Smrtonosná past 4.0 (Blu-ray Disc)

Live Free or Die Hard / 1Když jsem prvně zaslechl, že se Bruce Willis pokusil oživit Johna McClanea a skomírající sérii Smrtonosné pasti jejím čtvrtým pokračováním, jen jsem se smál. Nedokázal jsem si představit žádného hrdinu vzdálenějšího dnešnímu divákovi. A navíc, je to už dvacet let, co se objevila první Smrtonosná past a žádný z následujících dílů (Smrtonosná past 2 v roce 1990 a Smrtonosná past 3 v roce 1995) nijak podstatně nerozvinul charakter hlavního hrdiny; zůstal tím drsným, černobílým vtipálkem se zbraní. Jaký tedy může být smysl natočení čtvrtého dílu, než aby se stal posledním cynickým výkonem Willise, jemuž dochází dech, a chtěl by proto natočit ještě jeden trhák, než odejde do domova důchodců pro kdysi slavné akční hrdiny.

Smrtonosná past 4.0 se však ukázala být překvapením. Přináší klasické dějové prvky Smrtonosné pasti, jež všichni fanoušci série rozpoznají, přesto však dokázala vytvořit překvapivě citlivý příběh hrdiny McClanea; je bezesporu nejlepším pokračováním od doby prvního dílu. Pověstnou třešničkou na dortu budiž divákovi rozdováděné akční scény natočené ve spolupráci s nejlepšími kaskadéry.

Smrtonosná past 4.0 začíná o víkendu 4. července (tj. Den nezávislosti), kdy se celá Amerika dostane do ohrožení. Neznámý geniální kriminálník právě zorganizoval výprodej zboží a bez zjevného motivu ovládl národní počítačový systém. Co je ještě záhadnější – vyslal kádr ozbrojenců s úkolem zneškodnit nejlepší hackery v zemi; jeden z nich jim však unikne. Je jím Mike Farrell (Justin Long), který se nedopatřením zapletl do ohavných plánů zloduchů.

Oddělení FBI, jež se zabývá počítačovými zločiny, povolá na pomoc McClanea, který stále pracuje u newyorské policie. Podle starých zvyků mu svěří ochranu Farrella, malého vtipkujícího chytrolína, který nevezme zbraň do ruky, aby si strachy necvrnkl (voilá – a máme tu slabšího parťáka). Díky McClaneově snad věšteckým schopnostem se mu podaří ochránit Farrella před jistou smrtí a oba zůstanou naživu dost dlouho na to, aby odhalili identitu muže v pozadí. Je jím Thomas Gabriel (Timothy Olyphant), poslední z řady bláznů, kteří podnikají morální misi za vykoupení celého lidstva. V napjaté atmosféře po útocích z 11. září je Gabriel oddaným patriotem, který vymyslel kompletní (třeba psychotické) etické řešení – pokusí se zachránit Ameriku tím, že ji nechá balancovat na pokraji technologického kolapsu.

Samozřejmě, nebyla by to Smrtonosná past, aby McClane neměl problémy v rodině. Jeho bývalá žena (Bonnie Bedelia, kterou už silně postrádám) se na plátně neobjevila od druhého dílu; přesto má McClane ještě dceru Lucy (Mary Elizabeth Winstead), jež, podobně jako její matka, s ním nechce mít nic společného. A existuje snad lepší způsob, jak si znovu získat ztracenou přízeň dcery, než záchrana světa před ďábelským dvojčetem Billa Gatese? Vzhledem k McClaneovu neustálému vměšování se do Lucyina milostného života a postavě potrhlého, přesto roztomilého svobodného Farrella není těžké odhadnout, jakým směrem se příběh vyvine.

Smrtonosná past 4.0 funguje velmi dobře jako příběh stárnoucího muže, který byl možná kdysi jedničkou v oboru, ale nelibuje si v sebelítosti a neodmítá přístup, který tak proslavil Smrtonosnou past v minulosti. Scénář je napsán velmi mazaně – přináší láskyplné špičkování McClanea v roli stárnoucího pomníku dob zašlé slávy, ale přesto z něj dělá schopného tvrďáka, který nebere zajatce a dokáže splnit úkol ve chvíli, kdy ostatní možnosti zklamaly. Poselstvím filmu se zdá být, že přes všechny naše supermoderní hračičky a převratné technologie je to právě retro chlápek jako McClane, který je potřeba, když selžou všechny čipy; přicválá na svém bujném oři, utrousí pár vtipných poznámek a odvede svou práci. Retro-moderní tón filmu je dokonalý – Smrtonosná past 4.0 tak přivábí jak dnešní mladou generaci trpící nedostatkem akce, tak i zástupy fanoušků, kteří vyrostli na podobných snímcích.

Režisérem Smrtonosné pasti 4.0 je Len Wiseman (Underworld) který využil své vnímavosti staré školy k plošným akčním scénám filmu. Vyvaruje se počítačových úprav a rychlých sestřihů a je krásně osvěžující, jak reálné jsou kaskadérské kousky i speciální efekty – jde o skutečné lidi se skutečnými auty a explozemi. Výsledný efekt mi vzal dech a zanechal ve mně úzkostlivé napětí. Filmu pomohlo také to, že Willis natočil většinu svých kaskadérských záběrů sám, čímž jen vystupňoval atmosféru odvahy. Smrtonosná past 4.0 navrací skutečný význam nebezpečnosti natáčení akčních scén, který tak silně chybí v dnešní éře bezpečných, animacemi přeplněných absurdit (jako jsou Transformers).

Vzhledem k tomu, jak mě překvapila vitalita čtvrtého pokračování Smrtonosné pasti, je skutečně škoda, že nemůžu tomuto filmu při jeho prvním uvedení na Blu-ray dát vyšší hodnocení. A to proto, že Fox – abych citoval z produkčních výpovědí – se rozhodla neuvést na high definition disku nezkrácenou verzi filmu, ačkoli ji nabízí na standard DVD vydání, jež vychází ve stejný den jako Blu-ray. Přestože v tomto PG-13 sestřihu nechybí žádné zásadní scény a nebylo toho vystřiženo mnoho, hodně to oslabilo šance filmu stát se trhákem léta. Zápletka funguje dobře (film se stal celosvětovým hitem), ale jak se později dozvíme z bonusů, byl původně koncipován jako snímek nepřístupný mládeži, což znamená, že největší úpravy byly provedeny dodatečně, aby omezily násilí a hrubou řeč ve snímku.

Jak už pravidelní čtenáři možná vědí, nejsem příznivcem zbytečné vulgarity, jen aby se prodaly lístky, ale Smrtonosná past bez nadávek Johna McClanea je jako horor bez krve. Brutální agrese a pusa plná sprostých slov, to je podstatou tohoto hrdiny, a také tím, co na něm diváci milují a očekávají. Prudkost akce ve Smrtonosné pasti 4.0 rozhodně nasvědčuje filmu mládeži nepřístupnému, a když jsou tyto scény vystřiženy (nebo nahrazeny jemnějšími replikami Willise), vypadá film jaksi sterilně. Nemylte se, i v této PG-13 podobě jde stále o zábavnou Smrtonosnou past 4.0, ale vynechání nezkrácené verze na disku je velkým pochybením. Můžu jen doufat, že se Fox ke Smrtonosné pasti na Blu-ray vrátí a konečně uvede film v podobě, v níž byl původně natočen. John McClane si to zaslouží.

Video: Zvětšujeme obraz

Smrtonosná past 4.0 je jedním z nejnetrpělivěji očekávaných titulů roku a jsem rád, že můžu oznámit, že co do kvality obrazu se Foxu toto vydání skutečně povedlo. Většinou jde o vynikající transfer, který se chlubí mnoha okamžiky v referenční kvalitě, a proto si zcela oprávněně vysloužil místo v mém krátkém seznamu demo disků sezóny.

Live Free or Die Hard / 2Fox uvedla Smrtonosnou past 4.0 v 1080p/AVC MPEG-4 videu a přinesl původní poměr obrazu 2.40:1. Film má daleko do všedního vizuálního designu – využívá sytých barev (od uvedení Terminátora 2 jsem neviděl tak ocelové modré) a ostrého kontrastu v celém snímku. Naopak záběry z Washingtonu DC jsou záměrně vybledlé. Ale ke chvále transferu musím konstatovat, že nijak nepřehnal kontrasty, a obraz, třebaže stylizovaný, si zachoval působivou hloubku a realismus. Černé jsou neuvěřitelně hluboké a přinášejí skvělé rozlišení ve stínech, takže i nejmenší detaily zůstávají jasně viditelné. Odstíny pleti jsou lehce pokřivené, což je způsobeno stylistickým využitím modrých, byl jsem však ohromen fantastickými přiblíženími – mohl jsem rozpoznat každičký pór Willisovy pleti. Celá prezentace je ostrá jako břitva, přesto nepřináší rozostření hran, což jen zvyšuje 3D efekt filmu.

Třebaže si Smrtonosná past 4.0 chvílemi skutečně zaslouží všech pět hvězdiček, máme tu několik nesrovnalostí, kvůli nimž jsem musel hodnocení o půl hvězdičky snížit. Za prvé, najdeme tu několik scén, které přinášejí viditelné šumy. Při těchto záběrech vypadají barvy přesyceně, což obrazu jen přidává na nejasnosti. Nakonec, rozdrcení černých barev je občas skutečně přehnané. Celkově však žádný z těchto problémů není nijak fatální a většinu promítání vypadá Smrtonosná past 4.0 úžasně.

Audio: Hodnotíme zvuk

Pokud jste hledali akcí napěchovaný soundtrack, který dá zabrat vašim reproduktorům, tak jste ho právě našli. Nesnáším, když soundtrack zní lacině, ale tento DTS-HD Lossless Master Audio 5.1 Surround mix (48 kHz/24-bit) přináší tak intenzivní momenty, že skutečně zatřese celým domem.

Dobrá, zvukový design filmu je jemný asi jako železné kladivo. Ale to je přesně to, co Blu-ray fanoušci očekávají od podobného vydání. Intenzita diskrétních efektů a skvělá agresivita surroundů vás zcela obklopí. Směrování je přesné a všechny zvuky se ve zvukovém poli přesouvají s vynikající transparentností. Také na mě zapůsobilo, že jsou atmosférické efekty pěkně rozptýleny, takže je často jen těžké je lokalizovat – také to je znakem dobře zpracovaného mixu.

Dynamika také perfektní. Smrtonosná past 4.0 přináší jedny z nejhlubších a nejsilnějších nízkých basů, které jsem během 18 měsíců, co píšu recenze na tituly nové generace, slyšel. Všechno křupání a realismus celého frekvenčního spektra jsou skutečně působivé. A naprosto mě šokovalo, že jsem neměl problémy s vyvážením dialogů – očekával jsem, že budu muset neustále měnit hlasitost, ale tyto obavy byly zcela zbytečné. Toto Blu-ray vydání Smrtonosné pasti 4.0 nabízí absolutně špičkovou, pěti hvězdičkovou audio prezentaci.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Smrtonosná past 4.0 je jedním z největších trháků letošního léta od studia Fox, takže není překvapením, že na tomto Blu-ray vydání nabízí kvalitní bonusový balík. Tento disk nabízí všechny bonusy, které jsou uvedeny na konkurenčním standard definition DVD vydání, a jediné, co zabránilo této Blu-ray verzi získat lepší hodnocení, je, že studio z nějakého důvodu nevylepšilo obraz bonusů a uvedlo všechen video materiál v pouhém 480i/p/MPEG-2 videu.

 • Jako první tu máme audio komentář, v němž se nám představí režisér Len Wiseman, herec Bruce Willis a editor Nicolas De Toth, kteří nabídnou živé, informacemi nabité povídání. Bohužel tento bonus ještě více rozzlobí diváky už tak namíchnuté nezařazením nezkrácené verze filmu na disk. Trio rozsáhle popisuje záměry natočit tvrdý film nepřístupný mládeži, doplněný o krvavější záběry, více kulek a sprostých nadávek (které byly později vystřiženy). Samozřejmě tu neuvidíme všechno, takže je dvojnásobně frustrující nemít možnost srovnat obě verze, o kterých se tolik mluví. Zbytek tracku je však kvalitní, dotýká se všech hlavních bodů, o kterých chceme vědět něco navíc – od opětovné návštěvy ikonické série, jejíž poslední díl byl uveden do kin před více než deseti lety, přes využití skutečných kaskadérů ve srovnání s nestřídmým používáním počítačových úprav, až po choulostivé téma Willisova věku. Celkově jde o solidní track.
 • Dalším na řadě je dokument Analogový polda v digitálním světě (Documentary: Analog Cop in a Digital World, SD, 97 minut). Přestože se mi předchozí audio komentář líbil, nelze ho srovnat s tímto fascinujícím dokumentem. Daleko přesahuje nesmysly obvyklých reklamních bonusů, a to nejen tím, že je tak zatraceně dlouhý. Fox zřejmě vyslal na plac více kameramanů, protože tu máme tuny skvělých sestřihů z natáčení, rozhovorů s herci i se členy štábu a rozsáhlý přehled speciálních efektů a kaskadérských kousků. Dokument nabízí také pohled do historie, takže diváci, kteří se se Smrtonosnou pastí setkávají poprvé, lépe pochopí pozici tohoto dílu v celém smrtonosném průmyslu. Pokud se vždy díváte jen na jeden bonus z nabídky, určitě si vyberte tento.
 • Dále je tu bonus Yippie Ki-Yay, Mother****** (SD, 23 minut). Překvapilo mě, že se herec Kevin Smith neobjevil v komentáři (jako to udělal už v jiných filmech, kde hrál), ale tady se účastní rozhovoru s Willisem. Jak se dalo čekat, jde o skutečně rychlou výměnu názorů, při níž Smith pěje chválu na celý průmysl Smrtonosné pasti a postavu Johna McClanea; málem jsem čekal, že padne na kolena a začne Willisovi leštit boty.
 • Na rozdíl od předchozího dokumentu je bonus Fox TV uvádí: Odkaz Foxu (Fox Movie Channel Presents: Fox Legacy, SD, 6 minut), natočený pro televizi, prázdnou reklamní záležitostí, která je v podstatě jen reklamou na předchozí díly Smrtonosné pasti.
 • Najdeme tu také hudební klip (SD, 5 minut) ke skutečně hloupé písni Die Hard od Guyze Niteho; nikdy bych se nenadál, že uslyším rockově rapovou poklonu sérii Smrtonosné pasti. Teď můžu zemřít spokojen.
 • Na předchozí navazuje bonus V zákulisí s Guyzem Nitem (Behind-the-Scenes with Guyz Nite, SD, 6 minut) – ale skutečně potřebujeme vidět bonus z natáčení hudebního klipu? Člověk si téměř říká, jestli to není jen vtípek studia.

Na rozdíl od výše zmíněných bonusů, jež se věnují filmu jako takovému, tu máme uvedeny (v 1080p videu) také upoutávky na jiné snímky, a to filmy Simpsonovi ve filmu a Fantastická čtyřka a Silver Surfer. Stojí za zmínku, že tu najdeme také několik trailerů, k nimž se dostaneme jinou cestou – schovávají se vespod v menu se speciálními bonusy (nejprve jsem si jich vůbec nevšiml). Tady se můžete podívat na upoutávky na všechny čtyři díly Smrtonosné pasti a na Stav obležení, jehož uvedení na Blu-ray však ještě nebylo ohlášeno (že by nám Fox nabízel nápovědu?)

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

V oblasti Blu-ray bonusů nepatří Smrtonosná past 4.0 k nejlepším výkonům Foxu, ale nováčky určitě nějaké extra bonusy potěší …

Live Free or Die Hard / 3Jako první tu máme interaktivní hru Zastavte toho v černém klobouku! (Black Hat Intercept!) na BD-Java rozhraní. Jde o víceúrovňovou strategii, na níž spolupracoval také Kevin Smith. Vlastně se obujete do bot Smithovy postavy z filmu a musíte si najít cestu přes různé hádanky a překážky, abyste mohli zneškodnit bombu. Ačkoli mi tato hra připadá zajímavější než ostatní BD-Java hry podobného typu, potěšilo by mě, kdybych nemusel říkat, že může jen bledě závidět čemukoli, co je k dostání na PlayStation3 nebo Xboxu.

Pokud jste jedním z hrstky lidí, jež vlastní D-Box rozhraní pro domácí kina, stačí zasunout disk do přehrávače a připravit se na opravdové vibrace, které vámi zatřesou.

Závěrečné hodnocení

John McClane se za poslední dvě desetiletí mezi možná ani trochu nezměnil, ale právě tato důvěrná známost dodává Smrtonosné pasti 4.0 nostalgický náboj. To, že film zaujal také mladé diváky, je jen třešničkou na dortu. Toto Blu-ray vydání vás jistě potěší skvělým obrazem, ještě lepším zvukem a solidním balíkem bonusů, takže fanoušci filmu určitě nebudou odcházet nespokojení. Ačkoli je disk velmi kvalitní, Fox na něm bohužel neuvedl nezkrácenou verzi filmu (kterou se chlubí standard definition DVD vydání) – je to skutečné zklamání, kvůli němuž někteří diváci nejspíše počkají s nákupem, dokud Fox nevydá snímek znovu i se všemi sprostými slovy, která do něj patří.

4 komentáře

 1. Jirka Pech21:27 9.12.2007:

  Osobně si myslím, že PG-13 verze nemá smysl pro nikoho staršího deseti let.

 2. Portál Blu-ray.CZ » Kolekce: Smrtonosná past (Blu-ray Disc)16:08 11.12.2007:

  […] kupředu o více než deset let a máme tu další pokračování, tentokrát Smrtonosnou past 4.0. Překvapivě se vše v tomto čtvrtém dílu vrátilo do vyjetých kolejí, a film se tak stal […]

 3. Portál Blu-ray.CZ » Legenda o Zorrovi00:10 15.1.2008:

  Když odhlédneme od Smrtonosné pasti 4.0, asi opravdu existuje datum expirace, do kterého lze natočit pokračování filmu. Jednoduše řečeno, jestliže nejednáte v době, kdy je váš senzační film ještě čerstvý v myslích veřejnosti, riskujete apatii diváků. […]

 4. Scorpi22:14 16.2.2009:

  Ahoj. Chci se zeptat zda někdo nezná tu písničku co hraje u Farrella v bitě na te televizi. Děkuji

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv