Mr. Brooks (Blu-ray Disc)

Kevin Costner jako sériový vrah? Mr. Brooks / 1Doopravdy?

Ano, je to tak. Od filmu Mr. Brooks jsem očekával maximálně snad zábavné cvičení v kýčovitosti a myslel jsem, že Costner bude pobíhat okolo, zkoušet obličeje jako Hannibal Lecter a pěkně si u toho naběhne. V této hlavní roli se mi ale Costner zdál nejenom věrohodný a patřičně hrozivý, dokonce i film samotný je podmanivým (i když přesto trochu nedokonalým) návratem k tomuto v poslední době poněkud unavenému žánru. Jsem dlouhodobý fanoušek hororů a v současnosti mě málokterý z nich dokáže překvapit. Při sledování Mr. Brookse se mi ale značně zrychlil puls, což už je vlastně velká pochvala.

I když se film neinspiroval přímo v reálných událostech, vidíme v něm mnoho podobného se známými psycho filmy o mučících vrazích. Je to trochu triler, trochu policejní film a trochu psychologická studie. Scénář od Bruce Evanse a Raynolda Gideona (Evans také režíruje) podává intenzívní a přesto realistický portrét šílenosti skryté pod každodenní banálností.

Pan Brooks (Costner) je na první pohled prototypem amerického chlapáka. Založil úspěšnou dopravní společnost, je milujícím manželem své krásné ženě Emmě (Marg Helgenbergerová) a právě vyslal svou dceru Jane (Daniele Panabakerová) na prestižní vysokou školu. Má však jeden příšerně podivný koníček: V mládí u něj vznikla záliba ve vraždách. Umučil a zabil již desítky, ne-li stovky nevinných obětí a pod přezdívkou Fingerprint Killer policii celá léta úspěšně uniká. Je stále více schizofrenický, vytvořil si dokonce zcela oddělenou osobnost, komplice pro své zločiny jménem Marshall (William Hurt).

Tento pečlivě vytvořený fantazijní svět se mu ale začne hroutit, když jeho poslední vražda vyvolá sérii navazujících komplikací. Brookse totiž vyfotografoval muž, který si říká pouze pan Smith (Dane Cook). Místo toho, aby fotky použil k udání polici nebo k vydírání, má Smith zájem se naučit postupy sériového vraha a doufá, že v Brooksovi našel učitele, kterého vždy hledal. Mezitím se tvrďácká inspektorka Tracy Atwoodová (Demi Moorová) konečně Fingerprint Killerovi dostává na stopu a s vraždami si spojí Smithe.

Mr. Brooks na mě zapůsobil ze dvou hlavních důvodů. První je, že scénaristé přišli s fascinujícím vysvětlením pro zlo v nitru své hlavní postavy. Pan Brooks není jenom nepochopitelný psychopat mávající nožem v tmavých chodbách, je to spíše závislák jako každý jiný (v jedné temně komediální scéně dokonce vidíme Brookse a Marschalla na léčebném setkání, kde se pokouší zbavit své závislosti na krvi). Takový nápad se sice může zdát vyumělkovaný, je to ale ve skutečnosti podivně věrohodné. Každý chrání svá tajemnství – dokonce před nejbližšími – a díky této základní lidské pravdě se i domácké scény v tomto filmu zdají překvapivě autentické. Na sériových vrazích obecně je asi nejděsivější to, že by to mohl být nejenom váš soused, ale možná dokonce váš manžel nebo otec.

Další důvod, proč je Mr. Brooks tak ohromující je sám Costner. I když ve své kariéře několikrát pochybil a v Hollywoodu není považován za nejlepšího, ve správné roli dokáže být překvapivě působivý. V tomto snímku předvádí výkon mnoha tváří, který poskytuje zároveň půvabnou zranitelnost, neúprosné nutkání zabíjet a skrytě doutnající vztek. Je to výkon hodný provazochodce a Mr. Brooks by téměř jistě ztroskotal, kdyby se Costner uchýlil k typické žánrové teatrálnosti.

Bohužel Mr. Brooks nemá žádný skutečný závěr a to celý film poněkud sráží. Evans a Gideon snímek očividně pojali jako první část trilogie, ale poněkud se přecenili – právo na pokračování mají jenom filmy, které jsou skutečně uspokojující. Třetí akt filmu je ale hromada neuvěřitelných vypravěčských lstí, volných dějů a opuštěných postav (především postava Moorové je v úvodu vyobrazena komplexně a následně vypuštěna). Mr. Brooks ve svých prvních dvou třetinách funguje výborně jako detektivka, triler a studie osobností. O to větším zklamáním je neúspěšný pokus o vyvrcholení.

Na konci Mr. Brooks projeví, co je skutečně zač – velký projekt bez dokončeného příběhu. Dobré části filmu jsou ale dost dobré na to, aby stál za shlédnutí.

Video: Zvětšujeme obraz

Podobně jako hlavní postava, má i video v tomto snímku poněkud schizofrenní povahu.

Mr. Brooks / 2Fox nabízí 1080p/AVC MPEG-4 v původním poměru stran 1,85:1. Najdeme tu mnohá pozitiva. Zdroj je bezvadný, s hladkou, jasnou texturou bez jakýchkoliv nedostatků. Barvy byly během postprodukce očividně pozměněny (patrný je především posun k zeleno-modrým tónům). Neoznačil bych Mr. Brookse za zvlášť naturalistický snímek, jeho barvy ale aspoň nejsou přehnané tak, aby to rušilo. Obraz je také ostrý jako břitva a obecný pocit hloubky je působivý. Transfer skutečně vypadá trojrozměrně a téměř vždy z něj cítíte high definition.

Bohužel mě ale zklamaly úrovně černé a především kontrast. Černé vůbec nevypadají čistě, což dává filmu trochu vymytý vzhled. Kontrast je ještě podivnější – nejenom že jasná část trochu září (což škodí detailům), ale střední rozsah je také hodně jasný a tím trpí barvy a dojem z trojrozměrnosti.

Nedejte se mýlit, obecně tato prezentace vypadá dost dobře. Škoda že nebyly opraveny nedostatky, mohl by to být prvotřídní transfer.

Audio: Hodnotíme zvuk

Podobně jako video, prostorová stopa DTS-HD Lossless Master Audio 5.1 (48khHz/24-bit) je dobrá, avšak ne velkolepá. Zvukový design Mr. Brookse je zajímavý (především pro neobvyklé použití hudby v tomto žánru), aniž by byl agresivní.

Mr. Brooks je sice spíše studie postav než horor, přesto by se mi líbilo větší využití prostoru. Drobné efekty zvuku jsou využívány zřídka, trvalá atmosféra je slabá a hezké hudbě by prospělo trochu prosáknutí do zadních kanálů.

Na druhé straně, Mr. Brooks je dokonale nahraný, což lze u filmu z velkého studia čekat. Každá součást mixu je renderována s vynikající čistotou, hloubkou v rozsahu celého frekvenčního rozsahu a hezkými, hlubokými basy. Dialogy jsou opravdu hvězdně dokonalé. Nejsou tu ani žádné problémy s vyvážením hlasitosti. Takže, i když mě mix neočaroval zcela, dá se poslouchat.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Mr. Brooks na Blu-ray vychází se všemi přídavky z konkurenčně vydávaného DVD ve standard definition a zde jsou uvedeny v plném 1080p/MPEG-2 videu. Je to sice slušný výběr, osobně se mi ale zdál poněkud plochý.

Nejdříve tu máme zvukový komentář s režisérem Bruce A. Evansem a spoluautorem Raynoldem Gideonem. Na komentář jsem se těšil, protože jejich přistup k materiálu je unikátní a daleko humánnější, než ve většině filmů o sériových vrazích. Ti dva jsou ale bohužel trochu samolibí a mají příliš vysoké mínění o filmu, který je sice dobrý, ale přesto to není žádné mistrovské dílo. Tempo diskuze je také poněkud pomalé, oba účastníci často upadají v mlčení. Na druhé straně tu najdete několik ryzích okamžiků se zajímavými informacemi, jako vyprávění o vytváření příběhu nebo o potížích při zobrazení posunů mysli hlavního hrdiny na plátně.

Komentář mě možná neuchvátil, ale trojice dalších snímků je daleko horší. Zrození sériového vraha: Psaní Mr. Brookse (The Birth of a Serial Killer: The Writing of Mr. Brooks, 7 minut) dává Evansovi, Gideonovi a Costnerovi šanci se chvástat kvalitami filmu. Vražda v jejich myslích: pan Brooks, Marschall a pan Smith (Murder on Their Minds: Mr. Brooks, Marshall and Mr. Smith, 9 min.) nechává Costnera, Williama Hurta a Dane Cooka filozofovat o hloubce svých postav a Na place Mr. Brookse (On the Set of Mr. Brooks, 10 min.) je ze sady nejhorší, zvelebující snímek ze zákulisí. Všechny tři snímky měly být prostě sestaveny do jednoho, protože je to vlastně jenom jedna velká reklama.

Poslední větší bonus je sbírka šesti vystřižených scén. Trvají 7 minut a není tu nic moc zajímavého. Snad pouze jedna obzvláště ubohá scéna s Demi Moorovou a prostitutem (!), která vypadá, že se sem připletla z úplně jiného filmu. Rozumný střih…

Sadu přídavků uzavírá původní trailer pro kina, plus další na Blu-ray tituly studia Fox jako Smrtonosná past 4.0, Rescue Dawn a Home of the Brave. Tři z těchto čtyř trailerů jsou uvedeny v 1080p/MPEG-2 videu a Dolby Digital 5.1 audiu a vypadají a znějí úžasně. Z nějakého důvodu dostal Rescue Dawn jenom 480p/MPEG-2 transfer a Dolby 2.0 stereo zvuk – ve srovnání s ostatními tím dost utrpěl.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Mr. Brooks / 3Jako u všech posledních vydáních studia Fox/MGM, i Mr. Brooks obsahuje exkluzivní titulkový trivia track. Tento je nazván Kočka a myš: uvnitř spisu pana Brookse (Cat and Mouse: Inside the Mr. Brooks Case File), ale název je poněkud zavádějící. Není ani tak o hlavní postavě filmu, obsahuje spíše obecné statistiky a fakta a nabízí tak celistvý profil psychologických rysů skutečného sériového vraha. Je tu sice dost zajímavého materiálu, přesto se mi track zdál trochu všeobecný. Také to není zrovna originální počin studia Fox. Je to ale ucházející součást bonusů a žádnému studiu nebudu vyčítat použití Blu-ray bonusů na discích.

Závěrečné zamyšlení

Mr. Brooks je opravdovým černým koněm žánru a nabízí čerstvou změnu mezi standardními filmy o sériových vrazích. I když mě poslední akt zklamal, film je alespoň působivý po většinu ze své 120 minutové stopáže. Tento Blu-ray disk je ale trochu nevyvážený. Video i audio jsou dobré, ne však skvělé a balíček přídavků je rozhodně pouze průměrný. Mohl bych film nekvalifikovaně zavrhnout, ale je na něm dost dobrého na to, aby stál za shlédnutí.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv