Bláznivej tábor (Blu-ray Disc)

Daddy Day Camp / 1Vítejte v Bláznivém táboře, jinak řečeno při sledování nejhlubšího dna hereckého umu kdysi oskarového herce jménem Cuba Gooding Jr. Během deseti let Cuba prošel od zlatem ověšeného Jerry Maguirea po kasírování za Plnou parou vzad!, až po účast na tomto propastném pokračování už tak špatného filmu.

Bláznivej tábor je čistě technicky pokračování Bláznivé školky z roku 2002, avšak jako hodně následných filmů v poslední době spíše jenom recykluje stejný námět. Gooding a Paul Rae hrají Charlieho a Phila (v původním snímku Eddie Murphy a Jeff Garlin), kteří v tomto snímku vyměnili školku za letní tábor. Ben, syn Charlieho, se těší na časy plné zábavy a dovádění, jeho otec se však lesa spíš bojí. Charlie musí překonat svůj strach a znovu se smířit se svým synem. Navíc musí spolu s Philem zvládnout pestrou směsici Benových kamarádů. To celé samozřejmě chystá prostor pro velký (a předvídatelný) závěr, ve kterém to naši kampeři nandají osazenstvu konkurenčního tábora a zahájí ztřeštěnou oslavu.

Příběh (dá-li se to tak vůbec nazvat) v Bláznivém táboře je známý – každý kdo se v mládí díval na Nemotory a Pomstu šprtů pozná ten okoukaný postup. Navíc je vždy jasné, na čí straně tvůrci stojí. V minulosti však tento druh snímků opravdu fungoval, především díky originálním a pozoruhodným postavám. V Bláznivém táboře se však nemáte pro koho nadchnout, ani koho si zapamatovat. Mladí herci jsou sice roztomilí, ale jednoduše nevyčnívají – do několika minut po zkončení filmu jsem si nebyl na žádného z nich schopen vzpomenout. Ve srovnání s jinými současnými filmy s mladými odhodlanými protagonisty (jako Most do země Terabithia a samozřejmě filmy o Harry Potterovi) Bláznivej tábor skutečně pokulhává.

Děti v Bláznivém táboře bohužel ve srovnání s dospělými herci vypadají jako špalky. Neraz obviňuji herce za neúspěch celého filmu. Ale abych byl upřímný, Gooding zde vůbec nehraje – prostě mává rukama, koulí očima a vypadá trapně. Eddie Murphy i ve svých nejhorších filmech (Bláznivá školka je mezi nimi) dokáže vypadat zaujatě, Gooding tu ale vypadá spíše jako svá vlastní karikatura.

Bláznivej tábor je vlastně režijní debut bývalé dětské hvězdy Freda Savage (seriál Báječná léta). Rád bych řekl, že jde o slibný debut, bohužel to spíše vypadá jako produkt pro televizi, se slabým vizuálním stylem a ubohým smyslem pro tempo a herecké výkony. Jediná rychlost děje je zde neměnná a překotná – zběsilost a nedostatek emocí vás rychle začne štvát.

Jestliže si někdo myslí, že jsem na Bláznivej tábor moc přísný, mohu k tomu ještě dodat, že film má v současnosti na serveru Rotten Tomatoes hodnocení 1 procento a na IMDb se zatím umístil na 17.místě mezi nejhoršími filmy v dějinách. Přesto to risknu a dám Bláznivému táboru dvě hvězdičky – myslím totiž, že se dětem bude líbit. Cokoliv vyloudí úsměv na dětské tváři nemůže být až tak špatné. Jenom držte své očekávání před puštěním Bláznivého tábora hodně, opravdu hodně nízko.

Video: Zvětšujeme obraz

Bláznivej tábor na Blu-ray vyrazil s 1080p/AVC MPEG-4 transferem, zarámován ve svém původním poměru pro kina 1,85:1. Podle námětu bych čekal, že video bude jasné a veselé, ale prezentace je ve skutečnosti depresivně zakaboněná a zatuchlá.

Nejdříve dobré zprávy. Jak se sluší na nové vydání, zdroj je ve skvělé kondici, bez jediného kazu či flíčku. Černé jsou také hezké a pevné. Sony zde poskytuje hladké kódování bez očividných pozůstatků z komprese či doostřování hran.

Tak, a teď ty horší zprávy. Transfer zvýrazňuje konstrast, což filmu dává pronikavé a nerealistické ostří. Film nikdy nevypadá tak, jak si představuji den v letním táboře, ale jakoby zhasnutý. Barvy jsou sice docela živé, ale trpí až nezdravým závojem a pleťové tóny jsou digitální a voskové. Díky posílení kontrastu má obraz dostatek hloubky, ale už jsem rozhodně viděl detailnější Blu-ray transfery – toto rozhodně není demo materiál. Bláznivej tábor je sice daleko od nekoukatelnosti, ale je prostě dost nevýrazný.

Audio: Hodnotíme zvuk

Studio Sony opustilo své obvyklé nekomprimované PCM mixy a vydalo se cestou Dolby TrueHD. Zde dává k dispozici anglickou, francouzskou a španělskou verzi, navíc je tu portugalský a thajský dabing ve standardním Dolby Digital 5.1.

Jak je typické pro dětské filmy, zvukový design je zaměřený na maximální efekt. Všechny vylomeniny na plátně (házení barvy, bitky) jsou doprovázeny výbušnými efekty v zadních kanálech. Je to vlastně příjemně hlasité a důrazné. Dál se ale mix se svou kreativitou nedopracoval. Film se sice odehrává v lesích, není tu ale žádná skutečná atmosféra a nevýrazná hudba od Jima Dooleyho jen slabě prosakuje do zadního zvukového pole.

Mix zní sice živě, ne však čistě. Má hluboké, dobře modulované basy, čisté dialogy a žádné problémy s vyrovnáním hlasitosti. Zdroj je samozřejmě dokonalý, jak se sluší na nové vydání a nejsou tu žádné rozptylující vady.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Vzhledem k tomu, že Bláznivej tábor u pokladen kin naprosto propadl, není ani překvapivé, že Sony pro jeho debut na Blu-ray vyprodukovalo ubohoučký balíček bonusů. Aspoň že jsou všechny tři přídavky v plné high definition.

Daddy Day Camp / 2Jak jsem strávil léto při tvorbě Bláznivého tábora (HD, 12 minut) – Tento snímek je narozdíl od filmu milý a zábavný. Tvůrci se nám tu nesnaží podstrkovat kvality filmu – představují nám dětské herce, kteří jsou úplně nadšení z toho, že jsou ve filmu. Upřímně doufám, že se dostanou do větších a lepších věcí, byla by škoda, kdyby Bláznivej tábor zůstal jediným řádkem v jejich hereckém životopise.

Interaktivní kvíz Co jsem se naučil na táboře je až moc jednoduchý, prostě dává různé otázky o postavách a situacích ve filmu. Po každé otázce následují různá videa, podle toho, jestli jste odpověděli správně nebo ne. Myslím, že i ten nejdobromyslnější prcek u tohoto bonusu stráví maximálně 5 minut.

Na Bláznivej tábor tu není trailer, ale můžete se podívat na plné high definition ukázky z Už jsme doma? a Divoké vlny.

Závěrečné zamyšlení

Bláznivej tábor je naprosto zbytečné pokračování. Má sice své hezké části, ale je přímo depresivní sledovat strašný herecký výkon Cuba Goodinga Jr. Zpracování na Blu-ray je v pořádku, je to však zcela nevýrazná a všední prezentace podobně všedního filmu. Jestli pro děti chcete high definition zábavu, Bláznivej tábor koupit můžete, ale vaše rodina si jistě zaslouží něco lepšího.

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2020 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv