Moucha (Blu-ray Disc)

The Fly / 1Filmoví kritikové, včetně mě, stále narážejí na nekonečnou hollywoodskou posedlost remaky; důvodem je však to, ty dobré zapomínáme. Jistěže, většina těchto předělávek buď cynicky vydělává na původních dílech, nebo jim vzdává dobře míněnou, ale nepovedenou poctu. Čas od času se však objeví režisér, který najde správnou cestu, jak vdechnout život staré skořápce. Takovým případem je i film Moucha; jeho režisér David Cronenberg v roce 1986 vylepšil původní horor Vincenta Price z roku 1958. Nový snímek není jen přiměřeným holdem svému předchůdci, ale je ve všech ohledech lepší.

Scénář Charlese Edwarda Poguea (Psycho III, Dračí srdce) pro verzi z roku 1986 převzal z původního filmu jen základní situaci a vybudoval na ní zcela nový (a daleko děsivější) příběh. Goldblum ztvárnil Setha Brundlea, idealistického, přesto výstředního vědce posedlého zdokonalováním teleportace. Na jednom večírku se náhodou seznámí s ambiciózní novinářkou Victoriou Quaife (Geena Davis) a brzy se jejich vztah změní ve vášnivou romanci. Victoria začne dokumentovat Sethovy pokroky, avšak jen do doby, kdy se jeden pokus teleportace strašlivě zvrtne a Seth neúmyslně smísí svou DNA s genetickým kódem mouchy domácí. Zpočátku se zdá být všechno v pořádku – postupně se však začnou objevovat první změny. Zatímco Seth bojuje s nepřátelskou genetickou výbavou ve svém těle, může Victoria pouze sedět a tiše přihlížet, jak se jeho tělo i mysl postupně rozpadá.

Moucha funguje dobře na všech plánovaných úrovních. Je krásným kouskem paranoidní science fiction, je hrozivým příběhem vzpoury těla a – co je ze všeho nejpřekvapivější – je pohnutým a vzrušujícím milostným příběhem pro dospělé. Cronenberg dokázal vytvořit okamžiky, při kterých vás bude mrazit v zádech, protože instinktivně pochopil, že ať už jsou prvky filmu jakkoli fantastické, jsou nejlepší horory pevně ukotvené v realitě. I když nerozumíme všem drobnostem kolem teleportace, postava Setha Brundlea je naprosto důvěryhodná. Nakonec, technologie není pro Cronenberga nijak podstatná – stala se pouze prostředkem k odhalení, že ve chvíli, kdy vyvstane hrozba smrti, je soucit odsunut stranou. To, že Moucha končí bezútěšně, ale přesto přináší jakýsi romantický optimismus, je malým zázrakem.

Stejně jako je pro film důležité Cronenbergovo provedení, nebyl by ničím ani bez Goldbluma. Jedná se o jeho nejlepší výkon a upřímně řečeno měl za tuto roli získat Oscara (bohužel, dopadl stejně jako Christopher Walken se svým fantastickým výkonem ve snímku Mrtvá zóna/Zóna smrti z roku 1983, který byl dalším nedoceněným Cronenbergovým klenotem – Filmová akademie velmi často krčí nos nad filmy nižších žánrů). Přestože Goldblum chvílemi vypadá, jako by balancoval nad zabřednutím do své patentované bláznivé role (zdravíme Iana Malcolma), dokázal vyzvednout city a humanitu své postavy nad nemoderní účes a špatné obleky. S pomocí stále dobře vypadajících speciálních efektů dokonale zachytil žalostné stvoření závěrečných scén filmu, které vám hne zažíváním (a je skutečně děsivé). Jemnou brilantnost Goldblumova představení nacházíme v tom, že objevil v člověku monstrum, ale nikdy se v něj nezměnil.

Moucha je určitě nejdostupnějším a nejkomerčnějším filmem Davida Cronenberga, což dovedlo některé skalní fanoušky režiséra k prohlášením, že se dílo blíží kouskům z výprodeje. Můj názor je ten, že se jedná o důvtipný tah, a ne cynický úmysl vydělat co nejvíce peněz. V případě Mouchy Cronenberg našel materiál dokonale padnoucí své vizuální vnímavosti a tematické předpojatosti – to, že film vydělal spousty peněz, se zdá být šťastnou náhodou. Co je tak nádherné a efektivní na Mouše, je, že všechny prvky filmu jsou na svých místech, herecké výkony jsou skvělé a Cronenberg dokázal mistrovsky sloučit vše dohromady a vytvořit tak silný koktejl vědy, hororu a romantiky. Tak proč jej vinit? Žánrové filmy – a jejich remaky – nebývají lepší než tento.

Video: Zvětšujeme obraz

The Fly / 2Moucha přišla na Blu-ray s přepracovaným 1080p/AVC MPEG-4 transferem a je uvedena v původním formátu filmu 1.85:1. Jako velký fanda filmu jej vlastním na několika video vydáních, včetně poslední speciální DVD edice z roku 2005. Ačkoli tato Blu-ray verze není vůbec špatná, nevypadá ani nijak fantasticky.

Největším zklamáním pro mě je, že zdroj stále vypadá na svůj věk. Kromě filmového zrnění typického pro svou dobu je pěkně čistý a najdeme na něm jen málo smítek a skvrn; co však obraz postrádá, je hloubka – černé jsou pevné, ale kontrast zůstává plochý. Rozlišení ve stínech je jen málokdy lepší než průměrné. Barvy nevyskakují z obrazovky, a dokonce i nejzářivější využití červených a modrých působí dost nudně. Odstíny pleti jsou celkově přesné, ale nepřinášejí mnoho detailů, ani při přiblíženích. Celková hloubka obrazu je velmi mělká a nikdy jsem se necítil, jako bych se díval na skutečně trojrozměrný obraz. Transfer je také měkký a postrádá ostrost, i když to je z části charakteristickým znakem zdroje. Alespoň že Fox odvedl dobře svou práci při kódování, protože tu neobjevíme žádné rozdvojení hran nebo viditelné komprimační artefakty. Jak jsem již řekl – není to tak strašné, ale prostě jsem doufal v lepší high definition upgrade, než jaký toto Blu-ray vydání nabízí.

Audio: Hodnotíme zvuk

The Fly / 3Fox nabídl pro film Moucha pěkný DTS-HD Lossless Master Audio 5.1 Surround track (48 kHz/24-bit), přestože kvůli stáří snímku nemůžeme využít všech výhod a schopností tohoto formátu s vysokým rozlišením.

Moucha není nijak zvlášť agresivním kouskem, takže vám jen málokdy nabídne opravdivý obklopující zážitek. Skutečně honosné momenty (obzvláště proces teleportace) přinášejí ráznost na pozadí, tím ale také vše končí. Atmosféra se dočká skromného zdůraznění v davových scénách (jako jsou úvodní večírek nebo slavný zápas v páce, atd.). Ohromující hudba Howarda Shorea je nádherně rozprostřena po celém zvukovém poli. Dynamika je také docela solidní na film z roku 1986 a nabízí zvukovou plnost i ve vyšších polohách. Basy jsou mělké a dialogy nejsou příliš srozumitelné (zejména hlubší, překotné tóny); přesto jsem nikdy neměl problémy s hlasitostí. Moucha zní vzhledem ke svému věku perfektně, ale tento track není určitě tak výrazný jako jiné modernější kousky.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Snímek Moucha se v roce 2005 objevil na dvoudiskové speciální DVD edici nabité bonusy, které zachytily snad všechny oblasti filmu, které by mohly diváky zajímat. Fox naštěstí tentokrát nijak neochudil příznivce toto Blu-ray vydání, protože na něj přenesl všechny bonusy předchozího vydání. Je však škoda, že žádný z nich nebyl převeden do HD formátu (všechny jsou uvedeny pouze v 480p/i/MPEG-2); jedná se však o tak celistvý balík, že si můžeme jen těžko na něco stěžovat.

 • Jako první tu máme audio komentář (Audio Commentary), v němž se režisér David Cronenberg objevil sám; díky jeho profesionalitě v této oblasti však bonus působí velmi uvolněně. Je systematický, někdy pomalý, přesto strhující; navíc se vyjadřuje ke všem základním prvkům filmu výmluvným a inteligentním způsobem. Dlouze hovoří o tom, co ho na materiálu přitahovalo (při tom je velmi upřímný ohledně svých názorů na původní snímek), o spolupráci se scénáristou Charlesem Edwardem Poguem, o hereckém obsazení a samozřejmě o přeměně hlavní bytosti příběhu. Skvělý komentář.
 • Dalším na řadě je dokument Strach z těla: Tvorba Mouchy (Fear Of The Flesh: The Making Of The Fly, SD, 164 minut). Tento rozsáhlý bonus je tak důkladný, že trvá déle než samotný film. Cronenberg kupodivu nenabídl novější komentář, přestože bonus přináší rozhovory téměř se všemi osobami, které měly co do činění s produkcí filmu, včetně scénáristy Poguea, herců Jeffa Goldbluma, Greeny Davis a Johna Getze, skladatele Howarda Shorea, editora Ronalda Sanderse, kameramana Marka Irwina a designéra příšery Chrise Walase (který režíroval pokračování filmu z roku 1989). Celý dokument je až neuvěřitelně soudržný a v kombinaci s Cronenbergovým komentářem nenechá kámen na kameni. Bohužel, i jako obrovský fanda filmu musím uznat, že letargické tempo bonusu z něj může dělat pěkně tvrdý oříšek. Fox se pokusil narušit jeho monotónnost tím, že jej rozdělil do tří částí: Larva, Kukla (Pupa) a Proměna (Metamorphosis) – vychytralý tah, ale lepší sestříhání by mohlo odstranit alespoň třicet minut obsahu, který nepřináší nic zajímavého. Pokud se však k tomuto bonusu vrátíte po několikerém zhlédnutí filmu, jistě stojí za prozkoumání.
 • Bonus Brundleovo přírodovědné muzeum (The Brundle Museum Of Natural History, SD, 12 minut) je krátkým doplňkem k dokumentu. Jedná se o zábavný, i když komerční pohled na efekty, které byly použity ve filmu při vytváření Mouchy. Průvodcem se nám stane designér speciálních efektů Rob Burns, jenž nabízí mnoho detailů, včetně některých pitomých vtípků.
 • Dále tu máme reklamní EPK bonus (EPK Featurette, SD, 5 minut), který je původním bonusem z natáčení, jenž byl využit jako upoutávka k filmu v době jeho uvedení do kin. Jak se dá očekávat, působí poměrně zastarale a je vlastně jen rozšířenou reklamou.
 • Vystřižené a rozšířené scény (Deleted/Extended Scenes, SD, 14 minut) přinášejí všehovšudy šest scén; pro jednou tu však máme materiál, který je dost zajímavý. Přestože je většina bonusu uvedena jen v ubohé kvalitě nebo ve formě náčrtů, diváci budou jistě nadšeni, protože o spoustě tohoto materiálu se již po léta mluvilo (najdeme tu sen o nenarozeném dítěti-mouše Davisové nebo scénu s Goldblumem měnícím se v Mouchu a bezdomovkyní.
 • Testovací sestřih (Test Footage, SD, 8 minut) je sbírkou různých nepovedených záběrů a materiálu z pre-produkce – přestože se jedná o nepropracovaný bonus, najdeme i tady některé dobré okamžiky, například scénu, v níž Cronenberg zaskakoval za Goldbluma jako Mouchu, některé záběry dřívějšího testování teleportu a alternativní úvod filmu.
 • Obrazová galerie (Still Gallery, SD) nabízí tuny materiálu. Můžeme si vybrat z pěti hlavních galerií: Publicita (Publicity), Ze zákulisí (Behind The Scenes), Vizuální efekty (Visual Effects), Reklamní materiály a plakáty (Lobby Cards and Poster Art) a Návrhy (Concept Art), které přinášejí celkově přes 150 fotografií.
 • Bonusy založené na textu (Text-Based Extras, SD) ukazují původní povídku George Langelaana, na níž jsou založeny obě verze snímku, scénář Poguea i Cronebergův přepis. Dále tu máme tři články z časopisů Cinefex a American Cinematographer z roku 1986.
 • Na závěr můžeme zhlédnout dvě původní upoutávky k filmu (SD) a tři televizní reklamy.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Přestože je disk přeplněný bonusovým materiálem ve standard definition, milý strýček Fox přihodil ještě pár exkluzivních kousků.

 • Trivia track je pěknou sbírkou dodatkových materiálů od Foxu. Jedná se o směsici některých produkčních detailů (nejde však o nic nového, co bychom neslyšeli v komentáři nebo dokumentu) a zábavného vědeckého povídání o mouchách, radiaci a dalších faktech přímo z osvětových programů z padesátých let.
 • The Fly / 4Dále tu máme interaktivní hru BD-J Flyswater. Toto BD-Java rozhraní je požíračem času ve stylu her Zabij hmyz. Pokud jste něco podobného již hráli, budete vědět, o co jde – prostě se pomocí ovladače pohybujete po obrazovce kurzorem a plácáte mouchy. Bohužel dokonce i na mém PlayStationu 3 jsou pohyby plácačky tak pomalé a trhané, že mě to brzy pěkně naštvalo. Přestože je hra opravdu roztomilá, nedokážu si představit, že by ji někdo hrál déle než několik minut.

Easter Eggs

Na disku bylo objeveno jedno velikonoční vajíčko (tzn. skrytá funkce):
Z hlavního menu přejděte do bonusové nabídky a do sekce Promotional Material. Uvidíte nabídku s názvem Pokud chcete vidět více, zkuste… (If you want to see more you may to try…). Označte výběr, ale nemačkejte enter na ovladači; místo toho zmáčkněte levé tlačítko a objeví se ikonka s mouchou. Označte ji a zmáčkněte enter a dostanete se na skrytou stránku s bonusem nazvaným Léto 1986 (The Summer 1986). Tady si můžete vychutnat upoutávky na snímky Moucha, Vetřelci a Velké nesnáze v Malé Číně.

Závěrečné hodnocení

Moucha je špičkovým remakem a je daleko lepší než banální originál. Navíc se jedná o nejpřístupnější a nejzábavnější snímek Davida Cronenberga. Toto Blu-ray vydání je skutečně skvěle odvedenou prací – sice bych si přál propracovanější obraz i zvuk, ale jen samotný bonusový balík za to stojí. Třebaže již vlastníte předchozí DVD vydání, je rozhodně dobrým nápadem si toto Blu-ray vydání alespoň vypůjčit.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv