Blu-ray Disc oslavuje vítězství High Definition války

Válka formátů vysokého rozlišení se podle výrobců Blu-ray disků a zařízení blíží k definitivnímu konci. Společnosti podporující Blu-ray Disc, které dlouhodobě vedou (s mohutným náskokem) v prodejnosti před svým rivalem HD DVD, se momentálně předhánějí v tom, kdo vydá velkohubější prohlášení na dané téma. Příčinou je především prohlášení Warner Bros. z minulého týdne, ve kterém studio deklaruje opuštění tábora příznivců HD DVD a chystá se v budoucnu podporovat pouze Blu-ray Disc. Díky této masivní podpoře bude mít Blu-ray Disc zajištěno až 70 procent všech titulů, které vycházejí ve vysokém rozlišení. Podle Blu-ray Disc Association se v USA se prodalo 64 procent disků ve vysokém rozlišení už v roce 2007, takže poplácávání po ramenou je zřejmě zcela zasloužené.

Spotřebitelné si zvolili svými dolary, řekl v pondělí na spotřebitelském veletrhu CES Bob Chapek, prezident Walt Disney Studios Home Entertainment.

Všude na trhu vidíme, že rozšiřování Blu-ray jako formátu první volby je nevyhnutelné, prohlásil Steve Beeks, prezident Lionsgate Home Entertainment Worldwide.

Blu-ray Disc má exkluzivní smlouvy na obsah, se studii, která produkují kolem sedmdesáti procent filmů, říká Andy Parsons, senior vice executive Pioneer Electronics a mluvčí Blu-ray Disc Association.

Otázkou je, jestli budou prodejci pokračovat s nabídkou HD DVD zařízení a disků.

Prodejci začínají vidět nevyhnutelné, říká k tomu Ron Sanders, prezident of Warner Home Entertainment. A když půjde více prodejců s námi, ostatní studia budou následovat, dodává.

Zbývající studia jsou již pouze tři. Paramount, DreamWorks a Universal. Megastudio Warner Bros. oznámilo exkluzivní podporu formátu Blu-ray Disc minulý týden a tato exkluzivita začne v červnu. Do té doby vyjde ještě několik titulů na obou formátech.

Prodeje Blu-ray disků pouze na území USA za minulý rok, byly podle předběžných odhadů 170 milionů dolarů na 5,6 milionu prodaných balení (započítány jsou i vícediskové edice). Tento rok by měl přinést explozivní růst na 40 milionů balení a cca 1 miliardu dolarů, říká Danny Kaye, výkonný vice prezident výzkumu a technologií v Twentieth Century Fox Home Entertainment.

Studia, která podporují Blu-ray Disc začínají více využívat výhod, které jim přináší nový formát. Především přibalují k filmům Java hry a mnohem více materiálů z natáčení, na které se můžete dívat současně s filmem.

Přechod k vysokému rozlišení přichází v kritické chvíli pro Hollywood, protože prodeje disků ve standardním rozlišení již delší dobu stagnují. Spotřebitelé nakupují převážně Full HD nebo alespoň HD Ready televizory a začínají se čím dál častěji ptát po obsahu ve vysokém rozlišení.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv