Legenda o Zorrovi

The Legend of Zorro / 1Když odhlédneme od Smrtonosné pasti 4.0, asi opravdu existuje datum expirace, do kterého lze natočit pokračování filmu. Jednoduše řečeno, jestliže nejednáte v době, kdy je váš senzační film ještě čerstvý v myslích veřejnosti, riskujete apatii diváků. Tento osud stihl Legendu o Zorrovi z roku 2005. Film vyšel celých sedm let po celosvětově úspěšném snímku Zorro: Tajemná tvář a je to jeho dokonale zábavné pokračování. Přesto u pokladen neuspěl a nezachytil stejnou rozhazovačnou náladu.

Nicméně teď, když se prach usadil, můžeme ocenit drobné půvaby Legendy o Zorrovi. Rozhodně to není perfektní film, ale díky návratu stejného jádra kreativního týmu (včetně Antonia Banderase jako Zorra, Chatherine Zeta-Jonesové jako krásné Eleny a režiséra Martina Campbella) si udržuje hodně z působivosti a ducha prvního snímku a tím se hrdě tyčí jako jedno z nejkonzistnějších pokračování poslední doby.

Po desetiletém boji proti bezpráví a krutosti, Alejandro de la Vega, známý též jako Zorro (Banderas) nyní stojí tváří v tvář své největší výzvě: jeho milovaná žena Elena (Zeta-Jonesová) jej vyhodila z domu (můžete se divit, co vlastně čekala, když si jej brala). Elena zažádala o rozvod a našla útěchu v náručí elegantního francouzského aristokrata, hraběte Armanda (Rufus Sewell). Alejandro však ví něco, co Elena netuší – Armand je zlý organizátor teroristického plánu na zničení Spojených států. Zorrovo manželství i budoucnost jeho země je v sázce a on se musí pokusit obojí zachránit.

No ano, Legenda o Zorrovi zní dost hloupě – a hloupá skutečně je. Nepomáhá ani nevhodná odbočka k domácké komedii a obzvlášť ubohý padouch. Je to ale film o Zorrovi, takže nás má přesvědčit především čistá vášeň mezi Banderasem a Zeta-Jonesovou, pár vtípků a hodně akce. A ono to dost dobře funguje na všech frontách. Navzdory sedmileté pauze mezi Legendou a Tajemnou tváří, Banderas a Zeta-Jonesová na sebe stále házejí uštěpačné hlášky skoro tak rychle, jako spolu kříží meče. Právě tento oheň celý film žene dopředu, když jiné, rutinní dějové postupy selhávají.

Režisér Martin Campbell navíc servíruje několik úderných akčních sekvencí. Scéna na uhánějícím vlaku je skutečný vrchol, částečně díky Campbellově požadavku na živé provedení mnohých kousků přímo na place, bez pomoci počítače. Dechberoucí je především scéna kdy Zorro vedle řítícího se vlaku jede na koni.

V době uvedení Legendy o Zorrovi do kin někteří kritici namítali, že je historicky nepřesná. Časová posloupnost událostí ve filmu je očividně mimo a diváci citliví na takové věci mohou tyto zející díry v ději jen těžko ignorovat. Ale já osobně tento druh kritiky nechápu – je to přece Legenda o Zorrovi, ne Tanec s vlky, takže vlastně o nic nejde. Film jako Zorro je víc o společné vzpomínce na dobu, která nyní přebývá jen v zamlžených, sépiově zabarvených částech naší fantazie. Na této úrovni je film zábavný dostatečně.

Nedejte se ale mýlit, stejně se mi víc líbí původní Zorro: Tajemná tvář a je škoda, že Sony ten film nevydalo na Blu-ray zároveň s Legendou. Přesto, jestliže jste čekali na svou high definition Zorro podívanou, toto lehké pokračování by vaši žízeň utišit mělo.

Video: Zvětšujeme obraz

Legenda o Zorrovi byla na standardním DVD uvedena poprvé začátkem roku 2005 a za použití stejného zdroje vypadá toto Blu-ray jako nové. Je to krásný 1080p/AVC MPEG-4 kód, s jasným, detailním a barevným obrazem, který každého jistě uspokojí.

The Legend of Zorro / 2Zdroj je ve skvělé kondici, s filmovým vzhledem, bez nedokonalostí. Barvy jsou velmi dobře modulované, s teplým, zlatavým závojem, který v high definition vypadá docela hezky. Herci vypadají díky pleťovým tonům ještě lépe, bez chromatického šumu nebo přesaturování. Úrovně černé a kontrast jsou také velmi silné, především v jasných denních exteriérech. Výsledkem je velice detailní prezentace která téměř neustále vypadá trojrozměrně.

Mám pouze dvě stížnosti. Za prvé, nejtmavší scény vypadají trochu měkce a ploše. Za druhé, viditelné je slabé okrajové halo. Jsou to však jenom malé problémky. Legendu o Zorrovi jako takovou bych si sice nevybral jako skutečný demo disk, ale celkově je to rozhodně Blu-ray, kterým na vaše přátele zapůsobíte.

Audio: Hodnotíme zvuk

Tato Dolby TrueHD 5.1 prostorová stopa (48kHz/16bitů) je stejně silná jako vizuální prezentace. Standardní DVD už tak znělo dost dynamicky, upgrade do high definition přesto nabízí znatelné vylepšení – Zorro žije skvělou akcí a obklopením.

Zvukaře tu zaměstnává spousta mečů, dupající koně a řítící se vlaky a svou práci odvedli dobře. Vyvážení a čistota zvukové stopy jsou fantastické – při přiměřené hlasitosti mě realističnost mixu skutečně ohromila. Použití prostoru je v akčních scénách velmi smělé, s hezky roztroušenými efekty a také majestátním působením hudby Jamese Hornera. Soundrack je také krásně nahraný, dialogy jsou čisté a zřetelné. Nenarazil jsem ani na problémy s vyvážením hlasitosti. Zvuk na tomto Blu-ray vydání Zorra možná není tak úderný jako u Transformers, ale na tento typ tradičního materiálu je perfektní.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Sony přeneslo všechny přídavky, které byly na standardním DVD také na toto Blu-ray vydání. Žádný sice není upgradovaný do high definition, je to ale stejně dost dobrý balíček.

  • Zvukový komentář – K režiséru Martinu Campbellovi se připojil kameraman Phil Meheux a je to pěkná jízda. Campbell je prostě jeden z těch lepších režisérů při zvukových komentářích a Zorro není vyjímka. On a Meheux sice mluví trochu moc technicky o vizuální stránce filmu, vlivech a často komplikovaných požadavcích na place, protože u tohoto druhu filmu není nutná příliš hluboká analýza tématu. Stopa v závěru už trochu upadá, ale Campbell se na konci ještě překvapivě rozhorlí proti kritikům, kteří napadali falešný francouzský akcent Rufuse Sewella. Takové téma u komentářů moc často nezaslechnete.
  • Hra s vlaky (Playing with trains, SD, 13 minut) – Legenda o Zorrovi je ve svém přístupu k praktickým efektům v podstatě staromódní, ale pro velkou hlavní scénu s vlakem byli pro přidání několika počítačových efektů přizváni experti z Weta Digital. Zde získáte hezký přehled o této složité scéně od odborníka na efekty Richarda Taylora.
  • Snímek Vizuální efekty (Visual Effects, SD, 6 minut) rozvíjí téma z Hry s vlaky a uvádí rychlý přehled o některých počítačově generovaných tricích použitých v jiných částech filmu.
  • Počítačové efekty opustíme, snímek Kaskadéři (Stunts, SD, 12 minut) se zabývá skutečnými akčními kousky, předevších šermířstvím a také tvrdým tréninkem, který je vyžadován od herců.
  • The Legend of Zorro / 3Snímek Armandova cesta (Armand´s Path, SD, 12 minut) se zaměřuje na rozšířenou úvodní scénu ve filmu, je to však spíše obecný dokument o natáčení. Zeta Jonesová a Banderas zde pronesou několik slov, společně s Cambellem. Zúčastní se také scénaristé Roberto Orci a Alex Kurtzman, kteří probírají obecný estetický přístup k tomuto pokračování a proč to trvalo tak dlouho, než se všichni znovu setkali.
  • Ve Vystřižených scénách (Deleted Scenes, SD, 10 minut) nalezneme celkem 4 kousky, všechny s volitelným komentářem Campbella. Ačkoliv se režisérovi tyto scény očividně líbí, jejich vystřižení se mi zdá rozumné, neboť by zpomalily tempo už tak příliš dlouhého filmu.
  • Rozbor scén z více úhlů (Multi-Angle Scene Deconstructions, SD) vám umožní pohybovat se pomocí tlačítka na vašem dálkovém ovládání mezi několika možnostmi. U dvou akčních scén nám tvůrci nabízejí tři pohledy: zkoušení, materiál ze zákulisí a dokončenou verzi. Tento bonus přechází přímo z doby standardních DVD a Sony se vůbec nepokusilo využít interaktivní schopnosti formátu Blu-ray.
  • Nejsou tu žádné trailery na filmy se Zorrem, pouze reklamní snímek na Blízká setkání třetího druhu (v 1080p).

Závěrečné zamyšlení

Legenda o Zorrovi není špatné pokračování, ale sedm let po originálu vypadá, jako by téma promeškalo svou dobu použitelnosti. Nové a sladké rodinné momenty tomu moc nepomohly, ale pokud to nebudete brát moc vážně, film si užijete. Jako Blu-ray disk je Legenda o Zorrovi rozhodně solidní, Sony nám servíruje vynikající video i zvuk včetně příjemného balíčku bonusů. Na Zorrovi vás sice nic neohromí – na filmu ani na Blu-ray disku – ale rozhodně stojí za podívání v rámci večera neškodné, popcornové zábavy.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv