Simpsonovi ve filmu (Blu-ray Disc)

The Simpsons Movie / 1Všechno se už od začátku zdálo být proti. Simpsonovi ve filmu strávili roky ve vývojové fázi, scénář prošel stovkou verzí a tolika různými koncepty, až si už i samotní tvůrci přestali být výsledkem jistí. Televizní seriál navíc běží téměř dvacet let a dokonce i ti nejzarytější fanoušci připustí, že dny největší slávy pominuly. Takže jaké byly šance, že diváci zaplatí vstupenku do kina na Homera, Barta a ostatní ze Simpsonovy rodiny, když se většina z nich na ně nedívá už ani zadarmo v televizi?

Ukázalo se ale, že se o Simpsonovy stále ještě zajímá dost lidí. Jejich příběh minulé léto po dlouhých porodních bolestech vtrhl do kin a byl z toho trhák. Zisky překvapily dokonce i hlavního tvůrce Matta Groeninga a vedoucí pracovníky Foxu – film po celém světě shrábl více než půl miliardy dolarů a hrabe dál. Jestli se někdo obával, že Homerovi došel dech, už nemusí.

Navzdory úspěšnosti filmu si ale říkám, jestli se diváci prostě jenom netěšili na své oblíbené, ironické postavy na velkém plátně. Je skutečně těžké se neusmát, když se před vámi v panoramatických rozměrech rozsvítí zářivé Simpsonovic logo za zvuků známé úvodní hudby v Dolby prostorovém zvuku. Ovšem při druhém sledování filmu na Blu-ray jsem si trpce uvědomil, že Simpsonovi ve filmu jsou prostě trochu moc dlouhá verze televizního seriálového dílu.

Nenechejte se ale zmást – film skutečně nějaký děj má, a to docela globální. Homer nešťastnou náhodou znečistí zásobárny pitné vody pro Springfield a Agentura pro ochranu životního prostředí poté celé město uzavře do obrovské kupole (ano, objeví se tu Al Gore a Arnold Schwarzenegger, dokonce i Green Day). Simpsonovi jsou prohlášeni za uprchlíky a Homer vymyslí plán, jak svou rodinu dostat do přátelštějšího vyhnanství na Aljašku. Když se ale Agentura začne chystat na zničení Springfieldu, musí se Homer, Bart, Marge, Lisa a Maggie vydat na záchrannou misi, aby zachránili Springfield a možná dokonce celou planetu.

Celý příběh Simpsonových ve filmu je vlastně jenom výmluva pro vrstvení spousty odkazů na pop kulturu, jako ostatně u každého televizního dílu. Je to vlastně takový pokus-omyl a jednotlivé gagy jsou dobré prostě podle toho, jak tvůrci dokážou jednotlivé odkazy propojit. Tady je naštěstí procento úspěšnosti dost vysoké. Smál jsem se v průběhu celého filmu – a často i od srdce. V jednom místě film paroduje dokonce Titanic – deset let poté.

Díky tomu jsou Simpsonovi ve filmu dost bezpečná záležitost. Až moc bezpečná, na můj vkus. Navzdory hodnocení PG-13 (které Groeningovi a spol. umožňuje dát filmu trochu pikantnější nášup, včetně vtipů o pedofilii) se mi obecný nedostatek ambicí filmu zdál neuspokojivý. Kde tvůrci např. South Parku skutečně posouvali hranice možností a hledali tvořivější strukturu příběhu, Simpsonovi ve filmu tohle neriskují. Na to, jak se Simpsonovi vždy pyšnili popichováním každého a všeho (včetně sebe samých), bych čekal víc post moderní živosti – takhle to skoro vypadá, jako by tvůrci byli dlouhým vývojem filmu úplně vyčerpaní.

Jestliže jste však Simpsonovic fanoušek, není důvod na tento film nejít. Je to doklad o unikátní vnímavosti a nezlomnosti celého seriálu. Postavy jsou možná animované, jsou však už pevnou a nesmazatelnou součástí americké pop kultury. Simpsonovi ve filmu sice nejsou co mohli být, je to ale přesto zábavný způsob, jak strávit 87 minut svého života.

Video: Zvětšujeme obraz

Musím připustit, že jsem měl relativně nízká očekávání. Po vizuální stránce jsou Simpsonovi jistým pokrokem od South Parku, ale s Pixarem se jejich televizní zpracování nedá srovnávat. Tvůrčí tým však do Simpsonových ve filmu investoval velké úsilí, aby obraz na velkém plátně vypadal dobře. A při pohledu na výsledek vám místy polezou oči z důlků. I tato prezentace na Blu-ray vyšla o dost lépe, než jsem čekal.

Fox uvádí Simpsonovy ve filmu na 1080p/AVC MPEG-4 videu. Nejmarkantnější na celé prezentaci jsou určitě barvy. Tóny jsou nádherně živé a hladké, primární barvy jsou odvážné a stínování a přechody daleko předčí televizní seriál. The Simpsons Movie / 2Zdroj je samozřejmě naprosto bezvadný, nenajdete jediné zrníčko či jinou nedokonalost. Černé jsou skálopevné a kontrast bravurně upraven napříč celou škálou šedých. Tento obraz opravdu vyskakuje z plátna, je ostrý jako břitva, hloubka a detaily jsou skvělé. Neustále mě překvapovalo, jak je to všechno trojrozměrné, dokonce i tmavší scény mají bezchybné a bohaté textury. Přes odvážný styl animace jsem nenalezl ani žádnou posterizaci nebo čtverečkování.

Zariskuji a udělím Simpsonovým ve filmu pět hvězdiček z pěti za video. Ne protože bych si myslel, že mohou nahradit Ratatouille na místě nejlepšího animovaného filmu na high definition, ale jednoduše proto, že se mi na tomto transferu nepodařilo najít jedinou nedokonalost. Je to perfektní prezentace zdrojového materiálu a nic lepšího už prostě nemůžete dostat. Takže klídek, jo?

Audio: Hodnotíme zvuk

Obrazové kvality filmu předčily má očekávání, zvuk mi však žádné takové překvapení nenachystal. I když je mix zcela v pořádku, zvukový design filmu prostě není tak tvořivý, jak by mohl být. Toto Blu-ray tedy nenabízí žádný omračující zvukový zážitek.

Fox nabízí svou další DTS_HD bezztrátovou prostorovou Master Audio 5.1 stopu (48kHz/24bitů) a ta zdrojový materiál s lehkostí zvládá. Je to živý a pestrý mix, hlavní melodie i hudba zní ještě údernější než v televizi. Objevuje se tu hrozné prosakování do zadních kanálů, ale celé je to hezky otevřené oproti malé obrazovce. Často jsou využívány také drobné zvukové efekty, avšak obklopení se budete cítit pouze sporadicky. Dialogy jsou velice zřetelné a velice pěkně vyrovnané. Dynamika vás sice nezahltí, ale mix rozhodně zní po celém frekvenčním rozsahu čistě. Dokonce je tu trochu šmrncu i v hlubokých tónech.

Opět – nečekejte že zažijete bůh ví co. Když však uvážím obsah, je to zcela uspokojivá prezentace.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Simpsonovi ve filmu na Blu-ray vychází ve stejný den jako na standard definition DVD. Obě vydání do vínku obdržela stejnou sadu přídavků. Horší na tom je, že celý tento materiál vypadá spíchnutý poněkud narychlo.

  • The Simpsons Movie / 3Dva zvukové komentáře – Normálně uvádím jednotlivé komentáře zvlášť, tyto dva se ale často překrývají, takže toto pravidlo poruším. První (a lepší) stopu namluvili tvůrci seriálu James L. Brooks a Matt Groening, spisovatel/producent Al Jean a Mike Scully, režisér David Silverman a herci Dan Castellaneta a Yeardley Smithová. Ve druhé stopě se většinou objevují produkční pracovníci a znovu také Silverman, plus produkční Mike B.Anderson, Steven Dean Moore a Rich Moore. Oba komentáře se hrozně dlouho věnují těm asi 152 rozdílným návrhům a předělávkám, které scénář prodělal na své dlouhé cestě z malé obrazovky do kina. První stopa je docela zajímavá (a dobromyslné popichování účastníků je zábavné), ale když jsem se dostal ke druhému komentáři (který se hodně věnuje stejným tématům), nemohl jsem si pomoct – vypnul jsem to. Na prvním komentáři je taky skvělé to, že je jakoby interaktivní – Brooks a Groening na některých místech zastaví přehrávání filmu (změní se na černobílou), aby mohli probrat důležitá místa, která by jinak rychle proběhla. Zajímavé.
  • Vystřižené scény (HD, 5 minut) – Autor/Producent Al Jean představuje celkem sedm scén (včetně alternativního konce), ale z komentářů se dozvíme, že z dokončeného filmu bylo vystřiženo o hodně víc. Zajímalo by mě, jestli si ty ostatní scény nechávají na příště, nebo jestli prostě nebyly dokončeny (ty, které jsou tu uvedeny, jsou zcela hotové, s konečnou animací a zvukem). V každém případě jsou ty vystřižené části, které zde uvidíme, pouze mírně zábavné. Fanoušci ale budou rádi, že se v jedné scéně objeví oblíbené postavy Patty a Selma.
  • Speciální zboží (Special Stuff, HD, 4 minuty) – SUPER! – Výborný soubor kratičkých televizních zbytků. Pobavíte se při sledování Homerova monologu v noční show (2 minuty) a scének Homer představuje Super star a Simpsonovi v porotě Super star (dohromady asi 2 minuty). Navíc je tu 20-sekundová parodie Pojďme do haly.
  • Spousta trailerů (HD) – balíček přídavků uzavírá pět reklamních spotů – čtyři trailery pro kina a jeden teaser.

Závěrečné zamyšlení

Simpsonovi ve filmu se filmového plátna dočkali po dvaceti letech vývoje a byl z toho trhák. I když celá podivaná při druhém sledování mimo kino trochu ze svého lesku ztratí, rozhodně zde najdete dost pro zasmání. Toto Blu-ray je po technické stránce velmi dobré – vypadá tak skvěle, jak by film o rodině Simpsonových vypadat měl. Zvuková stopa také není špatná, jenom poněkud sesmolený bonusový balíček mě zklamal. Jinak ale můžu disk zarytým i občasným fanouškům Simpsonovy rodiny s lehkým srdcem doporučit.

První komentář

  1. antonie11:56 30.1.2008:

    je to skveli chci dalši serjali

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2018 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv