30 dní dlouhá noc (Blu-ray Disc)

30 Days of Night / 1Upírské filmy mají možná nejmenší požadavky z celého hororového žánru, ale existují nástrahy, které my, fanoušci upírů, potřebujeme vidět, i kdyby tyto konvence byly tak typické, že by nevdechly do tohoto skomírajícího žánru ani trošku čerstvého vzduchu. Skutečně, v jakémsi smyslu jde o past – zajděte příliš daleko od dobře známé upíří mytologie (kousání do krku, staré plesnivé rakve atd.) a postavíte si proti sobě všechny skalní fandy žánru; přibližte se však příliš staré rutině vysávání krve a tyto zvyklosti se otočí proti vám a zlomí vám vaz.

Snímek 30 dní dlouhá noc si je vědom těchto léček, a proto n jedné straně nabízí dost nového na to, aby udržel věci v pohybu, zatímco na druhé neomluvitelně servíruje všechna klišé, která známe a milujeme. Ne, 30 dní dlouhá noc nepřináší do žánru nic vyloženě nového, ale to, co dělá, dělá dobře, takže je hloupé si stěžovat.

Snímek je natočen podle komiksu stejného názvu, což je fešáckým předpokladem. Upíři si neustále hledají nová místa, která by mohli vysát dosucha. Tentokrát si vyberou nejsevernější město Spojených států – Barrow na Aljašce, jež se každý rok ponoří do tmy na celý měsíc; telefony jsou odříznuty, letiště uzavřeno (letadla zřejmě v Barrowu ve tmě nelétají) a samozřejmě, ke vší smůle, udeří sněhová bouře. Připočtěme ještě pohledné, i když trochu zabedněné obyvatele městečka, šerifa Ebena Olesona (Josh Hartnett), jeho odcizenou, brzy bývalou manželku Stellu Oleson (Melissa George) a podivné místní postavičky (šaškující mechanik, milý pár s nemocným dědečkem a jiné) a Barrow je jasnou volbou – něco jako neluxusnější přímořské letovisko cestovky Club Med pro upíry.

Film neztrácí moc času a brzy začne s vysáváním krve. Po asi patnácti minutách banálních (i když výstižných) scén maloměsta se objeví vampýři a vymýtí celou populaci rychleji, než by trvalo objednat si steak v Ponderose. Vůdcem smečky je Marlow (impozantní a hrůzu nahánějící Danny Huston); hbitá tlupa chladnokrevných zabijáků (všichni oblečeni v černém, s bizarními rysy tváře a pěkně drsným chrupem) běhá, skáče a útočí po celém městě – všechno s vřískavým upírským přízvukem, který mi připomněl Jodie Foster a její Nell v kombinaci s jazykem Pig Latin. Od dob snímku Na prahu temnot z roku 1987 nebyli upíři vykresleni tak nemilosrdně.

30 dní dlouhá noc je zpočátku efektivní svým náhlým a bezcitným tempem. Rozšiřující se nadvláda upírů v Barrowu je zuřivá a zcela legitimně hrůzostrašná. Muži, ženy i děti jsou likvidováni jako lumíci a film do nás buší vybledlými, úlisnými obrazy a přehnanou, až komiksovou záplavou krve, která ve svém rozsahu působí přímo lyricky. Při památném záběru filmu – dlouhém pohledu shora na sněhem pokrytý Barrow, s červenými cákanci krve a skrývajícími se a plazícími se oběťmi – je obtížné ubránit se fascinaci naprostou troufalostí této podívané.

Bohužel, jakmile skončí upíří útok, zbytek filmu spadne zpět na známé území. Kterýkoli čtenář by teď mohl vyjmenovat milióny hororů, jež vykreslují přeživší skupinku protagonistů, kteří uvízli v místě, odkud není úniku, a musí porazit zlo, aby přežili; 30 dní dlouhá noc se tak rychle stala aljašskou variací Deseti malých černoušků. Díky režiséru Davidu Sladeovi je však film tak vizuálně čilý, že dokonce i klišé jsou zářivá a uvíznou vám v paměti; film se navíc chlubí nemilosrdnou věrností konvencím hororu, bez povýšenosti, přesto s maximem stylu. Zamrzlá, nenasycená paleta barev, pozornost věnovaná prostorovým dimenzím místa a dobře charakterizovaná (i když typická) skupina postav – všechno nakombinované tak, aby vytvořilo památnou krvavou směsici. 30 dní dlouhá noc se nestane houževnatou klasikou typu Vetřelců nebo Věci Johna Carpentera, ale díky své ctižádosti dosahuje takové úrovně, že si zaslouží pochvalu.

Pokud snímek 30 dní dlouhá noc někde šlápl vedle, je to ironicky právě v tom, že zfušoval vampýrskou mytologii. Většina hierarchie a krvavé politiky komiksu bylo usměrněno nebo vypuštěno, a proto je chování upírů buď zmatené ve své motivaci, nebo celkově nesoudržné. Slade navíc silně odkazuje na westernový archetyp upíra podobný postavám z filmu Na prahu temnot, což navzdory elegantnímu vizuálnímu pojetí zanechává příběhu pocit nepůvodnosti. Mezi pozitiva filmu však patří (a také ke chvále Hustona, jehož představení je vskutku mrazivé), že 30 dní dlouhá noc diváky roztřese naprostou nemilosrdností upírů, třebaže nenabízí mnoho nad čím se zamýšlet. Přese všechno je chybou, že zůstalo zachováno jen málo celistvosti původního grafického románu.

Shrnuto a podtrženo, 30 dní dlouhá noc není událostí, která by přeformovala žánr, ale jde o zručný a podmanivý hororový snímek, který vysává maximum ze svých klišé a dosahuje příhodného grand guignol stylu, aniž by se uchýlil k ošumělosti, která pronikla do dnešního pomalu mizejícího subžánru násilnické pornografie. Ať už má jakékoli chyby, mě 30 dní dlouhá noc zaujala; a přestože není opravdovým, klasickým upírským filmem, vstříkla trochu nové krve (ať jsme styloví) do žánru, který byl již dlouho vyschlý jako tuřín.

Video: Zvětšujeme obraz

Sony uvedl snímek 30 dní dlouhá noc v 1080p/AVC MPEG-4 kódování a s původním poměrem obrazu filmu 2.40:1. Na první pohled jasně stylizovaný snímek pěkně představuje původní komiks a spojuje ztuhlý, nenasycený obraz se sytými stříkanci rudé. Výsledek je docela efektivní, až vám přeběhne mráz po zádech.

Hned od začátku předvádí transfer úroveň detailu té nejlepší high definition kvality. Jemné textury jsou jasně viditelné, dokonce i na panoramatických záběrech, a přinášejí skvělý dojem trojrozměrnosti. Přestože jsou některé málo osvětlené záběry zatíženy otravným zrněním, zdroj je hladký a čistý, bez viditelných vad. Barevná paleta filmu odráží zimní období a nabízí čistě, rovnoměrně zpracované vybledlé odstíny šedé, modré a světle hnědé; samozřejmě, nejdůraznější jsou hluboké, temné rudé; kontrast je taktéž nádherný. Odstíny pleti sice nejsou realistické, ale odpovídají zamýšlenému vizuálnímu stylu a vypadají tak přirozeně, jak se jen dalo čekat.

Bohužel, hodnocení obrazu doplatilo na mírné rozostření hran, které ve vysoce kontrastních záběrech způsobuje lehké haló efekty (nejviditelnější to je při dlouhých záběrech postav zachyceným oproti sněhu). Tmavější záběry navíc přináší šumy, které otupují rozlišení ve stínech. Jinak však 30 dní dlouhá noc vypadá skvěle.

Audio: Hodnotíme zvuk

30 Days of Night / 2Snímek 30 dní dlouhá noc přináší skvělé Dolby TrueHD 5.1 Surround tracky v angličtině a francouzštině (48 kHz/24-bit), které jsou až překvapivě efektivní. (Na disku najdeme také Dolby Digital 5.1 Surround mixy ve španělštině, portugalštině a thajštině, společně s titulky ve všech zmíněných jazycích.)

Od prvního okamžiku filmu je jasné, že diváky rozhodně nečeká žádný jemný mix. Zlověstné, supící nízké basy elektronické hudby Briana Reitzella okamžitě ovládnou subwoofer; pozadí je naplněno všemi druhy obklopujících efektů a hudbou. Tato sonická vynalézavost si neoddychne po zbytek filmu, takže 30 dní dlouhá noc je rozhodně velmi agresivním kouskem. V celých 113 minutách filmu jen těžko najdeme mdlý okamžik, přičemž efekty vás zcela pohltí a jsou hladce zapracovány do hudby, takže ani nepoznáte, co je co. Spojte to s překvapivými, šokujícími efekty, jež podepírají akci, aniž by ji poničily, a máme tu špičkový zvukový design.

Technické specifikace jsou taktéž skvělé. Rozpětí dynamiky je skutečně široké a nabízí jasnost a přímo hmatatelný realismus. Dialogy jsou perfektně vyváženy a zastávají v mixu silnou pozici. Nízké basy jsou neuvěřitelně působivé, přičemž subwoofer nemá chviličku oddychu – přesto působí vždy podpůrně a nepohřbívá zbytek tracku. Mix si skvěle poradil s někdy až extrémními výškami i hloubkami zvukového designu s naprostou sebedůvěrou, takže track vypadá, jako by balancoval na pokraji ohlušující hlasitosti; nikdy se však nerozpadá. Snímek 30 dní dlouhá noc se rozhodně chlubí jedním z nejlepších mixů, jaké jsem v poslední době na Blu-ray slyšel, a jasně si zaslouží pětihvězdičkové hodnocení.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Film 30 dní dlouhá noc na Blu-ray byl vydán ve stejný den jako standardní DVD edice a obě verze přinášejí stejnou sadu bonusů. Ne, nenajdeme tu tuny nabitých příspěvků, ale jejich celková kvalita je vysoká. Ještě lepší pro Blu-ray je, že všechny video bonusy jsou uvedeny v plném 1080p/AVC MPEG-4 videu a vypadají skutečně dobře. Tak se zakousněte do filmu a užijte si jej.

 • Jako první tu máme audio komentář (Audio Commentary), v němž se setkáme s herci Joshem Hartnettem a Melissou George a producentem Robem Tapertem. Režisér David Slade se kupodivu nezúčastnil, proto je track tak trochu zvláštní. Konverzace je většinou neohrabaná; Hartnett zní, jako by tam ani nechtěl být (možná to byla povinnost, k níž byl zavázán smlouvou?), zatímco Georgeová jen pochlebuje štábu. Zbylo tedy na Tapertovi, aby pozvedl tu unavenou atmosféru; povětšinou nás však jen informuje o myšlenkových procesech, které následovaly rozhodnutí Sladea, což komentáři dodává podivný, neosobní nádech. Tento track posloužil dobře svému účelu, je však těžké vytvořit režisérský komentář bez režiséra.
 • Dokument Tvorba filmu 30 dní dlouhá noc (The Making of 30 Days of Night, HD, 51 minut) se ve velké míře vyvaroval obvyklé podoby reklamního bonusu s ukázkami z filmu a prázdnými rozhovory z natáčení. Místo toho bonus Tvorba filmu 30 dní dlouhá noc zvolil přístup video deníku a přináší sestřih z natáčení a pohotové rozhovory. Milým pokusem je také to, že dokument využil tvůrčích panelů komikové knihy jako vsuvek, takže celá práce vypadá velmi propracovaně. Vyčerpávající, ale v dobrém tempu – tento přídavek je hvězdou bonusového balíku a patří k těm lepším dokumentům, které jsem v posledních měsících na Blu-ray viděl. Dokument je rozdělen do osmi částí: Pre-produkce (Pre-Production), Herecké obsazení (Casting), Stavění Barrowu (Building Barrow), Upír (The Vampire), Noční záběry (Night Shoots), Kaskadéři (Stunts), Vzhled (The Look) a Krev, střeva a ošklivé **** (Blood, Guts & Nasty @#%!).
 • Na závěr tu máme upoutávky (HD) v plném 1080 videu k Blu-ray titulům od studia Sony, jako jsou Slídil, Steep, Prokletí domu slunečnic, Walk Hard: The Dewey Cox Story a snímek nazvaný Fernet.com, jehož uvedení na Blu-ray ještě nebylo ohlášeno.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Sony sice nepřinesl Picture-In-Picture komentář nebo jiný hlavní bonus, disk však obsahuje jeden docela roztomilý kousek.

30 Days of Night / 3V sekci exkluzivních bonusů se mám skví obrazová galerie s názvem 30 obrazů noci: Srovnání grafického románu s filmem (30 Images of Night: Graphic Novel-to-Film Comparison). Přesně jako hlásá název, galerie obsahuje 30 fotografií z filmu (ať už z produkce nebo v podobě návrhů). Jak budete procházet galerií, můžete použít váš ovladač také k tomu, abyste si přepínali mezi filmem a odpovídajícím obrázkem komiksu uvedeném ve formátu obraz v obraze; dokonce si můžete zvolit, která fotografie bude na celé obrazovce a která zmenšená v Picture-In-Picture okně. V nabídce máme také přehrávací režim Slideshow pro případ, že byste chtěli pouze sedět a líně se dívat na obrázky. Vše je velmi pěkně zpracováno a navíc uvedeno v plném 1080p videu.

Závěrečné hodnocení

Snímek 30 dní dlouhá noc se vzepřel mým očekáváním a vdechl nový život do stagnujícího žánru upírských filmů. Není ničím revolučním, ale je zábavný, přináší rychlé tempo a krvavou podívanou (než aby se zaměřil jen na výdělek). Toto Blu-ray vydání je také dobré, s obdivuhodným obrazem a zvukem a pěknými bonusy. Pro fanoušky žánru je disk jasnou volbou a předpokládám, že i řadoví diváci budou z 30 dnů dlouhé noci nadšení. Jasné doporučení.

3 komentáře

 1. Portál Blu-ray.CZ » Noc patří nám (Blu-ray Disc)18:02 26.3.2008:

  […] Na závěr tu máme upoutávky (HD) v plném 1080 videu k Blu-ray titulům od studia Sony, jako jsou Slídil, Steep, Prokletí domu slunečnic, Walk Hard: The Dewey Cox Story a snímek nazvaný Fernet.com, jehož uvedení na Blu-ray ještě nebylo ohlášeno […]

 2. kuku22:41 22.5.2008:

  film, s dejem podobny zombikum…tim myslim vyhlazeny mesto, schovavacky, postupny umiracky a jeden hrdina … ale jinak necim strasne zajimavej a hlavne napinavej a to hoodne moooc

 3. Mc homie01:34 4.7.2008:

  jo jo pro upíry mám slabost akorát je škoda že vždycky vyhrajou lidi takový podřadný plemeno! nad tak vznešenýma a
  aristokratickýma upírama!

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv