Trosečník (Blu-ray Disc)

Cast Away / 1Samota a odloučení je asi to nejneobvyklejší téma pro mainstreamový hollywoodský trhák. Kdo se chce dvě a půl hodiny dívat na jediného chlapíka na opuštěném ostrově, i když ten chlapík je Tom Hanks? Přesto, pod režijní taktovkou Roberta Zemeckise je Trosečník nepřekonatelným filmem, neboť tuto výzvu akceptuje a zvládá. Trosečník je po většinu ze svých meditativních 143 minut (z toho 100 minut je zcela bez dialogů) naprosto strhující. Rozumí tomu, jak čas a naše vnímání času ovlivňuje naši každičkou volbu.

Hanks ztvárňuje Chucka Nolanda, systémového inženýra, jehož život je zcela ovládán hodinami. Své zaměstnance řídí jako závodní koně a času si váží jedině tehdy, když jej může ovládat. Dokonce i kvalitně trávený čas se svou krásnou snoubenkou Kelly Frearsovou (Helen Huntová) musí pečlivě plánovat. Chuckův dokonale zorganizovaný život se však dočká náhlého konce. Jeho letadlo se ve velkolepé scéně zřítí (možná jedna z nejděsivějších scén v historii) a Chuck se sám ocitne na opuštěném ostrově, zdánlivě bez jakékoliv možnosti na záchranu.

Trosečník je plný kontrastů – mezi civilizací a samotou, zvukem a tichem, moderními technologiemi a starými postupy. Druhý akt filmu je pro Zemeckise a Hankse hrozně riskantní – sledujeme Nolanda, jak se přizpůsobuje svému novému životu o samotě, kde čas nehraje žádnou roli, není tu žádná komunikace a jeho jediný přítel je fiktivní Mr. Wilson (tlející volejbalový míč).

Tento druhý akt je vlastně rozdělen na dvě poloviny, natáčely se s odstupem téměř jednoho roku. Hanks v tomto mezidobí podstoupil tvrdý fyzický trénink, aby nejdříve získal a pak ztratil kila potřebná k tomu, aby Nolandova proměna byla uvěřitelná. Svou oskarovou nominaci si zasloužil svým zápalem pro zkoumání fyzických, ale také emočních, intelektuálních a spirituálních důsledků osamělosti. Těžko naleznete jiný takto proměnlivý herecký výkon.

Ve filmu bylo použito mnoho v té době průkopnických počítačových efektů k tomu, abychom uvěřili, že Hanks skutečně uvízl na ostrově tisíce kilometrů od civilizace a na horizontu nikde není nic vidět. Trosečník na nás ale nepůsobí díky této studené profesionalitě, ale spíše díky Zemeckisově pečlivosti při skloubení vizuálních triků s příběhem. Díky tomu na efekty rychle zapomeneme.

I když kritizovaný trailer na Trosečníka odhalil dost, čtenáři neobeznámení s koncem filmu by tento odstavec měli vynechat. Po takové náročné a podnětné střední části je snad nevyhnutelné, že Nolandův závěrečný návrat domů a usmíření s Kelly sníží celkové vyznění. Abych byl upřímný, kdyby film prostě skončil Nolandovou záchranou z ostrova, asi by to působilo neuspokojivě. Přesto pravděpodobně není nic, co by Zemeckis mohl udělat, aby vytvořil závěrečné rozřešení mezi Chuckem a jeho velkou láskou, které by na divákovy emoce patřičně zapůsobilo či film dokonce povýšilo na úroveň velkých milostných příběhů (tohle určitě není Doktor Živago). Vyvrcholení filmu alespoň nezpochybňuje žádná z témat, které Zemeckis uvedl v prvním aktu a při důkladném zvážení vlastně prohlubuje jeho celkové vyznění. Je ale víc intelektuální než emoční a jako takové je podivně nedojímavé.

Přesto Zemeckis Trosečníkem, stejně jako Forrestem Gumpem, prokazuje, že patří mezi nejlepší současné filmaře a Hanks mezi nejlepší současné herce. Společně z Trosečníka vytvořili Hollywoodskou raritu: drama o starostech a zkušenostech dospělých. Film má jistě své chyby – třetí akt do něj moc nezapadá – ale rozhodně má co říci a po více shlédnutí bych dokonce řekl, že poselství filmu je ještě působivější.

Video: Zvětšujeme obraz

Trosečník na standardním DVD vyšel poprvé v roce 2001 a v té době byl považován za jeden z nejlepších transferů. To DVD jsem si narychlo pustil, než jsem se podíval na nové Blu-ray a byl jsem opravdu překvapen, jak dobře se drží. Kód 1080p/VC MPEG-4 na tomto Blu-ray před sebou měl opravdovou výzvu a já vám milerád oznamuji, že ji zvládl víc než dobře. Ještě musím poznamenat, že vzadu na krabičce je nesprávně uveden poměr stran 2,35:1, ve skutečnosti je to ale 1,85:1.

Cast Away / 2Robert Zemeckis do filmu vnáší všechen svůj značný vizuální talent a také nejaktuálnější počítačové technologie (nejaktuálnější v roce 2000). Jako takový je Trosečník skvostný po celou svou stopáž – především však druhý akt na ostrově. Úroveň hloubky a detailů dosahuje fantaskní dokonalosti a saturace barev je dokonalá. Lesknoucí se vody jsou skvělé, modré krystalicky čisté a rozsáhlé výhledy se vyrovnají hlubokým zeleným odstínům džungle. Stejně působivé jsou tmavší scény, prokreslení stínů se drží i ve scénách s minimálním osvětlením (například ve světle měsíce či ohně). Ano, v obrazu se objevuje zrno, ale všechny pozitivní prvky jsou dostatečné na pozdvihnutí Trosečníka na úroveň demo disku.

Sice to není skutečný problém, ale úvodní a závěrečné scény jsou poněkud plošší, alespoň co se týká jasnosti barev a malebnosti obrazu. Toto je však očividně záměrné a transfer nezaváhá ani zde. Vizuální paleta je potlačená, ale pleťové tóny drží pevně a je tu dostatek hloubky a rozměrovosti. Prezentace je také hezká a ostrá, bez otravného doostřování hran nebo jiných problémů s kompresí. Trosečník je sice sedm let starý, přesto se plně kvalifikuje jako katalogový titul na Blu-ray a je to jeden z nejlepších, jaké jsem zatím od Foxu viděl.

Audio: Hodnotíme zvuk

Video se mi líbilo hodně, zvuk ještě víc. Trosečník se pyšní mistrovským zvukovým designem, atmosféra je téměř hmatatelná, aniž se tvůrci uchýlili k taktice přehnané hlasitosti. Film na tomto Blu-ray obdržel svou první high resolution zvukovou stopu – skutečně nepřekonatelný DTS-HD Lossless Master Audio 5.1 prostorový mix (48kHz/24-bitů).

Film nejvíce ožívá v prostřední části na ostrově, pozoruhodné je především trvale přítomné okolí. Dokonce i pleskání vln vám způsobí mrazení v zádech, tak dokonalé jsou všechny ty jemné zvuky v zadním zvukovém poli. Celé to zní naprosto reálně, zejména díky velké pozornosti k detailům. Skutečně to vypadá, že ostrov je živoucí tvor.

Trosečník sice není film naplněný akcí, přesto obsahuje scénu, která se zařadila mezi můj seznam nejlepších demo kousků: pád letadla. Zemeckis je mistrný manipulátor a během posledních minut před pádem nás ukolébá do falešného pocitu bezpečí, což celé ztroskotání dělá ještě drtivějším. Šílená síla a dopad zvuků v této scéně a také dojem obklopení ze všech stran vás skutečně omráčí. Tato sekvence v kombinaci s následujícími scénami z ostrova jsou jako z mistrovského kurzu pro tvorbu soundracků. Trosečníka prostě musíte slyšet.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Cast Away / 3Fox se již zachoval lépe u svých novějších Blu-ray titulů ohledně převzetí většiny, ne-li všech přídavků ze standard definition verzí. Toto bohužel není případ Trosečníka. Chybějí všechny z dokumentačních materiálů z dvoudiskového DVD vydání a toto Blu-ray je tak dost hubené (téměř jako Tom Hanks v samotném filmu).

  • Zvukový komentář sice zohledňuje specifika podle obrazovky, ale tento track je vlastně sbírka editovaných rozhovorů s mnohými členy technického štábu plus hlavní kameraman Don Burgess a režisér Robert Zemeckis. Podle účastníků můžete uhodnout, že komentář je hodně technický a především během druhého aktu jej zabírá téměř výhradně diskuze o integraci počítačových efektů do filmu. Zemeckisovy komentáře jsou poněkud neuspokojivé, neboť je vázán položenými otázkami a tak je většina tematického námětu filmu ponechána bez poznámky. Je to rozhodně dobrá stopa pro ty, koho zajímá technická stránka filmu, ale já jsem čekal víc o podstatě snímku.
  • Je zde původní trailer na Trosečníka pro kina (ten, který odhaluje téměř celý třetí akt) a také na několik dalších Blu-ray titulů od studia Fox jako Noc v muzeu, Ďábel nosí Pradu, Království nebeské a Ten nejlepší.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

  • Fox zde uvádí další svůj titulkový Trivia Track. Je to směsice banálních informací o způsobech přežití na ostrově a povrchních poznámek o produkci. Sice jejich zapálení pro exkluzivní bonusy podporuji, už to ale zvládli lépe.
  • Divák si zde může pomocí funkce Personal Scene Selections uložit své oblíbené scény pro okamžitý přístup při sledování filmu v budoucnu, dokonce i po vytáhnutí disku z přehrávače.

Závěrečné zamyšlení

Trosečník není perfektní film, především kvůli nejasně rušivému třetímu aktu, který slibuje víc než nakonec nabízí. Přesto je to film, který je při opakovaném shlédnutí dokonce působivější, což je mezi současnými mainstreamovými filmy vlastně rarita. Tento Blu-ray disk také exceluje pouze ve dvou ze svých tří aktů. Video a audio jsou skutečně velkolepé, je ale škoda, že Fox vypustil takové množství z materiálů zahrnutých na standardním dvoudiskovém DVD. Přesto jsou základní věci na tomto disku skvělé a tak jej mohu lehce doporučit.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv