Microsoft Xbox a Blu-ray Disc – aktualizováno

Jak se dalo očekávat – po oznámení Warner Bros., ve kterém studio deklaruje svou podporu formátu Blu-ray Disc, po zrušení všech dohodnutých individuálních rozhovorů s novináři na veletrhu CES ze strany řídnoucí skupiny podporující HD DVD, po kompletním zrušení avizované prezentace nových technologií společnosti Toshiba, která asi nejvíce stojí za vývojem HD DVD – Microsoft začíná uvažovat o Blu-ray mechanice pro XBox. To by mohlo znamenat mimo jiné i lepší podporu formátu Blu-ray disk v operačních systémech Microsoftu. Jak říká Albert Penello, group marketing manager pro Xbox:

Měla by to být volba zákazníků; a jestliže tohle je cesta, kterou si vybrali, pak bychom to měli zvážit.

Pan Penello k tomu ale dodává, že nečeká velký vliv rozhodnutí Warner Bros. na Xbox 360:

V zásadě si nemyslím, že to bude mít citelný dopad na Xbox 360 proti (Sony) PlayStation 3. U PlayStation 2 byla DVD zpočátku velká výhoda, ale po roce dvou si ji už lidé nepořizují jako DVD přehrávač.

Jak se zdá, není pan Penello zcela přesvědčen:

Nemůžete říct, že by to nebylo fiasko nebo neúspěch; takové bitvy už jsem viděl vyhlášené mnohokrát. Chci, aby zákazníci měli svůj podíl na této volbě a myslím si, že je mnoho zákazníků, kteří už nakoupili HD DVD a budou to oni, kdo rozhodne.

Podle slov pana Penella, se zdá, že Microsoft není úplně přesvědčen o prohře, takže uvidíme, jak budou vypadat prodejní čísla v červnu a v předvánočním šílenství. Pokud do té doby stihne Microsoft uzavřít kontrakt na OEM Blu-ray mechaniku pro Xbox 360, nebude jeho ztráta tak velká. Sony se doufejme také poučí a mohla by přinést zábavnější ovládání á la Nintendo Wii. Nechme se překvapit.

Akutalizováno (10.1.2008)

Podle posledních zpráv, které přinesl server Gizmodo, se Microsoft nechystá podporovat Blu-ray Disc, dokud Toshiba neoznámí konec formátu HD DVD. A to, jak víme, zřejmě nebude pravděpodobně letos a divil bych se, kdyby k tomu vůbec došlo. Toshiba totiž dává jasně na vědomí všem, že se nechystá opustit formát HD DVD dokud jeho potápějící se loď neklesne až na samé dno.

Pan Albert Penello v rozhovoru pro Gizmodo totiž řekl, že:

 1. Titulky změnily kontext toho co řekl,
 2. Microsoft o tom neuvažuje,
 3. Je téměř definitivní, že Microsoft to neudělá,
 4. Microsoft nemá žádné plány na postavení čehokoli Blu-ray,
 5. Microsoft je totálně oddán HD DVD.

Co se nestalo

Samozřejmě nikdo kromě pana Penella (a marketingových šéfů Microsoftu) netuší, proč se odehrál takový humbuk. Stačilo říct rezolutní ne a bylo vymalováno. Ovšem efektivnější asi bylo upoutat na sebe veškerou pozornost trhu a teprve potom vše dementovat. A možná jenom pan Penello dost jasně nevěděl, co chtít.

Takže, teď si řekněme off the record, co se určitě nestalo. Pan Penello si dal na veletrhu skleničku s obchodním partnerem a potom dostal šokující zprávy, že poslední studia opouštějí loď. Napadlo ho, že by to mohl využít a pokusil se vyvolat napětí svým předchozím prohlášením. Potom přišel právník Toshiby a připomněl mu existenci několika smluv. V panu Penellovi hrklo jak ve starých pendlovkách a jak se všemožně svá předchozí tvrzení vyvracet.

Nebo se určitě nestalo třeba tohle. Pan Penello nejprve rozšířil poplašné zprávy (ať už pod vlivem, či nikoliv). Záhy absolvoval telefonát se svým šéfem, který měl po boku tým podnikových právníků (v Microsoftu zabírají budovu přibližně o velikosti Buckinghamského paláce, takže to nebylo snadné). Když mu vyčíslili, kolik bude jeho legrační prohlášení stát, pan Penello pětinásobně odvolal v následném rozhovoru vše co slíbil (a slíbil vše co odvolal, ale o tom už se nikde nepíše).

3 komentáře

 1. Portál Blu-ray.CZ » HD DVD je mrtvé23:32 16.2.2008:

  […] Zdá se mi šílené, že by Toshiba skartovala své HD DVD notebooky a vycouvala z partnerství s Xboxem. Pokud ano, Microsoft by asi konečně musel vážně začít přemýšlet o jiné mechanice.

 2. Spider00:19 17.2.2008:

  A je na čase. Že ten Mikroshit musí vždycky plavat proti proudu.

 3. Lukáš Měřínský21:10 23.6.2008:

  No vzhledem k tomu že víceméně fandím více blu-ray než HD-DVD jsem nakonec rád že blu-ray zvítězily a doufám že dlouho taky vydrží:-)

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv