Faunův labyrint

PanSpisovatel a režisér Guillermo del Toro rád zkoumá temnotu. Je to mistrovský vypravěč, ať pokouší zlo a jeho podstatu v popkornovém bijáku jako Hellboy, nebo prohledává stinné stránky reálného světa v duchařském příběhu jako Princ bez království. Faunův labyrint byl nominován na Oskara za nejlepší zahraniční film. Vypráví do morku kostí děsivou pohádku o krutosti dětského světa a noří se do hrůzostrašných zákoutí lidské představivosti.

V roce 1944, na konci španělské občanské války, cestuje mladá dívka jménem Ophelia (Ivana Baquero) se svou těhotnou matkou za novým nevlastním otcem, mrzkým kapitánem Vidalem (Sergi Lopez). Vidal je nemilosrdný důstojník španělské armády, jehož vojáci na venkově pátrají po skupině protifašistických rebelů. Zatímco očekává narození svého nevlastního bratra, Ophelia je tajemně zatažena do starodávného labyrintu, kde potká vetché stvoření zkroušené věkem. Tento faun (hraje jej Doug Jones) jí řekne, že je dávno ztracená princezna z pradávného podzemního království. Aby Ophelia znovu získala svůj trůn, musí čelit několika nestvůrám – obrovské ropuše, strašlivému muži bez tváře (opět Doug Jones) a nevyhnutelně i samotnému kapitánovi Vidalovi.

Když jsem viděl Faunův labyrint poprvé v kině, byl jsem překvapen, kolik z něj je založeno na našem reálném světě. Faun, víly, ropucha a muž bez tváře nezabírají víc než asi 30 minut prostoru během dvouhodinového filmu. Del Toro se po většinu času věnuje rodinnému životu Ophelie, zatímco její otčím v kopcích pátrá po zvědech. Příběh se vyvíjí do moderní pohádky v každém slova smyslu, neboť vůbec neurčí, co v příběhu je skutečně pravdivé. Del Torův snímek může být příběh dívky hledající svou identitu. Nebo je to přemýšlivé pojednání o konci nevinnosti během dospívání? Či snad krutě varovné vyprávění o nestvůrách mezi námi? Nebo prostě film o dítěti, které uniká do své představivosti, aby se srovnalo s brutalitou v okolí? Bez ohledu na vaši osobní interpretaci je Faunův labyrint mistrovským dílem drsné fantazie, které vás přinutí přemýšlet o samotné podstatě dobra a zla.

Herci del Torův propracovaný scénář zalidnili každým svým výrazem a nuancemi svých výkonů. Baquerová se svou andělskou tvářičkou Ophelii ztvárňuje jako půvabnou oběť okolností, Lopez lehce vytváří jednoho z nejhorších padouchů v historii a Jones své postavy z jiného světa zřetelně zakotvuje v realitě. Vedlejší role jsou plné strhujících a autentických výkonů (Maribel Verdová mezi nimi vyčnívá). Del Toro dokázal jejich práci sladit do skvělého příběhu, který je srdcervoucí a hodnotný zároveň.

PanJestliže na Faunově labyrintu vidím nějaký nedostatek, tak asi to, že jeho fantazijní svět není ve filmu víc centralizovaný. Ačkoliv bych si nepřál, aby del Toro vystřihnul jedinou sekundu z válečného dramatu, rád bych viděl o půlhodinku delší stopáž z jeskynního příbytku obrovské ropuchy, hrůzostrašných sálů muže bez tváře a nebo o sporných motivech fauna a jeho víl. Vím, že by Faunův labyrint pak trval dvě a půl hodiny, ale dle mého názoru by se to vyplatilo.

Jako fantasy film je Faunův labyrint úžasný a citlivý snímek, který se noří do temnoty přítomné v každé klasické pohádce. Jako válečný film formuje zlo hrozivější, než vize v jakékoli knize pohádek. Faunův labyrint jako celek se vzpírá žánrovým konvencím a vytváří velkolepý příběh o dětské nevinnosti a našich děsivých konfliktech s reálným světem.

Video: Zvětšujeme obraz

Faunův labyrint na Blu-ray vychází v 1080p/VC-1 transferu (identickém jako na HD DVD), který omámí naše oči stejně lehce, jako film povzbudí naši představivost. Barvy jsou bohaté, paleta je přímo malířská a odvážné červené téměř vyskakují z plátna. Dokonce i ponuré scény z labyrintu jsou plné nádherných modrých tónů, které vyrovnávají záměrně přesycené pleťové tóny. Del Torovy nejtmavší záběry se plíží a dohánějí Ophelii, zaplavují obraz hezky vykreslenými stíny, které však nikdy neskryjí detaily. Navzdory široké rozmanitosti světlých scén je kontrast vždy perfektní, úrovně černé jsou intenzívní a není tu ani náznak zdrojového šumu, artefaktů či vlezlého doostřování hran.

Detaily jsou také výjimečné. Musel jsem si film mnohokrát zastavit, abych si prohlédl skály, listy stromů a vlákna na oblečení. Podívejte se na les během dne, na kameny na faunově spirálovitém schodišti a také na opulentní říši muže bez tváře. Detailní záběry postav i široké a dlouhé záběry jsou krásné a ostré. Textury na tvářích jsou místy trochu voskové, ale neruší to. Také počítačově vytvořená stvoření vypadají v tomto transferu jako doma. V kině a na DVD se mi digitální efekty zdály poněkud oddělené od skutečných součástí filmu, tady však vypadají až výjimečně přirozeně.

PanJeště musím dodat pro puritány – zrno bylo za použití digitální redukce šumu (DNR) uměle zredukováno. Toto rozhodnutí New Line vyvolalo kontroverzní reakce, proto jsem strávil dost času srovnáváním tohoto Blu-ray vydání s dříve vydaným high definition diskem z dovozu a hledal jsem zastřené kousky pleti či rozmazané textury. Můj poznatek: Fanoušci s obrazovkami většími než 250cm mohou spatřit ztrátu jasnosti, jestliže budou přímo srovnávat zastavené záběry na domácí (americké) verzi s dovozovým diskem. Velká většina diváku si toho však nikdy nevšimne a asi se o to asi nebude starat (uvážíme-li především, jak zanedbatelný tento rozdíl je, když je film v pohybu). Sice nejsem příznivcem těchto nepotřebných úprav původního zdroje, přesto je důležité tu upozornit, jak hezky bylo této techniky použito v tomto případě.

Jestliže uvážíme všechny stránky, Faunův labyrint je nádherný přírůstek do vaší Blu-ray sbírky a standardní DVD zahanbuje. Transfer možná není tak přirozený, jako u nejlepších high definition vydání, ale hodně se jim přibližuje. Fanoušci jistě nebudou zklamáni.

Audio: Hodnotíme zvuk

I když někdo může rozvádět diskuzi o použití digitální redukce šumu u tohoto titulu, španělská DTS HD Master Audio 7.1 prostorová stopa je nesporně výjimečná.

Jednoduše řečeno, tento mix je celý o dynamice a vnoření. Zadní reproduktory si odpočinou jen zřídka, tišší scény zaplňují obklopujícím šumem hmyzu a větru v lese. Jak se zvyšuje napětí, kanál pro nízkofrekvenční efekty pulsuje mocnými basovými tóny, zatímco zadní zvukové pole se zaplní zvuky hudby. A když nevyhnutelně vypukne násilí, celá stopa se jím naplní – podlaha vibruje, v každém reproduktoru se vyrojí agresivní efekty a výkřiky jsou zřetelné a stabilní. Akustika v interiérech je přesná, zaměření je perfektní a pohyb po kanálech je hladký. Ještě důležitější je zřetelné vyvážení dialogů v předních kanálech a jejich jasná priorita i uprostřed chaosu. Oprávněně jsem měl dojem, že zvuky vycházejí z jiných zdrojů v mém domácím kině – takovou iluzi většinou zažívám jen v kině. Když jsem zavřel oči, přenesl jsem se do jiného světa. Zvuková stopa je tak přesvědčivá.

PanJe tu nespočet ukázkových scén, ale žádná není tak okamžitě úspěšná jako střet s mužem bez tváře. Poslechněte si, jak se Ophelia blíží k jídelnímu stolu. Všimněte si akustiky kamenného sálu, jak se ta stvůra s praskotem probouzí k životu. Slyšíte ty mrazivé tóny jejích chraplavých výkřiků? Zuřivost jejího zoufalého pronásledování? Mělké Opheliino dýchání, když se vstup uzavře? Musím říct, že toto je jediný track z mnoha, které jsem recenzoval, kde je každičký prvek zvukového pole v každičkém okamžiku přesně tam, kde by měl být. Podtrženo sečteno, Faunův labyrint vám poskytne výjimečný zážitek, který je o krok dál než většina jiných Blu-ray mixů.

Přídavky: Hlouběji k tomu dobrému

Blu-ray verze Faunova labyrintu obsahuje veškerý bonusový materiál, který se objevil na dvoudiskovém Platinovém DVD (navíc ještě pěkný high definition bonus, který rozvedu v další sekci). I když jsou přídavky uvedeny ve standard definition, jsou dost obsáhlé, takže toto přehlédnutí vynahradí.

 • Prolog režiséra (SD, 1 minuta) – Celé to začíná rychlým úvodem k filmu od del Tora.
 • Komentář režiséra – Autor a režisér Guillermo del Toro zde skládá poklonu svému štábu a hercům. Rychle pochopíme, že to je vypravěč od srdce. Uvádí detaily o vývoji celého projektu a scénáře, o pre-produkci a pak se ponoří do vyprávění o hercích a atmosféře na place. Jeho popisy klíčových záběrů jsou velice poutavé – upozorňuje také na věci, kterých jsem si nevšiml a nabízí pohledy na příběhy, které mě před tím nenapadly. Během třetího aktu je jeho komentář už trochu technický, avšak nadále zajímavý. Fanoušci filmu a režisérské práce by si tento komentář neměli nechat ujít.
 • Moc mýtu (SD, 15 minut) – V tomto fascinujícím snímku prozkoumáme klasické pohádky, které inspirovaly příběh či jeho postavy a jednotlivé kousky zasadíme do filmu.
 • Faun a víly (SD, 31 minut) – Tento dokument představuje efekty, kostýmy a počítačovou animaci spojené s různými stvořeními ve filmu, které Faunově labyrintu poskytly jeho unikátní vzhled. Fanoušci fauna a muže bez tváře budou nadšeni při sledování jejich tvorby a praktické aplikace na herce Douga Jonese. Dokument obsahuje také záběry ze zákulisí spojené s ránou ve tváři kapitána Vidala, s ropuchou a dalšími složitými tvory.
 • Barva a tvar (SD, 4 minuty) – Bohužel příliš krátký snímek o kameře a barvách ve filmu. Stojí za podívání, ale přiliš nového nesděluje.
 • Ukolébavka: Pohádka se ozývá v melodii (SD, 5 minut) – Stále ještě čekám na podrobnější dokument o hudbě ve filmu. Tento kratičký dvoudílný snímek se tou vynikající hudbou zabývá, avšak skončí zrovna když to začne být zajímavé.
 • Výňatek ze show Charlieho Rose (SD, 50 minut) – Rozhovor u kulatého stolu s mexickými režiséry – Guillermo del Toro, Alfonso Cuaron (Potomci lidí) a Alejandro Inarritu (21 gramů) se nezaměřují přímo na Faunův labyrint, přesto mají co nabídnout fanouškům tohoto filmu.
 • Notýsek režiséra (HD interaktivní stránky / SC video obsah, 18 minut) – Tato interaktivní funkce vám umožňuje kliknout na ikonky, které vedou k sedmi mini-dokumentům o různých stránkách výroby: Ztracená postava: Muž z Madeiry, Mučení Maquise, Fáze měsíce, Ikonografie, Ozvěna Ozvěna, Podzemní království: stavba miniatury a Mlýn: návrh.
 • Srovnání storyboardů (SD, 6 minut) – Sbírka scén, ve kterých je v horní levé čtvrtině obrazu del Torova ručně malovaná skica, dokončený storyboard nahoře vpravo a v dolní polovině plátna konečný výtvor ve filmu.
 • PanSrovnání předloh vizuálních efektů (SD, 6 minut) – Asi ten nejméně zajímavý bonus. Ukazuje jak del Toro zkouší osvětlovat figurku víly pro pracovníky vizuálních efektů. Výsledná scéna se zároveň zobrazuje napravo.
 • Komiks (SD, 4 minuty) – Čtyři neinteraktivní comiksy vypráví drobnější příběhy o faunovi, vílách, obrovské ropuše a muži bez tváře. Jsou krátké, ale přesto nabízejí zajímavý pohled pro fanoušky – jeden ukazuje, jak se faun dostal na to místo, kde jej najde Ophelia a jiný odhaluje osud muže bez tváře po Opheliině útěku.
 • Fotogalerie – Rozsáhlá sbírka high definition snímků z výroby, návrhářských skic a fotek z filmu.
 • Materiály z marketingové kampaně (SD, 6 minut) – Tato sekce obsahuje teaser pro kina, plný trailer, 7 televizních spotů a galerii plakátových obrázků.

Blu-ray bonusy: Máme tu nějaké exkluzivní lahůdky?

Ačkoliv konkurenční HD DVD vydání obsahuje několik internetem podporovaných bonusů, které svou cestu na Blu-ray teprve musí najít, obě vydání Faunova labyrintu sdílejí Rozšířený zvukový komentář, který funguje jako komentář obraz v obraze (PiP). Jediný menší nedostatek je, že vlastní obsah je vytříděný z materiálu, který už je použit na jiných místech disku (zvukový komentář režiséra je okořeněn klipy z dokumentů a také obrázky z galerie). Ačkoliv proto tento bonus vypadá poněkud opakovaně, je to rozhodně zábavnější způsob sledování del Torova komentáře.

Závěrečné zamyšlení

Faunův labyrint je fascinující film, který ve stínech vaší mysli přetrvá ještě dlouho po jeho shlédnutí. Toto Blu-ray vydání je taktéž vynikající, obsahuje neobyčejný transfer, DTS DH MA zvukovou stopu ze které vám upadne čelist a bohatství bonusového materiálu. Dokonce tu najdete exkluzívní PiP komentář, který to celé ještě vylepší. Toto Blu-ray vydání snad ani nemůžu víc doporučit.

První komentář

 1. Portál Blu-ray.CZ » Sejmi je všechny (Blu-ray Disc)01:30 2.2.2008:

  […] transfer redukující obrazové šumy (tzv. DNR), jako tomu bylo v nedávno vydaném snímku Faunův labyrint. Sejmi je všechny je chvílemi plný viditelného zrnění, ale obraz nikdy nekazí pohled na […]

Přidejte komentář
Poznámka k překladu

Obsah recenze byl přeložen a znovu publikován na Blu-ray.cz se svolením od highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. Všechna práva vyhrazena.

Translation notice

Review content has been translated and republished on Blu-ray.cz by permission from highdefdigest.com, copyright © 2006 - 2019 Snugglefish Media. All rights reserved.

Hledat
High Defintion & Blu-ray

Kategorie

Archiv