Totéž jsem cítil ohledně tohoto Blu-ray vydání. Video, audio i bonusy jsou solidní, ale jsou pouhou předehrou blížící se velkoleposti.

3 komentáře

 1. Portál Blu-ray.CZ » Harry Potter a Tajemná komnata (Blu-ray Disc)11:25 27.12.2007:

  Pokud byl Harry Potter a Kámen mudrců pojat tak, že měl umést cestičku následujícím lepším dílům, Harry Potter a Tajemná komnata přináší okamžik, kde by se měli filmaři uvolnit a začít vyprávět vlastní příběh. Tento snímek je ve všech ohledech lepší než první díl (ani ten však nebyl nejhorší); je zábavnější, fantazijně pestřejší a poutavější. Přestože se neodvážím tvrdit, že jde o nejlepší potterovský snímek, Tajemná komnata definitivně určila správný směr celé série […]

 2. Portál Blu-ray.CZ » Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (Blu-ray Disc)01:09 28.12.2007:

  […] stranách Atlantiku. Ale čím více se další pokračování vzdalují od dětských snímků Kámen mudrců a Tajemná komnata, tím více si cením tohoto dospívajícího eposu J. K. Rowlingové. […]

 3. Portál Blu-ray.CZ » Harry Potter a Ohnivý pohár (Blu-ray Disc)01:21 2.2.2008:

  […] které film nabízí. Ačkoli není film tak oslnivý jako Tajemnou komnatu a Kámen mudrců. Při dalším srovnávání můžeme zjistit, že standard definition DVD verze je vedle tohoto […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv