Proč studio Warner Bros. ukončilo High Definition válku

Don Lindich, tvůrce série příruček pro začátečníky Digital Made Easy a velký příznivec HD DVD, napsal o víkendu zajímavý kousek do svých domovských novin, ve kterém píše, že studio Warner Bros. (WB) neukončilo high definition válku svým prohlášením o přechodu k Blu-ray úplně zadarmo. Údajně se celá taškařice odehrála zhruba takto:

WB vydává své tituly na obou konkurenčních formátech vysokého rozlišení a časem shledává, že válka formátů nejen brzdí jejich přijetí u spotřebitelů, ale také ošklivě postihuje prodeje standardních DVD, což je pro studio neudržitelná situace. Zcela logicky tedy chce přivést válku formátů k co nejrychlejšímu konci. Tím, že si vybere svůj jediný formát.

Pokud by si studio vybralo HD DVD, podpora jednotlivých studií by byla zhruba vyvážená, ale přechod WB by mohl strhnout ostatní na stranu HD DVD, protože je největším producentem disků s vysokým rozlišením. Přechod k Blu-ray naopak sliboval rychlý konec války.

Hlavní představitelé WB v té chvíli ještě vydávají prohlášení (jak soukromá tak veřejná), že nechystají žádnou změnu své politiky, pokud jde o formáty vysokého rozlišení. Zjevně ale změnu připravovali – jen možná nevěděli, na kterou stranu se přidají.

Vzhledem k dlouhodobému partnerství, WB dalo Toshibě za úkol dostat na stranu HD DVD ještě jedno dostatečně velké Blu-ray studio. V tom případě by i ve WB přešli k HD DVD a dali tak formátu jasný impuls.

Dohoda byla údajně téměř jistá se studiem Fox, které mělo problémy s produkcí Blu-ray disků díky nedostatečné výrobní infrastruktuře. Za pět minut dvanáct ovšem přichází na návštěvu za Sony a ta dodává injekci 120 milionů dolarů, aby studio neopouštělo formát Blu-ray Disc.

Nakonec se tedy nenajde žádné studio, které by přešlo na stranu HD DVD a proto WB přechází na Blu stranu vysokého rozlišení, za což inkasuje půl miliardy dolarů.

Pro výrobce by tato historka měla být přinejmenším velmi poučná a spotřebitel to nakonec pozná v cenách.

4 komentáře

 1. Daniel Felix Hrouzek15:58 15.1.2008:

  Ano. A tak to má být 🙂

 2. Jirka Pech16:04 15.1.2008:

  Nejsem si úplně jistý, že to tak má být. Tedy pokud nejde čistě o to, že BD se stane zanedlouho filmovým průmyslovým standardem, což mi vůbec nevadí.

  Myslím, že si tyto porodní bolesti mohli všichni ušetřit a spotřebitelé ve finále mohli mít nižší cenu. Je to škoda.

  Samozřejmě je zde otázka, zda by cena byla skutečně nižší, kdyby nebylo té nesmyslné války. Také se na to můžeme dívat tak, že konkurenční boj nakonec spotřebitelům prospěl.

  Na každý pád je ale dobře, že konečně máme vítěze.

 3. Milan Peracos16:21 20.2.2008:

  Je mi líto nás spotřebitelů, protože Sony je ta firma, která nic nedává zadarmo!
  Ceny padají díky konkurenci, ale pokud zvítězil jeden formát?
  Není žádná konkurence a spotřebitel zapláče.
  Ceny BR placek, budou hodně dlouho držet ve výšinách a až spadnou, tak nevěřím, že budou za 4/5 , jako DVD v trafice.
  Myslím, že se výrazně nižších cen, nikdy nedočkáme!
  Někdo namítne, že dostanu vyšší užitnou hodnotu (parametry), ale pokud je výrobní cena DVD 2,-Kč (placka).
  Výrobní cena BR je 8,-Kč (někde jsem to četl), tak proč stojí film na BR 8OO,- Kč?
  A né 507,-Kč jako DVD ?

 4. Jirka Pech17:07 20.2.2008:

  Milane, nemyslím si, že není v tomto ohledu konkurence. Ty placky nevyrábí jen Sony, ale i další firmy. Navíc, u filmu není rozhodující cena média (jak sám říkáš, je směšně nízká a mezi BD a DVD není takový rozdíl, který by udělal tři stovky na konečné ceně), ale to co na něm dostáváš. Pokud platí, že spotřebitelé jsou ochotni to za tu cenu kupovat, pak bude cena nastavená vysoko.

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv