Letec (Blu-ray Disc)

The Aviator / 1Legendární režisér Martin Scorsese, jak se zdá, v posledních několika letech změnil směr zájmu. Zatímco jeho dřívější díla prozkoumávala chování morálně pochybných postav poražených vlastní ctižádostí, jeho nedávné snímky se zaměřují na postavy, jež povstanou a opět padnou kvůli vznešenějším cílům, než jakými jsou oni sami. Skrytá identita, Gangy New Yorku, Letec – každý z těchto filmů se dočkal jásotu kritiků a bezpočtu nominací a získu různých ocenění; Letec se však stal nejtragičtějším a nejkomplexnějším příběhem, který se zrodil ve Scorseseho mysli.

Snímek Letec je založen na knize Richarda Hacka; vypráví příběh Howarda Hughese (Leonardo DiCaprio), legendárního průkopníka letectví a filmového režiséra (Pekelní andělé, Zjizvená tvář), který pomalu podléhá oslabující psychické nemoci. Snímek sleduje Hughese během dvacátých let, kdy si vytvořil pověst v Hollywoodu, poté ve třicátých letech, kdy bojoval proti ohromnému tlaku Juana Trippea (Alec Baldwin), jenž byl majitelem letecké společnosti Pan Am Airlines, a amerického senátora Owena Brewstera (Alan Alda); příběh se uzavírá ve čtyřicátých letech, kdy mu porucha zcela zatemnila mysl, a zůstal tak osamocen. Během jeho sestupu do hlubin šílenství inspiruje vývoj technologií, ovlivní historii filmu a zamiluje se do hvězd Katherine Hepburn (Cate Blanchet) a Avy Gardnerové (Kate Beckinsale).

Letec je snímkem plným tematické složitosti a nenabízí konkrétní odpovědi. Hughes je fascinující osobností, ale povaha jeho síly a závěrečný pád do šílenství jej drží ve vzdálenosti od publika. Jeho chování je arogantní a přináší nesrovnalosti, jež jsou zapříčiněny jeho psychickým onemocněním. Je obtížné sledovat jeho myšlenkové procesy a chvílemi se stává nepříjemným hlavním hrdinou – zdá se být až příliš cizokrajný pro naši představivost. Osobně mi připadalo téměř nemožné, abych cítil něco jiného než lítost k rozkládajícímu se monstru, jež se skrývá za Hughesovou úspěšnou pověstí.

Tento hlavolam mě však udržoval v napětí od začátku až do konce. Letec je ze všech stran charakterovou studií – neztrácí čas vysvětlováním Hughesova života, protože vysvětlení neexistuje. Místo toho se film věnuje odhalování jeho síly a schopnosti zkázy. Čím je Hughes úspěšnější, tím více se vzdaluje od reality. Následky tohoto procesu jsou vyhnány do extrému, ale ve chvíli, kdy se příběh řítí ke svému nevyhnutelnému konci, znějí věrohodně. Během filmu jsem se dostal do neklidné strnulosti – byl jsem znepokojen Hughesovým čirým šílenstvím, litoval jsem jeho naprosté zoufalství a přemítal jsem nad přirozeností pýchy a lidského ega.

The Aviator / 2Herci odvedli při oživování svých postav skvělou práci. DiCapriovo disciplinované ztvárnění Hughese vám zkrátka vezme dech – zcela se vydal a obětoval svou hollywoodskou pověst, aby dosáhl čistoty projevu. Ještě lepší jsou jeho napjaté scény s Aldou a Baldwinem (mé nejoblíbenější scény ve filmu jsou ty, jež se zachycují legální šachovou partii rozehranou mezi Trans World Airlines, Pan Am a americkou vládou). DiCaprio jen nezapíná a nevypíná nápory choroby – zachovává si manýry, jež nám vždy připomenou jeho utrpení, ale skrývá je před ostatními postavami snímku. Výsledek je na první pohled mírný, plíží se však někde pod povrchem.

Film nemusí zaujmout každého, ale jen těžko se dá popřít sebevědomí Scorseseho režie. Podle mého názoru je jediným slabým prvkem filmu jeho strohost v závěru. První dvě jednání jsou nabity hmatatelnou hybností, která vyzývá k zastavení, když Hughes překročí poslední schod svého duševního zdraví. Závěrečné minuty jsou prázdné a nechaly mě napjatě čekat na další vývoj.

Přesto je Letec snímkem, na který by se měli podívat všichni. Ano, chvílemi je problematický a někteří prosazují názor, že si ukousl příliš velké sousto, které se nedá přežvýkat během tří hodin; je to však skutečně skvělý životopisný snímek, který dokumentuje život vlivného šílence, jehož úsilí se odráží i v 21. století.

Video: Zvětšujeme obraz

Warner Bros. uvedli Letce na Blu-ray a HD DVD ve shodném transferu 1080p/VC-1, který zpracoval Scorseseho neproniknutelnou charakterovou studii velmi sebevědomě. Jen malé varování – jakmile film začne, nedrápejte se nikam zkontrolovat připojení k videu. První hodina snímku Letec byla natočena tak, aby napodobila vzhled dvoubarevného záznamu. Tento proces pomohl vytvořit mnoho zajímavých zrakových obrazů, viditelně zdůrazňuje červené barvy a zelené přesouvá až k tyrkysově modré. Výsledkem je sépiově tónovaný obraz, který vyběluje výhonky zdraví a bronzových odstínů pleti. Když se příběh přesune do čtyřicátých let, Scorsese dramaticky změní techniku, aby navodil silně nasycený žár třípruhového filmu Technicolor. Náhlá změna přináší skutečný šok, protože barvy rozkvetou a oteplí celý obraz.

Bez ohledu na osobní názor na Scorseseho vizuální pojetí je reprodukce barev na tomto Blu-ray vydání nádherná a svěží. Paleta je stabilní a nevšiml jsem si žádných neostrých kontrastů nebo prosakování barev, jež se příležitostně objevovaly na standard definition DVD. Nasycení barev je příjemné na pohled a neklopýtá v žádném okamžiku prezentace. Stopa i zdroj jsou bez nejmenší chybičky – nepřináší rušivé kazy, šumy nebo artefakty. Jemné detaily jsou skvělé a odhalují nejmenší nuance natáčení. Dokonce i ty nejtmavší scény se mohou pochlubit ostrými detaily – když se Hughes začne zamykat před ostatními, jeho neuklizené místnosti jsou pravým pokladem malých čitelných textů, ostrých textur a dalších prvků ponořených ve stínech.

Ve skutečnosti se moje jediná připomínka týká toho, že první hodina filmu je měkčí než jeho zbytek. Ačkoli jde o přímý následek Scorseseho metod použitých při natáčení, zabraňuje tomuto high definition transferu dosáhnout kvality druhé poloviny snímku. Jen kvůli tomu se Letec nejspíše nestane jasným demo diskem. Přese všechno, fanoušci filmu najdou jen málo, na co by si mohli stěžovat, a určitě přinesou mnoho přesvědčivých argumentů, aby obhájili názor, že jde o pěti hvězdičkový transfer.

Audio: Hodnotíme zvuk

Zvukový balíček je bohužel méně působivý. Letec na Blu-ray přináší decentní Dolby Digital 5.1 surround mix (640 kb/s), který je k nerozeznání od Dolby Digital Plus 5.1 tracku (také 640 kb/s) uvedeného na HD DVD vydání. Dialogy jsou ostré a srozumitelné, ale většina zvuků snímku se usadila na předních kanálech. Zadní reproduktory jsou zaměstnány jen zřídka a jediným výkonem surroundu, který stojí za povšimnutí, je letecká havárie. Okolní prostředí a akustika jsou zbrzděny omezeným zvukovým spektrem a celý track nepřináší obklopující zážitek lepších high definition audio nabídek. Směrování je chvílemi problematické; zaznamenal jsem několik případů, kdy se zvuk objevil v přední části zvukového pole, přestože se vztahoval k pozadí.

Navzdory spíše dvojrozměrnému zvukovému poli přináší LFE kanál vynikající hluboké okamžiky a celková dynamika je nadprůměrná. Přechody mezi kanály jsou hladké, vysoké polohy neustále příjemně doplňují hudbu filmu a jemné efekty se na zvukové paletě pěkně mísí. Celkově je tedy tento track všehochutí, která však nedovolí divákům ponořit se do filmu jako jiné, lépe ohodnocené audio balíky Blu-ray titulů.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Letec byl v roce 2005 vydán v dvoudiskové DVD sadě, jež přinesla množství bonusového materiálu, který úzkostlivě mapoval celou produkci. Naštěstí tento balík zůstal na Blu-ray vydání nedotčen, takže máme příležitost znovu shlédnout všechny bonusy.

The Aviator / 3První na řadě je audio komentář (Audio Commentary); ačkoli na přebalu disku je zmíněn pouze Martin Scorsese, přináší tento track také jednotlivě nahrané komentáře producenta Michaela Manna a editorky Thelmy Schoonmaker. Přestože jsem ocenil jejich postoje, Scorsese je hlavním lákadlem tohoto bonusu a splnil svůj úkol na jedničku. Ve skutečnosti je tak zanícený a poutavý, že ve mně okamžitě vzbudil touhu ponořit se do snímku hlouběji. Jeho časté anekdoty podepírají jeho reakce na Ameriku počátku dvacátého století a jeho názory na Hughese a jeho rozpadající se mysl jsou fascinující. Určitě tento skvělý komentář nevynechejte.

Vystřižená scéna (Deleted Scene, 2 minuty, SD) přináší krátký úryvek, v němž Hughes vypráví Avě o své automobilové nehodě. Nedokážu si vysvětlit, proč byla tato scéna vystřižena, ale jsem rád, že je uvedena alespoň někde na disku.

Bonus Život bez omezení: Tvorba filmu Letec (A Life Without Limits: The Making of The Aviator, 12 minut, SD) nabízí materiál ze zákulisí s pěknými doplňujícími rozhovory s herci a štábem. Můžeme si tedy poslechnout vyjádření režiséra, herců, scénáristy i producenta; přesto se bonus zaměřuje hlavně na hodnotu filmu než na metody, jimiž byl uveden k životu.

Role Howarda Hughese v dějinách letectví (The Role of Howard Hughes in Aviation History, 15 minut, SD) je fascinujícím pohledem na život skutečného Howarda Hughese. Bonus obsahuje rozhovory s DiCapriem a Scorsesem, ale nabízí také komentáře od osob, které byly Hughesovi nejbližší, včetně životopisců Dona Bartletta, George Marretta a Jamese Steela. Dokonce přináší i příspěvky fanoušků létání, pilotů, člena letecké Síně slávy Roberta Hoovera; ve výsledku funguje jako důkaz neuvěřitelné přesnosti a propracovanosti detailů, jichž Scorsese ve filmu využil.

Bonus Moderní divy: Howard Hughes (Modern Marvels: Howard Hughes, 42 minut, SD) byl uveden jako dokument na This History Channel. Přestože je trochu ke zlosti (je neustále přerušován reklamami), v jádru přímo rozpitval Hughese, jeho život a přispění aviatice a dalším oblastem a institucím, které dosáhly rozkvětu později v průběhu dvacátého století. Zobrazuje Hughese jako chybujícího vynálezce, jehož psychická nemoc mu znemožnila naplno rozvinout svůj potenciál. Jedná se o upřímnou studii, kterou byste neměli přeskočit.

Dále tu máme bonus Utrpení Howarda Hughese: Obsedantně-kompulzivní porucha (The Affliction of Howard Hughes: Obsessive Compulsive Disorder, 14 minut, SD). Bartlett a Steele, kteří se zabývali popisem Hughesova života, provedli průzkum v oblasti této nemoci, která zanechá lidi bezmocnými. Bonus přináší rozhovory s lékaři, experty a pacienty s diagnostikovanou obsedantně-kompulzivní poruchou a nabízí opravdu neutěšený pohled na chorobu.

Zajímavá Panelová diskuse o obsedantně-kompulzivní poruše (OCD Panel Discussion, 15 minut, SD) dokumentuje panelovou diskusi na Kalifornské univerzitě, jež proběhla mezi Scorsesem, DiCapriem a vdovou po Hughesovi Terry Mooreovou. Je to pochmurná záležitost se spoustou detailů. Zvlášť zajímavé je odhalení DiCapriovy odhodlanosti napodobit tiky a gestikulaci Hughese v pokročilejších stádiích jeho choroby.

Večer s Leonardem DiCapriem a Alanem Aldou (An Evening with Leonardo DiCaprio and Alan Alda, 28 minut, SD) přináší diskusi, která trochu opakuje informace z předchozích bonusů, přesto však stále funguje jako pěkný přídavek, protože dokresluje zákulisní atmosféru z natáčení snímku. Je zajímavé, jak tito dva herci popisují Scorseseho posedlost detaily, prostředím natáčení a vývojem postav. Alda a DiCaprio jsou možná nesourodým párem, ale vytvořili si mezi sebou srdečný vztah, který udržuje diskusi v pohybu.

Bonusový kousek Vizuální efekty Letce (The Visual Effects of The Aviator, 12 minut, SD) uvádí supervizor vizuálních efektů Robert Legato a odhaluje neskutečně realistické efekty použité ve filmu. Očekával jsem popis letecké havárie a dalších oslnivých okamžiků, ale byl jsem překvapen, když jsem se stal svědkem malých triků, které jsem při sledování filmu ani nepovažoval za speciální efekty. Jedná se o zábavný bonus, který vyčnívá nad ostatní svým jedinečným, lehkomyslným tónem.

Výstavba Letce: Práce Dante Ferrettiho (Constructing The Aviator: The Work of Dante Ferretti, 6 minut, SD) je na můj vkus dost nezáživným kouskem, který však mapuje důležitý prvek produkce, a to obnovení dřívější éry Hollywoodu. Komentáře designéra produkce Dante Ferrettiho jsou docela přiměřené a nabízejí pohled na historické scény ve filmu. Přestože se tu objevuje také producent Graham King, přál bych si, aby měl bonus poutavějšího hlavního mluvčího.

The Aviator / 4Bonus Kostýmy Letce: Práce Sandy Powell (Costuming The Aviator: The Work of Sandy Powell, 4 minuty, SD) bohužel není mým šálkem kávy. Oceňuji pečlivé naplánování a efektivní provedení práce Powellové, ale nemohl jsem překonat pocit, že jsem tento bonus viděl už tisíckrát. Určitě odvedla skvělou práci, ale nepřispěla k celkové diskusi o Letci ničím, co by nebylo řečeno již dříve.

Dalším z bonusového balíku je Éra ženské krásy: Účesy a líčení Letce (The Age of Glamour: The Hair and Makeup of The Aviator, 8 minut, SD). Přistihl jsem se, jak jsem sledoval hodinky, když jsem se prokousával proměnami hlavních herců a hereček, které museli denně podstupovat. Opět, práce je skutečně skvělá – ale jako samostatný bonus není nijak zajímavá.

K bonusu Hudba Letce: Práce Howarda Shorea (Scoring The Aviator: The Work of Howard Shore, 7 minut, SD) mám jedinou otázku – proč jsou bonusy o hudebních skladatelích a jejich práci vždy tak povrchní? Rád bych jednou narazil na hodinový dokument, který by mapoval kompletní rozsah jejich práce, jež se týká ozvučení filmu jako je tento. Přesto je tento typický bonus dostatečně přesvědčivý, přičemž časové omezení se možná stalo jeho výhodou. Nejvíce jsem si užil Shoreho vykreslení zpracování a vývoje jeho melodických témat.

Rodina Wainwrightových: Loudon, Rufus a Martha (The Wainwright Family: Loudon, Rufus, and Martha, 5 minut, SD) je patrně jediným bonusem z balíku, který je skutečnou ztrátou času. Popisuje spolupráci s rodinou, díky níž se filmařům podařilo přesně vyobrazit zpěváky z počátku století.

Na závěr bonusového balíku tu máme Obrazovou galerii (Stills Gallery) a upoutávku k filmu uvedenou v high definition.

Závěrečné zhodnocení

Ačkoli každý nemusí přijmout příběh Letce, toto vydání je snadné doporučit. Přináší skvělý video transfer a ucelenou sadu bonusů, mezi nimi také tříhodinový komentář a podrobnou sbírku bonusů a dokumentů. Audio track je směrován spíše na přední reproduktory, ale odvedl svou práci taktéž dobře. Sečteno a podtrženo, fanoušci filmu nebudou tímto Blu-ray vydáním zklamáni a pravděpodobně budou Letce považovat za solidní příspěvek do svých sbírek.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv