Con Air (Blu-ray Disc)

Con Air / 1Kritici do Jerryho Bruckheimera už po desetiletí rýpou, já však odmítám se k nim připojit. Podle mého názoru dokáže tento akční producent vytvořit pořádnou blbou zábavu lépe než kdokoliv jiný ve filmovém průmyslu. Exploze, přesřelky, vysokorychlostní honičky… stačí jmenovat jakékoliv akční klišé a já vám ukážu kousek některého z Bruckheimerových filmů. Neříkám, že produkuje skvělé filmy, prostě je bráním takové jaké jsou. Na rozdíl od mých přísných kolegů jsem fanoušek a obhájce Con Air.

Bývalý armádní průzkumník Cameron Poe (Nicolas Cage) je ve vězení za náhodné zabití při obraně své těhotné manželky. Na sedmé narozeniny své dcery je Cameron propuštěn na čestné slovo a nasedne do vězeňského letadla směr domov. Letadlo je nacpáno různými nebezpečnými spolucestujícími (hrají je John Malkovich, Ving Rhames, Steve Buscemi, Dave Chappelle a další význačné tváře), kteří jsou na převozu do jiného vězení na jihu. Když se skupině obzvlášť zpustlých zločinců podaří převzít kontrolu nad letadlem a přesměrovat jej na jiný cíl, Cameron potají pomáhá pronásledujícímu důstojníkovi (John Cusack) situaci znovu zvládnout.

Postavme se kritice tohoto filmu čelem. Na první pohled Con Air trpí přílišnou heroičností, komiksovými zloduchy a pohodlnými dějovými postupy. Musím připustit, že příběh místy pěkně drhne, ale po docela obyčejném prvním aktu Con Air ožije a odhalí i mnohá překvapení. Akce je možná dost obvyklá, ale hra na kočku a myš mezi Cagem a Malkovichem film pozvedává z jeho jednoduchosti, scény s nimi bublají napětím.

Ostatní prvky ve filmu jenom zlepšují jeho hodnocení. Herci ve vedlejších rolích si při tvorbě filmu očividně užívali a každý z nich dostane alespoň jednu důležitou scénu. Dialogy jsou na akční film z 90.let překvapivě řízné, Cusack a Cage nemusejí pronášet žádné ubohé větičky. Nejdůležitější možná je, že zloduši v Con Air jsou opravdu hroziví. Když to všechno sečteme, dostaneme film, který neustále překonává problémy svého žánru a nabízí při tom mnohá zajímavá řešení. Hloupé exploze? Úsměvná satira. Pitomé dialogy? Jízlivé poznámky. Neporazitelný hrdina? Čistá inteligence. V každém případě si Con Air vybírá lepší cestu, než většina akčních filmů z jeho doby.

Con Air rozhodně není pro každého, ale akční fanoušci uznají, že je to testosteronová jízda, která přes všecky ty svaly dokáže předvést i trochu vtipu. Con Air je navíc sbírka dobrých hereckých výkonů, které jej pozvedávají z pasti svého žánru. Jsem potěšen vidět jeho debut na high definition.

Video: Zvětšujeme obraz

Con Air / 2Po srovnání tohoto 1080p/AVC MPEG-4 Blu-ray s jeho DVD předchůdcem z roku 1998 z mé osobní sbírky musím uznat, že technologie za těch deset hodně pokročila. High definition transfer poráží DVD v každém směru – barvy jsou o hodně zářivější, černé jsou neuvěřitelně hluboké a úrovně kontrastu jsou nádherné. Největší vylepšení je na detailech – textury pleti jsou výrazné a texty jsou krystalicky zřetelné. Jestliže chcete skutečně působivý moment, přeskočte na pád ve Vegas a srovnejte si standard a high definition verze filmu. V high definition je linie Vegas zřetelná s jiskřivými světly, drobounkými lidmi a tříštícím se sklem. Ve standard definition tato scéna vypadá, jakoby ji filmovali podřadnými kamerami přes vazelínou natřené čočky.

Blu-ray prostě DVDčko neustále rozšlapává. Zašlé a přesycené pleťové tóny zmizely. Zmizely i otravné artefakty, které se kdysi rozprostílary po celé obrazovce. Zmizely i kusy rozmáznutých textur a neostré detaily. Jak to teď vypadá, dlouhodobí fanoušci Con Airu si oddechnou.

Je tu i několik přetrvávajících problémů, ale většina je způsobena tím, že film nebyl remasterován přímo pro high definition. Rozptylovalo mě silné a časté doostřování hran, trochu zdrojového šumu na jasné obloze a několik mihotavých scén. Transfer mohl být o něco lepší, ale mohl být i hodně horší.

Audio: Hodnotíme zvuk

Con Air / 3Con Air obsahuje mimořádnou, nekomprimovanou PCM 5.1 prostorovou stopu (48kHz/24bit), která také poskytuje podstatný upgrade ve srovnání s DVD. Konverzace jsou čisté a vyrovnané v předních kanálech, nemusel jsem se nikdy namáhat zachytit promluvy herců. Stopa má navíc hezkou priotu i když je zvukové pole zrovna chaotické. Dynamika také stojí za povšimnutí. Basové tóny jsou mocné a šíří se po podlaze, vysoké tóny jsou neustále stabilní. Okolí je působivé, zvuky vyplňují zadní reproduktory a vytvářejí tak obklopující zvukové pole.

Jako u mnohých jiných akčních filmů, PCM stopa u Con Air má u některých akčních scén pochybnou směrovost. Zvukoví designéři se často spoléhají na hlasitost a zaplaví vás explozemi, místo toho, aby každou nechali vybuchnout na určitých místech zvukového pole. Tento problém s přesností by neměl být připisován zvukovému mixu jako takovému, stopa kvůli němu ale není to, co by být mohla.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Blu-ray vydání snímku Con Air obsahuje všechny ty chabé přídavky z posledního DVD a uvádí celých těch 8 minut ve standard definition. Disney navíc vypustilo 122 minutový nehodnocený sestřih filmu, který byl vydán na DVD v roce 2006.

  • Pohled shora (SD, 4 minuty) – Tento příliš krátký snímeček obsahuje několik bleskových rozhovorů a záběry ze zákulisí.
  • Zničení Las Vegas (SD, 2 minuty) – Tento patetický důvod pro tvorbu dokumentu ze zákulisí je ještě horší. Obsahuje několik dalších interview a záběry z natáčení v Nevadě. Jinak je to ale velké zklamání.
  • Trailer pro kina, SD, 2 minuty.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Jediný Blu-ray bonus je u studia Disney standardní Vitrína filmu. Uživatelé zde mohou na několika přednastavených scénách sledovat ukázky Blu-ray zvuku a obrazu.

Závěrečné zamyšlení

Con Air / 4Musím opět zdůraznit svůj výraz pořádná blbá zábava – jestli vás už toto označení odrazuje, měli byste Con Air obejít obloukem. Osobně si myslím, že film je super a užil jsem si jeho další sledování. Blu-ray vydání fanouškům konečně poskytuje vizuální a zvukový šmrnc, po kterém toužili. Video transfer předchozí DVD prostě zahanbuje a nekomprimovaná PCM stopa je prvotřídní. Bohužel je tu jen maličko bonusů a nehodnocený rozšířený sestřih byl vypuštěn. To mě vede k podezření, že se v budoucnu dočkáme dalšího vydání. Šetřílci pozor.

První komentář

  1. Portál Blu-ray.CZ » Skála (Blu-ray Disc)01:02 12.2.2008:

    Když jsem psal o tom, že Jerry Bruckheimer natočil trhák Con Air, vyjádřil jsem se o něm, že vytváří hloupé a zábavné filmy lépe něž kdokoli jiný v branži. Pokud totiž tyhle zábavné skvosty dokážou najít rovnováhu mezi napětím a příběhem, vyhledají si to místečko v našem mozku, kdesi hluboko, kde je stále ještě ukrytý malý kluk – dítě, které se směje při explozích a raduje se při porážce záporných hrdinů. […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv