Piráti z Karibiku: Na konci světa (Blu-ray Disc)

Pirates of the Caribbean: At World’s End / 1Po svěžesti a nadsázce Prokletí Černé perly mohl být druhý díl jen horší – a přesně taková Truhla mrtvého muže také byla. Hlučná a chaotická, přeplněná zbytečnými zápletkami do té míry, že se stala nesrozumitelnou, neschopná uzavřít vlastní vyprávění s minimálním uspokojením, signalizující neúspěch chabého, rádoby napínavého závěru ve stylu nejslabších seriálů čtyřicátých let. Tak slabý druhý díl nemohl příliš vylepšit pověst třetího pokračování nazvaného Piráti z Karibiku: Na konci světa, který se objevil v kinech minulé léto; ani jsem se neobtěžoval jít se na něj podívat do kina.

Když jsem teď dostal možnost zhlédnout film na Blu-ray, můžu říci, že poslední díl nedosahuje srdečného šarmu Černé perly, přináší však velké zlepšení oproti Truhle mrtvého muže a uzavírá celý příběh. Je skutečnou úlevou, že filmaři odolali nutkání dohnat akci ještě dále a místo toho opět zaměřili pozornost na hlavní postavy, které jsme si tolik oblíbili v prvním dílu.

Nejlepší na snímku Na konci světa je, že konečně zase usadil Deppa zpátky do role kapitána Jacka Sparrowa. Přestože byl v Černé perle pouze vedlejší postavou, stal se u diváků takovým hitem, že se v Truhle mrtvého muže ujal jedné z hlavních rolí. Když se v Hvězdných válkách objevil C-3PO bez Luka Skywalkera, komediální zápletka už nefungovala bez osoby, na které se dalo přímo stavět; podobně také hlavní hrdinové Černé perly (Will Turner Orlanda Blooma a Elizabeth Swann Keiry Knightley) byli v Truhle mrtvého muže zatlačeni do pozadí, takže film ztratil svou emocionální hloubku. Díl Na konci světa je pravým opakem – první více než půl hodiny se vůbec neobtěžuje vzpomenout si na Jacka, což je skvělou volbou, která se později vyplatí. Děj se opět zaměřuje zpět na romantický příběh Willa a Elizabeth, takže tu máme opět příběh, který alespoň navazuje na předchozí zápletky (i když je tak trochu předělávkou prvního dílu).

Obnovený tematický účel pomohl také hereckým výkonům. Will a Elizabeth mají pro co bojovat, takže představení Blooma a hlavně Knightley přinášejí ráznost, kterou jsme neviděli od prvního dílu. Depp si zřejmě také uvědomil, že v Truhle mrtvého muže přehnal postmoderní ironii své postavy, proto teď ukázal Jackovy zranitelnější povahové rysy. Stejně jako v Černé perle, také tady působí naše trio jako tým ženoucí se za svým cílem; právě toto přátelství zachránilo závěrečný díl před tím, aby se nestal bezduchou, mechanickou napínavou jízdou, jakou byla Truhla mrtvého muže.

Tím vším však netvrdím, že snímek Na konci světa netrpí kreativním kanibalismem. Scénáristé Ted Elliott a Terry Rossio v druhém pokračování série zanechali tolik otevřených zápletek, že první polovina Na konci světa působí jako rozšířený závěr předchozího dílu – až když je Jack Sparrow zachráněn z Očistce, tak se děj a postavy konečně mohou posunout dále; bohužel však trvá, než se dostaneme až sem. Opakující se a únavný je také návrat režiséra Gora Verbinskiho k známým akčním motivům předchozích dílů – kolik jen šermířských soubojů v různých prostředích jsme v této sérii už viděli? Abych byl fér, musím uznat, že závěrečná bitva mezi pirátskými loděmi vířícími v obrovském maelstormu je naprosto fantastická, i když je jen připomínkou toho, že zbytek filmu postrádá podobnou nápaditost. Jak je už typické pro pozdější díly filmových trilogií, Truhla mrtvého muže i Na konci světa mají problémy s rozlišováním mezi imitací některých prvků a plagiátorstvím, a proto působí hodně povědomě.

Nedávno Depp prohlásil, že se nebrání myšlence pokračování dalších dobrodružství kapitána Jacka Sparrowa v budoucích filmech; vzhledem k výdělkům prvních tří dílů je jen těžké si nepředstavit, že by se Disney nepokusil vydolovat ještě trochu zlata z tohoto pirátského průmyslu. Já však doufám, že to nezkusí. Na konci světa je dobrým kouskem, který přihodil něco kvality pirátské sérii, jež byla (podle mého názoru) už dost opotřebovaná, přesto není bezchybný. Po třech filmech a téměř devíti hodinách plných pirátů a zakopaných pokladů je posledním místem, kde chci Johnnyho Deppa vidět oblečeného jako kapitána Jacka Sparrowa, skutečná atrakce Piráti z Karibiku v Disneylandu.

Video: Zvětšujeme obraz

Poznámka: Ačkoli obal některých vydání přináší informace, že disk přináší 1080i video transfer, Disney potvrdil, že všechna vydání snímku Piráti z Karibiku: Na konci světa jsou uvedena v plném 1080p videu.

Snímek Na konci světa na Blu-ray má laťku nastavenou hodně vysoko. Následuje po dílech Prokletí Černé perly a Truhla mrtvého muže, které oba přinášejí skutečný demo transfer, jenž se lehce zařadí mezi nejlépe vypadající tituly, které jsem na tomto formátu kdy viděl. Přestože Disney třetím pokračováním pirátům pověst nezkazil, nejde o tak perfektní prezentaci, jakou se mohou chlubit první dva snímky, takže může působit i jako malé zklamání.

Disney pro tento snímek opět nabízí 1080p/AVC MPEG-4 kódování. Protože byl film natáčen současně s Truhlou mrtvého muže, vypadají oba díly stejně. Zdroj je skvělý, bez kazů a defektů. Ve snímku se objevuje zrnění, ale není nijak rušivé. Barvy jsou dobře zpracovány, takže je snímek Na konci světa opět zalitý hlubokými nočními modrými a sytými oranžovými barvami (těžko v Pirátech z Karibiku najdeme scénu bez plápolající pochodně). Některé scény přinášejí záměrný namodralý nebo nazelenalý vzhled herců, ale jak se dalo očekávat, jsou odstíny pleti přesné.

Stejně jako v Prokletí Černé perly a Truhle mrtvého muže, také Na konci světa přináší výjimeční rozlišení detailů ve stínech. Skutečně jde o nejpůsobivější prvek transferů všech tří dílů, protože i nejtmavější oblasti obrazovky vždy odhalují jemné detaily. Hloubka a detailnost jsou taktéž pozoruhodné; každý pór a zkažený zub herců jsou (někdy až bolestně) viditelné. Prezentace navíc zůstává po celou dobu fantasticky ostrá – řekl bych, že snad ani jeden záběr snímku Na konci světa nepřináší ani náznak měkkosti.

Bohužel však nemůžu dát pokračování Na konci světa stejné pětihvězdičkové hodnocení, které si vysloužily filmy Prokletí Černé perly a Truhla mrtvého muže, protože jsem tu odhalil několik nedokonalostí až příliš viditelných na to, abych je mohl ignorovat. Největším problémem jsou šumy – všiml jsem si jich na pokožce herců, stejně jako na statických barevných plochách. Ještě problematičtější je, že jsou nádherně viditelné na jasně bílých záběrech, jakým byla třeba surrealistická scéna Deppa hrajícího několik verzí Jacka Sparrowa. Černé se také lehce vlní, proto několik scén vypadá mělce a postrádá hloubku. Nejde o žádná fatální pochybení vzhledem ke zbytku prezentace; snímek Na konci světa mě docela uspokojil, ale neohromil mě tak, jako první dva díly Pirátů na Blu-ray.

Audio: Hodnotíme zvuk

Zvuk na tomto disku je naprosto úžasný. V této oblasti se snímek Na konci světa lehce vyrovná Prokletí Černé perly i Truhle mrtvého muže. Disney naservíroval další nekomprimovaný PCM 5.1 Surround track (48 kHz/24-bit), který je naprostým trhákem s tolika demo scénami, že by stačily na dalších deset disků.

Pirates of the Caribbean: At World’s End / 2Přesně jak jsme chtěli a očekávali od Pirátů z Karibiku, zvuk snímku Na konci světa je naprosto bombastický. Třebaže není film tak plný akce jako Truhla mrtvého muže, nabízí dost výjimečných scén, které přinášejí srovnatelné akustické napětí. Závěrečná bitva v maelstormu je naprostým vrcholem, v němž je efekt zvukové stěny tak dobře zpracován, že je těžké si jen představit něco lepšího. Obratnost přechodů mezi kanály a naprosto přesné umístění diskrétních efektů je prvotřídní, takže iluze je naprosto transparentní.

Dynamika je také výjimečná. Síla a stabilita nízkých basů dodává subwooferu správný hukot a bohatá lehkost vysokých poloh je nádherná a živá. Hudba Hanse Zimmera přináší tentokrát mnoho východních vlivů; příjemný mix organických nástrojů a syntetické hudby je skvěle zpracován a může se pochlubit agresivní účastí na zadních kanálech. Podobně jako v prvních svou dílech Pirátů na Blu-ray, dialogy a jemné zvukové detaily nejsou v mixu převálcovány, a vyvážení hlasitosti tedy není nijak problematické. Disney opět připodobnil zvuk snímku zábavní atrakci, a proto se i třetí pokračování může pyšnit demo kvalitou a zaslouží si být zařazen do vaší sbírky.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Disney pokračuje v tradici prvních dvou filmů vydaných na Blu-ray, takže i díl Na konci světa uvádí ve dvoudiskové sadě. Přestože je tento bonusový balíček hodně působivý ve srovnání s jinými vydáními nové generace, zdá se mi, jako by na tomto disku chyběl ten druh kvalitních bonusů, jaké byly uvedeny na discích Prokletí Černé perly a Truhly mrtvého muže. Dobrou zprávou je, že si Disney alespoň nedělal hlavu s kvalitou a přinesl všechen video materiál v plném 1080p/AVC MPEG-4/MPEG-2 videu. Kvalita obrazu je tedy výjimečná.

První disk

Přestože první dva díly Pirátů přinesly bohaté audio komentáře, Disney překvapivě nenatočil podobný bonus pro díl Na konci světa. Na prvním disku nám tedy zůstal jediný bonus, a to:

 • Přeřeknutí Ostrovanů (Bloopers of the Carribean, HD, 5 minut) přináší typickou sbírku přeřeknutí, upuštěných rekvizit a zkažených replik. Vlastně je to dost zábavný kousek – zejména když přijde na Johnnyho Deppa, který si mimo kameru užíval snad více legrace než při samotném natáčení.

Druhý disk

Tady nalezneme hodně dobrůtek. Disk obsahuje asi 90 minut skvělého materiálu, takže je v zásadě jedním dlouhým dokumentem rozděleným na menší kousky. Nenajdeme tu však jen reklamní, těžko prodejnou náplň filmových klipů; drtivá většina bonusového materiálu je věnována sestřihům ze zákulisí a rozhovorům se členy filmového štábu a hlavními herci, včetně režiséra Gora Verbinskiho, producenta Jerryho Bruckheimera a herců Johnnyho Deppa, Keiry Knihgtly, Orlanda Blooma, Chow Yun-Fata, Geoffreyho Rushe a Billa Nighyho.

 • Bonus Anatomie scény: Maelstorm (Anatomy of a Scene: The Maelstorm, HD, 20 minut) nastavil standard pro ostatní bonusy na disku; technicky (přesto ne nudně) doslova rozpitvává ohromující úsek filmu do nejmenších detailů. Také přináší dokreslující sestřih efektů, které ilustrují, jak byla většina záběrů vytvořena téměř celá v digitální realitě.
 • Bonus Mistři Designu (Masters of Design, HD, 25 minut) je pětidílným pohledem na drobnosti produkce, včetně působivých prostředí natáčení a kostýmů. Části jsou nazvány: Jim Byrkit: Mapa Sao Fenga (Jim Byrkit: Sao Feng’s Map, 6 minut), Crash McCreery: Prokletá posádka (Crash McCreary: The Cursed Crew, 5 minut), Rick Heinrichs: Singapur (Rick Heinrichs: Singapure, 5 minut), Penny Rose: Kostým kapitána (Penny Rose, Captain Teague’s Costume, 4 minuty) a Kris Peck: Pirátský zákoník (The Pirate Code Book, 5 minut).
 • Jako další tu máme kousek nazvaný Příběh mnoha Jacků (The Tale of The Many Jack, HD, 5 minut). Tento úsek zevnitř skříňky Daveyho Jonese je určitě nejvíce surrealistickým okamžikem a nabízí mnoho verzí Deppa, jak hraje celou posádku pirátské lodi. Dozvíme se, že než aby herec zahrál každý kousek představení (což by trvalo týdny), bylo k výslednému efektu důvtipně využito počítačových úprav, kamerových triků a sestříhání.
 • Svět Chow Yun Fata (The World of Chow Yun Fat, HD, 5 minut) je pěkným, i když podlézavým portrétem hongkongského herce; bonus přináší komentáře Blooma, Bruckheimera a Rushe. Je pěkné vidět, že Fatovi nebyla upřena zasloužená chvála, ale snímek je příliš krátký na to, aby zanechal silnější účinek.
 • Dále tu máme bonus Keith a Kapitán: Na place s Johnnym a rockovou legendou (Keith and the Captain: On Set With Johnny And The Rock Legend, HD, 5 minut). Po dlouhých měsících nejasných otázek, jestli ano nebo ne, se Keith Richards opět ujal role otce kapitána Jacka Sparrowa i ve třetím dílu série. Je to velká poklona Deppovi, který považuje slavného rockera za jednu z hlavních inspirací svého původního, na Oscara nominovaného výkonu v Prokletí Černé perly. Není potřeba říkat, že Richardsova účast ve filmu krásně oživila jeho reputaci.
 • Dalším bonusem je Maestro pirát: Hudba Hanse Zimmera (The Pirate Maestro: The Music of Hans Zimmer, HD). Hudba Hanse Zimmera byla vždy jedním z nedoceněných prvků Pirátů z Karibiku, a konečně se skladatel dočkal nějaké pocty. Štáb i herci na něj pějí samou chválu; navíc nám sám skladatel prozradí základní motivy a prvky jeho hudby ke snímku Na konci světa.
 • Bonus Vztyčte vlajku (Hoist the Colors, HD, 5 minut) je přídavkem k předchozímu kousku; Zimmer se vrací, aby promluvil konkrétně o strašidelné úvodní písni.
 • Vystřižené scény (Deleted Scenes, HD, 3 minuty) nabízejí pohled na dvě scény, které trvají s bídou 3 minuty; jsou to: Mám rád hádanky (I Like Riddles) a Dva kapitáni, jedna loď (Two Captains, One Ship). Ani jedna z nich nepřidává mnoho k ději už tak nafouklého filmu. Verbinski k oběma scénám nabízí volitelný audio komentář.
 • Na závěr tu máme kolekci klipů, včetně Blu-ray upoutávek na první dva díly Pirátů z Karibiku, kino-upoutávky na filmy Lovci pokladů: Kniha tajemství, The Game Plan a Auta od Pixaru.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Na předchozích dvou vydáních Pirátů z Karibiku exkluzivní bonusy naplno využily interaktivní možnosti formátu svými hrami a podobnými aktivitami. Disney pokračuje s tímto přístupem i ve třetím pokračování dalším Blu-ray bonusem. Tentokrát využil BD-Java hru, aby nabídl pohled na závěrečnou scénu filmu z několika úhlů.

 • Uvnitř maelstormu (Inside the Maelstorm, HD) se zprvu jeví pouze jako krátký 8 minutový bonus s časovou smyčkou mapující vytváření obrovského filmového víru. Pirates of the Caribbean: At World’s End / 3Jak však vypravěč Jerry Bruckheimer brzy vysvětlí, tato krátká interaktivní exkurze vám umožní přístup k dalším bonusům přinášejícím podrobnější rozbory této scény. Během sledování tohoto bonusu se budou postupně objevovat různé ikony (Vizuální efekty – Visual Effects, Hudba – Compositing, Audio exkurze – Audio Tour, atd.). Klikněte na ikonu a ta vám otevře cestu k dalším informacím o daném tématu. Většinou jde jen o krátké sekvence (obvykle trvají 1 – 2 minuty), některé jsou však podstatnější, rozdělené na submenu přinášející možnosti dalšího výběru. Skvělou věcí je, že celý bonus využívá dostupné paměti Blu-ray, aby si zapamatoval, na co jste se dívali. Jak budete procházet všemi možnostmi, budou ikony postupně mizet, což vám zabrání se omylem podívat na stejnou látku vícekrát. Celkově tu tedy máme asi 40 minut materiálu, což vydá na pěkně silný exkluzivní Blu-ray bonus.
 • Jediným dalším exkluzivním kouskem na disku je Disneyho typická Vitrína filmu (Movie Showcase), která nabízí tři nejlepší HD-ready scény filmu.

Easter Eggs

Díky čtenářům bylo odhaleno několik skrytých pokladů na Blu-ray vydání Pirátů z Karibiku: Na konci světa.

Všechna velikonoční vajíčka (skryté funkce) se nacházejí na druhém disku. Vstupte do hlavního menu a zmáčkněte levý knoflík vašeho ovladače – objeví se ikona kraba. Zmáčkněte enter a budete přeneseni na Slané mělčiny (Salt Flats), kde se skrývá všech sedm vajíček. Ujistěte se, že vždy začnete správnou ikonou v pravém spodním rohu obrazovky, ať máte jistotu, že postupujete správně.

 1. Nejprve začněte pravou šipkou viditelnou v pravém spodním rohu, za níž musí následovat série zmáčknutí knoflíku na ovladači: doleva, doleva, doleva. Na první skále se objeví tečka. Zmáčkněte enter a podívejte se na tříminutový kousek o animaci Černé perly.
 2. Opět začněte u pravé šipky a opakujte kroky jako dříve. Jen po tom, co se objeví tečka, nemačkejte enter, ale knoflík nahoru a doprava. Tečka se posune na skálu za první skálou. Zmáčkněte enter a můžete si prohlédnout kompletní seznam výherců online hry Ultimate Pirates of the Cribbean Fan Event.
 3. Vraťme se opět k pravé šipce; tentokrát zmáčkněte na vašem ovladači doleva, a nahoru. Tečka se objeví na druhé skále. Zmáčkněte enter a vychutnejte si dvouminutový komediální bonus Honba za perfektním burákem (In Search of the Perfect Peanut).
 4. U pravé šipky zmáčkněte dvakrát nahoru; tečka se objeví na třetí skále. Po potvrzení enterem se objeví tříminutová reklama pro místo Bonneville Salt Flats.
 5. Od pravé šipky postupujte stejně jako v předchozím kroku; poté, co se objeví tečka, zmáčkněte doleva a nahoru. Nová tečka se objeví na krabovi uprostřed obrazovky. Zmáčkněte enter a můžete se podívat na dvouminutový profil bubeníka Simona Phillipse.
 6. Opět zpět k pravé šipce; zmáčkněte doprava a nahoru a tečka se objeví na čtvrté skále. Zmáčkněte enter a podívejte se na minutový kousek v herci Martinu Klebbovi (hraje piráta Martyho).
 7. Naposled se vrátíme k pravé šipce. Opakujte stejné kroky jako v předchozím bodu, pak zmáčkněte dvakrát nahoru. Tečka se tentokrát objeví na páté skále. Zmáčkněte enter a vychutnejte si minutový rozbor vytváření prostředí singapurských doků.

Závěrečné hodnocení

Piráti z Karibiku: Na konci světa nikdy nemohou přinést tolik svěžesti jako Prokletí Černé perly, ale jsou o mnoho lepší než chaotická Truhla mrtvého muže; jako závěrečný díl trilogie je tento snímek více než uspokojivý. Přestože druhý disk není přeplněný bonusy jako předchozí díly, obraz je poměrně dobrý a zvuk naprosto fantastický. Disney celkově získal tři body ze tří za všechna pokračování karibské ságy na Blu-ray, takže pokud již vlastníte první dva díly série, neostýchejte si sbírku doplnit i posledním kouskem. A pokud první dva díly nemáte, tak na co čekáte?

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv