Na stranu Blu-ray se mohou brzy přidat i další studia

Zbývající dvě velká Hollywoodská studia, která podporovala exkluzivně HD DVD, mohou nyní změnit strany a ukončit tak definitivně válku formátů. Informoval o tom Daily Variety, který potvrzuje, že studio Universal přestane exkluzivně podporovat HD DVD. Jak bylo potvrzeno, i poslední velký hráč, studio Paramount, má ve smlouvě únikovou klauzuli, která mu umožňuje zrušení exkluzivity v případě rozhodnutí Warner Bros. o podpoře Blu-ray disku.

Každopádně, ani jedno studio není připraveno hodit okamžitě ručník do ringu. Ve čtvrtek sice studio Universal přerušilo své mlčení ohledně dalších plánů na podporu formátu HD DVD, ale v dalších měsících se stejně chystá formát podporovat. Přestože Toshiba nastavuje světu hrdou tvář, Microsoft už je nalomený pro podporu Blu-ray disku v Xboxu a prodejci jistě také nebudou chtít dát své místo v obchodech formátu, který je odsouzen k záhubě.

Je to velmi zvláštní situace, protože trh brzy pozná, že je rozhodnuto, ale studia i výrobci ještě utratí stovky milionů dolarů na podporu HD DVD, dokud jim nevyprší nejrůznější smlouvy. Například studio DreamWorks má smlouvu o exkluzivní podpoře HD DVD, která platí po celý rok 2008.

Čeští zákazníci z toho mohou zatím těžit, protože na HD DVD zatím nevyšel česky jediný film, s výjimkou výkřiku do tmy v podobě Horem pádem, ale na Blu-ray disku již můžete vidět přibližně stovku zahraničních filmů v češtině. Vyjádření FERMATA, a.s., která jako jediná v republice lisuje HD DVD disky se nám zatím nepodařilo získat. A ani ze strany českých studií nemáme signály, že by se některé chtělo přiklonit na stranu jednoho či druhého formátu. Vzhledem k dostupnosti zařízení pro přehrávání obou formátů je to myslím taktika, která se vyplácí. Výjimkou je televize Nova, která podle informací serveu iHned, nasadila Blu-ray Disk ve svém novém studiu.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv