Harry Potter a Fénixův řád (Blu-ray Disc)

Harry Potter and the Order of the Phoenix / 1Je to zvláštní fenomén, ale čím delší jsou nové potterovské knihy J. K. Rowlingové, tím kratší jsou filmy. Nejdelší z románů Rowlingové, Harry Potter a Fénixův řád, má 870 stránek, přesto filmová verze trvá na snímek o Potterovi pouhých 139 minut. Výsledek nakonec působí jako tajné proniknutí do obrovské knihovny bradavické školy a nalezení regálu plného poznámek k filmu.

Dokonce při své přehnané shovívavosti zachovává Rowlingová dobrou úroveň příběhů, takže i když každá kniha o Potterovi funguje uspokojivě jako samostatné dobrodružství, dohromady do sebe také perfektně zapadají. Zatímco Fénixův řád hraje na stejnou vyprávěcí notu jako román Rowlingové, nezpívá stejnou písničku. Vynechávky v příběhu a mezi postavami jsou zde nejvýraznější ze všech potterovských snímků a chvílemi dodávají filmu pocit nedbalosti, jako bychom se dívali jen na předehru k dalšímu snímku a ne na film, který žije a dýchá samostatně. Nepleťte se, Fénixův řád není vůbec špatným filmem – najdeme tu mnoho magie a hravého dovádění a také nám zhlédnutí oživlých postav a prostředí knihy Rowlingové připraví příjemné potěšení; snímek pouze postrádá pravou hloubku svých předchůdců.

Předpokládám, že většina čtenářů četla knihu nebo viděla film, proto se zdá být zbytečné rekapitulovat děj příběhu; přesto se o to podle mého starého zvyku pokusím. Fénixův řád se stává svědkem návratu lorda Voldemorta, ale jen málo lidí tomu věří. Ve skutečnosti se Ministerstvo kouzel snaží všemi prostředky zabránit, aby se kouzelnický svět dozvěděl pravdu; jedním z kroků je i to, že jmenují úřednici Ministerstva Dolores Umbridgeovou do pozice učitelky Obrany proti černé magii na Škole čar a kouzel v Bradavicích. Když profesorka Umbridgeová odmítne učit studenty praktická obranná kouzla, vybraná skupinka studentů se rozhodne vzdělávat se na vlastní pěst. Harry Potter se stane vůdcem této skupinky zvané Brumbálova armáda; setkávají se v tajné místnosti v bradavické škole, kde trénují své kouzelnické schopnosti; připravují se tak na souboj s Temným lordem a jeho nohsledy Smrtijedy. Není potřeba dodávat, že blížící se děsivá závěrečná bitva mezi dobrem a zlem je nevyhnutelná.

Vím, že se o tom mluví pokaždé, když se nový díl Harryho Pottera objeví na plátnech kin, ale Fénixův řád je skutečně nejtmavším a nejvyspělejším filmem série. Harry dospěl (a Daniel Radcliffe se pěkně vyvinul jako herec) a stejným vývojem prošla i témata a obavy Rowlingové. Zejména závěrečných 45 minut filmu přináší nejdrsnější a nejútočnější násilí, jaké sága kdy vyobrazila. Ano, stále jde o dobrodružství přístupné mládeži, ale je jasné, že Rowlingová se drží role, a je jen k dobru Fénixova řádu, že se ve snímku objevují skutečné následky akce. Pouze několika dětským filmům se podařilo vytvořit skutečné napětí; Fénixův řád nám ho přináší po hrstech.

Většina filmu je však bohužel příliš zatížena břemenem jednoduchého vývoje příběhu, místo aby jej nechali vyvinout se. Během celé první poloviny příběhu postavy nedělají nic jiného, než připravují expozici. Nepomáhá ani to, že Harry má mnoho práce s přípravou na svůj úkol a další výzvy – chudák dítě ani nepůsobí jako žijící mladík z masa a krve a jeho emoce jsou odsunuty na vedlejší kolej, protože nejsou potřebné pro vývoj zápletky. Skutečně, jednou z mála scén, které přinášejí opravdové city, je, když si Harry vychutná svůj první polibek s roztomilou Cho Chang (Katie Leung). Jak ironické je, že nejkouzelnější okamžik celého Fénixova řádu přijde, když Harry odloží svou kouzelnou hůlku a působí vlastně jako … mudla.

Tím, co jsem řekl, jsem nezamýšlel nijak odradit fanoušky Harryho Pottera od zhlédnutí Fénixova řádu. Film stále opěvuje vesmír Rowlingové, a to od dokonale navržených interiérů bradavické školy, po čistou lásku filmařů k rodné Británii, která přímo vyzařuje pozitivní atmosféru. Závěrečných 45 minut filmu je navíc skutečně vzrušujících, s fantastickými akčními scénami, které se vyrovnají jakémukoli dílu Pána prstenů, a zlotřilým Snapem a dalšími stvořeními, jež skutečně stojí za zhlédnutí. Fénixův řád možná postrádá okouzlující naivitu dřívějších potterovských snímků (a já jen doufám, že závěrečné dva díly dají zase postavám více prostoru, aby mohly volně dýchat), ale jako předzvěst vzrušujícího vývoje, který nás nepochybně čeká, odvedl Fénixův řád vynikající práci.

Video: Zvětšujeme obraz

Harry Potter a Fénixův řád je jasnou vlajkovou lodí Warneru na formátu nové generace. Snímek vychází na Blu-ray i HD DVD vydání společně se standardní DVD verzí, a přestože tu najdeme znatelné rozdíly v oblasti audia a bonusů, jedinou oblastí, v níž se oba formáty nové generace shodují, je video; přinášejí 1080p/VC-1 kódování (a film je uveden v původním poměru obrazu 2.40:1). Warner odvedl skvělou práci, a i přes neočekávaná hodnocení kvality obrazu titulů, které jsem hodnotil v posledních několika týdnech, se Harry Potter a Fénixův řád mezi nimi tyčí velmi vysoko, a může se tak pochlubit pětihvězdičkovou prezentací.

Velmi často jsem ve svých recenzích mluvil o efektu, kdy obraz vypadá jako skutečný pohled z okna; již od úvodní scény se Fénixův řád chlubí nejlepším trojrozměrným obrazem, jaký jsem kdy viděl na vydání nové generace. Vše pokračuje v celém snímku, kde je úroveň detailů a hloubka obrazu tohoto Blu-ray vydání skutečně fantastická. Jasné, působivé textury, vynikající vyvážení barev a kontrast jsou v tomto snímku naprosto špičkové.

Samozřejmě, potterovský snímek patří do fantasy soudku, a proto je jasné, že se nacházíme v surrealistickém a zářivém světě. Barvy jsou maximálně nasycené, ale vždy se drží milimetřík od hranice přesycení. Barevné odstíny jsou pevné a nehyzdí je šumy nebo jiné kazy, takže navzdory viditelnému pokřivení barev (prim hrají obzvláště modré a žluté) vypadá prezentace neuvěřitelně přirozeně. Warner také odvedl skvělou práci při komprimaci, takže nemáme žádné problémy s artefakty – žádné rozostření hran, macroblock ani problematické odstupňování barev (dokonce ani v silně počítačově upravených scénách). Jednoduše řečeno vás Harry Potter a Fénixův řád ohromí.

Audio: Hodnotíme zvuk

Warner se poslední dobou zlepšil a podpořil zvuk ve vysokém rozlišení na většině svých titulů nové generace; také toto Blu-ray vydání Fénixova řádu pokračuje v trendu a přináší hvězdný nekomprimovaný PCM 5.1 Surround mix (48 kHz/24-bit), který se levou zadní vyrovná Dolby TrueHD tracku uvedenému na HD DVD vydání – ve skutečnosti jsou slyšitelné rozdíly tak minimální, že si jich ani nevšimnete. Oba tracky se řadí k jiskřivým zvukovým zážitkům.

Poznámka: Blu-ray verze porazila HD DVD vydání co do nabídky cizích jazyků. Ačkoli HD DVD obsahuje anglické, francouzské a španělské nahrávky a titulky, tento Blu-ray disk nabízí ještě množství dalších možností.

Není žádným velkým překvapením, že Warner nijak nešetřil při uvádění posledního dobrodružství Harryho Pottera na obrazovky. Jedná se snad o nejlepší zvukový design, jaký můžete tento rok slyšet – smělý, nádherně obklopující a stálý svou soustavnou agresivitou. Najdete tu tolik fantastických úseků, že si za demo materiál můžete vybrat jednoduše kteroukoli kapitolu (zejména závěrečných 45 minut filmu je opravdovým potěšením pro uši). Zvukové pole je na pozadí velmi živé, přičemž zvuky poskakují okolo s transparentností, která se blíží zážitku v kině natolik, jak je to jen možné. Jemné zvuky prostředí nejsou nijak přehlíženy, takže i tišší scény se mohou chlubit hmatatelnou přítomností surroundů. Dokonce i jednotlivá mávnutí Harryho kouzelné hůlky jsou často doprovázena příjemnými jemnými prvky v pozadí.

Harry Potter and the Order of the Phoenix / 2Také všechny další aspekty zdroje jsou vynikající. Spojení hudby, dialogů a efektů je prvotřídní. I s tolika mladými herci (a jejich někdy velmi silnými britskými přízvuky) jsem rozuměl každému slovu, aniž bych musel jedinkrát sáhnout po ovladači hlasitosti. Hudba (tentokrát je dílem Nicholase Hoopera, který nahradil Johna Williamse) je působivě rozložena ve zvukovém poli a přináší přiměřenou majestátnost. Ačkoli Fénixův řád nedá možná zabrat subwooferu například jako snímek Transfromers, když jsou basy potřeba, věřte mi, že je pocítíte. V mixu není zkrátka jediný prvek, který by byl zklamáním.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem bonusových balíků, které Warner seskládal pro filmy s Harrym Potterem na DVD. Vždy působily nedodělaně a postrádaly typy bonusů, které jsou dnes standardním vybavením každého vydání pro domácí kina (jsou to například komentáře tvůrců filmu a hlubší bonusy z natáčení). Bohužel standardní bonusový balík, který má DVD verze společný s tímto Blu-ray vydáním Fénixova řádu, pokračuje v započatém trendu, a přináší tedy jen hodně hubenou sbírku bonusů.

Tady se také začínají více lišit vydání obou formátů a můžete si všimnout některých výrazných (a jiných méně výrazných) rozdílů mezi Blu-ray a HD DVD/DVD verzemi. Největší rozdílností je, že bonusy na Blu-ray jsou uvedeny v plném high definition, kdežto HD DVD si vysloužilo jen standard definition video. Také stojí za zamínku, že jak standard definition DVD, tak Blu-ray disk obsahují 44 minutový televizní speciál, který byl z HD DVD verze vypuštěn.

 • Začněme rovnou již zmíněným televizním speciálem nazvaným Skrytá tajemství Harryho Pottera (The Hidden Secrets of Harry Potter, HD, 44 minut). Tento reklamní tv speciál byl natočen, aby podpořil uvedení Fénixova řádu v kinech loni v létě. Bohužel je celý bonus dost mizerný – nejméně polovina kousku je složena ze záběrů z filmu, zatímco druhou polovinu ovládly rozhovory s rádoby potterovskými vzdělanci; povětšinou však jde o autory rodokapsů. Vlastní herci a členové štábu se tu objevují jen v krátkých reklamních rozhovorech; celkově jde o velmi křiklavou reklamu studia. Jak už bylo zmíněno výše, je tento bonus uveden na Blu-ray disku a standard definition verzích, nikoli však na HD DVD vydání.
 • Kousek Stopování Tonksové (Trailing Tonks, HD, 19 minut) si zaslouží můj hlas za nejlepší krátký bonus. Mladá herečka Natalia Tena (ve filmu jako Nymfadora Tonksová) se ujala role průvodkyně a nabízí osobní prohlídku Leavesden studii, produkčním domovem všech pěti potterovských filmů. Je fascinující sledovat vnitřní mechanismy práce na tolika známých filmech, a jak mladá Tena prochází z jednoho prostředí do druhého, navštívíme také její kolegy herce a členy štábu, které tu máme možnost zahlédnout v uvolněnější atmosféře. Tena je chvílemi trochu nudná, jde ovšem o jedinečný a skvělý malý bonus.
 • Interaktivní bonus Magie editace (The Magic of Editing, HD) se zprvu jeví jako standardní bonus – režisér David Yates a editor Mark Day nabízejí pětiminutový úvod do umění editace filmu, které je podáno kvůli mladým divákům v základech a srozumitelně. Poté však kousek dospěje do vlastní interaktivní editační fáze. Tady si můžete vybrat libovolné záběry jedné scény a uspořádat je podle vlastního uvážení; navíc můžete upravit také zvuk. Opět, je to sice triviální, ale zábavné a podle mého názoru to mládež skutečně pobaví.
 • Vystřižené scény (Deleted Scenes, HD, 10 minut) jsou sbírkou drobnůstek nakombinovaných do celistvého kusu. Bohužel je většina tohoto materiálu jen rozšířením stávajících scén nebo dalšími nekonečnými záběry – fanoušky knihy musím upozornit, že se tu rozhodně nedočkají nějakých zásadních scén. Jen málo materiálu se soustřeďuje na Harryho a další hlavní postavy; místo toho je ovládnou převážně starší obyvatelé bradavické školy (včetně dvouminutové scény s Emmou Thompson, podobné spíše grotesce).
 • A to je vše ze standardních bonusů. Bohužel tu není uveden ani jeden trailer k některému z filmů o Potterovi, ani jiné reklamní materiály (obrazová galerie s cizojazyčnými plakáty k filmu by byla zvlášť vítaným přídavkem).

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Harry Potter and the Order of the Phoenix / 3A opět se nám tu liší edice obou formátů nové generace. Tentokrát zvítězilo HD DVD vydání, protože exkluzivně přináší jeden z Warnerových video komentářů obraz v obraze (In-Movie Experience) a doplňkové bonusy propojené s webem. Blu-ray fanoušci však nemusí zoufat, protože Warner doplnil disk ještě dalším exkluzivním materiálem, který neobjevíte na standardním DVD.

Prvky ve středu zájmu (Focus Points, HD, 63 minut) jsou jediným extra bonusem společným pro oba formáty nové generace; jde o sbírku 28 filmečků (každý má asi 1 – 3 minuty), které se věnují specifickým aspektům produkce filmu a pokrývají většinu efektů, hlavních postav, natáčecích prostředí a klíčových témat. Jako celek se jednotlivé kousky podobají skutečnému dokumentu, alespoň ve srovnání s prázdnými standardními bonusy. Skvělé je také to, že je celý bonus uveden v plném 1080p/VC-1 videu a lze jej přehrát také jako samostatný dokument v režimu Focus Points Viewing Mode, který vám umožní hladce přecházet mezi souvisejícími kousky během sledování vlastního filmu. (HD DVD verze umožňuje tento přístup pomocí IME tracku.)

Závěrečné hodnocení

Harry Potter a Fénixův řád je nejtlustší knihou J. K. Rowlingové a zkrácená filmová verze ve výsledku trochu trpí – často působí spíše jako propojovací epizoda než samostatný film. Přesto tu najdeme hodně magie, dramatických zvratů a akce, jež uspokojí všechny fanoušky Harryho Pottera.

Tento film se stal prvním domácím Blu-ray vydáním Warneru potterovského snímku, které bylo hodnoceno, a tato high definition edice Fénixova řádu je vynikajícím startem, jenž se chlubí výjimečně kvalitním obrazem a zvukem. Ve srovnání s HD DVD verzí je Blu-ray vydání lepší v oblasti standardních bonusů (které jsou uvedeny v plném 1080p videu a obsahují televizní speciál, který HD DVD verze nemá), svého soupeře však nedostihuje v oblasti In-Movie Experience tracku a dalších high definition bonusů. Přesto tu však máme dostatek bonusů, které by měly uspokojit většinu fanoušků, a je skvělé, že Harry Potter nakonec vypadá (a zní) v high definition tak skvěle.

4 komentáře

 1. Portál Blu-ray.CZ » Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (Blu-ray Disc)01:22 2.2.2008:

  […] jako na HD DVD), které se velmi přibližuje kvalitě pětihvězdičkového transferu snímku Harry Potter a Fénixův řád. Blu-ray vydání doslova rozsekalo svůj standard definition protějšek – při přímém […]

 2. Portál Blu-ray.CZ » Harry Potter a Kámen mudrců (Blu-ray Disc)01:22 2.2.2008:

  […] Kámen mudrců nepřináší fantastický trojrozměrný obraz, který mě tak uchvátil ve filmu Harry Potter a Fénixův řád, ale přesto nabízí příjemné vylepšení oproti standard definition […]

 3. Portál Blu-ray.CZ » Prodeje HD DVD krátkodobě vedou01:45 2.2.2008:

  […] daří na úkor Blu-ray disků. Dva velké trháky posledních týdnů, Bourneovo ultimátum a Harry Potter a Fénixův řád, předstihly v prodejích svoje […]

 4. renííík18:11 14.4.2008:

  ten film je sice super, ale nemá na knížku… knížka je stokráát lepší…Kdo ji nečetl doporučuji ji přečíst… Je sice trochu dlouhá, ale stojí za to…Narozdíl od knížky, je film divný-podle mě nemá žádný děj a že je…no prostě divný…ale ráda se na něj dívám :-)))))

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv