Sejmi je všechny (Blu-ray Disc)

Shoot Co udělá ze špatného filmu zábavu? Akční výstřednosti filmu Sejmi je všechny by mohly nabídnout odpověď. Po zhlédnutí upoutávky k filmu a přečtení absurdního obsahu děje jsem si myslel, že vím zcela jistě, do čeho se vrhám – tak proč jsem se celý film smál od ucha k uchu?

Ve snímku Sejmi je všechny zachrání tajemný Pan Smith (Clive Owen) těhotnou ženu před skupinou po zuby ozbrojených zlosynů a pomůže jí přivést na svět dítě ještě před tím, než žena zemře. Smith přiměje kojící prostitutku (Monica Bellucci), aby mu pomohla, a se svou novou rodinkou se snaží vyhnout bezohlednému zabijákovi (Paul Giamatti) a jeho nájemným vrahům. Když Smith odhalí pravdu o otcovství dítěte, pronikne do spiknutí, v němž vystupuje stárnoucí politik, plán pěstování dětí a majitel továrny na zbraně. Pochopili jste?

Snímek Sejmi je všechny možná nepřináší žádné originální sociální hodnoty, ale je obrovsky pyšný na svůj drzý, amorální příběh. Všechno násilí je zcela zbytečné, akce nekonečné a zápletka vypadá, jako by byla do detailů propracována tak, aby každý další krok byl útočnější než ten poslední; film přesto děj podává se zábavou a v komiksovém stylu. Kulky bzučí kolem jako zabijácké včely, výbuchy si žijí vlastním životem a přehnané kaskadérské kousky jsou jen třešničkou na vrcholu tohoto filmového dortu. Ačkoli nenabízí tak památné dialogy jako Sin City – město hříchu nebo umělecké pojetí ve stylu snímku 300: Bitva u Thermopyl, předvádí filmová akce tak úžasnou choreografii, je tak divoká a bezohledná vůči zákonům fyziky, že mi občas připomněla snímky vyššího kalibru.

Jednoduše řečeno, tam, kde má, pracuje film skvěle. Clive Owen je jako zuřivý uragán zkázy, Giamatti by v jiném světě skvěle ztvárnil Jokera (role, v níž nijak nevynikl Heath Ledger) a pro jednou je Bellucci více než krásnou výkladní skříní. Herci si prostě natáčení tak užívali, že jsem se cítil přímo součástí vesmíru, který obývají.

Shoot I přes všechen smích mi příběh ale zanechal hořkou pachuť v ústech. Některé postavy jsou tak zlé a špatně naladěné, že jsem nemohl fandit snad nikomu kromě dítěte, které se ocitlo uprostřed všeho toho šílenství. Vedlejší role jsou také riskem. Navíc jsem nikdy nevěděl, co můžu čekat od další scény, a výsledný efekt pak působí jako neohrabaná směsice tří různých filmů. Co je na všem nejhorší, třetí akt a závěr jsou příliš absurdní na to, aby uspokojily všechna očekávání diváků. Když se blíží těžkopádný závěr snímku, nerozvíjí se už nijak příběh ani jeho postavy.

Celkově snímek Sejmi je všechny jistě nepřináší intelektuální zážitek, ale nabízí akční srandičky a rychlé záběry nabité adrenalinem, které jsou dost zábavné i vtipné. Je to dobrý film? Ani v nejdivočejších snech. Ale kdokoli, kdo chce na chvíli vypnout a ponořit se do rozbředlého moderního noir filmu, si to jistě užije.

Video: Zvětšujeme obraz

Shoot Film Sejmi je všechny se objevil s ostrým 1080p/VC-1 transferem. Ačkoli jsou modré tóny potlačeny, barevná paleta filmu je bohatá a stabilní, přičemž cákance oranžové a červené odkazují k inspiraci filmu v komiksových příbězích. Černé jsou pěkně inkoustové, bílé nejsou příliš ostré a kontrast je neobvykle silný. Úroveň detailů ve snímku je skutečně vynikající. Textury jsou tak jasné, že prvky jako pokožka nebo vlasy přinášejí neočekávaný trojrozměrný pocit a předvádějí tak hlavní vizuální vylepšení, které high definition nabízí.

Filmoví puristé budou rádi tomu, že New Line nepoužilo transfer redukující obrazové šumy (tzv. DNR), jako tomu bylo v nedávno vydaném snímku Faunův labyrint. Sejmi je všechny je chvílemi plný viditelného zrnění, ale obraz nikdy nekazí pohled na voskové tváře nebo rozmazané detaily. Jediné, co by se dalo snímku vytknout, je několik výbuchů digitálních šumů a sbírka zažloutlých odstínů pleti. Oba problémy však vypadají jako úmysl filmařů a neměli bychom si je tedy plést s nedostatky transferu. Každý, komu se líbí zvláštní vizuální estetika režisérů, bude nadmíru spokojen s vysokou kvalitou a celkovými výsledky tohoto ohromujícího transferu.

Audio: Hodnotíme zvuk

Shoot Snímek Sejmi je všechny přináší fantastický DTS-HD Master Audio 7.1 Surround track, který je jedním z nejchaotičtějších mixů, jaké jsem kdy slyšel. Střely, výbuchy, výkřiky, sypoucí se sklo, rozštipující se dřevo, odražené kulky, jiskření – nenajdeme tu jediný podstatný zvukový prvek akčních filmů, který by se tu neobjevil alespoň tucetkrát. Tento DTS-HD MA track si zaslouží pochvalu za to, že vše podává s ledovým klidem. Dynamika je zuřivá a přináší nekonečné hučení basů a pevné vysoké tóny. Postavy zní hlasitěji než ve skutečnosti a jejich hlasy se nikdy neztrácejí burácení násilí. Ještě lepší je, že zadní surroundy jsou využity skutečně naplno – a postavil bych všem, kteří by se odvážili tvrdit, že zvukové pole je mělké nebo neobklopující. Film jako takový nemusí zaujmout každého, ale surround track nabízí zážitek, na který jsme dlouho čekali.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

New Line přináší Sejmi je všechny na Blu-ray s high definition verzemi všech důležitých bonusů, které byly obsaženy na standardním DVD. Studio dokonce vytvořilo Picture-In-Picture komentář, o kterém budeme více hovořit v další části recenze. Jediným chybějícím pseudobonusem je kousek spolupracující s počítačem, takže diváci mohli sledovat DVD na počítači, zatímco se dívali zároveň i na fotografie za zákulisí.

  • Jako první tu máme audio komentář (Audio Commentary) scénáristy a režiséra Michaela Davise. Tento divoký kousek je náloží, která v 86 minutách přináší více informací, než se jiným režisérům podaří naservírovat během tří hodin. Jakmile jsem si zvykl na jeho rychlé tempo, vychutnal jsem si upřímné připomínky, humor ze sebe sama i všímavé postřehy na konci filmu. Miluji, když je režisér schopen objasnit své myšlenky a vize tak jasně a stručně.
  • Bonus Balet výstřelů: Tvorba filmu Sejmi je všechny (Ballet of Bullets: Making Shoot Em Up, HD, 53 minut) se sice částečně věnuje stejným tématům, k nimž se vyjádřil již Davis, přesto má tento dokument ze zákulisí mezi bonusy své nezastupitelné místo. Popisuje práci na scénáři, vytváření natáčecího prostředí, použití bezpočtu zbraní, Davisovu skvělou práci s animací a mnohem více. Najdeme tu celé úseky věnované počítačovým úpravám, záběrům před zeleným plátnem a práci kaskadérů, jež přivedly k životu celou divokou akci. Tento bonus zkrátka musí vidět všichni diváci filmu.
  • Bonus Animace (Animatics, HD, 23 minut) rozhodně nepřeskakujte! I přes svůj název je velmi zajímavým zbožím. Davisova animace vyztužila sebevědomí investorů, přitáhla Cliva Owena, a byla používána dokonce i během natáčení, aby hercům ukázala, jak by měly výsledné záběry vypadat. Navíc si můžete vybrat také volitelný komentář k bonusu.
  • Vystřižené scény (Deleted Scenes, HD, 8 minut) nabízejí devět scén s možností volitelného komentáře. Většina z nich je jen rozšířením stávajících scén, ale skutečně mě překvapilo, že byly tyto scény z filmu odstraněny. Nejsou nijak zásadní, ale film v délce 86 minut mohl klidně využít všechen dostupný materiál.
  • Na závěr tu máme tři různé trailery ke snímku Sejmi je všechny (HD, 7 minut).

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Shoot Jak tomu bylo již u několika předchozích Blu-ray vydáních, studio New Line na tomto disku uvedlo Picture-In-Picture komentář, který nabízí skvělou možnost podívat se na pozadí scén.

Samotný track kombinuje rozhovory s částmi dokumentu a dalších bonusů. Přestože může být tento bonus opakováním pro někoho, kdo si již prošel všechny samostatné přídavky, propojuje tento kousek audio a video příspěvky v soudržný celek. Jedinou věcí, která by se dala ještě vylepšit, je, aby se materiál uvedený v tomto bonusu nevyskytoval nikde jinde na disku.

Závěrečné hodnocení

Celý film Sejmi je všechny je možná naprostým odpadem, ale když si k němu sednete ve správném rozpoložení mysli, je docela zábavný. Naštěstí je toto Blu-ray vydání dalším skvělým počinem studie New Line. Přináší ohromující transfer, vynikající DTS-HD MA audio track a bohatou nabídku bonusů, takže koupě disku je pro fanoušky jasnou volbou.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv