3:10 Vlak do Yumy (Blu-ray Disc)

3:10 to Yuma / 1Ačkoli žánr westernu v posledních desetiletích ztratil u obecenstva oblibu, je jednoduché pochopit, proč v něm filmaři stále vidí úrodnou půdu pro drama. Jeho vznešená, až mystická témata přitahují základní vyprávěcí instinkty a nabízejí tolik možností: dobro proti zlu, řád proti anarchii, příroda proti civilizaci, člověk proti svým pudovým instinktům, zrod americké společnosti dnešní doby. To vše a ještě víc může být zabaleno v lehce stravitelném morálním příběhu, který je prokládán rozlehlými záběry nádherné scenérie a naplněn hlučnými přestřelkami. Drsní kovbojové se střetávají s okouzlujícími psanci a stezky v nezkrocené divočině jsou ozařovány záblesky z koltů a pušek a výbuchy dynamitu. To nelze nemilovat. Zkrátka a dobře, moderní diváci zůstávají vůči těmto věcem lhostejní a jsou přesvědčení, že westerny byly žánrem jejich dědů a dnes mohou nabídnout jen málo zajímavého. Většina stejných témat již byla prozkoušena v říši science fiction, aby zvýšila výdělky. Filmaři to přesto stále zkoušejí a každých několik let někdo z nich přinese takřka obrodný snímek. Nejúspěšnější filmy, jako Nesmiřitelní Clinta Eastwooda nebo televizní seriál z HBO Deadwood, jsou příklady novodobých forem, jež odmítají mýtické archetypy a ikonografii Divokého Západu, která byla vypálena do všeobecného diváckého povědomí před více než sto lety.

Naposledy se western pokusil oživit režisér James Mangold (Země policajtů, Walk the Line), a to navzdory tomu, že neměl nijak vysoké ambice. Jeho remake filmu 3:10 Vlak do Yumy (založený na povídce Elmora Leonarda, poprvé natočený v roce 1957 s herci Glennem Fordem a Vanem Heflinem) je tradičním soubojem na pěsti, který proti sobě v zápase vůlí postaví poctivého dobráka a nebezpečného psance. Christian Bale ztvárnil bojujícího rančera Dana Evanse, prostého muže po uši potopeného v dluzích, který se zoufale snaží udržet rodinu pohromadě. Když je zajat neblaze proslulý vlakový lupič Ben Wade (úžasně charismatický Russell Crowe), Dan se dobrovolně nahlásí jako člen oddílu, který ho má eskortovat do města Contention, odkud ho vlak ve 3:10 převeze do věznice v Yumě, kde bude souzen a pověšen. Za tento úkol dostane Dan od železniční společnosti 200 dolarů, malé jmění, které mu pomůže překonat další suché léto. Problémem, jemuž musí čelit, je Benův gang, vedený důvěryhodným poručíkem Charlie Princem (Ben Foster); zločinci chtějí zpět svého vůdce a jsou připraveni zastřelit každého, kdo se jim postaví do cesty.

Bale a Crowe předvedli vynikající výkony; oba se dokonale zabydleli ve svých trojrozměrných postavách se složitými morálními hodnotami a komplikovanými citovými životy. Připojil se k nim ještě Peter Fonda, nestydatě tunelující postavu Johna Wayna, v roli prošedivělého agenta Pinkertonu, který má odpor k Wademu, a Alan Tudyk (Serenity, Vybíjená) jako maloměstský lékař beznadějně bez zájmu o tuto skupinku drsných rváčů. Tudyk má ve scénáři jen pár řádek, ale trvalo mnoho scén, než se mu podařilo skrýt své doširoka rozevřené oči plné nevinnosti pod masku nevrlého chvástání. Skutečně výjimečný, dokonce i v takové herecké sestavě, je Ben Foster jako Wadeův okázalý, nemorální zástupce, který si v celém snímku vykračuje s drzým sebevědomím a šíří kolem sebe atmosféru nepřemožitelnosti. Je to plamenné představení, které mohlo vypadat přehnaně, drží se však dost zpátky na to, aby se přizpůsobilo ostatním hercům.

3:10 to Yuma / 2Film přináší poměrně jednoduchý a přímočarý děj, nabitý skvělými hereckými výkony a okořeněný vzrušujícími přestřelkami. Je to zábavná jízda, kterou od dokonalosti dělí jen několik málo chybiček. První z nich je, že Wadeova osobnost a chování nejsou konzistentní. Je citlivou duší stejně jako svůdným ďáblem, scénář jej však příliš radikálně přesouvá mezi těmito mezními polohami; navíc, některé jeho činy na konci snímku jsou nepřesvědčivé. Velkolepý závěr také spadl do hloupé oblasti akčních filmů – v omezeném prostoru jsou vystřeleny tisíce kulek, přesto se jim hrdinové dokáží vyhnout a jen málokdy je někdo sestřelen. Na pozadí vyvstává jediná otázka, která je klíčem k celé zápletce: Proč jej prostě nezastřelí a hotovo? Filmaři mají nepochybně spousty promyšlených ospravedlnění pro to, proč musí Wade zůstat naživu (Evans je příliš morálně správný na to, aby někoho chladnokrevně zabil, například), ale reálně vzato si nemuseli v takovém prostředí brát servítky – jedna kulka by všem ušetřila spoustu problémů.

Blu-ray: Důležité statistiky disku

Snímek 3:10 Vlak do Yumy uvedlo na Blu-ray studio Lionsgate Entertainment, jež provedlo nesnesitelné rozhodnutí uvést sedm(! ) upoutávek (v celkové délce 14 minut) před vstupem do hlavního menu. Navíc je nemůžeme přeskočit dohromady; musí se přeskakovat jednotlivě, vždy po tom, co je disk načte. Uvedené trailery nejsou pouze reklamami na přicházející filmy, ale také na ty, které už na Blu-ray vyšly, jako jsou Kat nebo Obchodník se smrtí.

Když se nakonec dostanete k menu disku, vypadají krásně, ale jsou velmi zmateně vytvořená a organizovaná. Je složité popsat přesnou cestu, jak se dostanete k vytoužené položce. Bonusy jako audio komentář a funkce Uvnitř Yumy nabízejí příkaz zapnuto/vypnuto, což znamená, že když si je vyberete, není jasné, jestli jste si je právě vypnuli nebo zapnuli (ve skutečnosti ovládaní hlavního menu a bonusu Uvnitř Yumy pracují přesně naopak).

Video: Zvětšujeme obraz

3:10 to Yuma / 3Když jsem se prokousal příšerným navigačním designem, potěšilo mě zjištění, že film vypadá tak zatraceně dobře. Je uveden v původním poměru 2.40:1 a jeho 1080p/VC-1 transfer je velmi ostrý a detailní a nabízí bohatou paletu zářivých, pěkně nasycených barev. Kontrast, pohybující se v rozsahu od tmavých nocí po světlé pouštní dny zalité sluncem, je skvěle zachycen a dodává obrazu uspokojivý pocit hloubky. Detaily ve stínech jsou rozpoznatelné i v těch nejtemnějších scénách.

Špatnou zprávou je, že snímek přináší rozostření hran, které chvílemi způsobuje rušivé haló efekty. Fotografie filmu je v některých scénách mírně zrnitá, což by nebylo problémem, pokud by se právě kvůli rozostření hran toto zrnění nestávalo zátěží. Také další úseky filmu vypadají na to, že v nich filmaři využili redukce šumu. Navíc jsem si všiml zvláštních schodovitých artefaktů ve spodní části obrazovky kolem 24. minuty filmu a vroubkování závěrečných titulků; oba problémy jsou podle mého názoru produktem digitální komprimace. Celkově vypadá disk skvěle, ale nedostatkům tohoto typu by studio mělo věnovat větší pozornost.

Audio: Hodnotíme zvuk

Nekomprimovaný PCM 7.1 soundtrack je perfektním počinem. Mix je dokonale obklopující zejména na surroundových kanálech a vyplňuje zvukové pole hudbou i množstvím jemných podnětů z okolního prostředí. Když se dostane ke slovu akce, třaskavé výstřely trhají vzduch všude kolem a kulky hvízdají na každém kanálu. Srozumitelnost dialogů je skvělá a celková přesnost dokonalá. Také ve spodních polohách mixu najdeme hodně aktivity, od supění klusajících koní i parní lokomotivy, po bubnování filmové hudby. Samotné basy většinou nedosahují nejnižších poloh a občas zní trochu dunivě, ale to je už jen drobnost. Jedná se o velmi zábavný audio track, který vás pohltí.

Disk nabízí také možnost standardního Dolby Digital-EX 5.1 tracku, který je sám o sobě pěkný, ale PCM track posouvá zvukový zážitek do zcela jiné dimenze.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Všechny bonusy z DVD vydání byly přesunuty na tento Blu-ray disk a do jednoho jsou uvedeny v high definition kvalitě.

 • 3:10 to Yuma / 4Audio komentář (Audio Commentary) režiséra Jamese Mangolda začíná odpověďmi na typické otázky, jako proč se pustil do remaku, proč si za žánr zvolil právě western, apod. Jde o velmi inteligentní povídání o uměleckých záměrech, touze složit poctu původnímu snímku, změnách příběhu, které provedl, snaze o autenticitu a vyhnutí se běžným úskalím žánru.
 • Místo určení: Yuma (Destination: Yuma, HD, 21 minut) je reklamním bonusem z natáčení, který přináší rychlé shrnutí typických prvků: rozhovory s režisérem a herci, produkční design, natáčení v různých lokacích, kameru, kostýmy, akci. Nejzajímavější je odhalení, že během produkce sněžilo, takže štáb musel překrýt celé město špínou, aby zamaskovali sníh.
 • Dalším na řadě je bonus Psanci, gangy a policejní oddíly (Outlaws, Gangs, and Posses, HD, 13 minut). Historikové tu komentují, jak byly vytvořeny mýty o Divokém Západě a vznešených psancích, a srovnávají je s historickou realitou. Bonus zkoumá příběhy slavných kovbojů stojících mimo zákon a odpovídá na otázku, jestli mohly být filmové přestřelky pravdivé (nebo naopak).
 • U bonusu Výprava (An Epic Explored, HD, 7 minut) se zdá, že jeho název nemá nic společného s obsahem – režisér Mangold objasňuje, jaké kouzlo má pro filmaře western.
 • Vystřižené scény (Deleted Scenes, HD, 8 minut) nabízejí 8 scén; všechny jsou dobré jako části sestřihu, jinak však zcela zbytečné.
 • Pokud byste se na ně chtěli skutečně podívat znovu, tak si v bonusovém menu můžete opět přehrát všechny trailery, které byly ke zhlédnutí při spuštění disku.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Je působivé, že tato Blu-ray edice nabízí více exkluzivního materiálu, než ho recyklovala. Jeho kvalita je rovněž dobrá.

 • Jako první tu máme bonus 3:10 směr hudba (3:10 to Score, HD, 8 minut). Hudební skladatel Marco Beltrami popisuje vlivy Morriconeho a nejjemnější cit pro to, kdy scénu ozvučit a kdy ne. Také předvedl netypické použití rybářského vlasce.
 • 3:10 to Yuma / 5Od Atlantiku k Pacifiku (From Sea to Shining Sea, HD, 20 minut) je fascinující hodinou dějepisu, která popisuje následky vybudování železnice v 19. století, a to jak rozsáhlou korupci (a její vliv na saloony, hazardní hry a prostituci), tak i rozmanitost, která přišla s novými pracovními silami.
 • V bonusu Rozhovor s Elmorem Leonardem (A Conversation with Elmore Leonard, HD, 6 minut) nám autor nabízí pohled na svou kariéru a zájem o žánr westernu a psaní rozbředlých románů v mládí. Vzpomíná, že za původní povídku Three-Ten To Yuma dostal zaplaceno 90 dolarů.
 • Zbraně Yumy (The Guns of Yuma, HD, 6 minut) je očekávaným pohledem na arzenál použitý ve filmu; popisuje jak historickou přesnost, tak jejich využití k dokreslení povah jednotlivých postav.
 • Historický přehled Západu (Historical Timeline of the West) je interaktivním textovým bonusem, který byl vytvořen pomocí encyklopedických hesel, jež patří ke známým událostem 19. století.
 • Na závěr tu máme kino upoutávku ke snímku (HD, 3 minuty). Neprodává však film vůbec dobře a pravděpodobně přispěla k nízkým výdělkům filmu.
 • Balík exkluzivních bonusů uzavírá kousek Uvnitř Yumy (Inside Yuma). Když studio Lionsgate ohlásilo uvedení snímku na trh, byly tu náznaky, že půjde o titul kompatibilní s Profilem 1.1 a bude obsahovat interaktivní Picture-In-Picture bonus. Produkt po vydání však není přizpůsoben specifikacím Profilu 1.1. Když si tedy aktivujete bonus Uvnitř Yumy, objeví se vám v levém spodním rohu obrazovky ovládací panel s různými ikonami, jež si můžete postupně volit. Nejprve začneme možnostmi stránek scénáře a grafiky náčrtů, které je možno zobrazit nad filmem (jedná se o Java rozhraní, takže nutně nepotřebujete možnosti Profilu 1.1). Tyto záběry jsou velmi sporadické a upřímně řečeno také nezajímavé. Během filmu se objevují další ikony, které film pozastaví a odbočí k samostatně kódovaným, přednastaveným scénám v okně Picture-In-Picture bonusu. Jakmile příspěvky skončí, budete vždy vráceni zpět do filmu. Každý z těchto kousků je kódován v AVC, zatímco film jako takový využívá VC-1 kódování. Jednotlivé přídavky obsahují materiál ze zákulisí, ukázky vizuálních efektů a denní práce (jedná se o soubor nesestříhaného materiálu z kamer všech úhlů, který se editorovi dostal do rukou; scény jsou uvedeny v malých oknech společně s jejich výslednou podobou). Žádný z bonusů není zvlášť zajímavý a neustálé zastavování a opakované spouštění filmu je pěkně otravné. Když už tvůrci disku využili raději větvení bonusů místo pravého Picture-In-Picture bonusu, proč neodbočovat raději k video ukázkám v plné velikosti obrazu, které můžeme jasně vidět, místo těchto malinkých rádoby Picture-In-Picture oken? Vypadá to, jako vy bonus Uvnitř Yumy byl původně navržen pro Profil 1.1, ale tvůrcům se ho nepovedlo zprovoznit včas, a proto vytvořili tuto otravnou slátaninu.

Závěrečné hodnocení

Snímek 3:10 Vlak do Yumy neoživil žánr westernu tak, jak jeho tvůrci možná zamýšleli, ale přesto přináší zábavnou podívanou (i když s chybičkami). Blu-ray vydání pak nabízí vynikající obraz i zvuk a skutečně dobré bonusy, které stojí za zhlédnutí – obzvláště ten mapující historii. Stručně řečeno, lehko jej doporučit.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv