Sony se podařilo zmenšit Blu-ray laser

  • 27.1.2008
  • Josef Beneš

New Sony Blu-ray laser moduleDnes se objevila na webech zpráva, že se Sony ve spolupráci s japonskou společností Nichia podařilo vyrobit menší a levnější laserový modul pro použití v Blu-ray jednotkách. Nové laserové zařízení je měří pouze 3mm a aktuálně je produkce levnější, než u jeho předchozí verze.

Čtenáři si možná vybaví zpoždění vydání Playstationu 3 kvůli výrobní obtížnosti diod s modrým laserem a nyní, když bude umožněna lehčí výroba, by měl formát Blue-ray zase silnější a oproti formátu HD DVD získat další výhodu. Samozřejmě se tím sníží náklady na výrobu Playstationu 3 a tím i jeho prodejní cena.

Další výhody zahrnují schopnost číst dvojitou vrstvu Blu-ray disku a dokonce umí číst disky s organickými barvivy v jejich záznamových vrstvách. Ledaskoho napadne – kdo se stará o nějaká organická barviva? To je ovšem špatné tvrzení, organická barviva dovolí Blu-ray disky vyrábět ve stávajících výrobních linkách na DVD, takže schopnost číst stejné disky by mohla konečně nasměrovat ceny Blu-ray směrem dolů.

Sony by chtělo co nejdříve začít umisťovat tyto lasery do vypalovaček a čteček pro notebooky, které mají 9,5 mm jednotku a to už někdy v tomto roce. Snad se tedy dočkáme postupného snižování cen Blu-ray jednotek, na které všichni čekáme. Už aby to bylo …

Zdroje:

Přidejte komentář
Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv