Ratatouille (Blu-ray Disc)

Ratatouille / 1Když Pixar ohlásil uvedení snímku Ratatouille mezi novými projekty, byl jsem hodně skeptický. Animovaný film o krysách, které vaří ve francouzské restauraci? Zní to naprosto nechutně a upřímně řečeno jako komerční sebevražda. Jak chcete prodat potenciálně intelektuálské a jasně zahraniční téma masám Američanů? Třebaže jsem byl velkým fanouškem dřívějších hvězdných titulů Pixaru, tentokrát jsem nečekal, že by se snímek stal hitem.

Ah, vy malověrní! Ratatouille získal cenu hlodavce roku; nejen že levou zadní překonal výzvy marketingu (takže vydělal po světě přes 600 miliónů a stále ještě není u konce své jízdy), ale navíc se stal nejrozkošnějším překvapením roku 2007. Jde o naprosto okouzlující slátaninu – film tak nádherný a nápaditý, že jej jednoznačně můžu zařadit mezi nejlepší filmy, které kdy Pixar vydal.

Ratatouille se tváří jako vznešený film, který působí lehce jako vánek, ve skutečnosti však přináší sofistikovaný zážitek. Ačkoli koncept mluvícího zvířete není ničím novým, Pixar se nikdy nezajímal o šílené, nepořádné postavy odkazující na současnou kulturu, které se objevují v animovaných filmech dnešní doby (promiň, Shreku). Místo toho vznikl pod zkušenou rukou Brada Birda (Úžasňákovi, Železný obr) příběh zcela knižní; využil vizuálního stylu, který vychází z klasických filmů, takže je naprosto odlišný od čehokoli, co jsem viděl v hlavním proudu animovaných snímků. Kdo jiný než Pixar by mohl zkombinovat šaškoviny ve stylu Charlieho Chaplina, elegantní pojetí obrazu jako z maleb Seurata a příběh na motivy Cyrana de Bergerac o skupině šéfkuchařů a krys vařících pohromadě a dokázat, aby snímek dosáhl správné rezonance?

Ve filmu Ratatouille se Bird vrátil ke dvěma klíčovým tématům, která nakousl už v Úžasňákových; jsou to význam dokonalosti nad průměrností a nezničitelná pouta rodiny. Ratatouille zasadil příběh do nejneočekávanějších míst a přináší nejnepravděpodobnější hrdiny. Remy (kterého úžasně namluvil komik Patton Oswalt) je obyčejnou krysou obdařenou velmi kultivovanou chutí. Je chytrý, mlsný, nadaný a plný velkých snů o tom, jak se stane nejlepším kuchařem na světě – vše k děsu svého líného, ale srdečného bratra Emila (Peter Sohn) a prošedivělého otce Djanga (Brian Dennehy), kteří považují jeho umíněnost vytvářet kulinářská veledíla za jasný projev šílenství.

Po sledu nečekaných událostí, kdy jsou Remy a jeho rodina násilím vypuzeni z bezpečí vesnického prostředí nabere děj na otáčkách; Remy musí prchat stokami (v první z mnoha krásně vytvořených akčních scén), až nakonec skončí v Paříži. Jde za svým nosem stejně vytrvale jako za svým cílem a objeví malou restauraci, kterou kdysi vlastnil legendární šéfkuchař Auguste Gusteau, jehož slavné moto (Každý může vařit!) na Remyho okamžitě zapůsobí. Tajně se v noci vplíží dovnitř a přidá trochu koření do polévky, která se druhý den stane naprostou senzací.

To vede k typickému filmovému párování nesourodých postav, protože naprosto neschopný mladík Linguini (Lou Romano), který jen vynáší smetí, je označen za autora polévky. Zoufale se snaží udržet si své nové místo, a proto využije Remyho služeb jako tajného kuchaře, což vede k řadě klasických komplikací. Dokáží Remy a Linguini způsob, jak spolupracovat a vyhnout se odhalení? Vše se ještě více zkomplikuje, když se Linguini zamiluje do krásné kuchařky Colette (Janeane Garofalo) a když se zvlášť přísný kritik restaurací (ohromující Peter O’Toole) začne až příliš vyptávat na původ jídla.

Ratatouille je úspěšný na každé úrovni. Je zábavný a inteligentní, krásně napsaný a animovaný a má neuvěřitelný vizuální šmrnc a lehkost. Výjimečná pozornost věnovaná detailům je značkou nejlepších filmů Pixaru a Ratatouille je mezi nimi i přes jejich vysoký standard nejlepší. Bird a jeho tým spisovatelů, animátorů a herců dokonale pochopili a vytvořili jedinečný svět, který působí živě a reálně. Film je strukturální oslavou techniky, přesto Bird bez námahy přepíná mezi lidským a krysím úhlem pohledu. Nejde jen o skvělou animaci nebo roztomilé postavy, ale je to celé mistrovské vyprávění; 112 minut příběhu Ratatouille propluje kolem a přitom zanechá pocit, jako bychom se jen dotkli povrchu tohoto magického, fantastického nového světa.

Co na snímku Ratatouille obdivuji nejvíce, je, že se nebál být originálním. Pixar opět dokázal, že není jen nejlepším producentem animovaných filmů na Zemi, ale také to, že celá společnost nemá zájem usnout na vavřínech. Místo kopírování tedy objevují – místo Příběhu hraček díl 17 tu máme Ratatouille. Můžu jen doufat, že bude Pixar dále následovat tyto instinkty, protože, alespoň pro mě osobně, ještě nikdy nešlápl vedle. Ratatouille se tyčí vysoko mezi klasickými kousky Pixaru a nemůžu se dočkat, jakou lahůdku nám studio nabídne příště.

Video: Zvětšujeme obraz

Ratatouille / 2V mé nedávné recenzi snímku Auta jsem opěvoval jeho pětihvězdičkovou kvalitu obrazu. Je těžko tomu uvěřit, ale Ratatouille vypadá ještě lépe. Pixar a Disney uvedli film v 1080p/AVC MPEG-4 videu a původním poměrem obrazu 2.40:1 a každičký kousek obrazu je zkrátka perfektní. Jedná se o nejlepší high definition prezentaci, jakou jsem kdy u kresleného filmu viděl.

Díky přímému převodu z digitálního na digitální je transfer stejně luxusní jako nejlepší francouzské lahůdky, jaké jste kdy měli. Barevná paleta filmu je nádherná a jemné odstíny růžových, modrých a zelených vytvářejí krásný kontrast se sytými červenými a fialovými. Skvělé stínování a přechody barev jsou zpracovány tak, že předměty přímo vyskakují z obrazovky. Jde o skvělou trojrozměrnou animaci, která přináší pocit hloubky a detaily obrazu, jež jsou přesně tím, o čem je celé high definition. Všechny ostatní prvky prezentace jsou taktéž úžasné – černé barvy, kontrast i ostrost jsou prvotřídní. Také kódování je perfektní, takže film nepřináší problémy s pixelací, macrokblockem nebo posterizací a nedokonalým odstupňováním barev.

Jednoduše řečeno je kvalita obrazu snímku Ratatouille na Blu-ray naprosto dokonalá.

Audio: Hodnotíme zvuk

Podobně jako video, také nekomprimovaný PCM 5.1 Surround audio track (48 kHz/24-bit) uvedený na tomto Blu-ray vydání je naprosto ohromující. Zatímco Auta byla dynamická a plná elánu, Ratatouille je spíše hřejivý a jemný, přesto neméně strhující. Je dokonalým příkladem toho, jak fantastický může být zvukový design, i když vám nevtlouká do hlavy svou nabubřelost.

Nesnáším hloupá klišé, která zní jako televizní reklamy, ale tento soundtrack je skutečně jako skvělé víno. Od nejposlednějšího slova v dialozích po nádhernou hudbu Michaela Giacchina, vše klouže z reproduktorů jako po másle. Snímek byl celý vytvořen ve studiu, takže je čistý a hladký. Využití surroundů je stejně elegantní. Všemu pak kraluje atmosféra, přičemž transparentní přechody mezi kanály a skvělá prostorovost přinášejí soustavný dojem obklopení, které však není přehnané. A kdo myslel, že dynamika bude slabá, ten se přepočítal; nízké basy jsou rozhodně dost hluboké, když je potřeba (počkejte si na úder blesku – přímo jej ucítíte) a masivní výšky jsou podobně nádherné. Navíc stejně jako u Aut jsou i zde dialogy perfektně vyváženy, takže jsem nikdy ani nepomyslel na svůj ovladač.

S tak skvělým obrazem i zvukem má Pixar díky snímku Ratatouille už dva zásahy ze dvou. Skvělé!

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Ratatouille se i v této oblasti podobá snímku Auta – zdá se, že si Pixar střádal všechen skvělý materiál právě pro toto vydání filmu Ratatouille; navíc exkluzivní Blu-ray bonusový materiál (podívejte se níže na sekci Blu-ray bonusy) lehce předstihne bonusy uvedené na standard definition verzi. Netvrdím, že materiál přenesený z DVD je úplně špatný, ale je docela hubený pro tak zásadní snímek.

 • Vše odstartuje bonus Lahodné jídlo a film (Fine Food and Film), jehož 14 minut je jaksi zvláštních. Brad Bird a Thomas Keller (majitel známé elegantní restaurace The French Laundry) poskytují rozhovor, přičemž každý mluví o lásce ke svému druhu umění. Jde o zajímavou diskuzi, která je často kouzelně roztomilá (zejména když vidíme Birda a Kellera, jak spolu připravují jídlo, jako by Martha Stewart mohla každou chvíli vstoupit do místnosti); jedná se však o pouhý doplňující bonus, ne ten pravý mapující tvorbu filmu.
 • Dále tu máme sbírku tří vystřižených scén (Deleted Scenes), které celkově trvají asi 15 minut. Toto trio – Chez Gusteau, Setkejte se s Gusteauem (Meet Gusteau) a První den (First Day) – jsou krásnými malými přídavky, ale nic víc. Žádná z těchto scén nedošla do finálních fází zpracování, proto jsou tu uvedeny jen v podobě hrubé animace.
 • Na závěr tu máme dva skvělé krátké filmy od Pixaru. Vyzvednutý (Lifted, 5 minut) předcházel uvedení snímku Ratatouille do kin a je velmi zábavnou fantasy o závěrečných testech v UFO autoškole. Přestože je jde o dobrý kousek, více se mi líbil druhý filmeček, který jsem předtím ještě neviděl, a to Tvůj přítel krysa (Your Friend the Rat). Tento 11 minutový výchovný kousek je převyprávěn ve stylu padesátých let; Remy a Emile nám v něm přinášejí legrační historii krysí rasy. Jedná se krásný krátký film, který zkrátka musí vidět všichni fandové snímku Ratatouille.
 • Protože ani standard definition DVD verze snímku Ratatouille neobsahovala trailer k filmu, není pro mě žádným překvapením, že jej nenajdeme ani zde; přesto je to zklamání. Máme tu však upoutávky na jiné Disney tituly, jako jsou Auta, Krátké filmy Pixaru 1 (The Pixar Short Film Collection: Volume One), Robinsonovi, Šípková Růženka, Tinkerbell a blížící se vydání Pixaru Wall-E.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

V mé recenzi Aut jsem si stěžoval na to, že Pixar vytvořil velmi nemotorný a jednoduše frustrující navigační systém menu. Tedy, studio přineslo podobné rozhraní také na tomto disku, ale dobrou zprávou je, že tentokrát sice opět nabízejí skvěle rozšířenou funkčnost doporučeného režimu Cine-Explore, ale menu jsou jasněji označená a je jednoduší se v nich orientovat.

Nejprve se podíváme na první disk a po úvodních titulcích nás přivítá hlavní menu, pěkné a jednoduché. Máme tu přímou možnost přehrát snímek, přístup ke dvěma krátkým filmům Pixaru a přehled submenu se speciálními bonusy. Navíc tu máme zvláštní položku Hra v restauraci Gusteau‘s Gourmet, tak s ní také začnu.

Jde o pěkně vytvořenou BD-Java hru, která je v podstatě docela zábavnou výzvou, podobnou soutěži Nejlepší kuchař, jen ve stylu Ratatouille. Hlavní myšlenkou je, že jste kuchařem ve výcviku a musíte plnit různé příkazy. Postupně musíte vždy sebrat seznam surovin a udržovat vše v pohybu. Je celkem jednoduché naučit se ovládání, ale hra sama o sobě je dost obtížná; strávil jsem u ní více času než u ostatních her tohoto typu. Není to nic inteligentnějšího, než co byste našli na Nintendu 64, přesto zůstává Hra v restauraci Gusteau’s Gourmet příjemným rozptýlením.

A teď k samotným Blu-ray bonusům. Pixar nabízí dvě cesty přístupu k exkluzivnímu materiálu – buď si zvolíte nabídku The List a jednoduše se budete pohybovat přes lineární menu všech bonusů, nebo si zapnete režim Cine-Explore a podíváte se na stejný materiál, jen ve formátu komentáře obraz v obraze. Stejně jako tomu bylo u Aut, také tady nabízí režim Cine-Explode dvě možnosti – Auto a A La Carte. Vyberte si Auto, pokud chcete jen sedět a dívat se na bonusy, které se budou přehrávat v předem naprogramovaném pořadí; pokud se však chcete podívat různé ukázky z bonusů podle svého výběru, zvolte si možnost A La Carte.

 • Samotný bonusový materiál je velmi kvalitní. První tu máme (dostupný jen při režimu Cine-Explore) komentář s Bradem Birdem a producentem filmu Bradem Lewisem. Jde o dobrý track, oba účastníci se vyjádří asi ke všemu, co vás zajímá – koncept, příběh, postavy, animace, hlasové obsazení, témata filmu. Je to detailní bonus, který na ostatní kousky z Cine-Explore režimu perfektně navazuje.
 • Dále tu máme řadu dvou rozdílných typů bonusů. Instruktáž o animaci (Animation Briefings) přináší 17 samostatných, na video natočených částí, které vyobrazují Birda, jak provádí svůj tým různými poradami o konkrétních scénách. Přestože obecně nejsem fanouškem tohoto druhu bonusů, tady je každé části věnována asi minuta, takže se nestanou nudnými. Ještě lepší jsou Krátké dokumenty (Documentary Shorts), série tradičnějších bonusů z natáčení, které nás vezmou do zákulisí různých oblastí produkce. Celkově přináší deset kousků: Péče a krmení animované krysy (Care and Feeding of Your CG Rat), Budovy (Building Parts), Malý krysí kameraman (Tiny Rat Cameraman), Žena ve světě mužů (A Woman in a Man‘s World), Za lítacími dveřmi (Behind the Swinging Door), Něco nového (Something New), Kde není barva (Where the Color Isn’t), Můj táta skladatel (My Dad the Composer), Dobré k snědku (Good Enough to Eat) a 2D animace (2D Animation). Každý krátký dokument trvá asi 3 – 5 minut a dohromady tvoří velmi propletený, ale obsáhlý hodinový dokument.
 • Exkluzivně na Blu-ray tu máme také Hřbitov vystřižených scén (Deleted Scenes R.I.P.), který nabízí pohled na pět doplňkových scén, jež zůstaly ležet na zemi ve střižně. Ve skutečnosti to je to trochu šprýmovní kolekce, ale přece nezkazím překvapení – jen se podívejte sami a zakuckáte se smíchy.
 • Ještě nás čeká několik drobností v sekci jednoduše nazvané Extras. Vůle (The Will) je krátkým tříminutovým bonusem se skladatelem Michaelem Giacchinim, který nabízí možnost prohlédnout si jednu scénu se dvojí různou hudbou – poprvé je uvedena stejně jako ve snímku, druhá verze je archivovaná. Dalším kouskem je Vzpomínka na Dana Leea (Remembering Dan Lee), krátká tříminutová pocta mladému animátoru Pixaru, který zemřel během natáčení Ratatouille.

Na úplný závěr tu máme typickou Vitrínu filmu (Movie Showcase) od Disneye, která vyzdvihuje tři nejlepší HD-ready scény filmu. Přestože je však film naprosto dokonalý, nemusel se s tímto Disney obtěžovat.

Poznámka: Pixar uvedl všechen bonusový materiál ke snímku Ratatouille v plném 1080p/AVC MPEG-4 videu (patří k němu také bonusy přenesené ze standard definition DVD). Kvalita je celkově vynikající, pouze Animation Briefings se svým poměrem 4:3 vypadají jaksi chudě.

Easter Eggs

Ratatouille / 3Díky tipům čtenářů byly odhaleny paralelní bonusové skryté menu, které obsahuje pět různých velikonočních vajíček (tj. skrytých funkcí). Vstupte do hlavního menu, podívejte se na ikonu kamen v levém horním rohu obrazovky … a čekejte. Brzy začne zpoza kamínek vykukovat krysa – v tom okamžiku zmáčkněte levý knoflík ovladače, čímž se vám otevře skryté menu se všemi pěti položkami.

Mezi tyto chuťovky patří falešná reklama na jed na krysy Ro-Dead, bonus s producentem Bradem Lewisem, jak hraje v orchestru na trombón, falešné vystřižené scény a speciální pochoutka, kterou animovaní herci uvařili/připravili režiséru Bradu Birdovi. Bon apetite!

Závěrečné hodnocení

Snímek Ratatouille stojí mezi úspěch Pixaru nejvýše – je dobrodružný, vtipný, vizuálně působivý a vysloveně okouzlující. Toto Blu-ray vydání je také fantastické; chlubí se naprosto skvělým obrazem i zvukem a balíkem úžasných bonusů. Během posledního roku a půl jsem psal recenze na více než 500 disků nové generace, ale žádný z nich nezískal celkově pětihvězdičkové hodnocení. Vše je jednou poprvé a jsem rád, že prvním v této oblasti je právě Ratatouille. Je to zkrátka disk, který nesmí chybět v žádné Blu-ray sbírce.

3 komentáře

 1. Jont18:54 16.12.2007:

  Kdyby to bylo v češtině, tak by to ale bylo ještě lepší. DVD má vyjít 26.3.08, nevíte kdy blu-ray verze?

 2. Portál Blu-ray.CZ » Simpsonovi ve filmu (Blu-ray Disc)14:44 23.1.2008:

  Zariskuji a udělím Simpsonovým ve filmu pět hvězdiček z pěti za video. Ne protože bych si myslel, že mohou nahradit Ratatouille na místě nejlepšího animovaného filmu na high definition, ale jednoduše proto, že se mi na tomto transferu nepodařilo najít jedinou nedokonalost. Je to perfektní prezentace zdrojového materiálu a nic lepšího už prostě nemůžete dostat. […]

 3. elíza pavelčíková19:00 18.4.2008:

  Ratatouille je skoro nejhezčí animovaný film, který jsem viděla, moc se mi líbil. 😀

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv