Skála (Blu-ray Disc)

The Rock / 1Když jsem psal o tom, že Jerry Bruckheimer natočil trhák Con Air, vyjádřil jsem se o něm, že vytváří hloupé a zábavné filmy lépe něž kdokoli jiný v branži. Pokud totiž tyhle zábavné skvosty dokážou najít rovnováhu mezi napětím a příběhem, vyhledají si to místečko v našem mozku, kdesi hluboko, kde je stále ještě ukrytý malý kluk – dítě, které se směje při explozích a raduje se při porážce záporných hrdinů. Mezi těmi všemi hloupými a zábavnými filmy z poloviny 90. let patřila Skála vždycky mezi mé oblíbené. Co ji ale dělá tak výjimečnou? Obstojí ještě po více než deseti letech od svého uvedení?

Stanley Goodspeed (Nicolas Cage), biochemik pracující pro FBI, nemá zrovna nejlepší den. Skupina odpadlíků vojenského útvaru Special Forces pod vedením brigádního generála Francise Hummela (Ed Harris) ukradla náklad chemických raketových hlavic, vzala si s sebou rukojmí na ostrov Alcatraz a zaměřila střely přímo na San Francisco. Za pomoci muže, který kdy jako jediný uprchl z pevnosti Alcatraz, stárnoucího trestance a bývalého britského špióna Johna Mansona (Sean Connery), musí Goodspeed doprovodit tým námořnictva, dostat se do pevnosti a pokusit se střely zneškodnit.

Skála byla pokusem režiséra, v té době vysokoškolského studenta, jménem Michael Bay (Pearl Harbor, Transformers), který tehdy zpracovával postavy a příběh odděleně, stejně jako tomu bylo v jeho pozdějších filmech. V každém případě, tenhle snímek je poznamenaný zkušenostmi Jerryho Bruckheimera – požáry a honičky jsou sice možná trochu přehnané, na druhou stranu vše je zároveň prodchnuté jakýmsi citem. Goodspeed, Manson a Hummel nepůsobí jako pouhé postavy, ale jako skuteční lidé, každý občas s vlastními překvapivými úmysly, a k tomu navíc všichni tři protagonisté podávají výkony, které jen dále pozvedají úroveň celého snímku. Zatímco Con Air měl až skoro humoristickou příchuť, Skála zpracovává své postavy, a to dokonce i hlavního ničemu, s úctou a dovedností. To, co film řadí na zvláštní místo ve svém žánru, jsou okamžiky mezi vzrušujícími přestřelkami, kdy se až překvapivě účinně mísí patos a drama.

The Rock / 2Mé oblíbené momenty ve filmu jsou narážky na jiné filmy. Je zde několik náznaků, že Conneryho postava je interpretací Jamese Bonda. Několik vět je dokonce převzatých přímo z jiných filmů (například Diamanty jsou věčné, Útěk z Alcatrazu) a některé scény se zdají být převzaté od klasických akčních tvůrců. Pokud budete sledovat pozorně, neunikne vám spousta narážek a vtipů objevujících se v celém filmu.

Od uvedení filmu uběhlo již víc než deset let, ale jedná se stále o přesvědčivý film, který staví postavy a příběh nad napětí. Jistě, občas film utrpí újmu záležitostmi jako jsou postavy, které pronesou jen jednu větu nebo zápletky nesouvisející přímo s dějem, ale stále je to jeden z mých nejoblíbenějších akčních filmů, které jsem měl možnost ohodnotit. Pokud jste Skálu ještě nikdy neviděli, pak jí dejte šanci – je až nakažlivě zábavná.

Video: Zvětšujeme obraz

Stejně jako u filmu Con Air, tak i u filmu Skála předčila mnohonásobně Blu-Ray edice filmu svůj DVD protějšek. O kódování 1080p/AVC MPEG-4 lze jen říct, že tento film nikdy nevypadal lépe. Barvy jsou syté a tóny pleti zůstávají velmi přirozené bez ohledu na jejich osvětlení – dokonce ani ve scénách, které se odehrávají v namodralém šeru podzemních tunelů Alcatrazu, nevypadají tváře bledě či nepřirozeně. Kontrasty jsou velmi silné a odstíny černé netíhnou k vytváření rozmazaných nebo slabých linií. V každém záběru je vidět přesvědčivý stupeň hloubky, který se skoro blíží k ideálu připomínajícímu pohled z okna. Lépe řečeno, detaily jsou bezvadné, s jasnou texturou, nápisy jsou zřetelné a detaily v pozadí jsou průzračné.

Nezaznamenal jsem ani zdrojový šum, pruhy či komprimační artefakty, a to ani u rychlých a prudkých scén. Jediný problém, který jsem u transferu zaznamenal je mírné okrajové zkreslení – podívejte se zblízka na některý z dlouhých záběrů San Francisca nebo Alcatrazu a všimnete si mírného halo efektu okolo budov. Tento efekt sice není tak obvyklý nebo častý jako u Blu-ray edice filmu Con Air, nicméně se objevuje a trochu kazí podívanou. Tato malá vada ale nezničí jinak skvělý transfer. Kvalita obrazu jistě potěší jeho fanoušky a oslní i jeho nové diváky.

Audio: Hodnocení zvuku

The Rock / 3Skála se vyznačuje výraznou PCM 5.1 stopou (48kHz/16-Bit/4.6Mbps), která skvěle zpracovává hustou zvukovou kulisu filmu. Vyberte si kteroukoli scénu, ať už v centru San Francisca, nebo uvnitř Alcatrazu, a všimnete si kompletního 360 stupňového zvukového pole, které způsobí, že se ve zvukové stopě docela ztratíte. Zvuky z pozadí jsou vyplněny okolními efekty, LFE kanál propůjčuje zvuku hloubku a živost, a dialogy se perfektně šíří i od postav na kraji scény. Dynamika zvuku mě úplně ohromila a byl jsem překvapený jak čistě se zvuk šíří. Přeskočte na kteroukoli scénu, kde je odpálena raketa a dostanete živý zvuk vytvářející dojem skutečného pohybu a prostoru. Stěžoval bych si snad jen na to, že výsledkem práce Hanse Zimmera je rozdělení mluvících postav na postavy napravo a nalevo. Hudba se zdála být trochu plochá a v porovnání se zbylým zvukem nebyla až tak zajímavá. Protože zhudebnění je syntetizované, hudba zní ještě více vyumělkovaně než normálně. Přesto se jedná o malou vadu, které si nejspíš spousta posluchačů ani nevšimne. Film zní skvěle a jsem přesvědčen, že fanoušci to budou chválit.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

S potěšením mohu prohlásit, že většina rysů z 2 diskové Criterion DVD edice byla přenesena do Blu-ray verze tohoto filmu. Těším se, že v budoucnu uvidím více výborně zpracovaných titulů ze studia Criterion.

 • Zvukový komentář (Audio Commentary) je ve skutečnosti jen série rozhovorů poskládaných za sebe vytvořených za účelem přesného popsání faktů a vzpomínek. Zahrnuje příspěvky od režiséra Micheala Baye, producenta Jerryho Bruckheimera, herců Edda Harrise a Nicolase Cage a technického poradce Harryho Humphriese. Dotyční mají opravdu spoustu nových informací a anekdot k vyprávění.
 • Tajemství Alcatrazu (Secrets of Alcatraz, SD, 15 minut): Tohle je krátký zajímavý snímek, který by byl možná lepší, kdyby obsahoval nějaký další materiál. V podstatě pojednává o historii Alcatrazu a jeho vývoje od notoricky známého vězení po turistickou atrakci. Snímek sám o sobě je slušný, ale byl jsem překvapený, že nebyl zahrnut celistvý dokument ze zdroje jako je například History Channel.
 • The Rock / 4Rozhovor s Herrym Bruckheimerem (Interview with Jerry Bruckheimer, SD, 16 minut): Tohle jednoduché interview je vlastně můj oblíbený přídavek. Statická kamera se zaměřuje na slavného producenta, který mluví o dětství, kariéře a komplikovaném vývoji filmu Skála. Dobrý snímek.
 • Námořnictvo-The Navy Seals (The Navy Seals on the Range, SD, 6 minut): Krátký snímek zkoumá taktiky této americké námořní jednotky, které byly použity ve filmu. Opět se jedná o přídavek, který mohl být zdařilejší, kdyby obsahoval více informací.
 • Hollywood Humpries and Teague (SD, 8 minut): Technický poradce Harry Humpries ukazuje zbraně použité ve filmu a mluví o nebezpečnosti zbraní a o tom, co všechno Hollywood sděluje divákům, co se týká používání zbraní.
 • Zvláštní efekty při potápění (The Special Effects for Dive, SD, 8 minut): Tento přídavek pojednává o natáčení Alcatrazu potřebném pro scény vniknutí námořní jednotky dovnitř. Byl jsem překvapený, když jsem se dozvěděl, jaké zvláštní efekty byly použity pro vytvoření scény, ale snímek nebyl dostatečně obstojný, aby přilákal více pozornosti.
 • Filmová magie a efekty (Action Effects Movie Magic, SD, 8 minut): Zde se zkoumají dvě scény z filmu. Jedná se v podstatě o strohý technický příspěvek, který se až příliš mnoho času věnuje drobným počítačovým efektům použitých ve filmu.
 • Vystřiženo (Outtakes, SD, 9 minut): Nemohl jsem se přestat smát při sledování téhle sbírky sestřihů a přeřeků. Ed Harris je ve snímcích hlavním aktérem a nazval bych ho přímo vlnou emocí a frustrace. Na tohle se rozhodně podívejte.
 • Světová premiéra Skály (The Rock World Premiere, SD, 2 minuty): Krátký pohled na uvedení filmu. Klidně přeskočte.
 • Reklamní materiál (Promotional Material, SD, 8 minut): Obsahuje dvě kino upoutávky a pět TV spotů.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Objevuje se zde Disneyho teď už běžné předvádění filmu, které dovoluje divákovi shlédnout tři vybrané scény za účelem předvedení obrazu a zvuku Blu-ray edice.

Závěrečné hodnocení

Skála je zábavný akční film, který skutečně upřednostňuje postavy a příběh – v dnešní době opravdu výjimka. Blu-ray edice tohoto filmu se vyznačuje skvělým transferem, úžasnou PCM zvukovou stopou, a sérií hezkých přídavků přenesených z Criterion DVD edice. Jednoduše řečeno, vyhoďte svou DVD verzi a hodně rychle si pořiďte tuhle.

První komentář

 1. David09:58 9.6.2008:

  JJ super film. Chtěl bych sountrack, ale nemůžu ho najít. Kdyby ho někdo měl, tak mi ho prosím pošlete na email.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv