Superbad (Blu-ray Disc)

Superbad / 1Jestliže bychom měli věřit propagačním materiálům, tak Seth Rogen a jeho přítel Evan Goldberg napsali první koncept pro Superbad už ve 13 letech. Projekt o jejich zážitcích na střední škole pak čekal asi deset let, zatímco Rogenova herecké portfolio se rozrůstalo účastí v různých snímcích jako Machři a šprti, Kolej, základ života, 40 let panic a v nedávné době jeho průlom v Zbouchnutá. S Apatowem jako producentem v zádech byl poté scénář oživen, doladěn a předán režiséru Gregu Mottolovi. Výsledný film ale přesto stále vypadá, jako by jej zplodili nějací nadržení puberťáci.

Michael Cera a Jonah Hill představují Evana a Setha, dva středoškoláky, kteří se zoufale snaží ještě před odchodem na vysokou přijít o panictví. Jak říká Seth, musejí získat alespoň pár měsíců praxe, aby pak na výšce věděli co a jak. Problém ale je, že Evan je trochu divný a Seth je omezený prasák – nedokáže říct větu bez sprostých slov a obratů na sexuální témata. Jejich jediná šance, jak dosáhnout svého cíle, je chodit na párty, kde bude hodně opilých dívek. Ovšem jedině pokud Seth dodrží slib a dodá veškerý alkohol. Aby to zvládli, potřebují pomoc asociálního Fogella (Christopher Mintz-Plasse), který hrdě sehnal falešnou občanku se jménem McLovin, navíc bez křestního jména, prostě jenom McLovin.

Jejich plány se ale samozřejmě postupně hatí všemi možnými katastrofickými způsoby. Po sérii absurdních události seberou McLovina v obchodě s alkoholem dva policajti (Rogen a Bill Hader). Nechtějí ho ale zavřít, chtějí prostě tohoto údajně 25 letého havajského fešáka vzít na dost šílenou projížďku. Tím jsou ale Evan a Seth ponechání svému vlastnímu osudu a musejí chlast obstarat sami. Díky tomu se ocitnou na divoké cestě po horších částech města a potkají lidi, které by zase nejraději rychle opustili.

Abych to zkrátil, celý film je ohromně zábavný, Cera a Hill mají skvělé komediální vlohy. I když je postava Setha poněkud sebestředná a nenávistná, Hill z něj přesto dokáže vytvořit postavu svým krutým způsobem docela sympatickou. V návaznosti na puberťácké komedie s hodnocením R z 80.let (očividná inspirace jsou snímky Nemotorové a Porky´s a novější Prci, prci, prcičky) je tento film nacpaný extrémně tupým humorem zaměřeným většinou na chlast a sex. V základu je to vlastně obyčejný příběh o dospívání a není tu nic pro daný žánr objevného. Jsou tu ale zajímavé postavy, hezký dotyk 70.let v hudbě a oblečení, šílené eskapády s opilci a závisláky na koksu, graficky ztvárněné penisy všude okolo a nejrůznější tělní tekutiny (nejenom ty běžné).

Jako dospělý osobně preferuji 40 let panic a Zbouchnutou pod režijí Apatowa, kde jsou příběhy o zpožděné pubertě smíchány se sexuálním humorem a větším emočním působením. Tohle zde rozhodně není hlavním cílem. Superbad je prostě o trojici středoškolských ztroskotanců, kteří se snaží sehnat holku a nedaří se jim. Nehledejte za tím žádnou myšlenku nebo skrytý význam. Ale nechápejte mě špatně – ten film je pekelně zábavný, i když to není můj nejoblíbenější přírůstek do sbírky Apatowých filmů.

Blu-ray: Základní údaje o disku

Superbad od Sony Pictures Home Entertainment vyráží na Blu-ray v dvoudiskové nehodnocené rozšířené edici, která do už tak dost oplzlé verze pro kina přidává několik minut dalších sprosťáren. Obsah disku je téměř identický se srovnatelným dvoudiskovým DVD setem. Na prvním disku se ještě před naskočením menu přehraje trailer, což je hrozně otravné, ale naštěstí to jde přeskočit. Menu je plné různých částí, které nejsou vhodné pro děti.

Video: Zvětšujeme obraz

Superbad / 2Superbad byl natočen na digitální video v poměru stran 1,85:1 a má velice jasný, ostrý a živě barevný obraz, který po přenosu do high definition na tomto transferu 1080p/AVC MPEG-4 vypadá výborně. Úvodní titulky ve stylu 70. let mají pro efekt přidané umělé škrábance a prach, ale jakmile film skutečně začne, obraz je v podstatě bezvadný a téměř bez zrna. Rozsah barev i kontrastu je skvělý a obraz dává hezký dojem hloubky. Jedinou drobnou stížnost bych měl na video, které má sice uspokojivou ostrost bez viditelného doostřování hran či jiných artefaktů, má ale také trochu plastikový vzhled, bez drobných detailů na věcech. Je to spíš následkem snímání na digitální kameru než samotným transferem. V každém případě je ve filmu spoustu zajímavých high definition scén.

Audio: Hodnotíme zvuk

Zvuk disku je také dost dobrý. Soundtrack je buď v bezztrátovém Dolby TrueHD 5.1 nebo nekomprimovaném PCM 5.1 formátu. Přehrávač použitý pro účely této recenze nedokáže dekódovat TrueHD, takže jsem si pustil PCM stopu (mezi těmito dvěma formáty by však neměly být žádné kvalitativní rozdíly). Navzdory té neobvyklé příchuti 70.let v hudbě odpovídá celý mix současným požadavkům na vynikající zvuk. Dialogy jsou vždy zřetelné a čisté a hudba má obrovský rozsah v přední části zvukového pole.

Jak je u komedií typické, mix není moc prostorový, nejsou tu ani žádné zvlášť hluboké basy. Těch několik výstřelů, které v průběhu filmu padnou, mají však uspokojivý třesk. Superbad možná není přímo ukázkový kousek, ale zní dost dobře.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Všechny bonusy ze srovnatelného dvoudiskového rozšířeného vydání na DVD bez hodnocení byly přeneseny na Blu-ray a většina z nich je zde v high definition. Obsahem jsou většinou šaškující herci a štáb, tvorba samotného filmu není moc zmiňována. Hodně z těchto přídavků je docela zábavných, i když nejsou moc informativní.

 • Komentář s filmaři a herci – Producent Judd Apatow, režisér Greg Mottola, scénárista Evan Goldberg a herci Jonah Hill, Michael Cera, Seth Rogen a Christopher Mintz-Plasse stráví celý komentář vtipkováním a pošťuchováním jeden druhého. Je to zábavné a místy dokonce tak rozjeřené jako film samotný, i když Apatow po 45 minutách zmizí, když předstírá hádku s ostatními a sehraje naštvaný odchod. Témata diskuze jsou například získání právního povolení pro všechny ty kresby penisů ve filmu nebo rozdíl mezi natáčením filmu a videa. Většina komentáře je ale prostě vtipkování účastníků o sobě navzájem.
 • Vystřižené a rozšířené scény (10 minut, HD) – Zde uvedených šest scén je docela zábavných, i když v závěrečném sestřihu nemusely být. Většina z nich je očividně improvizovaná.
 • Konverzace o spermatu (The Semen Conversation, 3 minuty, HD) – rozšířená verze Rogenovy figury o světě pokrytém šťávou, navíc s několika přebrepty.
 • Ananasový expres: Exkluzívní první pohled (Pineapple Express: Exclusive First Look, 5 minut, HD) – Výběr scén z Rogenovy očekáváné kameňácké komedie. Abych řekl pravdu, tento klip vlastně není moc zábavný.
 • Hlášky (Line-o-Rama, 4 minuty, HD) – nespočetné variace některých improvizovaných scén.
 • Série gagů (Gag Reels, 5minut, HD) – obvyklé pády a přebrebty.
 • Superbad / 3Zpovědi v policajtském autě (Cop Car Confessions, 34 minut, HD/SD) – Tato série 13 krátkých skic dává prostor komikům jako Jane Lynchová, Kristen Wiigová a Nick Swardson. Improvizují zde v krátkých komediálních scénách na zadním sedadle policejního auta, reagují na sebe vzájemně s Rogenem a Haderem. Trvá to celé ale trochu dlouho, hodně ze scén si je podobných, i když některé z nich vás fakt rozesmějou. Jestliže pro vás není pohled na Chrise Kattana v kostýmu veverky dost surrealistický, počkejte si na část, kde se Justin Long snaží synchronizovat své rty na dialog od Matthew McConaugheyho (jestli to je jenom napodobování, proč se jeho rty nikdy netrefí?). Video se během jednotlivých záběrů kamery mění od high definition 16:9 (dost špatná kvalita, bohužel) po standard definition 4:3.
 • Tvorba Superbad (The Making of Superbad, 13 minut, HD) – Asi jediný snímek z celého bonusového balíčku, který se skutečně věnuje tvorbě filmu. Dozvíme se něco o původu scénáře, najímání Grega Mottoly na režii a o výběru herců pro hlavní role.
 • Vagtastická cesta (The Vag-Tastic Voyage, 1 minuta, HD) – Podivná pornografická scéna z filmu je zde uvedena celá.
 • Původní čtení rolí 2002 (The Original Table Read 2002, 5 minut, SD) – Rogen a Jason Segel čtou role Setha a Evana z jedné scény.
 • Čtení rolí 2006 (Table Read 2006, 23 minut, HD) – Tři čtené scény se závěrečným obsazením. Už tady to znělo dost legračně.
 • Zkoušky (Auditions, 13 minut, HD) – Zkušební pásky pro Michaela Ceru, Jonah Hilla a Christophera Mintz-Plasseho.
 • Jonahovy vzkazy Michaelovi (Michael´s Voicemail from Jonah (3 minuty) – Zvukové nahrávky čtyř zmatených vzkazů pro Ceru během produkce. Jsou vlastně víc divné než zábavné.
 • Hadi pro Jonaha (Snakes on Jonah, 5 minut, HD) – Tato hvězda má fóbie ze zvířat, herci a členové štábu mu tady vyvádějí schválnosti.
 • Úvodní taneční scéna (Dancing Title Sequence, 3 minuty, HD) – Cera a Hill dělají šaškárny před zeleným plátnem.
 • Slušné televizní řádky (TV Safe Lines, 3 minuty, HD) – Náhradní cenzorované verze několika čtení, ve srovnání s originálem. Hill si u toho obšírně stěžuje, že se něco takového vůbec musí natáčet.
 • Každý nenávidí Michaela Ceru (Everyone Hates Michael Cera, 7 minut, HD) – Další šaškárny.
 • Deníky z placu (On Set Diaries, 18 minut, HD) – Herci a štáb na place.
 • Hudba ze Superbad (The Music of Superbad, 13 minut, HD) – Pohled na nahrávaní hudby.
 • Novinářská katastrofa (Press Junket Meltdown, 4 minuty, SD) – Očividně fingované interview, kde se Hill rozvášní na hádavého reportéra (hraje jej režisér Jednotky příliš rychlého nasazení, Edgar Wright).

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Na tomto Blu-ray je pouze jeden zvláštní prvek, nazvaný SuperMeter. Když jej aktivujete, spustí se sekvence sprostých slov, sexuálně nabitých výrazů a opakování jména McLovin. Je to napůl zábavné asi prvních 30 sekund a pak se to zdá prostě nesmyslné a ubohé. Instrukce v menu říká, že pomocí modrého a červeného tlačítka na ovladači to můžete zapínat a vypínat, ale u mě to reagovalo pouze na červené tlačítko.

Závěrečné zamyšlení

Superbad je velice zábavný film s bohatým potenciálem pro opakované sledování. Tento Blu-ray disk vypadá a zní skvěle a má spoustu bonusů, které jsou zábavné, i když nejsou moc obsažné. Můžu lehce doporučit.

2 komentáře

 1. Filip21:24 30.4.2008:

  dobry den chcem sa vas spytat ci tieto filmy co tu recenzujete na Blueray, ci sa daju zohnat aj u vas v Ceskej Republike? dakujem za odpoved… tieto iste… dakujem pozdrav zo Slovenska

 2. Jirka Pech18:26 6.5.2008:

  V ČR je k dispozici momentálně kolem stovky Blu-ray titulů. Nic jako Blueray ovšem neexistuje.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv