Pan a paní Smithovi (Blu-ray Disc)

Mr. and Mrs. Smith / 1Pro mě za mě, na mém obalu filmu Pan a paní Smithovi by klidně mohlo být napsáno provinilé potěšení. Uvedení filmu v kinech bylo možná pronásledováno chladnými recenzemi a diváci byli rozptylování aférkami Angeliny a Brada, jenže já mám pořád dojem, že film prostě utrpěl špatnou reputaci. Rozhodně z něj nehodlám dělat perfektní film, ale dle mého skromného názoru je o hodně lepší, než je vetšina kritiků ochotna přiznat.

Po šesti letech manželství jsou John a Jane Smithovi (Brad Pitt a Angelina Joliová) znudění ze svého klidného života na předměstí. Ani John, ani Jane, však nemají tušení o skutečné práci svého partnera – jak se ukáže, oba pracují jako nájemní vrazi, navíc pro konkureční agentury. Zpackaný útok odkryje zároveň tajemství jich obou a oba poté dostanou za úkol zabít toho druhého. S nabitou zbraní a váhavostí v srdci se oba Smithovi musí rozhodnout, zda budou prostě postupovat podle rozkazu, nebo zda konečně potáhnou za jeden provaz a dají při tom do pořádku i svůj vztah.

Režisér Dough Liman (Go, Agent bez minulosti) tento film ztvárňuje jako bizardní romantickou komedii nacpanou zbraněmi, humorem a komiksovým působením. Celé to naznačuje, že by se Pan a paní Smithovi neměli brát příliš vážně. Výsledek je tak hravý jako chemické působení obou hlavních herců na plátně. Úvodní akt si pohrává s jednotvárností manželského života u Smithů a zábavně komentuje až komickou obyčejnost jejich manželství. I když akce konečně nabere na rychlosti, Liman nedovolí, aby exploze a honičky v autech ztlumily lehkovážný tón děje. Film se naopak vyvíjí spíše do směsice bravurnosti a šarmu hlavních postav.

Pan a paní Smithovi bývají kritizováni ze dvou důvodů. Kritici za prvé říkají, že Pitt a Jolieová na plátně postrádají přesvědčivé vzájemné chemické působení a za druhé se jim většinou nelíbí použití humoru vztaženého na samotný film. Pitt a Jolieová si však práci na place očividně užívali a myslím, že to na výsledku jde dobře vidět. Scény jsou plné lehké, přirozené a organické pružnosti. Použití sebevztažného humoru je umírněné a neruší, vypadá to spíše jako skryté vtipy. Když se na plátně jeden z vedlejších herců objevil v tričku z Klubu rváčů, nemohl jsem si pomoct a potichu jsem se smál. Moji ženu to ale zmátlo, protože ten fórek nepochytila. Musím připustit, že pod povrchem filmu je toho skryto hodně – děj má rozhodně mezery, vedlejší herci jsou většinou pouze na doplnění a vývoj příběhu je dost pohodlný. To všechno ale dokáži ignorovat díky čiré zábavné hodnotě Pana a paní Smithových. Liman a spol. si dobře uvědomují, že hlavní funkce akční komedie je pobavit diváky a tak filmu dávají nakažlivou energii a ryzí podněty. Jestliže diváci hledají cokoliv významnějšího, asi odejdou zklamaní. Já si však myslím, že fanoušci filmu Dannyho parťáci budou schopni pochopit, co se tu snažím sdělit.

Jediný vážný nedostatek dle mého názoru je, že posledních pět minut filmu je jakoby jednoduše opsaných – nedávají pocit vyvrcholení. Liman původně natočil rozhodující zúčtování se zloduchy v podání Jacqueline Bissetové a Terrence Stampa. To jej ale dostatečně neuspokojilo, takže natočil konfrontaci s Keithem Davidem a Angelou Bassettovou. Z nějakého důvodu ale vyřadil oba a spokojil se s takovým nijakým rozuzlením, při kterém si připadám, že jsem na ovládači omylem stisknul tlačítko Přeskočit kapitolu.

Pan a paní Smithovi poskytují příjemnou jízdu nacpanou vtipnými dialogy a dobrými akčními scénami. Není to dokonalý film, ale užil jsem si ho. Bohužel nemohu odhadnout, jestli se bude líbit zrovna vám, to záleží především na vašem osobním vkusu. Co dodat? Někomu se Pan a paní Smithovi líbí a někomu zase ne. U mě si tento film získal své pohodlné místo na poličce.

(Povšimněte si, že toto Blu-ray, podobně jako první DVD vydání v roce 2005, obsahuje verzi pro kina s hodnocením PG-13 – ne režisérský sestřih bez hodnocení, který na DVD vyšel v roce 2006.)

Video: Zvětšujeme obraz

Mr. and Mrs. Smith / 2Pan a paní Smithovi na Blu-ray debutují na silném 1080p/AVC transferu. Liman sice posouvá paletu kdykoliv dostane příležitost, transfer však nikdy nevypadá mdle či fádně. Okamžitě jsem si všiml barev – teplá záře domácnosti Smithových, ocelový lesk v Janině kanceláři a sluncem vybělené vedro v poušti v high definition vypadají úžasně. Detaily jsou taktéž působivé a všiml jsem si podstatného vylepšení oproti dříve vydaným standard definition DVD. Nejvíc se vylepšily textury na oblečení. Texty na plátně a další detaily jsou však také extrémně ostré. Dobře se podívejte na scénu, kdy spolu John a Jane tancují – všimněte si stehů na jejich oblečení, tváří v pozadí a žilkování na dřevěných stěnách.

Velmi rád také dodám, že obraz není rušen žádnými artefakty či zdrojovým šumem. Jediná část, která vypadá trochu mimo, je záměrně zvýrazněné zrnění při pohledu zpět do doby Kolumba. Horší stránka takto čistého zdroje je, že vypadá jako výsledek značného úsilí při postprodukci, což obecně vytváří hladší obraz, ale nevyhnutelně také změkčuje některé textury (především tváře) v tmavších scénách.

Mám ještě nějaké další drobné technické stížnosti. Za prvé, zachytil jsem menší doostřování hran v několika záběrech. Za druhé, ve filmu je místy použito posílení kontrastu, což v obraze přiostřuje bílé a primární tóny. Nakonec tu je ještě několik záběrů, kde čtverečkování potlačuje části pozadí, které byly na standardních DVD jasně viditelné.

Když to podtrhnu a sečtu, tato Blu-ray prezentace Pana a paní Smithových jistě není bezchybná, ale přesto je to podstatný vizuální upgrade oproti standardním DVD. Fanoušci filmu budou potěšeni.

Audio: Hodnotíme zvuk

Video mi dalo prostor pro několik stížností, audio mi to už neumožní. Pan a paní Smithovi obsahují bezeztrátovou DTS HD 5.1 Master Audio stopu, která vytváří jedno z nejpřesvědčivějších a nejprostorovějších zvukových polí, jaké jsem zatím zažil. Přechody mezi kanály jsou velice jasné a prostorová přesnost je přímo ohromující – poslechněte si tu jemnou akustiku na začátku filmu, kdy John a Jane doma provádějí své denní rutinní úkony. Dokonce i zvuky s nižší prioritou, jako například cinkání stříbra, mají své přesné umístění ve zvukovém poli. Pro odhalení celého potenciálu této stopy zkuste přeskočit na honičku v minivanu a zavřete oči – všimněte si slyšitelných rozdílů v povrchu silnice, lehkého praskání v sedadlech a vzdáleného troubení okolních aut. Mr. and Mrs. Smith / 3Teď se posuňte přímo na závěr filmu a sledujte helikoptéru, jak krouží kolem středu zvukového pole, všimněte si zvuků šrapnelů a trosek, jak dopadají na podlahu a poslechněte si pevné údery nábojů.

Dialogy jsou neustále krystalicky čisté a jsou hezky rozvedeny po kanálech. Priorita je také naprosto přesná – nemusel jsem se vůbec namáhat, abych rozuměl, dokonce ani v těch nejchaotičtějších scénách (a že jich tu je hodně). Dynamika je agresívní a všudypřítomný kanál pro nízkofrekvenční zvuky se nikdy neztrácí. Basy jsou rozmanité a silné, vysoké tóny jsou stabilní a výrazné a hudba do mixu prosakuje tak přirozeně, že by to klidně mohl být další chytrý vtípek z dialogů. Tato stopa je prostě podstatně lepší než Dolby track na standardním DVD a lehce si zaslouží mé plné hodnocení. Je to rozhodně ukázkový high definition mix.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Toto Blu-ray vydání si přenáší všechny přídavky z prvního standardního DVD z roku 2005, avšak žádné dodatečné bonusy, které se objevily na nehodnoceném DVD vydání v roce 2006. Myslím že se dočkáme druhého odvaru a uvidíme prvky z toho druhého DVD vydání také na high definition.

  • Komentář řežiséra a scénáristy – režisér Doug Liman a scénárista Simon Kinberg zde naprosto přirozeně rozmlouvají o téměř všech stránkách výroby. Omezení rozpočtu a časté opakování záběrů vedlo ke značným problémům a také tvořivým řešením. Většinou mluví Liman – je to příjemný filmař, který si však nebere servítky. Komentář je sice místy poněkud suchopárný, ale obecně je docela zajímavý a stojí za poslechnutí.
  • Komentář producentůAkiva Goldsman a Lucas Foster poskytují asi nejméně zajímavý komentář z těch tří, které na disku najdeme. Je tu sice dost zajímavých informací, ale ti dva jsou přespříliš kajícní a obraňují konečný výsledek. Hodně se zabývají materiálem, který podrobněji probírají účastníci ostatních komentářů. Jestli chcete získat kompletní dojem, poslechněte si jej, lépe ale bude jej přeskočit a pustit si ten další.
  • Technický komentář – I když mě většinou příliš technické rozhovory nudí, tento skupinový komentář jsem si vlastně docela užil. Účastní se jej editor Michael Tronick, produkční designér Jeff Mann a konzultant vizuálních efektů Kevin Elam. Ti tři se neomezují na pouhé pitvání záběrů, probírají Limanovu vizi, vyprávějí si o zážitcích z placu a dokonce upozorňují na každou chybu, která se na plátně objeví. Výsledkem je upřímný a zábavný komentář, který ani sám sebe nebere příliš vážně.
  • Mr. and Mrs. Smith / 4Vystřížené scény (HD, 6 minut) – Toto vydání obsahuje pouze tři vystřižené scény. Jsem si jistý, že před vydáním nehodnoceného sestřihu nevypadaly tak nepřesvědčivě, teď se jeví spíše jako záměrné ladění diváků na větší zásobárnu vystřižerného materiálu.
  • Tvorba scény (SD, 8 minut) – Tento snímek byl původně vytvořen pro televizní kanál Fox Movie a zabývá se hlavní honičkou v druhém aktu filmu. Jak se ukáže, rozpočtová omezení donutily Limana zredukovat rozsah honičky a provést tunu změn na poslední chvíli. Velice mě zaujalo několik krátkých pohledů na pracovní tlak ve studiu a napětí na place, celý dokumentík se ale bohužel rychle změní na reklamní kecy. Ach jo.
  • Trailery pro kina – HD, 4 minuty.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzívní lahůdky?

Disk neobsahuje žádné Blu-ray bonusy, ale Pan a paní Smithovi je nejnovější Blu-ray vydání od Foxu, které obsahuje technologii D-Box. Jedná se o vložený kód, který se v domácích kinech vybavených sedadly s pohybem postará o třesení a rány zároveň s každou explozí či bouračkou auta na plátně. Jestliže jste jeden z těch šťastných, kteří si mohou pořídit nejnovější a nejlepší hračky (jakkoliv podivné), určitě budete potěšeni.

Závěrečné zamyšlení

Toto Blu-ray vydání Pana a paní Smithových sice neobsahuje režisérský sestřih (ani žádný z bonusů, které s ním byly uvedeny na DVD), přesto mám pocit, že bych jej měl doporučit. Film je zábavný, transfer je skvělý a DTS HD MA stopa je přímo úžasná. Jednoduše řečeno, obrazové a zvukové kvality tohoto disku smetly předchozí DVD do koše. Nemohu vám zaručit, že se někdy v budoucnu na Blu-ray neobjeví nehodnocené vydání, ale s jistotou mohu říci, že fanouškům se peníze vložené do tohoto disku vyplatí.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv